Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2013, 02:06:24
lunitasilviu lunitasilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2013
Mesaje: 3
Implicit Obiecte Bisericesti

Am o intrebare si sper sa mi se raspunda

Eu merg des la manastiri in grecia si acolo am gasit multe obiecte bisericesti frumoase si as vrea sa aduc in tara pentru a le vinde crestinilor la biserici, manastiri si nu numai ce mi-ar trebui la mana sa pot face acest lucru ca e pacat sunt foarte multe minunatii.....multumesc..!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2013, 08:45:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Comercializarea obiectelor de cult de catre persoane fizice sau juridice se poate face cu autorizatie de la arhiepiscopie, caci conform legii in vigoare, doar cultele pot produce, distribui si comercializa bunuri de uz bisericesc.

Citat:
Prin obiecte de cult, în sensul prezentei legi, se înțeleg vasele liturgice, icoanele metalice sau litografiate, crucile, crucifixele, mobilierul bisericesc, cruciulitele și medalioanele cu imagini religioase specifice cultului, obiectele de colportaj religios și altele asemenea. Se asimileaza obiectelor de cult și calendarele religioase, precum și produsele necesare exercitarii activitații de cult, cum ar fi tamiia și luminarile, cu excepția celor decorative și a celor pentru nunti și botezuri.

ART. 2
Producerea sau valorificarea bunurilor prevăzute la art. 1 de către alte persoane, fizice sau juridice, decît cultele religioase se poate face numai cu autorizarea lor prealabilă, data în condițiile stabilite de către fiecare cult în considerarea propriei sale exclusivitati.http://www.lege-online.ro/lr-LEGE-103-1992-(2384).html
Banuiesc ca autorizarea implica si achitarea unei taxe, ce se stabileste in functie de tipul de obiecte comercializate, calitatea si cantitatea lor. Trebuie in orice caz sa mergeti la episcopie sa va interesati.

Last edited by ioanna; 21.02.2013 at 09:48:01.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2013, 10:20:30
lunitasilviu lunitasilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2013
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Comercializarea obiectelor de cult de catre persoane fizice sau juridice se poate face cu autorizatie de la arhiepiscopie, caci conform legii in vigoare, doar cultele pot produce, distribui si comercializa bunuri de uz bisericesc.


Banuiesc ca autorizarea implica si achitarea unei taxe, ce se stabileste in functie de tipul de obiecte comercializate, calitatea si cantitatea lor. Trebuie in orice caz sa mergeti la episcopie sa va interesati.
aha am inteles ioana ms mult....
Reply With Quote
Răspunde

Tags
obiecte bisericesti