Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2014, 22:37:51
Daniel 21 Daniel 21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2014
Mesaje: 3
Implicit Facultatea de Teologie

Buna seara! Credeti ca am vreo sansa sa intru si sa fac fata la Facultatea de Teologie, avand in vedere ca voi termina un liceu cu profil matematica-informatica si nu stiu nici latina, nici greaca, nu stiu nici sa cant dupa o partitura etc. Nu am cunostintele cu care vin cei de la un seminar teologic. Ar trebui sa ma pregatesc in vreun fel sau ar fi degeaba?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2014, 12:08:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel 21 Vezi mesajul
Buna seara! Credeti ca am vreo sansa sa intru si sa fac fata la Facultatea de Teologie, avand in vedere ca voi termina un liceu cu profil matematica-informatica si nu stiu nici latina, nici greaca, nu stiu nici sa cant dupa o partitura etc. Nu am cunostintele cu care vin cei de la un seminar teologic. Ar trebui sa ma pregatesc in vreun fel sau ar fi degeaba?
Intereseaza-te din timp din ce se da examenul. Da cautare si iintereseaza-te din ce se da examen la profilul dorit de tine si de distanta la care se afla facultatea dorita. Doamne ajuta.
https://www.google.ro/search?q=facul...KeE4LlO8OGgZgN
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2014, 12:35:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Daniel, de ce nu vorbesti tu cu preotul de la biserica ta despre aceste lucruri? E bine sa te interesezi apoi la secretariatul facultatii, ca sa stii ce probe de admitere sunt.
Nimic nu e imposibil pentru cineva care isi doreste ceva - dar nu ajunge doar sa iti doresti, ci sa lupti cu perseverenta.

Chiar, de ce iti doresti sa fii preot? esti constient ce inseamna aceasta - pe langa abilitatile tehnice, vocale si informationale?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2014, 14:44:36
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum sa fie degeaba? Pregateste-te pentru admitere, timp ai mai avea la dispozitie! Si vei face fata, ca doar stii pentru ce te duci acolo! Daca ai un scop, daca simti ca asta vrei sa faci, te vei descurca!

Spunea cineva ca nu poti sa fii doctor sau preot daca nu iubesti oamenii. Sa tii minte asta!

Preotia nu este o meserie, o faci doar dintr-o vocatie. Preotia este o jertfa! Multi au fugit de ea. De ce oare? Pentru ca dai socoteala lui Dumnezeu pentru sufletele care ti se incredinteaza. Greu lucru! Dar multi se incumeta si reusesc! Speram sa te numeri si tu printre acestia!

Mai mult, ca preot ii slujesti Dumnezeului Celui Preainalt!
"Nimeni din cei legati cu pofte si cu desfatari trupesti nu este vrednic sa vina, sa se apropie, sau sa slujeasca Tie, Împaratul slavei; caci a sluji Tie este lucru mare si înfricosator chiar pentru puterile cele ceresti. Dar, totusi, pentru iubirea Ta de oameni cea negraita si nemasurata, fara mutare si fara schimbare Te-ai facut om, si Arhiereu al nostru Te-ai facut, si, ca un Stapân a toate, ne-ai dat slujba sfânta a acestei jertfe liturgice si fara sânge; ca singur Tu, Doamne Dumnezeul nostru, stapânesti cele ceresti si cele pamântesti, Care Te porti pe scaunul heruvimilor, Domnul serafimilor si Împaratul lui Israel, Cel ce singur esti Sfânt si întru sfinti Te odihnesti. Deci pe Tine Te rog, Cel ce singur esti bun si binevoitor, cauta spre mine pacatosul si netrebnicul robul Tau, si-mi curateste sufletul si inima de cugete viclene; si învredniceste-ma, cu puterea Sfântului Tau Duh, pe mine, cel ce sunt îmbracat cu harul preotiei, sa stau înaintea sfintei Tale mese acesteia si sa jertfesc sfântul si preacuratul Tau Trup si scumpul Tau Sânge. Caci la Tine vin, plecându-mi grumajii mei si ma rog Tie: Sa nu întorci fata Ta de la mine, nici sa ma lepezi dintre slujitorii Tai, ci binevoieste sa-Ti fie aduse darurile acestea de mine pacatosul si nevrednicul robul Tau.(...)"

"(...) Care si pe mine smeritul si pacatosul si nevrednicul robul Tau, cel incurcat in multe pacate si tavalit in patimile dezmierdarilor, m-ai chemat la sfanta si preainalta treapta a preotiei, ca sa intru in ceea ce este dincolo de catapeteasma, in Sfanta Sfintelor, unde sfintii ingeri doresc sa priveasca si sa auda glasul Evangheliei Domnului Dumnezeu si sa vada cu ochii lor chipul Sfintei Jertfe si sa se indulceasca de dumnezeiasca si Sfanta Liturghie; Cel ce m-ai invrednicit a savarsi cerestile Tale Taine si a-Ti aduce daruri si jertfe pentru pacatele noastre si pentru gresealele cele din nestiinta ale poporului si a fi mijlocitor pentru oile Tale cele cuvantatoare, ca prin multa si negraita Ta iubire de oameni sa curatesti pacatele lor; Insuti, Preabunule Imparate, asculta rugaciunea mea in ceasul acesta si in aceasta sfanta zi si in toata vremea si locul, si ia aminte la glasul rugaciunii mele si daruieste tamaduire robilor Tai (...)"

