Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 11.02.2013, 17:55:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La fel cred și eu, că împărtășirea credincioșilor este împlinirea Liturghiei. Pe care, cu rușine o spun, o ratez atât de ades.
Reply With Quote
  #642  
Vechi 11.02.2013, 18:44:40
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eu cred ca...

Impartasirea credinciosilor. E firesc.
Reply With Quote
  #643  
Vechi 11.02.2013, 19:03:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Impartasirea credinciosilor, pentru ca intareste comuniunea si unitatea in acelasi trup si acelasi sange a celor uniti prin credinta. Pe de alta parte, sfintirea darurilor, momentul prefacerii painii si a vinului in trupul si sangele Mantuitorului e punctul culminant al Liturghiei.
Fratilor sunt de parere ca nu este indicat sa ne hazardam in impartiri scolastice (rational-filozofice) ale Sfintei Liturhgii...
Sunt de parere ca Sfanta Liturghie trebuie inteleasa duhovniceste.

Hristos Iisus s-a intrupat pentru om, Sfanta Euharistie este pentru om... astfel consider ca cele 2 momente ("prefacera" darurilor de catre Dumnezeu Duhul Sfant si impartasirea crediciosilor) nu pot fi despratitie dupa judecata omeneasca, ci amandoua sunt la fel de importante.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #644  
Vechi 11.02.2013, 19:16:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevărat, nu pot fi despărțite. Însă jertfa lui Hristos este pentru noi. Dacă ne mulțumim cu sfințirea darurilor fără să ne împărtășim de ele, oare nu-L întristăm pe Dumnezeu?
Reply With Quote
  #645  
Vechi 12.02.2013, 03:36:43
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Care este momentul mai important în Taina Euharistiei: sfințirea Darurilor (catolicii numesc acest moment "consacrare") sau împărtășirea credincioșilor?

Ce sens ar avea Prefacerea fara Impartasire?! Scopul Liturghiei e Euharistia, iar scopul vietii e mantuirea si mantuire fara Hristos nu se poate.

As mai adauga ceva: cum sa ma impartasesc doar eu si copiii mei nu (cum fac catolicii)? Adica oricat de "pregatit" as fi si oricat "discernamant" as avea, nu sunt mai vrednica decat copiii mei sa ma unesc cu Hristos.
Reply With Quote
  #646  
Vechi 15.02.2013, 21:28:03
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Voi aveți impresia dragilor, că eu sau alți ortodocși am acceptat așa... hop tronc să fim ortodocși? Că așa ni s-a părut nouă, după un vis fain ce l-am avut.

Vă înșelați amarnic de credeți asta.

Cel puțin eu, ticălosul, în timpul cât eram în seminar, am citit o groază de cărți despre alte religii, despre alte confesiuni creștine și foarte puține despre ortodoxie. Îmi era sete ! Foarte sete să aflu ce-i de capu lumii ăsteia? Cei de capu nostru? La fel și foarte diferiți în același timp, la față, la gândire, la acțiuni, etc.
Abea în facultate, am început să adâncesc dulcea noastră credință, când am simțit întâi că aici e Acasă.

Unde-i Dumnezeu? Unde-i, mă întrebam? Am văzut moschei, în sinagogi, temple hinduse, adunările romano-catolicilor, ale adventiștilor, baptiștilor, penticostalilor, mormonilor, martorilor lui iehova, să-mi fie spre smerenie, am putut să le văd. Și să-mi ierte Dumnezeu, că am mers să văd cum se închină oamenii direct diavolilor. Și nu L-am găsit pe Dumnezeu acolo, niciunde.

