Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.03.2011, 19:47:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
inca nu a venit ... astept sa vina ... teoretic e pe 18 aprilie, dar depinde cum se grabeste sau intarzie....de obicei baietii stiu ca mai intarzie. fizic ma simt bine, doar arsurile la stomac ma mai supara, seara si in special noaptea, si obosesc usor, dar e normal in perioada asta.

mai rau stau cu psihicul mi-e frica de orice, in special ca nu am sa ma descurc, ma simt cam coplesita de situatie. bunica mea se simte cam rau si ea e singura care ma poate ajuta ... sotul e mai mult ocupat cu serviciul, mai rau e ca pleaca cate 2 zile pe saptamana, in delegatie la bucuresti. fata o duc de acuma la cresa si poate asa o sa imi vina mai usor dupa ce vine baiatul. sper sa imi dea Dumnezeu forta sa pot trece cu bine si peste nastere si peste orice fel de greutate. sper sa fie si baiatul in primul rand sanatos dar si cuminte, si sa doarma in special noaptea.

cu Dumnezeu inainte.

multa sanatate si numai bine.

ps: si mai inainte am vazut si accidentul asta din iasi (la 2 pasi de blocul meu) cu tramvaiul in care a murit un agent de la penitenciar, avea 36 de ani si avea un baiat si o fata ( ma termina cand aud de accidente de astea. si cand ma gandesc ca cu 2 3 ore inainte de accident am trecut prin zona ca sa iau fata de la cresa
Lasa ca ai sa vezi ce forta iti da Bunul Dumnezeu sa le faci pe toate si sa treci cu bine si de nastere .Nu-ti mai fie teama, ca ajutorul tau va veni de Sus!Ai sa vezi ca vei reusi cu toate!

Ti-am pus o rugaciune speciala pe topicul "Odaia cu RUGACIUNI".Sa te ajute Dumnezeu!

PS- am vazut la stiri accidentul...groaznic..Fereasca-ne Dumnezeu pe toti!( tu evita toate informatiile negative..nu te mai uita la stiri, nu citi nimic ce ti-ar putea induce o stare negativa si nici nu asculta conversatii care crezi ca ti-ar altera starea de bucurie in care trebuie sa te afli)
  #62  
Vechi 22.03.2011, 07:52:10
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Lasa ca ai sa vezi ce forta iti da Bunul Dumnezeu sa le faci pe toate si sa treci cu bine si de nastere .Nu-ti mai fie teama, ca ajutorul tau va veni de Sus!Ai sa vezi ca vei reusi cu toate!

Ti-am pus o rugaciune speciala pe topicul "Odaia cu RUGACIUNI".Sa te ajute Dumnezeu!

PS- am vazut la stiri accidentul...groaznic..Fereasca-ne Dumnezeu pe toti!( tu evita toate informatiile negative..nu te mai uita la stiri, nu citi nimic ce ti-ar putea induce o stare negativa si nici nu asculta conversatii care crezi ca ti-ar altera starea de bucurie in care trebuie sa te afli)
Multumesc frumos, din tot sufletul. am sa citesc rugaciunea in fiecare zi. sa ne ajute Dumnezeu pe toti.
  #63  
Vechi 22.03.2011, 08:17:24
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Daca aveti chef de vorba si nu aveti ce face si veniti aici sa trancaniti (Mellisa, Mirella, Alin kouklais din grupul "sa ma bag si eu in seama!" va rog sa va duceti pe alte topicuri, forumuri etc...
pentru o persoana asa de "sensibila", mi se pare ca adresezi cuvinte cam ... dure ... mai ales pentru cine a incercat sa te ajute. pacat ca nu stii ca apreciezi. acum ai fost exact in situatia lui. ai primit sfaturi bune, de la persoane care au incercat sa te ajute si tu ai atacat, oarecum. ei uite asa face si el cu tine. poate iti va da asta de gandit.

avea dreptate Melissa cand zicea ca mai trebuie doar sa ne jignesti ca am incercat sa te ajutam. si uite ca chiar la asta s-a ajuns.

