Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2012, 23:14:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Ai dreptate, pentru ca vine de la a opta. Greseala a fost din graba de a scrie.

De exemplu eu eram obligat sa stau la religie, altfel preotul punea obsente.
Poate in cazul tau vine de la a obtura.
Se vede cat de mult ti-a folosit religia.Imi pare rau dar religia este optionala.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2012, 23:21:11
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Hristos S-a Inaltat!

"Adventistii fac prozelitism in scolile romanesti sub masca unui parteneriat incheiat cu Ministerul Educatiei si cu alte institutii de stat de una din asociatiile lor dedicate, chipurile, “imbunatatirii sanatatii” populatiei. Informatiile le-am primit de la comentatori ai site-ului si sunt afisate mai jos:

Ioan Dan:

1. (…) Fiti foarte atenti ca un grup de tineri adventisti din Iasi au venit in mai multe orase din sudul Moldovei, mergand din scoala in scoala sub masca unui program numit ,,Educatie pentru sanatate” prin care isi promoveaza niste romane-biografii ale unor adventisti din SUA care numai despre sanatate nu vorbesc in cartile lor. Directorii au facut parteneriate cu ei fara sa aiba nici cea mai mica banuiala ca ei fac cel mai subtil prozelitism mascat in acest program.

2. Adresa de net a acestei asociatii este urmatoarea:
http://www.asef.ro/index.php?option=...&id=2&Itemid=3

Am gasit-o pe contractul incheiat cu Inspectoratul Scolar Judetean Buzau cu care ei au incheiat un parteneriat cu profesori ai diferitelor scoli. Cu acesti profesori am avut azi o discutie in contradictoriu, fiind acuzat de intoleranta si discriminare la adresa adventistilor. Atata stiu ca Hristos a zis ca ,,nu poate face pomul rau poame bune” si ei necinstind-O pe Maica Domnului si pe Sfinti, fara Sfintele Taine, cartile pe care ei le promoveaza sunt impregnate de duhul ereziei si-i poate influenta pe copii.

Sa fim seriosi! Oare aceste programe sustinute pe banii lor tintesc doar sanatatea copiilor ortodocsi fara nici o intentie de prozelitism?!

La obiectivele asociatiei gasim la ultimul punct:

,,Acordarea de asistență sanitară, socială și morală”.

Iar la Declaratia de misiune se spune:

,,ASEF îmbină într-o relație armonioasă și interdependentă programul New Start de viețuire sănătoasă, exprimat de cei opt factori sanogeni, cu o educație bazată pe valori morale și spirituale absolute și cu descoperirea unei relații fericite în cămin, pentru a dezvolta o viață deplină și de înaltă calitate.”

Dar una este morala si spiritualitatea adventista si alta e cea ortodoxa.

3. Am vorbit cu ei si au recunoscut ca sunt adventisti din Iasi iar cartile pe care le promovau sunt ,,Maini inzestrate-Povestea vietii mele” si ,,Gandeste cutezator” de Dr. Ben Carson, carti promovate de http://beta.amicusromania.ro/despre-no/istoric/, adica

,,AMiCUS (Adventist Ministry for International College and University students) a pătruns în România în anul 1993, cînd un grup de studenți ieșeni au pus bazele asociației studențești non – guvernamentale, non profit și apolitice. Scopurile de atunci ghidează și astazi activitatea AMiCUS: întărirea relațiilor interumane fundamentate pe valorile moralei creștine și pe promovarea unor principii de viață sănătoase pentru trup, minte și suflet.”

4. Mirela:

http://www.adventist.ro/index/organi...f-romania.html

http://www.adventist.ro/index/stiri/...e-sociala.html

“Aceștia au apreciat colaborarea cu Biserica Adventistă prin Asociația pentru Sănătate, Educație și Familie (ASEF) materializată printr-un protocol semnat în urmă cu cinci ani prin care sunt organizate în instituțiile de învățământ seminare de prevenire a violenței, a consumului de droguri licite și ilicite, ca și pentru promovarea unor relații bune cu familia, prietenii și profesorii, apreciind în mod deosebit implicarea personală a pastorului Cornel Popa.”

http://matca1.adventist.ro/index/sti...rtie-2009.html

“In discutiile avute s-a amintit si faptul ca A.S.E.F. este un O.N.G. apartinand Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea si ca pastorii acestei biserici sunt singurii care se implica in educarea tinerilor din orasul Campina, apelandu-se si la reprezentantii celorlalte biserici sa se alature Bisericii Adventiste in aceste programe educative.”