Iar de fiecare dată când intram într-o Biserică Ortodoxă, mă simțeam Acasă. SFÂNTĂ ORTODOXIE, MIREASA LUI HRISTOS PREAFRUMOASĂ, preadulcea mea Biserică Creștină, curată, nevinovată, simplă și suavă, gingașă, precum Sfânta Icoană a Maicii Domnului, așa e Biserica lui Hristos Creștină, numită Ortodoxă. Aici e Adevărul. Aici e Hristos. Pururi va fi. Amin. De o mie de ori pe zi de-aș putea muri pentru ea, mărturisind Adevărul Unic din ea, aș face-o. Fără nici un regret, fără nici o îndoială. Căci "am văzut lumina cea adevărată", cum se cântă după Sfânta Împărtășanie. Fără cuvinte.
Departe de mine titlul de profesor sau preot, iubiții Domnului, eu sunt un paznic întro parcare în londra, poate cel mai păcătos oraș din lume, iar după ce mă voi căsători, cu mila Domnului, atunci, cu pogorământ de la El, voi lua cu veșnică nevrednicie tainele slujirii Lui, în Taina Preoției. Până atunci poate mor, adorm. Slavă Domnului pentru toate.

Iertați-mă și pomeniți pe cel mai mic între oameni.
Multumim! Bunul Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va lumineze. Este o dimensiune care se capata numai prin descoperire de sus prin mila Domnului. Nu poate nimeni intelege si alege decat daca simte chemarea cereasca .
Reply With Quote
  #647  
Vechi 18.02.2013, 01:41:22
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Domnul Daniel, stiti cumva cum sunt organizate Universul Material si deopotriva institutiile lumesti? Pe ierarhie si disciplina, va spun eu. Daca nu ma credeti, cititi teoria sistemelor: Universul, atita cit il cunoastem, pacatosii de noi oamenii, este astfel organizat.

In concluzie, nue normal c aorganizarea Bisericii sa o copie pe cea a Empireului lui Dumnezeu?

Deci, e clar ca ministeriul petrin e si logic, nu doar o dogma de nepatruns cu mintea. Supranatural inseamna, intre altele, desupra logicii si oricarei cauzalitati a lumii cazute. (...) E clar acum? Biserica TREBUIE sa aiba un Cap vizibil. Altfel, nu ar fi fost decit o asociatie mistico-filosfica, cu o organizare laxa si mai mult anarhica.
Să zicem că așa ar sta lucrurile. Să zicem că e o "dogmă de nepătruns cu mintea" (deși nu este, este chiar o minciună ordinară a papismului), să zicem că Biserica trebuie să aibă un cap vizibil. Dar asta nu înseamnă și nici nu poate însemna monarhismul absolut pe care îl închipuie romaniștii. Și asta pentru că, așa cum am mai spus, Petru nu a fost singurul apostol călăuzit la adevăr de Hristos și de Duhul Sfânt; au mai fost și alții, iar cărțile Noului Testament ne arată cu asupra de măsură acest lucru. Existența unei pluralități de "guri" prin care a vorbit Duhul Sfânt și prin care s-a așezat regula de credință a Bisericii arată foarte clar că adevărul nu s-a raportat de fapt la o singură persoană sau la un singur oficiu și că prin urmare monarhismul papist este nu doar o erezie ordinară, de cea mai joasă speță, dar este o scamatorie "dogmatică" scoasă din jobenul papal hulind împotriva lui Dumnezeu. Existența unui cap vizibil nu înseamnă că ar avea vreo putere absolută în materie de credință; Duhul Sfânt este primul care mărturisește acest adevăr; ceilalți apostoli care au vorbit inspirați de Duhul lui Dumnezeu au susținut în mod clar această inspirație directă de la Dumnezeu, iar nu intermediată de vreun "suveran pontif", iar Pavel și Ioan sunt exemple clare pentru justificare. Ba mai mult, cele pe care le-am spus mai sus arată foarte clar că în Biserica primară erau mai multe capete vizibile ale Bisericii, nu doar unul, povestea cu acel unic cap vizibil fiind o invenție a celor care cred că viața și faptele apostolilor se reduc la unele fapte ale unor apostoli, așa cum prezintă cartea Faptelor.

