Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.05.2021, 15:05:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
M-am vaccinat pentru că am convingerea că vaccinurile au făcut bine omenirii
Generalizarea e iarăși o eroare de logică. :) Unele fiole din astea moderne nici măcar nu sînt vaccinuri, nu au mai fost folosite pînă acum pe scară largă, nu li se cunosc efectele pe termen lung.

Citat:
s™i cred că vor continua să facă.
Ești plin de speranță.

Citat:
Nu cred că e semnul fiarei, păcatul lepădării, etc.
Nici eu nu cred că e.

Citat:
Cred a fost suficient testat.
Cînd și pe cine?

Citat:
S˜˜i chiar dacă nu ar fi fost, eu sunt cobaiul perfect.
Alegerea ta...

Citat:
Nu cred că încurajează avorturile, chiar dacă ar fi fost folosit››i cândva, î.e.n. fetus™™i avortat››i.
Nu le încurajează, dar folosesc acele linii celulare ca să mă exprim doct. Dacă ai fi văzut tot procesul de la colectare la umplerea sticluței sînt curios ce-ai fi scris aici.

Citat:
Vaccinul nu e obligatoriu.
Deocamdată.

Citat:
S˜˜i mi se pare s™™i destul de ieftin.
Da, mai degrabă faci vaccinul decît să te testezi pe banii tăi, ca să mergi la vară la mare în străinătate. (citez un amic:) )

Citat:
Adică numai avantaje.
Am rîs un pic la faza asta. :))

Citat:
Am tot căutat să găsesc un motiv serios pentru a nu mă vaccina dar nu am găsit.
Nu imunizează, ba chiar o scade temporar în primele zile, că e un șoc pentru sistem chestia care-l invadează în mod artificial. Oamenii se îmbolnăvesc de diverse inclusiv de gripă și guturai (familia Covid) imediat după.

Are efecte secundare, vezi pe sticluță cu litere minuscule. Știu un caz concret, o doctoriță care a făcut toate acele reacții adverse și a durat vreo 3 săptămîni pînă un alergolog i-a pus o perfuzie să o calmeze. Foarte nasol.

Ba chiar se și moare după injectare, vezi articolele din ziarele serioase care au și sursele informațiilor la subsolul paginii. Ruleta rusească.

Trebuie să-l repeți periodic. Ăștia nu se opresc curînd, deci hai să vedem la a cîta injecție te vei opri, dacă vei mai ajunge întreg, în viață...

Mai discutăm peste cîțiva ani pe aceeași temă. Dacă nu mor de Covid. :P
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.05.2021, 16:01:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Poziționarea lui IPS Teodosie al Tomisului pe chestiune:

https://www.ctnews.ro/ips-teodosie-d...-e-treaba-mea/


Întrebat miercuri, 28 aprilie, într-o conferință de presă, dacă s-a vaccinat împotriva COVID-19, IPS Teodosie a răspuns că vaccinarea nu este obligatorie, iar în cazul său nu se vaccinează pentru că are alergii.

Nu, că am alergii și nu mă vaccinez. Nu am de ce că nu mă îmbolnăvesc.(…)Vaccinul nu este obligatoriu. Chiar l-am auzit pe domnul președinte și ieri. Nu este obligatoriu și, mai ales, este un vaccin care este făcut în pripă. De aceea sunt în fiecare zi surprize. Pentru că trebuie să fie pregătiți oamenii, sunt oameni cu anumite afecțiuni care, datorită vaccinului, iată, cedează, unii mor, alții paralizează, și trebuie să fim atenți”, a precizat IPS Teodosie.

Întrebat și dacă el ar recomanda credincioșilor să se vaccineze împotriva COVID-19, prelatul constănțean a replicat că nu este medic și nu este treaba lui să o facă, chiar dacă, în alte părți din țară sunt preoți care îi îndeamnă pe oameni să se imunizeze.

„Noi nu suntem medici ca să recomandăm vaccinul. Ar fi o depășire a cunoștințelor și atribuțiilor noastre. (…)Nu e treaba mea. Nu îmi aparține mie acest mesaj. (…) Sunt preoți din diferite locuri, eu îi păstoresc pe cei de aici, din Dobrogea. Nu le interzic, nu le recomand”, a spus arhiepiscopul Tomisului, care a spus și ce crede despre vaccinul anti-COVID.