N.n.: Aici (http://www.adventist.ro/index/organi...f-romania.html) este vorba despre site-ul oficial al “Bisericii Adventiste de ziua a 7-a”, in care, la categoria institutii, este prezentata si asociatia lor intitulata ASEF Romania:

Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie este organizata la nivel national si desfășoară activități în parteneriat cu Institutul de Sănătate Publică, Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, Agenția Națională Antidrog, Direcțiile de Sănătate Publică Județene.

Activitatile desfasurate de ASEF au ca scop îmbunătățirea sănătății populației prin informare și educare cu privire la un stil de viață sănătos dar si combaterea activa a comportamentelor dăunătoare sănătății (alcoolism, tabagism, consum de droguri) și sprijinirea celor care doresc să renunțe.

Activitățile Asociației pentru Sănătate, Educație și Familie cuprind în mod frecvent:

promovarea principiilor de sănătate fizică, mentală, social-relațională și spirituală;
organizarea și implicarea în campanii de combatere a obiceiurilor dăunătoare sănătății;
scordarea de sprijin umanitar și material persoanelor în nevoie;
acordarea de asistență sanitară, socială și morală;
campanii de mediatizare;
organizarea de seminarii, cursuri, conferințe și dezbateri publice;
organizarea de cursuri și expoziții de bucătărie sănătoasă;
oferirea de consiliere medicală și psihologică pentru persoane defavorizate;
consultanță în domeniile premarital, planning familial, vârsta a 3-a;
acțiuni de strângere și distribuire de fonduri;
înființarea și întreținerea de cămine și aziluri pentru copii orfani, abandonați și bătrâni;

Dintre proiectele deja organizate amintim:

“Împreună pentru o sănătate mai bună” – în colaborare cu Institutul de Sănătate Publică al municipiului București și Casa de Editură “Viață și Sănătate”,

Seminariile de vectori de sănătate organizate sub egida Institutului de Sănătate Publică unde au fost instruite peste 80 de persoane ca educatori de sănătate, obținând diplome care să le ateste pregătirea. Aceștia lucrează consecvent în București și în alte zone, făcând determinări ale reperelor de sănătate la populație și semnalând cazurile grave la medicul de familie.

Expozițiile de Sănătate - ample campanii de informare cu privire la beneficiile unui stil de viata sanatos si vor incuraja prin seminarii, materiale informative si exercitii practice adoptarea unei atitudini pro sanatate. Acțiunea durează de obicei câteva zile și cuprinde:

1. Standuri informative: La fiecare stand (100 de panouri informative) cei interesați sunt condusi în grupuri organizate de către un ghid si primesc explicatii concise, completate ulterior de pliantele puse la dispozitie si de conferintele medicale.

2. Standuri cu teste/servicii medicale/materiale informative

După vizitarea expozitiei, cei interesați au posibilitatea de a beneficia de o serie de teste gratuite în vederea depistării unor factori de risc sau a unor boli cronice în stadiu mai mult sau mai putin incipient. De obicei aceste teste sunt:

• Măsurarea tensiunii arteriale
• Măsurarea greutătii, procentului de grăsime corporală si taliei
• Măsurarea pulsului, test scărită (conditia fizică)
• Teste de evaluare a stilului de viată (pe calculator)

3. Conferinte si cursuri de educatie pentru sănătate

Temele abordate de conferentiari cuprind subiectele cele mai actuale ale medicinii preventive. Astfel in functie de interes se organizează seminarii pe teme ca: impactul alimentatiei asupra sănătătii, rolul alimentatiei în mentinerea sănătătii, controlul stresului, Renunta la droguri, fumat etc. (…)

"
sursa:
Atentie: ADVENTISTII FAC PROZELITISM IN SCOLI sub masca unui PARTENERIAT cu MINISTERUL EDUCATIEI
__________________________________________________ __________________________