Văd că catolicii au serioase dificultăți în a face față unor astfel de argumente și nepreaștiind ce să mai zică o țin în continuare cu aberația aia inchizitorială cu așa zisul monarhism papal. Nu există nici măcar un singur argument pentru susținerea acestei erezii ordinare. Pe lângă argumentele pe care deja le-am adus, se poate vedea chiar și din Sinodul de la Ierusalim că Petru nu era nici pe departe un monarh absolut și suprem peste Biserică; printre argumente este mărturia clară a sf ap Pavel din Epistola către Galateni unde în cap 2 spune foarte clar că apostolii din Ierusalim nu au adăugat nimic evangheliei pe care el o propovăduia; asta pe lângă afirmațiile clare din cartea Faptelor referitoare la hotărârea "potrivit Duhului Sfânt și nouă". Este evident că acest sistem bazat pe comuniune este sistemul autentic al Bisericii, și că modelul ecleziologic așa zis catolic este o denaturare gravă, eretică a adevăratului sistem, iar ecleziologia așa zisă catolică este o denaturare gravă, eretică a adevăratei ecleziologii a Bisericii lui Hristos.

Pe urmă apar noi și noi argumente că Hristos și Duhul nu au vorbit prin gura unui singur apostol, și prin urmare că nu a existat un singur apostol care să aibă autoritate în materie de revelație dumnezeiască și de credință. Dacă mai există un singur apostol care să fi primit revelație dumnezeiască, atunci monarhismul petrin imaginat de eretici a căzut precum satana fulgerat din cer. Ori lucrul acesta este absolut evident, chiar și romaniștii sunt de acord cu el. Dar ce spune sf Pavel, pe lângă ceea ce am adus deja de la I Corinteni? "De vreme ce voi căutați dovadă că Hristos grăiește întru mine" (II Corinteni 13, 3), adică Pavel afirmă foarte clar că Însuși Hristos și Duhul Sfânt grăia prin el, deci și Pavel era un fel de "vicar" al lui Hristos. Dar ce spune Ioan apostolul? "Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan, care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu și mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut. Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele proorociei și păstrează cele scrise în aceasta !" (Apocalipsa 1, 1-3) Deci iată și în Ioan încă un "vicar" al lui Hristos! Ce dovezi mai multe vreți împotriva ereziei voastre? Și să nu îmi spună cineva că presupusul succesor al apostolului Petru de la vremea respectivă nu făcea ascultare de Sfântul Ioan Teologul, pentru că dacă nu făcea ascultare de acesta, de Dumnezeu și de Iisus Hristos nu făcea ascultare.
Reply With Quote
  #648  
Vechi 19.02.2013, 17:32:02
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DIFERENTELE DINTRE BISERICA ORTODOXA SI CEA CATOLICA

- Exista purgatoriu, precum zic catolicii ?

- Purgatoriu nu este. catolicii zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare, unde merge sufletul cateva sute de ani si se curata acolo, apoi trece in Rai. Nu exista asa ceva. Noi avem Evanghelia Judecatii, pe care o au si ei, dar nu arata trei locuri, ci numai doua - raiul si iadul. Mantuitorul, cand va sta pe scaunul slavei Sale si va aduna toate popoarele de la zidirea lumii sa le judece, ii va desparti pe dansii, precum desparte pastorul oile de capre. Si va pune pe drepti de-a dreapta Sa si pe pacatosi de-a stanga Sa ...

- Si vor merge pacatosii in munca vesnica, iar dreptii in viata vesnica.

- Deci nu putem zice ca sunt trei locuri, ci numai doua : munca vesnica sau viata vesnica.
Cei mai mari dusmani ai catolicilor sunt protestantii si calvinii. Ei s-au rupt de Biserica Catolica la anul 1517, prin Martin Luther, fiind urmat de Zwingli, Calvin si Hus.

- Care sunt punctele principale care ne despart de catolici ?

Invataturile principale care ne despart dogmatic si canonic de catolici sunt :

1 - Intai este filioque. Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul Evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin Fiul. ( Ioan )

2 - Al doilea este suprematia papala. Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant ! Mai mare decat toti patriarhii ! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru !

3 - Infaibilitatea papala. Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el, ceea ce este iarasi o dogma noua respinsa de Biserica Ortodoxa.

4 - Al patrulea este purgatoriul. Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.

5 - Azimile. Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii.

6 - Catolicii mai au o dogma noua : imaculata conceptie. Ei zic ca Maica Domnului ar nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.

