Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.01.2012, 13:56:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu stiu cum sa descriu mai bine ceea ce vreau sa reprezinte topicul de fata. Asa ca ma voi folosi (abuziv) de postarea unui coleg.


La asta ma refer. La momente cand l-am simtit pe Dumnezeu. De obicei aceste experiente sunt insotite de plans si nu se senzualitate asa cum ne-am astepta.
Frumoasa ideea topicului, si chiar citind putinele marturii...te fac sa meditezi poate si mai mult la cat de bun e Dumnezeu, si la cat de mult si frumos ne iubeste.

Legat de scopul acestui topic, chiar cunosc pe cineva care auzind cele spuse de cineva care il cunoscuse pe Dumnezeu intr-un mod special, intr-o anumita perioada a vietii....a ales sa se retraga la manastire, pentru a simti si el macar ceva din ce a auzit, pentru a isi dedica viata lui Dumnezeu.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.01.2012, 15:36:24
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi istoriseste un amic o discutie intre doi cersetori, la care a asistat involuntar.

- Ma, L-am vazut pe Dumnezeu!
- ?...
- Da, ma ... ce, nu crezi?
- Cand ba?
- Azi.
- Unde?
- In parc.
- Aoleu!... In parc, zici? te cred ma, daca zici ca era in parc, te cred, ca mi-a mai povestit unu ca L-a vazut tot in parc. Si ... cum era, ma?
Fericitul a tacut cateva clipe, s-a imbujorat si a zis:
- Ma, era ... frumooos ma, frumooos tare de tot!...
- Cum ma? Cum era, ma?
- Uite-asa, spuse fericitul, aratind cu mainile amandoua, cu degetele raschirate si fata luminata de un suras mare.
- Cum ma? ce arati cu mainile, asa? Ce, era ca un ... peste?
- Niet! ce prostie... Era... Era frumos ca o paine mare, ma! Ca o paine de aur ma, uite-asa de frumos era!... si reia gestul, fericit, de parca tinea chiar atunci o paine mare, aurie, in maini...

Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie, Doamne!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.01.2012, 19:38:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Frumoasa ideea topicului, si chiar citind putinele marturii...te fac sa meditezi poate si mai mult la cat de bun e Dumnezeu, si la cat de mult si frumos ne iubeste.

Legat de scopul acestui topic, chiar cunosc pe cineva care auzind cele spuse de cineva care il cunoscuse pe Dumnezeu intr-un mod special, intr-o anumita perioada a vietii....a ales sa se retraga la manastire, pentru a simti si el macar ceva din ce a auzit, pentru a isi dedica viata lui Dumnezeu.

Doamne ajuta!
Ce frumos!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.01.2012, 19:39:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Imi istoriseste un amic o discutie intre doi cersetori, la care a asistat involuntar.

- Ma, L-am vazut pe Dumnezeu!
- ?...
- Da, ma ... ce, nu crezi?
- Cand ba?
- Azi.
- Unde?
- In parc.
- Aoleu!... In parc, zici? te cred ma, daca zici ca era in parc, te cred, ca mi-a mai povestit unu ca L-a vazut tot in parc. Si ... cum era, ma?
Fericitul a tacut cateva clipe, s-a imbujorat si a zis:
- Ma, era ... frumooos ma, frumooos tare de tot!...
- Cum ma? Cum era, ma?
- Uite-asa, spuse fericitul, aratind cu mainile amandoua, cu degetele raschirate si fata luminata de un suras mare.
- Cum ma? ce arati cu mainile, asa? Ce, era ca un ... peste?
- Niet! ce prostie... Era... Era frumos ca o paine mare, ma! Ca o paine de aur ma, uite-asa de frumos era!... si reia gestul, fericit, de parca tinea chiar atunci o paine mare, aurie, in maini...

Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie, Doamne!
suberba povestire :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.01.2012, 02:26:50
florintoro florintoro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Mesaje: 5
Implicit apropo de impartasit experiente

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ar fi de folos ca initiatorul topicului sa ne impartaseasca din experienta sa.
Daca este un lucru rau acesta, cum putem sa atragem si alte persoane spre credinta, daca nu vrem sa impartasim celorlalti cum a lucrat D-zeu in viata noastra?
dupa ce m-a descoperit Sfantul Protector si anume Sfantul Antonie Cel Mare am simtit pentru cateva momente ca trebuie sa fac ceva si anume sa scriu o carte despre minunile din zilele noastre,pentru ca fiecare dintre noi le traim odata si-o data.de aceea as vrea sa deschid un topic pentru ca fiecare sa impartaseasca trairile cu Dumnezeu si cu Sfintii,sa adunam cat mai multe si sa o publicam(sau sa o public).Poate in acest fel mai adunam si noi oile ratacite,poate ca le trebuie ceva de genul asta,trairi,povestiri reale din zilele noastre.De la rodul rugaciunii pana la intalnirea cu Sfintii in vis sau in realitate.Credeti ca e ok sa fac un asfel de topic si sa incerc sa scriu o astfel de carte.astept raspuns.multumesc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Darul-intalnire cu Dumnezeu prin semeni georgeval Generalitati 15 28.03.2012 14:55:14
3 descoperiri ale fizicii cuantice, prin care si stiinta exclusiva se apropie de real sunsray Stiri, actualitati, anunturi 14 11.02.2012 00:58:57
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 15:48:40
Lăsați-L pe Dumnezeu să viseze prin voi! NECTARIE Generalitati 1 28.12.2010 19:44:02