Ar fi bine ca parintii, mai bine zis comitetul de parinti sa vorbeasca cu directorul si cu ceilalti raspunzatori ai scolii si sa le spuna clar ca VIITORUL SI EDUCATIA COPIILOR ESTE DE NECOMPROMITAT. Si daca se desopera marsavii in legaturile de cooperare sa le revendice declarandu-le NULE. Caci predandu-se religie in scoli si venind altii propagand altceva contrar religiei ortodoxe, duce pe copii in eroare, nesiguranta si le anihileaza tot ce au construit pana acum. Fie ca Bunul Dumnezeu sa dea trezvie Profesorilor si invatatorilor asa incat sa nu se lase orbiti si asurziti de mita sau cine stie ce promisiuni. Ca mania lui Dumnezeu este mare pentru cei care "... vor sminti unul din acestia mici"; "Vai celui prin care vine sminteala".

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SLAVA TIE, DUMNEZEUL NOSTRU, SLAVA TIE, PREASLAVITEI INTELEPCIUNI SI PUTERII TALE, Doamne. Amin.

http://soramaria.de - Uniti in Duh si rugaciune
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2012, 23:38:00
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Exclamation Religia este optionala!!!!

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Poate in cazul tau vine de la a obtura.
Se vede cat de mult ti-a folosit religia.Imi pare rau dar religia este optionala.
Tocmai de aceea, fiind optionala este interzis a educa copii in alt mod decat parintii acestora o doresc ptr copii lor. Cine poate sa-si permita una ca aceasta???!!! Cine are dreptul sa hotarasca pentru copilul meu si al altuia. S educi religios copii cuiva, impotriva convingerilor familiare religioase!!! Aceasta tine de draepturile omului!!!!! Atentie ce se face cu copii nostrii!! Caci ei sunt viitorul de maine.
Parinti, daca intradevar sa facut aceasta retrage-ti-va copii de la asa o scoala. Scoala este o institutie de invatamant didactic, pedagogic in general si religios individual, dupa convingerile personale, respectiv tutelare ale copiilor si elevilor minori, ptr care parintii hotarasc.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fie ca Bunul Dumnezeu sa va ajute sa biruiti prin Jutorul Domnului nostru Iisus Hristos, care azis Ca "Orice veti cere de la Tatal in numele Meu, crezand, Eu voi da voua". Amin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.05.2012, 01:32:36
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Poate in cazul tau vine de la a obtura.
Se vede cat de mult ti-a folosit religia.Imi pare rau dar religia este optionala.
Da, este teoretic optionala, numai ca procedura de renuntare la religie este destul de complicata din punct de vedere birocratic, iar copiii care nu fac religie sunt dezavantajati la calculul mediei generale.
Daca BOR insista atat ca orele de religie sa se tina in scoli si nu in cadrul bisericii, cum ar fi normal, ar fi macar corect sa nu se puna note.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.05.2012, 01:43:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Da, este teoretic optionala, numai ca procedura de renuntare la religie este destul de complicata din punct de vedere birocratic, iar copiii care nu fac religie sunt dezavantajati la calculul mediei generale.
Daca BOR insista atat ca orele de religie sa se tina in scoli si nu in cadrul bisericii, cum ar fi normal, ar fi macar corect sa nu se puna note.
Te intreb si pe tine de ce ar fi normal sa nu se studieze in scoli religia ? De unde veniti cu ideile astea ?
Ce e complicat de facut ca sa renunti la a invata religia ? Plus ca se pare ca nu o sa mai conteze media generala pentru admiterea la facultate.Sant de acord ca nu e normal sa conteze notele de la religie de vreme ce e o disciplina optionala.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2012, 01:55:17
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

eu am absolvit liceul acum patru ani.... nu sunt de acord sa se scoata orele de religie din scoli.... de la gimnaziu pana la liceu, copii trebuie sa fie macar 50 de minute cu gandul la Dumnezeu in acele ore.... toti care spuneti ca nu vreti sa stea copilul vostru acele 50 de minute in clasa, de ce nu le interziceti copiilor sa mai stea pe internet, sau in fata calculatorului unde sigur nu invata lucruri bune..... cate ore pe zi stau pe facebook sau internet??? sau orele da matematica la ce le folosesc in viata???? cati va mai amintiti ce a-ti inavatat la matematica in liceu??? credeti ca la acele ore ei invata lucruri negative???? daca ar retine macar jumatate din ce li se preda acolo, tara noastra ar deveni mult mai buna.... haideti sa nu mai fim ipocriti, pentru ca acele ore au un rol foarte important... eu am avut un profesor atat de sever incat tremuram la acele ore, am ratat doi ani bursa de merit pentru ca nu reuseam sa scot media mai mult de 6 la religie, dar totusi iubeam acele ore.... ii sorbeam fiecare cuvant pe care il scotea, despre Dumnezeu, am invatat niste rugaciuni pentru care ii multumesc si acum..... si ca sa vedeti cum e viata, dupa terminarea liceului viata m-a adus din nou in preajma lui, si am devenit prieteni foarte buni.... Lasati copii sa participe la orele de religie.... nu are cu ce sa le dauneze in viata... poate asa mai uita 50 de minute de discoteci, internet, facebook, tigari si alte lucruri daunatoare.... iertare... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.05.2012, 02:06:31
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Te intreb si pe tine de ce ar fi normal sa nu se studieze in scoli religia ? De unde veniti cu ideile astea ?
Ce e complicat de facut ca sa renunti la a invata religia ? Plus ca se pare ca nu o sa mai conteze media generala pentru admiterea la facultate.Sant de acord ca nu e normal sa conteze notele de la religie de vreme ce e o disciplina optionala.
Parerea mea este ca religia nu ar trebui studiata in scolile de stat pentru ca este o chestiune care tine de alegerea personala a fiecarui om. Pentru religie exista biserici. Daca intr-adevar sunt foarte multi doritori de religie, atunci studiul acestei materii ar fi normal sa fie facut la sfarsitul orelor si fara a se pune note, fara absente, etc.
Din ce stiu, complicatia vine din faptul ca trebuie facuta o cerere speciala pentru a fi scos de la religie, iar de multe ori procesul de aprobare a cererii de catre conducerea scolii este intarziat si se fac presiuni pentru a se merge la religie. Normal ar fi, fiind vorba de o materie optionala, ca elevii interesati sa ceara prezenta la aceste ore, nu invers. In plus, am inteles ca nu poti renunta in timpul anului scolar, nici macar in cazul in care elevul isi schimba confesiunea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.05.2012, 02:49:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Parerea mea este ca religia nu ar trebui studiata in scolile de stat pentru ca este o chestiune care tine de alegerea personala a fiecarui om. Pentru religie exista biserici. Daca intr-adevar sunt foarte multi doritori de religie, atunci studiul acestei materii ar fi normal sa fie facut la sfarsitul orelor si fara a se pune note, fara absente, etc.
Din ce stiu, complicatia vine din faptul ca trebuie facuta o cerere speciala pentru a fi scos de la religie, iar de multe ori procesul de aprobare a cererii de catre conducerea scolii este intarziat si se fac presiuni pentru a se merge la religie. Normal ar fi, fiind vorba de o materie optionala, ca elevii interesati sa ceara prezenta la aceste ore, nu invers. In plus, am inteles ca nu poti renunta in timpul anului scolar, nici macar in cazul in care elevul isi schimba confesiunea.
"Statul asigură libertatea învățământului religios, potrivit cerințelor specifice fiecărui cult. în școlile de stat, învățământul religios este organizat și garantat prin lege." Art 32 din constitutie.

Deci uita ca pentru religie exista biserici.Statul asta care este obligat sa te invete sa citesti este si obligat sa te invete despre Dumnezeu in masura in care vrei asta.Si nu cred ca este chiar asa de greu sa optezi ca sa nu studiezi religia.

Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.05.2012, 10:15:38
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu stiu cine e acel Ioan Dan,............sa cada in paranoia.
Mai bine sa ne pazim Ioanna, chiar cu riscul de a parea paranoici, acestia vin ""mascati"" (faceam eu o gluma undeva, o asemanare cu un personaj de film care spunea intruna ""i come in peace"" ca pana la urma sa le faca felul tuturor...asa cum patrund si aici cu duhul pacii, cica) iar la urma te trezesti brusc cu copiii atrasi/purtati pe la cine stie ce intruniri, la inceput nevinovate...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.05.2012, 10:17:58
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Ba este foarte greu sa faci asta. Daca mai multi iti spun acelasi lucru, inseamna ca asa e.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43
Misiune vs prozelitism georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 12.10.2009 12:41:05