7 - Au substantialitatea. La sfintirea Sfintelor Daruri, catolicii nu fac rugaciunea de invocare a Sfantului Duh, cum facem noi la Sfanta Epicleza. Ei zic ca Darurile se sfintesc singure, cand se zice : Luati, mancati ... si celelalte. Nu au rugaciunea de pogorare a Duhului Sfant, peste Daruri.

8 - Celibatul preotilor; preotii catolici nu se casatoresc. Sunt celibatari, impotriva Sinoadelor Ecumenice, care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie.

9 - Ei au si indulgentele papale. Alta ratacire. Papei, daca ii dai parale multe, poti sa faci oricate pacate, te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune.

10 - Si mai este un punct important : mirungerea. Catolicii nu miruiesc copiii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.
Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana.
Iata acestea sunt punctele dogmatice si canopnice principale care despart Biserica Ortodoxa de cea Romano-catolica.

Iar cu protestantii nu avem nimic in comun. Ei au reformat total dogmele stabilite de Sfintii Parinti si au renuntat la cele sapte Sfinte Taine. Ei nu au ierarhie si taine si nu se pot mantui. Din cele sapte Taine mai au doar doua : Botezul si Euharistia, pe care o fac cu paine nedospita ca si catolicii. Din protestanti s-au nascut toate sectele neoprotestante care ataca tarile ortodoxe astazi.


Parintele Cleopa
Viata Parintelui Cleopa - de Arh. Ioanichie Balan:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm

Daca a mai fost postat cuvantul Parintelui Ilie Cleopa, va rog sa ma scuzati. N-am reusit sa citesc toate postarile.
Reply With Quote
  #649  
Vechi 20.02.2013, 01:10:08
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<- Nu! Mântuire este doar în Biserica Ortodoxă, în Hristos. Si se pune problema chiar a Bisericii Catolice.

- În Biserica Catolică, am înteles că nu mai există epicleza. În azima si în vinul lor mai există Hristos?
- Dacă îmi îngăduiti, dacă ar fi posibil să întreb pe Hristos lucrul acesta, v-as spune.

Catolicii sunt foarte vinovati, pentru că 1054 de ani am fost împreună. S-au făcut Sinoadele Ecumenice si ultimul a fost la anul 787. S-au făcut sapte Sinoade Ecumenice care au stabilit dogmele despre Mântuitorul, despre Duhul Sfânt, despre Maica Domnului, despre firile si puterile Mântuitorului. S-au stabilit toate aceste lucruri împreună cu ei. De ce s-au despărtit la anul 1054? Si au început cu interpretări proprii. Au schimbat Crezul. Nu sunt eretici pentru noi, pentru că au sapte Taine; cum le au ei, cu aspectele lor simbolice - dar le au.

Dacă n-ar avea aceste sapte Taine ar fi eretici. Este numai o greseală confesională. Dar ne despart foarte importante lucruri de dogmă.

Referitor la sfintii catolici, ei nu făceau dogmatică când trăiau. Dacă am face o comparatie între Sfântul Serafim de Sarov si Sfântul Francisc de Assisi, ei erau sfinti prin rugăciune, prin lipsuri extraordinare, nu vorbeau de rău. Ei rămân de valoare. Noi discutăm aspectul dogmatic. Bunăoară ei au băgat pe Filioque. Au spus că Duhul Sfânt purcede si de la Fiul. Prin asta se întelege micsorarea Sfântului Duh. Care nu este un adevăr. Mântuitorul spune: Care de la Tatăl purcede (Ioan 15, 26). Deci, este limpede.

Ei au inovat încă un lucru: Imaculata Fecioară, adică spun că Maica Domnului s-a născut fără de păcat. Este o mare greseală! Atunci care-i diferenta între nasterea fără de păcat a Mântuitorului si nasterea Maicii Domnului? Maica Domnului a devenit fără de păcat în momentul în care, la Buna-Vestire, i s-a spus: Duhul Sfânt se va pogorî peste tine si puterea Celui Preaînalt te va umbri (Luca 1, 35). În momentul acela ea a scăpat de păcatul mostenit de la Adam. Dar nu poti să spui că s-a născut fără de păcat! Imaculata Fecioară este o mare greseală!