E minunat ca Dumnezeu are alesii Lui - oameni credinciosi, iubitori, smeriti, rugatori, postitori, cu o viata curata, lipsiti de rautate - care ne poarta pe umeri si pe noi, oamenii de rand (unii mai bolnavi decat altii, care mai de care mai pacatosi, mai indaratnici, mai nerecunoscatori, mai nesimtiti etc.). Sunt oameni deosebiti care ne iubesc asa cum suntem, care sufera pentru si alaturi de noi, care mijlocesc pentru noi la Dumnezeu si fac totul sa ne scape de vesnica inchisoare.

Un model de preot autentic vei descoperi citind cartea "Lacrima si har - preotul martir Constantin Sarbu" http://www.scribd.com/doc/63725148/L...05-1975#scribd

Pentru preotie sau nu, Teologia tot merita studiata! Fie si numai pentru tine! Asa ar trebui, ca la final sa poti spune ca n-a fost degeaba!
Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti calauzeasca pasii!

Last edited by crinrin; 30.12.2014 at 17:09:18.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2014, 13:36:49
Daniel 21 Daniel 21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2014
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri si ca v-ati pierdut putin timp si cu mine.
Il voi intreba pe parinte. Cred ca acum este cam ocupat dar sper ca isi va face putin timp si pentru mine. Voiam doar sa stiu cate ceva inainte. Nu vreau sa isi piarda timpul cu mine (este destul de ocupat) si, in final, sa primesc un raspuns de genul "Trebuia sa urmezi un seminar teologic".
Si eu sper ca am inteles ce inseamna sa fii preot, daca va fi dupa voia Domnului sa ajung preot. Daca, totusi, nu am inteles, cu siguranta nu ma va lasa sa ajung preot. Insa nu vreau sa studiez Politehnica, de exemplu, si apoi sa regret fiindca nu am incercat sa dau la Teologie. Cum a spus si crinrin, merita studiata macar pentru a invata mai multe despre Dumnezeu. Stiu ca nu toti care termina Teologia ajung preoti.
Eu vreau doar sa stiu daca e nevoie de cunostinte anterioare. Am vazut ca in seminarele teologice se studiaza latina, greaca, dogmatica, Vechiul si Noul Testament si multe alte materii care in liceele obisnuite nu se studiaza. Si nu vreau sa raman cu o gramada de restante din cauza asta. Mai bine nu dau deloc. Ma gandeam ca poate e cineva de pe forum la Teologie si are vreun coleg in situatia mea si voiam sa stiu daca se poate descurca sau nu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.01.2015, 03:53:39
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

La mulți ani, Daniel!
Aș vrea să îți ofer și eu câteva date despre (admiterea la) Facultatea de Teologie, anume din experiența mea personală.
Eu am dat examen la Teologie (București) de două ori, prima dată în 2009 iar a doua oară în 2013. Am luat examenul de fiecare dată, cu relativă ușurință și cred că așa va fi și în cazul tău. În sensul că nu ai de înfruntat o concurență prea mare (abia de 2 pe un loc, maxim) și, dacă te pregătești bine ți se va părea, desigur, ușor la examen....:)

Mai întâi să îți spun care sunt probele de examen:
1) Un test psihologic, care constă într-o probă scrisă (vei răspunde la un șir de întrebări cu scop diagnostic), testul fiind axat pe: a) descoperirea candidaților cu tulburări de personalitate severe (schizofrenie, paranoia, alte tulburări de intensitate psihotică, depresie cronicizată, psihopatii impulsive, antisociale); b) cunoașterea atitudinilor față de semeni și a abilităților pro-sociale (ți se va cere să descrii ce vei face într-o situație de ajutorare a unui semen). La acest test au picat aprox. 1% dintre candidați, iar cei cu scoruri sub limită la proba scrisă au fost invitați și la un dialog ulterior, unii trecînd testul pe această cale suplimentară. Testul se notează, media finală fiind media aritmetică între acest test și nota la testul de dogmatică, pe care ți-l prezint imediat. Apoi această notă este introdusă într-o nouă medie cu nota de la BAC (ponderea BAC-ului fiind 25 sau 50%, a variat de la an la an).