„Nu am părere. Am o părere că nu e perfect. Atât. Nu mi-e teamă (să îl fac), nu trebuie să-l fac pentru că cine are alergii nu trebuie să facă, așa cred. Nu am nevoie, mă împărtășesc zilnic și vaccin mai mare ca asta, mai puternic, nu este altul”, a explicat el


Chiar am fost atenționat, primesc mesaje de la medici de înaltă ținută din America, din Germania, dar nu vreau să-i expun aici că nu e treaba mea, care atrag atenția asupra urmărilor negative. ”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.05.2021, 18:51:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
nu au mai fost folosite pînă acum pe scară largă, nu li se cunosc efectele pe termen lung.
Dar medicina cum să avanseze, cum sa se cunoască efectele pe termen lung dacă eu nu ma vaccinez? Trebuie sa se vaccineze cineva. Fie eu fie tu. Tu nu vrei. Dacă nu vreau nici eu nu vom avea un vaccin bun niciodata.

Eu vreau ca omenirea sa aiba vaccin. Sunt mai pregatit de moarte decat multi oameni din jurul meu. Daca mor, merg sa ma intalnesc cu Hristos. Ce sa fac? Sa astept sa se vaccineze ateii si satanistii si sa mearga in Iad? Eu le zic celor din jur ca sunt crestin. Daca acum nu ma vaccinez de groaza mort›ii ce mesaj crestin transmit? Daca trebuie sa se faca teste pentru a se cunoaste efectele pe termen lung, mi se pare strigător la cer ca eu, crestin, sa ma dau dupa cires si sa-i imping pe necrestini la inaintare. N-am putut să fac asa ceva. Asa ca m-am dus si m-am vaccinat.

Încă n-am murit. N-am avut nici efecte adverse.
Am riscat s™i am câstigat, se pare ca avem sanse fifty-fifty să murim de Covid

Last edited by Penticostalul Traditional; 18.05.2021 at 18:53:47.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.05.2021, 20:14:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai discutăm peste cîțiva ani pe aceeași temă. Dacă nu mor de Covid. :P
Interesant e că noile comenzi făcute de Ursula și UE sunt până în 2023, deci s-ar putea să se dezumfle toată treaba până în 2023-2024:

”Potrivit șefei CE, noul acord include o comandă de 900 de milioane de doze și o opțiune pentru încă alte 900 de milioane.

Noile livrări, care sunt prevăzute până în 2023,”

Nu cred că o să pățești nimic, mai ales că ești și tânăr, a dat Virgiliu Gheorghe niște interviuri privitor la boală, se referă la prima fază a bolii când nu a apucat să evolueze și la prevenție:

https://www.activenews.ro/stiri/Virg...CA-AICI-164618

V. Gheorghe: Țin minte că primele recomandări au fost telefonice către o prietenă din Italia, și conțineau Vitamina D 3, Zinc, Seleniu, Vitamina C și Magneziu. Erau niște lucruri simple care ar trebui făcute în lupta cu orice afecțiune virală sau bacteriană.

Alte interviuri pe acceași temă:
https://www.activenews.ro/stiri-sana...ovid-19-160540

https://www.activenews.ro/stiri/INTE...19.-III-164851


Se lucrează și la un spray nazal ca tratament:
https://alephnews.ro/guvern/tratamen...citate-de-999/