Pe urmă, o altă greseală: purgatoriul. E o greseală de dogmă, pe care Biserica Catolică l-a inventat. Ei spun că între rai si iad mai este un loc de trecere. Este o enorm de mare greseală.
Biserica Ortodoxă - si ei eu trăit 1054 de ani sub aceeasi Biserică - spune că numai prin Sfânta Liturghie se pot salva sufletele din iad, nu prin purgatoriu. Purgatoriul spune la un moment dat, că, după ce si-a ispăsit pedeapsa, omul automat se mântuie. Asta este o eroare.

Mântuitorul spune: Mergeti în focul cel de veci - în iad -, numai Biserica, prin ajutorul lui Dumnezeu poate să-l scape, căci spune, ca să nu ne pierdem nădejdea: Dumnezeul celor de sus, celor de pe pământ §i celor de sub pământ; va să zică si pentru cei morti, care nu sunt mântuiti; îi poate pomeni Biserica, asa îi putem salva.

Unii intră direct în rai, după cum spune Mântuitorul: Si la judecată nu vor veni; cei care duc o viată duhovnicească, cu frică de Dumnezeu, spovediti, cu smerenie. Dar, se stie că există si iad. Si pentru că-i foarte relativă pocăinta pe care o facem în vederea mântuirii, nu putem să avem siguranta mântuirii. Noi, ortodocsii, nădăjduim mântuirea, nu avem certitudinea.

Altă greseală: nu au Proscomidie. Nu fac Sfântul Trup al Mântuitorului, artos, fac din azimă, cum se făcea în Vechiul Testament, azimă (pâine nedospită).

Dar ceea mai gravă greseală a catolicilor este primatul papal: Papa se consideră vicarul lui Dumnezeu pe pământ. El comandă în numele divinitătii, ca un împărat teocrat.
Apostolii au spus că este Hristos cu noi si pentru totdeauna. Mântuitorul îi spune lui Petru: "Tu esti Petru si pe această piatră voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui". Asta nu înseamnă că Dumnezeu a zidit Biserica pe Petru, ci pe credinta lui, că a fost foarte credincios - piatra credintei lui.

În Biserica noastră Ortodoxă n-a condus doar unul din Apostoli, ci a condus Sinodul. La anul 50 s-a făcut un Sinod la Ierusalim - anul adormirii Maicii Domnului. Si în Sinodul acesta n-a fost Petru presedinte, a fost Apostolul Iacob, ruda Domnului.
Noi îl acceptăm pe Papă ca primus inter pares adică primul între egali. Asa îl acceptăm, altfel nu!

În conceptia Bisericii Catolice, Papa, în materie de dogme, consideră că nu greseste, este infailibil. Dar noi cum să acceptăm lucrul acesta? E o mare greseală. Si toate aceste greseli provin numai după anul 1054.>>

(Dialoguri cu Parintele Arsenie Papacioc,Ortodoxie si secte)


http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarsenie_secte.htm
Reply With Quote
  #650  
Vechi 20.02.2013, 10:50:39
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
15. CĂSĂTORIA ÎNTRE RUDE

Eresul romano-catolic care oprește doar rudele din primele grade să se căsătorească. Nu respectă învățăturile Sfintei Tradiții cu privire la căsătoriile între rude, anume rudelor de gradul 3, cu dispensă de la episcop, eu voie să se căsătorească. Să ne mai mirăm? La ce am citit până acum, asta-i chiar ușoară. ANATEMA ereziei acesteia.

16. REPETAREA SFINTEI LITURGHII PE ACELAȘI ALTAR DE n ORI PE ZI

Erezia romano-catolică care îngăduie ca Taina Sfintei Liturghii să fie săvârșită pe același Sfânt Altar, de oricâte ori se dorește. Oricum ei nu prea înțeleg cum e cu Sfânta Liturghie o singură dată pe zi, pe același Sfânt Altar. Nici nu se sinchisesc să înțeleagă. Au mintea atât de învârtoșată, încât nici dacă ar înțelege, nu le-ar păsa, ei tot așa cum vor ei fac. ANATEMA ereziei acesteia.

17. SFÂNTA EUHARISTIE ÎN BUZUNAR

Eresul romano-catolic ce permite ca Sfânta Euharistie, anume Sfintele Trup și Sânge ale Mântuitorului, să fie duse acasă, la cei ce nu putut veni la Liturghie, de către orice membru al familie, în buzunar, nu-i problemă. De aceea "tainele" lor nu sunt valide, căci sunt în erezie, în primul rând nu mai sunt taine. Să mai zic ceva? Nu mai am ce... ANATEMA și ereziei acesteia.

18. REDEFINIREA MONAHISMULUI

Eresul romano-catolic ce a divizat monahismul întro serie de ordine și congregații, care răspund direct papei (episcopul apostat al Romei, -trebuie menționat de fiecare dată, sau înlocuit cuvântul papă, inovație și minciună fiind, cu Adevărul! : episcopul apostat al Romei). Episcopul apostat al Romei poate înființa și desființa un ordin și o congregație după bunul plac. Asta fără să menționăm că uneori scopul cu care sunt ele menționate sunt dintre cele mai obscure și lugubre, de la magie și ocultism până la crime și ucideri ale altora în războaie declarate oficial sau asasinate. Nu vreau să mai adaog nimic aici, decât să amintesc că monahismul a fost înființat de Dreptul Ilie Tesviteanul (dreptul nu sfântul, în Vechiul Testament nu există sfințenie, decât începând de la Hristos) și de Sfântul Ioan Botezătorul și a fost confirmat de Însuși Mântuitorul prin cele două mari adevăruri ale Sale: "Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie." (Matei 16, 24) și "Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va scăpa." (Marcu 8, 35) Nicidecum cum fac ereticii din romano-catolicism. ANATEMA ereziei acesteia.

19. CRIMELE ÎMPOTRIVA UMANITĂȚII (am lăsat-o ultima, poate e cea mai gravă)

Erezia romano-catolică a promovat și susținut, nu doar câțiva ani ca și comuniștii, ci sute de ani, mai precis peste 500 de ani, crimele împotriva umanității prin blestemata INCHIZIȚIE și blestematele CRUCIADE, unde au ucis sute de milioane de oameni în total de-a lungul anilor. Putem vorbi de HOLOCAUSTUL ROMANO-CATOLIC. Au ucis în numele lui Hristos. Hai că comuniștii nu au avut nimic cu Hristos, dar mă întreb, cât de întuncat la minte să fi ca să ucizi un om în numele lui Hristos? Când Hristos ne îndeamnă să ne iubim până și dușmanii, să întoarcem și celalt obraz, să dăm cu pâine în cine dă cu pietre... Cele mai multe crime din din istoria omenirii, au fost săvârșite de romano-catolicism. Cum să ții așa ceva sub tăcere? Trebuie spus în gura mare, tuturor! De pe acoperișul casei. Trebuie evitat să facem parte din așa ceva, trebuie spus pe față. OH !... Cuvintele sunt de prisos. Îmi vine să plâng... de milă, de ciudă că nu își revin din nebunia în care se află, si să plâng pentru cei uciși, să plâng ore în șir... ANATEMA și ereziei acesteia...

Alte erezii sau inovații le putem numi pe acestea, căci nu știu sigur dacă afectează mântuirea oamenilor, mai sunt: lepădarea sau refuzul săvârșirii Proscomidiei înainte de Taina Sfintei Liturghi, statuile din "Biserici" sau din afara acestora, lepădarea sau refuzul Sfintelor Icoane, care sunt reprezentările ale persoanelor vii cu adevărat și sunt Biblia neștiutorilor de carte, instrumentele muzicale din "Biserici", precum orga, adorarea inimii lui Iisus Hristos sau limba latină din cadrul slujbelor. Nu e nevoie să se simtă cineva ofensat, acesta este Adevărul. Chiar așa se întâmplă în mijlocul celei ce se numește "Biserică Creștină", dar a distrus întreg creștinismul, sistematic, în fiecare sută de ani. Spre exemplu, cea mai nouă inovație a Episcopului apostat al Romei, Benedict al XVI-lea: "extratereștrii sunt prietenii noștrii". Nu mă mai pot mira de nimic ce vine dinspre direcția lor.

Iertați. Bucurii.


Cred ca necrestinii fac febra musculara de atâta râs, daca se uita la cat de uniti sunt crestinii. In ritmul asta unitatea credintei, despre care se vorbeste in Sfânta Scriptura, Biblia, si care este vointa lui Dumnezeu, pare un obiectiv de neatins. Si mai vrem sa fim exemplu!!
Păi de atatea anateme, se discretizeaza si cuvantul: anatema.
Cred ca noi, crestinii ar trebui sa ne uitam cat mai des in fiinta noastra dar cu aceeasi rigurozitate cu care privim in fiinta celuilalt.


Domnule,

Va rog frumos, puteti sa dati sursa exacta a postarilor dvs.?

Stiti ce inseamna cuvantul”anatema”?
Dar erezie?

ANATEMA

<<37. -Anatema este cea mai grea pedeapsa pe care o poate da Biserica. Ea se da contra celor ce dispretuiesc si ataca adevarurile dogmatice, morale si de cult si prin aceasta, ei duc la ratacire si pierzare de suflet pe cei nestiutori, devenind periculosi societatii bisericesti. Anatema cuprinde blestem, afurisenie si predare a celui anatemisit pe mina satanei, de care asculta si ale carui fapte si misiune o implineste, devenind mort sufleteste si vrajmas lui Dumnezeu. Ceea ce este pedeapsa cu moartea in legile de stat, este anatemisirea in legile Bisericii. (Exod. 8,32; Lev. 20, l-22 Deut. 13,1-10; 17,1-9; 20, 2-15; Mat. 21,18; Rom. 9,3; I Cor. 5,1-3; 16,2-12; Gal. 3,8-9; Const. Ap. II, 28,47-50). Prin anatemisire, "se afieroseste acela diavolului si mai mult sa n-aiba parte de mintuire si sa se faca instrainat de Hristos" Pidai. N. f. 269.

38. -Nimanui dintre crestini sau clerici, nu-i este ingaduit sa intrebuinteze anatema, nici chiar in gluma, caci face mare pacat (Mat. 5, 21-26); numai Sfintul Sinod poate folosi aceasta anatema, dupa ce a epuizat toate mijloacele de indreptare si cel vinovat a fost judecat si osindit public, pentru fapte contra adevarurilor lui Dumnezeu si a Bisericii Sale (Lev. 26,14-46; Deut. 28,15-58; Ps. 110, 1-31; Canoanele: I ec. 1; VII, 7; IV ec. 2; 7, 15, 27; VI ec. 23 si Gangra 1, 20; Laod .29, 30, 35; Cart. 81, Io9, llo, 111, 112,113,114,115,116; Sf. Sofia 3; Sf. Vasile 88).

39. -Anatema este despartirea de Dumnezeu si impreunarea si mostenirea satanei. Iar, al patrulea sfint sobor, pentru anatema graieste asa: nici un om credincios crestin, sa nu-si zica anatema, ci numai ereticilor si calugarilor care leapada chipul si nu vor sa se mai intoarca; iar, de vor veni spre pocainta, primeste-i si-i imbratiseaza, pentru ca Domnul Iisus Hristos, care s-a pogorit din ceruri pentru spasenia noastra zice: "N-am venit sa chem pe cei drepti, ci pe cei pacatosi la pocainta" si "mare bucurie se face in ceruri pentru un pacatos care se pocaieste". ILT, 33.>>
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ema-81872.html

Dumneavoastra anatemizati cu usurinta cu care respirati. Nu va temeti de urmari?
Daca luati punct cu punct ce ati scris aici cu darnicie, considerati ca specificarea Anatema, este justificata?
Daca sursa din care ati citat este demna de incredere, atunci va cer scuze inca de pe acum. Daca NU, poate incercam sa ne deslusim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 22:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 15:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 01:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 16:14:03