nu te-a judecat nimeni si nici nu te-a criticat, am inteles cu totii ca ti-e ca un frate, si cu totii ti-am dat sfaturi in legatura cu ce sa faci ca sa nu mai lasi afectata. adica cu totii am incercat sa te ajutam. in general, sa eviti o persoana care vezi ca te jigneste de nspe ori, sa fii mai indiferenta fata de ea, sa te porti ca si cu un coleg oarecare. sa fii intotdeauna deschisa la cererile si sentimentele celor din jur, dar tu sa ramai intotdeauna pe margine. tu zici ca tie ti-e ca un frate...dar tu lui ii esti ca o sora? ...adica sa nu te mai legi la cap fara sa te doara. si nu pare sa se comporte ca un frate cu sora lui. pare sa fie doar un ... tip... oarecare care nu stie sa aprecieze sfaturile bune, prietenia celor din jur.

ca sa nu mai "trancanesc", eu nu iti mai scriu nimik... iti doresc sa iti dea Dumnezeu forta de care cu totii avem nevoie, si eu am nevoie foarte multa, si sa ne lumineze ochii la toata lumea. si pentru forta si ca sa nu mai fim sensibili, poate trebuie doar sa vorbim cu Dumnezeu si sa ii zicem temerile noastre, sa Il rugam sa nu ne lase niciodata la greu, sa ne intareasca, sa nu ne mai lasam afectati de orice prostioara, sa ne scoata din suferintele sufletesti. si bineinteles sa ne fereasca cat mai mult de cele rele si de cel viclean.
  #64  
Vechi 22.03.2011, 10:28:33
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Dumnezeu sa te ajute sa ti gasesti pacea si linistea interioara de care ai atata nevoie !!
  #65  
Vechi 22.03.2011, 11:27:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Sunt un suflet trist
Va scriu cu lacrimi in ochi, pentru ca ma simt cea mai slaba fiinta...

De multe ori in viata Dumnezeu imi arata ca poate nu trebuie sa pun suflet, inima, pentru persoanele care nu ma merita,dar eu ma tot incapatez sa cred in miracole... Dumnezeu poate imi arata ca degeaba tin la o persoana, caci aceea persoana nu merita dar eu ma ghidez dupa "iubeste, iubeste,iubeste"....
Tuta de mine crede ca prin credinta, speranta poate sa conceapa un miracol.. Tuta de mine crede ca prin iubire, devotiune pot sa fac ceva ce Dumnezeu poate nu-si doreste...
Dumnezeu poate nu vrea ca eu sa ofer ceva cuiva care nu merita, dar eu tuta de mine il contrazic si spun "Doamne, merita!" si Dumnzeu pe urma imi zice "Bine!" si imi da o palma peste ceafa aratandu-mi "vezi ca nu a meritat, uite ce ti-a facut!acum degeaba te bocesti!"
Si atunci discut cu Dumnezeu si il intreb "Doamne daca tu spui sa fim buni, iertatori, sa speram, sa iubim, de ce trebuie sa fim asa doar fata de persoanele care merita si de ce trebuie sa ajungem sa cautam si sa alegem doar acele persoane care merita iubirea noastra?"
Chiar asa vrea Dumnezeu sa fac selectii intre cine merita si ce nu merita..sa ma leg de orice chichita si sa zic "pai nu merita, e prea asa, prea asa.."
De ce ma lasa Dumnezeu sa ma las afectata de fiecare gest urat primit, de fiecare cuvant? Sa-mi rada in nas ca sunt proasta? Pentru asta?
De ce nu am forta sa fiu dura , rece?
Dar poate Dumnezeu vrea sa-mi arate ca nu este bine sa fii bun, sa iubesti ca daca o faci vei fi ranit...poate trebuie sa iubesti doar anumite persoane, anumite evenimente...
A fi dur,rece,nu este o forta,ci dimpotriva...reprezinta o capcana pe care societatea asta ne-o intinde si in care recunosc ca am cazut si eu acum ceva timp.
De multe ori,chiar in momentele noastre de slabiciune,suferinta profunda ne putem descoperi acea forta interioara.
Cineva m-a invatat un lucru minunat,desenandu-mi aceasta axa pe care noi credem ca se afla doi poli opusi:PUTEREA si SENSIBILITATEA.A mai adaugat la mijlocul acestei axe inca doua cuvintele si iata ce a iesit:

PUTEREA-------------------------- de a ------------------------------ FI SENSIBIL

Emotiile si trairile noastre ne pot invata multe despre noi daca ne dam voie sa le traim si sa ne cunoastem prin ele.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 22.03.2011 at 11:30:55.
  #66  
Vechi 22.03.2011, 12:07:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Sunt un suflet trist
Va scriu cu lacrimi in ochi, pentru ca ma simt cea mai slaba fiinta...