2) Examenul de dogmatică, după manualul de seminar. Acest manual se găsește în librării, în București îl găsești sigur la librăria Sophia ori la librăriile învecinate, din jurul Facultății, ori la Depozitul din vecinătatea (în spate) Patriarhiei, unde e și Chiriarhul.
Tematica e publicată pe forumul Facultății, sunt temele fundamentale ale Dogmaticii, în total vreo 150 pagini de studiat, cel mult.
Forma de examinare este test scris, grilă, cu 4 variante de răspuns din care numai unul este corect. În general sunt întrebări ușoare, presupun cunoștințe elementare. Cel puțin 10% din întrebări sunt, însă, cu "capcane", trebuie să fii foarte atent. Eu am greșit vreo 3, la ultimul examen...:)

3) Examenul de muzică. Întrebarea e dacă ai sau nu un minim de voce, nu trebuie să fii cântăreț dar nici afon complet... Poți cânta orice cântare bisericească, cât de mică (eu am ales "Unul Sfânt"), important e ca Părinții Profesori să își dea seama că ai o minimă dotație muzicală. Unii se complică, dau adevărate recitaluri, cântă niște melodii pentru care i-ar invidia și Cucuzel... Inutil să-ți spun cât se amuză Părinții, fac glume etc. E haioasă proba asta, să te pregătești de felurite glume și de o atmosferă destinsă, amicală. Și desigur, să nu râzi de ce vei auzi...
La această probă nu se dau note, ci numai calificativul Admis/Respins.
În facultate sunt două niveluri de studiu: a) pentru începători; b) pentru avansați (cei din seminar). Vei alege probabil nivelul începătorilor. Vei avea examen de semestru și de an și vei primi note conform obiectivelor pentru nivelul ales.

În Facultate vei studia următoarele limbi:
a) latina (din anul I)
b) greaca (din anul I)
c) ebraica
d) engleza/franceza (din anul I)
e) eventual chirilica (curs opțional)
Ca și la Muzică, sunt două niveluri: începători și avansați. Ca începător o vei lua, practic, de la zero. E destul de accesibil.

Când vei fi student, cele mai solicitante cursuri vor fi:
1) Noul Testament
2) Vechiul Testament
3) Istoria Bizanțului
4) Istoria Bisericii Ortodoxe Române
5) Istoria Bisericii Universale
6) Patrologie

De obicei nu trece examenele decât cel care lipsește... Sau care, iartă-mă, nu vrea să le treacă...

Per ansamblu, facultatea e grea. Volum mare de cunoștințe și timp, timp nu glumă. Sunt cursuri cam 8-12 ore pe zi (am inclus și seminariile, cu prezență obligatorie). Uneori ești la 8 în facultate și termini la 20. Alteori vii chiar mai devreme (la slujba de dimineață, mai exact la Sfânta Liturghie, care e practica ta liturgică, sau/și rămâi la Vecernie, tot practică obligatorie).
Cel mai dificil e anul I, apoi se repetă multe lucruri, doar se finisează pe ici pe colo...

Eu am renunțat de două ori deoarece obligațiile familiale și profesionale nu mi-au permis să mă țin de școală cum se cuvine. Ca să te amuzi, în primul an am fost exmatriculat cu media 9,50, pentru absențe... Deci trebuie să fii la școală, altfel nu treci anul!

Personal consider că e cea mai frumoasă facultate pe care am cunoscut-o (și am cunoscut mai multe). Faptul că nu m-am arătat vrednic de ea, e pentru mine unul din cele mai mari regrete.

Îți doresc mult succes! Apucă-te urgent de studiu, nu tergiversa. Nu e mult material de studiu, dar e nevoie de înțelegere corectă, la amănunt, în adâncime și corelativ. E o cateheză destul de strictă, nu merge cu părelnicii și presupuneri...
Dacă mai ai nelămuriri în privința Admiterii poți să mă întrebi orice, oricînd. Doamne ajută!

P.S. Eu am absolvit, în urmă cu 30 de ani, un liceu cu profil mate-fizică. Deci, se poate!

Last edited by Ioan_Cezar; 01.01.2015 at 04:11:29.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.01.2015, 16:16:52
Daniel 21 Daniel 21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2014
Mesaje: 3
Implicit

La multi ani!
Va multumesc pentru raspuns si pentru timpul pe care mi l-ati acordat. Ma ajuta foarte mult.
Imi voi procura si eu acest manual despre care ati spus.
Momantan mi-ati raspuns la toate intrebarile dar, daca voi mai avea ceva de intrebat, nu voi ezita sa va intreb. Doamne ajuta! Si va multumesc inca o data.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.01.2015, 16:17:49
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Cu bucurie!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2017, 01:08:05
RaduAlin178 RaduAlin178 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2017
Mesaje: 6
Implicit

Ioan Cezar? ai facebook...as vrea sa te intreb si eu mai multe detalii...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.06.2017, 08:37:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nici nu are și e și banat și n-are cum să-ți răspundă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare