Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.02.2010, 17:43:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Daca Simona traieste de pe o zi pe alta cu un pui mic atunci minastirea probabil ca este singurul ei refugiu...ca statul iti da cu o mina si-ti ia cu trei . Prin Tibet, de exemplu, copiii sunt lasati la minastiri de la virste foarte fragede, 3-5 ani iar la scurt timp deja gatesc, taie lemne, alearga cu caprele, fac focul, explica dogme. Am vazut asta intr-un reportaj de nota 10 pe TV5...si cred ca si in Romania ar trebui adunati copiii strazii, cei care inca pot fi recuperati si trimisi in grija Domnului la minastiri. Intradevar, acest pas poate fi perceput ca un un mare "deranj" pentru vietuitorii minastirii si vizitatorii care vor sa vada numai lucruri frumoase si duioase( mai ales cei veniti din strainatate, la sfinta odihna!) si o "intrerupere" a pacii si linistii impuse insa oare ce este mai important, salvarea unor suflete tulburate sau peisajul pastoral?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2010, 17:56:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ar fi super daca manastirile de pe la noi ar face aceste gesturi inimoase si ar aduna copii de pe strazi ca sa-i creasca, dar, fiindca nu sunt atat de inimoase, de fapt, nici nu stiu daca au vre-o inima, nu vor face asfel de gesturi virtuoase si vor pretexta ca statutul monahal nu le permite, ca exista dogme si restrictii bine definite, si ca nu au bani...adica, in faza asta nu mai este destula credinta ca va pica ceva de sus, si asa mai departe...
Mai omule, tu nu stii ce fel se traieste pe la noi prin manasitri, unii cu posmagul si cu borsul fara ulei, cu papucii rupti si spinarea cocosata de munca, iar altii cu fructele de mare si somonii , cu masina proprie, o lene incurabila si cu cate un nas de nu le ajungi nici cu avionul. Hai mai bine sa o lasam balta !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 25.02.2010 at 18:00:15.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.02.2010, 18:16:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ar fi super daca manastirile de pe la noi ar face aceste gesturi inimoase si ar aduna copii de pe strazi ca sa-i creasca, dar, fiindca nu sunt atat de inimoase, de fapt, nici nu stiu daca au vre-o inima, nu vor face asfel de gesturi virtuoase si vor pretexta ca statutul monahal nu le permite, ca exista dogme si restrictii bine definite, si ca nu au bani...adica, in faza asta nu mai este destula credinta ca va pica ceva de sus, si asa mai departe...
Mai omule, tu nu stii ce fel se traieste pe la noi prin manasitri, unii cu posmagul si cu borsul fara ulei, cu papucii rupti si spinarea cocosata de munca, iar altii cu fructele de mare si somonii , cu masina proprie, o lene incurabila si cu cate un nas de nu le ajungi nici cu avionul. Hai mai bine sa o lasam balta !
In cazul asta eu unul nu mai inteleg nimic.
Ce rugaciune poate fi mai bineprimita la o minastire decit "rugaciunea" cresterii unui copilas al strazii sau "Rugaciunea" acordarii de azil pentru o femeie disperata cu un copil dupa ea.

Oare nu la asta facea referire Hristos prin iubirea aproapelui?

Sincer stau citeodata si nu-mi vine sa cred cum intr-o tara cu 85% ortodocsi adepti ai "iubirii aproapelui" implicati intr-o polemica CONTINUA in jurul acestui subiect, pot accepta situatia de a mai avea copii care trag aurolac pe gura si traiesc in canale.

Pina si-n saracia aia lucie din Tibet , nu ai sa vezi tipenie de copil aiurea pe strazi. Toti sunt implicati in cresterea sufletului! ! !

Este incredibil cum nu putem forta minastirile sa puna mina si sa-i primeasca pe absolut toti si sa-i creasca sub acoperamintul Maicii Domnului!
Cumva ar trebui fortati de catre BOR sa faca acest pas!
Eu unul sunt satul de pangare pline de carticele care mai de care mai duhovnicesti si de polemica citite cu fete prelungi, in timp ce copiii strazii dorm prin santuri

Last edited by andreicozia; 25.02.2010 at 18:20:25.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.02.2010, 18:35:44
somasema
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Calugaria in ziua de astazi nu mai este deloc ce inseamna ea pe vremuri,calugaria adevarata

In vechime calugarii erau invatati foarte mult,aveau adevarate librarii in orice manastire si aici nu ma refer numai la carti bisericesti (invatau si chimie,fizica,matematica,etc)

Si sodomia nu inteleg de ce e respinsa ca si afirmatie .Exista, ca nu sunt castrati respectivii.

Calugaria nu inseamna sa ma imbrac in zdrente ca sa arat lumii ce pios si spiritual sunt

Dumnezeu ar prefera ca noi sa stam in lume si sa fim o lumina intru intuneric,o lumina pt cei pierduti pt ca "recolta e bogata dar lucratorii sunt putini" (MATEI 9:37)

Sunt oricum niste inadaptati social si si-au gasit o mini-societate pe la ei pe acolo prin munti/oriunde, si sub acoperamantul unei "misiuni sacre" isi duc viata intr-un mediu izolat. Ati vazut filmul "The Village"?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.02.2010, 18:42:25
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In cazul asta eu unul nu mai inteleg nimic.
Ce rugaciune poate fi mai bineprimita la o minastire decit "rugaciunea" cresterii unui copilas al strazii sau "Rugaciunea" acordarii de azil pentru o femeie disperata cu un copil dupa ea.

Oare nu la asta facea referire Hristos prin iubirea aproapelui?

Sincer stau citeodata si nu-mi vine sa cred cum intr-o tara cu 85% ortodocsi adepti ai "iubirii aproapelui" implicati intr-o polemica CONTINUA in jurul acestui subiect, pot accepta situatia de a mai avea copii care trag aurolac pe gura si traiesc in canale.

Pina si-n saracia aia lucie din Tibet , nu ai sa vezi tipenie de copil aiurea pe strazi. Toti sunt implicati in cresterea sufletului! ! !

Este incredibil cum nu putem forta minastirile sa puna mina si sa-i primeasca pe absolut toti si sa-i creasca sub acoperamintul Maicii Domnului!
Cumva ar trebui fortati de catre BOR sa faca acest pas!
Eu unul sunt satul de pangare pline de carticele care mai de care mai duhovnicesti si de polemica citite cu fete prelungi, in timp ce copiii strazii dorm prin santuri
de la ideal la practic e cale lunga.daca s-ar lua copii de pe strazi si dusi la manastiri ar veni fuguta protectia copilului sa vada daca au conditii iar daca nu ar lua masuri punitive ca au scopuri ascunse ori nu respecta drepturile copilului.ei nu fac nimic nici pe altii nu lasa .vezi piedicile preotului din prahova la valea mare.si asa sunt destui care stau ca la hotel pe acolo pe masa si cazare gratis fARa munca multa .putini sunt cei ce aleg calugaria ca o contemplare si chemare din credinta adanca
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2010, 23:10:26
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Porunca e sa fim desavârsiti toti, nu doar calugarii. Singura diferenta dintre calugari si restul credinciosilor e ca primii traiesc în afara societatii si au voturile saraciei, ascultarii si fecioriei.

Dar si mirenii si calugarii trebuie sa se roage neîncetat si sa-si înfrâneze simturile, gesturile, gândurile ca se uneasca cu Dumnezeu.
Este adevarat asa am vazut si auzit si eu la Parintele Cleopa pe You tube spunea : desavarsirea o poti avea si ca mirean,calugar ,pustnic,casatorit sau orice alta forma pe care numai Domnul o stie,faptul ca noi nu o dobandim asta este problema noastra ..oricum se stie trebuie sa ne nevoim..
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2010, 23:35:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_biziniche Vezi mesajul
Stie cineva daca in Romania exista manastiri de maici care sa primeasca si copii? Am o fetita de 2 ani si as vrea sa o iau cu mine la manastire. Multumesc.

Pentru ce să vă duceți la mănăstire ? Isus ne îndeamnă să Îl vedem pe El în cei mici. Îl aveți pe pruncul Isus cu dv, de ce să Îl căutați la mănăstire ? Nevoiți-vă pentru Cristos, e chiar lângă dv ! Hrăniți-L pe El cu tot ce îi trebuie, dați-i și pâine din aceea din rodul oamenilor, și pâinea credinței de care are nevoie. Adăpostiți-l la inima dv. Arătați-i pericolele de care e plină lumea și mijloacele de a se feri de ele. Faceți ca El să "crească în ascultare și în învățătură". Gândiți-vă ce absurd e: Cristos are ACUM nevoie de dv și dv vreți să fugiți în creierii munților ! Oare Sfânta Sa Maică ar fi mulțumită cu una ca asta ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.02.2010, 00:01:30
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Frumos ar fi ca cineva care cunoaste sa-i raspunda pur si simplu la intrebare..nu sa judece de ce si cum..stie Bunul Dumnezeu de ce..
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.02.2010, 16:52:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Daca toti s-ar fi calugarit cine ar mai fi nascut calugari,daca toti s-ar fi casatorit unde ar fi fost cuvantul,,rugati-va neincetat''.Ortodoxia este o religie a echilibrului,ce zice apostolul,,pe unii i-a pus prooroci,pe altii invatatori,pe altii talmacitorii'',si implicit pe altii calugari si mireni,in lume este diversitate,fiecare este randuit de Dumnezeu ,in functie de chemarea,talentul,vocatia sa.Trebuie medici,profesori,ingineri la fel cum trebuie si monahi.Crede-ma si eu cugetam odata asa,ca toata lumea sa traiasca in manastiri.Dar aici nu se poate ,doar in RAI.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.02.2010, 15:51:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu stiu daca exista insa sunt convinsa ca situatia daca este explicata sigur va avea rezolvare... Puteti sa intrebati la manastiri pur si simplu prin telefon... Cat despre scoala nu exista nicio problema, poate urma scoala, nimeni nu o va opri... Eu stiu o familie cu multi copii care isi duc viata la M-rea Petru Voda si copiii merg la scola in sat, deci solutii se gasesc daca vrem cu adevarat asta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 16:20:47
calugaria moderna madalynn007 Calugarul 168 08.03.2015 07:14:21
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 02:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 15:46:44