De multe ori in viata Dumnezeu imi arata ca poate nu trebuie sa pun suflet, inima, pentru persoanele care nu ma merita,dar eu ma tot incapatez sa cred in miracole... Dumnezeu poate imi arata ca degeaba tin la o persoana, caci aceea persoana nu merita dar eu ma ghidez dupa "iubeste, iubeste,iubeste"....
Tuta de mine crede ca prin credinta, speranta poate sa conceapa un miracol.. Tuta de mine crede ca prin iubire, devotiune pot sa fac ceva ce Dumnezeu poate nu-si doreste...
Dumnezeu poate nu vrea ca eu sa ofer ceva cuiva care nu merita, dar eu tuta de mine il contrazic si spun "Doamne, merita!" si Dumnzeu pe urma imi zice "Bine!" si imi da o palma peste ceafa aratandu-mi "vezi ca nu a meritat, uite ce ti-a facut!acum degeaba te bocesti!"
Si atunci discut cu Dumnezeu si il intreb "Doamne daca tu spui sa fim buni, iertatori, sa speram, sa iubim, de ce trebuie sa fim asa doar fata de persoanele care merita si de ce trebuie sa ajungem sa cautam si sa alegem doar acele persoane care merita iubirea noastra?"
Chiar asa vrea Dumnezeu sa fac selectii intre cine merita si ce nu merita..sa ma leg de orice chichita si sa zic "pai nu merita, e prea asa, prea asa.."
De ce ma lasa Dumnezeu sa ma las afectata de fiecare gest urat primit, de fiecare cuvant? Sa-mi rada in nas ca sunt proasta? Pentru asta?
De ce nu am forta sa fiu dura , rece?
Dar poate Dumnezeu vrea sa-mi arate ca nu este bine sa fii bun, sa iubesti ca daca o faci vei fi ranit...poate trebuie sa iubesti doar anumite persoane, anumite evenimente...
Pai din ceea ce spui as deduce ca tu de fapt ai oscila intre extreme...cand de fapt sanatos e sa fii echilibrat, asta insemnand nici sa dai vina pe altcineva pentru erorile in care persisti...si nici sa te schimbi dupa ce ti-a ajuns pana peste cap la 180 grade.

Incearca sa analizezi mai bine situatiile, oamenii..astfel protejandu-ti sufletul macar tu, daca dintr-o greseala ai ajuns sa iti petreci timpul alaturi de cineva care nu e preocupat deloc de aspectul asta.

In rest...lasa pretextele astea cu iubirea neconditionata...ca banuiesc ca nu iubesti toti barbatii ca pe acesta, ca sa nu spun pe toti oamenii...ci din nefericire ai facut o alegere gresita si numai tu stii de ce nu te poti elibera dintr-un asemenea tip de relatie.


Multa bafta!
  #67  
Vechi 22.03.2011, 12:08:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Zicea cineva aici kouklakys ca vai de ce nu ma duc sa ajut pe altii si nu toti "fandositii"..ar fi fost la fel draga kouksklan caci eu fiind mai emotiva din fire si acolo m-as fi lasat coplesita de emotii si as fi fost afectata de evenimente si as fi avut cu siguranta nopti nedormite....
Iti recomand un execitiu, muta-ti atentia de pe individ pe niste batranei sau niste copii orfani, sa ne spui pe urma daca ai sa mai fii asa coplesita de emotii.

Citat:
Si daca imi aduc eu bine aminte NU AM SPUS NICIODATA CA DE CE IMI REFUZA AJUTORUL , CA DE CE NU-MI RASPUNDE ETC
Ba da, ai spus ca nu ia in seama nici un sfat de al tau, ca iti sta mereu impotriva, etc.

Si tot nu ne-ai spus daca ajutorul care il oferi este cerut sau bagare in seama gratuita..
Si lipsa raspunsului e un raspuns.

Citat:
MA REFER LA MINE , LA FAPTUL CA MA LAS AFECTATA... SI DACA M-AS DUCE SA MUNCESC IN AFRICA SI AS VEDEA COPII M-AS EMOTIONA CUMPLIT SI AS FI AFECTATA....
Nu trebuie sa te duci in Africa, trebuie sa fie un orfelinat sau camin de batrani in orasul tau.
Ai trecut vreodata pe acolo sa vezi cu ce ochi se uita dupa tine niste batranei pierduti in singuratate?
Sau un copil care nu stie sensul cuvintelor "mama", "tata" si de multe ori nici "frate" si "sora"?

Du-te acolo si pe urma sa ne spui daca ai fost coplesita si mai ales in ce fel.

Citat:
MA LAS AFECTATA, COPLESITA DE EMOTII ATAT LA STIMULI POZITIVI CAT SI LA CEI NEGATIVI!
Asta arata ca ceea ce oferi sunt emotii pur omenesti, nu are nici o legatura cu dragostea, mai da o tura pe la 1Corinteni cap. 13 si vezi in ce masura te incadrezi acolo cu sentimentele de care vorbesti.

Pana una alta vad ca foarte usor ajungi de la caritate la frustrare si tu fiinta atat de sensibila si delicata, victima a celor din jur, tare usor mai ridici vocea la cei care incearca sa-ti arate unde gresesti.

Dar tu n-ai cum sa gresesti, nu-i asa? Tot ceea ce faci este perfect, poate chiar prea perfect, si de asta suferi, din cauza bunatatii tale nemarginite..

Apropo, te-ai gandit vreo clipa ca tipul te vede ca pe una care e moarta dupa el si totodata prea antipatica pentru o combinatie?

Dar parca nici nu ti-ar da drumul de tot, nu se stie niciodata cand ai nevoie de un ajutor, asa ca prefera jocul de-a soarecele si pisica si da, esti o victima, pentru ca asta ai ales sa fii.

Si inca ceva, poti jura cu mana pe inima in fata lui Dumnezeu ca asteptarile tale din partea lui nu au nici macar o urma de sentimentalism, in sensul romantic? Ca dpdv fizic tipul iti este antipatic?
  #68  
Vechi 24.03.2011, 09:47:06
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Sa nu crezi ca ma intristeaza chiar ma bucura ca Dumnezeu desii poate imi da aceste incercari cu el, tot Dumnezeu este si cel care imi da forta sa fiu buna, iubitoare...sa nu fiu leoiaca(sunt leu ca zodie) egoista si mandra... .
Iarta-ma ca intervin off-topic, dar chiar asa sa afirmi ce zodie esti pe un site crestin ortodox mi se pare cam....ciudat, nu crezi?
Poate la cele matrimoniale unde trebuie sa te lauzi cu zodia ca sa-ti gasesti un partener pe masura!!!!!!!!
Eu una zic sa-ti reconciliezi putin unde si ce afirmatii faci pentru binele tau propriu si sa nu dai motiv de sminteala si altora!
  #69  
Vechi 24.03.2011, 11:18:22
mariagmt mariagmt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Mesaje: 5
Implicit

Cat de mult gresesti!
Dumnezeu ne invata sa fim buni....Dumnezeu este iubire!
Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. (Corinteni 13,4)
Nimanui cu nimic nu fiti datori, decat cu iubirea unuia fata de altul; ca cel care iubeste pe aproapele a implinit legea. (Romani 13:8)
Deci....mai cugeta ....roaga-te....si cu siguranta Dumnezeu iti va rasupunde.


Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Sunt un suflet trist
Va scriu cu lacrimi in ochi, pentru ca ma simt cea mai slaba fiinta...

De multe ori in viata Dumnezeu imi arata ca poate nu trebuie sa pun suflet, inima, pentru persoanele care nu ma merita,dar eu ma tot incapatez sa cred in miracole... Dumnezeu poate imi arata ca degeaba tin la o persoana, caci aceea persoana nu merita dar eu ma ghidez dupa "iubeste, iubeste,iubeste"....
Tuta de mine crede ca prin credinta, speranta poate sa conceapa un miracol.. Tuta de mine crede ca prin iubire, devotiune pot sa fac ceva ce Dumnezeu poate nu-si doreste...
Dumnezeu poate nu vrea ca eu sa ofer ceva cuiva care nu merita, dar eu tuta de mine il contrazic si spun "Doamne, merita!" si Dumnzeu pe urma imi zice "Bine!" si imi da o palma peste ceafa aratandu-mi "vezi ca nu a meritat, uite ce ti-a facut!acum degeaba te bocesti!"
Si atunci discut cu Dumnezeu si il intreb "Doamne daca tu spui sa fim buni, iertatori, sa speram, sa iubim, de ce trebuie sa fim asa doar fata de persoanele care merita si de ce trebuie sa ajungem sa cautam si sa alegem doar acele persoane care merita iubirea noastra?"
Chiar asa vrea Dumnezeu sa fac selectii intre cine merita si ce nu merita..sa ma leg de orice chichita si sa zic "pai nu merita, e prea asa, prea asa.."
De ce ma lasa Dumnezeu sa ma las afectata de fiecare gest urat primit, de fiecare cuvant? Sa-mi rada in nas ca sunt proasta? Pentru asta?
De ce nu am forta sa fiu dura , rece?
Dar poate Dumnezeu vrea sa-mi arate ca nu este bine sa fii bun, sa iubesti ca daca o faci vei fi ranit...poate trebuie sa iubesti doar anumite persoane, anumite evenimente...
  #70  
Vechi 24.03.2011, 13:03:03
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
are 29 de ani tipul si mereu il auzi ca se vaita "nu am bani, nu am aia, nu am aia!" mi se vaita "uite vreau sa fiu faimos sa public desenele mele" si ii spun "publica-le!" dar el asteapta sa stea in casa eventual pe scaun si sa vina la el toti banii, faima...

[...]

Foarte bine nu vrea sa faca asta acum? cand se va decide va fii too late...si la cine va veni sa se vaite? la mine normal "uite , acum nimeni nu ma mai vrea!" si eu ce sa-i spun "cand ti-am spus eu, ai spus ca te oblig, ca te stresez"

Toate trebuiesc facute la timpul lor..daca nu le facem pentru ca nu putem, in cazul lui nu vrem trebuie atunci sa acceptam conditiile ce vor veni...

Ca facand o comparatie...daca o femeie de 70 de ani se hotareste ea atunci sa aibe copii caci pana atunci "mi-e sila, lene, sa mai zburd" la 70 de ani nu mai poate procrea copii (decat in vitro)..
Toate au o limita si un termen...timpul e ca un ceas...ziua de ieri nu o mai poti recupera!
Mi se pare frumos si in concordanta cu invatatura crestina sa faci ceva pentru el, dar asta nu implica sa-l perii si sa-l accepti asa cum este, ci sa il determini sa inteleaga ca un asemenea comportament arata ca este un om slab pe care societatea il va elimina. Pare un om care isi gaseste supape pentru a fugi de realitate si responsabilitate. Or tu esti obligata sa-i spui verde in fata ca, daca nu are taria sa-si schimbe modul de viata, se va pierde ca om. Numai tu, ca prietena, esti in masura sa-l ajuti sa mearga la un preot, sa adopte alta conduita, eventual sa urmeze un tratament. Dar asta implica din partea ta rugaciune, realism si intarirea nadejdii in Dumnezeu. Ca persoana sensibila, ai primit un mare dar de a plange impreuna cu cei ce plang, dar este foarte important sa inveti sa-ti canalizezi potentialul afectiv spre ceva bun (= maturizare). Iar iubirea nu inlatura realismul, capacitatea de a vedea o persoana exact asa cum este, fara sa-i atribui trasaturi ori virtuti care nu exista in realitate.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trist ! Darkanian Pocainta 16 09.12.2010 22:30:24
Trist tot.eu Generalitati 5 18.08.2009 13:18:26
Cum s-a modificat textul Sfintei Liturghii la catedrala patriahala;Trist dar adevarat mihailt Biserica Ortodoxa Romana 41 06.01.2009 22:10:13
trist dorinel78 Generalitati 12 02.11.2007 20:49:36