Dacă spray-ul ar înlocui vaccinul și e acreditat de ce nu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.05.2021 at 20:16:54.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.05.2021, 23:08:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca acum nu ma vaccinez de groaza mort›ii ce mesaj crestin transmit?
Ca vrei sa traiesti vesnic, dar in sfidarea mortii (trupului), nu de groaza.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.05.2021, 01:25:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu imunizează, ba chiar o scade temporar în primele zile, că e un șoc pentru sistem chestia care-l invadează în mod artificial. Oamenii se îmbolnăvesc de diverse inclusiv de gripă și guturai (familia Covid) imediat după.
Se aude chiar că va fi un șoc considerabil pentru un vaccinat la o gripă banală și la o furtună de citokine nu se știe cum va face față, chiar e de urmărit cum vor face față oamenii vaccinați la o gripă sau altă provocare infecțioasă, anticorpii sunt setați doar pe o secvență, oare le va da peste cap sistemul imunitar altă provocare sau e fake news (am văzut un articol pe temă dar unii zic că e dezinformare) ?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Trebuie să-l repeți periodic. Ăștia nu se opresc curînd, deci hai să vedem la a cîta injecție te vei opri, dacă vei mai ajunge întreg, în viață...
Mai e o provocare, tirul de anticorpi, la unii vaccinați nu se fac anticorpi(știu un caz), fiecare va trebui să-și facă și testul ăsta, altă umblătură, dacă un om vaccinat n-are anticorpi suficienți și umblă cu o siguranță prea mare, n-are nici bariera pe care se presupune că ar trebui să o aibă, e ca și cum ai călca într-o gură de canal fără capac noaptea mergând cu siguranța că ai mai fost de o sută de ori pe acolo și era totul la locul lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.05.2021 at 01:29:05.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.05.2021, 12:56:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar medicina cum să avanseze, cum sa se cunoască efectele pe termen lung dacă eu nu ma vaccinez?
Medicina alopată este varianta cîh a medicinii. Pentru mine, orice înseamnă pastile și injecții și prafuri nu ar trebui să existe. Nu-s nici cu homeopatia.

Pentru mine medicina adevărată este cea tradițională care e perfect naturală (nu naturistă).

Citat:
Trebuie sa se vaccineze cineva. Fie eu fie tu. Tu nu vrei. Dacă nu vreau nici eu nu vom avea un vaccin bun niciodata.
Tocmai, că nu trebuie. Vaccinul nu este o necesitate.

Dacă cei mai experți dintre imunologi susțin că este o greșeală să facem acest experiment la scară globală, de ce firmele și politicienii lumii caută cu dinadinsul ”soluția” NON-naturală a problemei?

Citat:
Eu vreau ca omenirea sa aiba vaccin. Sunt mai pregatit de moarte decat multi oameni din jurul meu. Daca mor, merg sa ma intalnesc cu Hristos. Ce sa fac? Sa astept sa se vaccineze ateii si satanistii si sa mearga in Iad? Eu le zic celor din jur ca sunt crestin. Daca acum nu ma vaccinez de groaza mort›ii ce mesaj crestin transmit? Daca trebuie sa se faca teste pentru a se cunoaste efectele pe termen lung, mi se pare strigător la cer ca eu, crestin, sa ma dau dupa cires si sa-i imping pe necrestini la inaintare. N-am putut să fac asa ceva. Asa ca m-am dus si m-am vaccinat.
Este o problemă clasică de discernămînt. Care după cum văd nu ține nici de IQ, nici de pregătire, nici de religie...

Citat:
Încă n-am murit. N-am avut nici efecte adverse.
Mi-e teamă că va veni o vreme cînd nu vor fi destui oameni care să poată să-i îngroape pe cei care vor muri brusc și în masă din cauze... necunoscute.

Citat:
Am riscat s™i am câstigat, se pare ca avem sanse fifty-fifty să murim de Covid
Nu cred că putem măsura aceste șanse.

Eu unul de la început am umblat pe afară, la soare și în aglomerație. Cu copiii am fost la aer și la soare aproape zilnic cînd lumea stătea închisă înăuntru. Mulți vecini de asemenea.

Dacă ar fi într-adevăr o pandemie, s-ar vedea clar și nu ar trebui să i se facă reclamă peste tot. Și se se umfle cifrele de îmbolnăviți sau decedați de Covid și să umble ambulanțele [de multe ori goale] cu sirena la maxim zi și noapte ca să ne bage în sperieți. Zic și eu...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.05.2021, 00:01:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Ce mai urzește guvernul :

Apare un nou criteriu pentru prelungirea stării de alertă (pe lângă incidența cazurilor), prin formularea: „dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs”

Accesul la locurile de joacă din interior cu condiționarea vaccinării însoțitorilor cu rapel:

Locurile de joacă pentru interior se redeschid pe 1 iunie, iar condiția impusă de Guvern e să intre doar copiii ai căror părinți sunt vaccinați, după ce aceștia prezintă dovada.

Citat din https://www.edupedu.ro/locurile-de-j...ezinta-dovada/:

„Începând cu data de 01.06.2021, dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs, se propune reluarea activității operatorilor economici care gestionează locurile de joacă în spații închise cu participarea publicului până la 50% din capacitatea maximă a spațiului, cu condiția ca însoțitorii copiilor să facă dovada vaccinării împotriva virusului SARS-CoV-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare.


________
Criteriul cu ținta vaccinării/luna în curs e arbitrar și cine știe cum va fi folosit pentru a limita, sau pentru a se da vina pe nevaccinați că nu se deschid diferite facilități culturale, artistice, sportive, piscine la interior etc la capacitate maximă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.05.2021 at 00:06:59.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.05.2021, 14:23:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

INCREDIBIL!!! Înalt Prea Sfințitul Teodosie pus la colț de Patriarhul Daniel, printre altele i se reproșează atitudinea de curaj din timpul pandemiei ca fiind sfidătoare (când mai toți au pactizat cu statul):

din știrea https://ziare.com/social/stiri-socia...uzatii-1679935

„Biserica Ortodoxa Romana (BOR) i-a refuzat lui IPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, avansarea in ierarhia interna si transformarea in mitropolit printr-o scrisoare oficiala.

IPS Teodosie, acuzat de atitudine provocatoare in timpul pandemiei


Scrisoarea mai sustine ca anumite initiative si actiuni ale arhiepiscopiei din timpul pandemiei au afectat imaginea BOR.

"Ele au fost insotite de o atitudine provocatoare, de lipsa de tact pastoral si de comunicare deficitara cu autoritatea bisericeasca pastorala si comunicarea deficitara cu autoritatea bisericeasca superioara, fapt care exprima un duh de indisciplina si de razvratire", se mai arata in scrisoare.”
________
De reamintit IPS Teodosie a fost primul ierah curajos care a adus slujbele oamenilor în mod nerestricționat ca nr de participanți, boboteaza s-a ținut cu mii de oameni în Ianuarie 2021 la Constanța când mai toți se temeau, dovada :

Mii de oameni participă la slujba de Bobotează de la Constanța

https://youtu.be/uBl-5WB1Ne0?t=19

Când majoritatea erau închiși în casă, de frica statului, a bolii, a amenzilor, a presei care lua în furci preoții, ÎPS Teodosie a avut luări de poziție care l-au expus:

ÎPS Teodosie apără rânduiala privind împărtășania cu aceeași linguriță într-o vreme când toată presa era împotriva lui:
https://youtu.be/kG3PonPszD4?t=610

ÎPS Teodosie apără botezul ortodox prin întreita afundare:

ÎPS Teodosie critică declarațiile ÎPS Calinic despre botez
https://www.youtube.com/watch?v=3sEVkwYGIco
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.05.2021 at 15:19:56.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.05.2021, 15:01:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Nu pot sa mint, mie chiar imi plac si-i iubesc pe amandoi maimarii, atat pe inaltpreasfintitul Teodosie cat si pe preafericitul patriarh Daniel... mai ales ca ambii au dreptate duhovniceasca. Nu intru in partizanat fata de niciunul.

Teodosie curajosul a luptat pentru traditiile noastre milenare intrand pe televiziuni si raspunzand intrebarilor si tinand partea noastra a celor ce ni se confiscau drepturile si ni se inchidea biserica, iar patriarhul Daniel si Sfantul Sinod in mod diplomatic nu l-a avansat in grad ca sa nu dea apa la moara pe marginea disputelor, deci e dovada de maxima intelepciune pentru apararea pacii si linistii in BOR si societate.

Analizand si coroborand, indemnul e sa fim si noi curajosi ca Teodosie si responsabili, cucernici si intelepti ca Daniel si asa sa evitam excaladarea conflictelor fara sa facem rabat de la Calea cea stramta a Ortodoxiei.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.05.2021 at 15:03:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare