Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.06.2011, 23:33:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Parintele Constantin Galeriu invata asa.

Crestinul trebuie sa fie agal cu sine insasi.
Ce inseamna sa fii egal cu tine insuti?

Simplu: [i]Asa trebuie sa fie omul crestin [/I]ceea ce simte, aceea sa si gandeasca, ceea ce gandeste si simte aceea sa si vorbeasca ("caci din prisosul inimii vorbeste gura!".
Aceasta inseamna sa fii egal cu tine insuti, sa fii sincer cu Dzeu, cu tine si cu semenii tai si toate gandurile, simtirile si vorbele sa i le inchini lui Dzeu!


Iertare, eu sunt totusi ipocrita, nu-mi iese 100%...desi vreau...
dar totusi eu sper...pentru ca... „Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu” (/ Tim, l, 15).
Mi se pare frumoasa postarea asta si subscriu la ea. Sfaturile parintelui Galeriu sunt foarte bune, te mangaie pe suflet si ii simti caldura in cuvinte. Ma bucur ca le-ai ales, draga Marimira, ca sa te reprezinte si eu cred ca te reprezinta chiar foarte bine. Numai bine iti doresc tie si copilasilor tai dragi (parca retin nu ai unul singur, iarta-ma daca gresesc). Sa va ajute bunul Dumnezeu sa fiti sanatosi si astept sa-ti mai citesc gandurile calde pe forum. Gata, acuma pot sa tac ...
"Si nu uita, mama, sa fii bun!"
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.06.2011, 01:27:00
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cu drag pentru Marimira, Mirela,Cristi, MariS, Alin si pt. toti cei ce doresc sa ia !

“Când un om reușește să facă ceva ce i-a solicitat mult efort, în el începe să lucreze trufia.

Cel ce slăbește, se uită cu dispreț la grași, iar cel ce s-a lăsat de fumat răsucește nasul disprețuitor când altul se bălăcește, încă, în viciul său.

Dacă unul își reprimă cu sârg sexualitatea, se uită cu dispreț și cu trufie către păcătosul care se căznește să scape de păcat, dar instinctul i-o ia înainte!

Ceea ce reușim, ne poate spurca mai ceva decât păcatul însuși.

Ceea ce obținem se poate să ne dea peste cap reperele emoționale în așa manieră încât ne umple sufletul de venin.

Banii care vin spre noi ne pot face aroganți și zgârciți, cum succesul ne poate răsturna în abisul înfricoșător al patimilor sufletești. Drumul către iubire se îngustează când ne uităm spre ceilalți de la înălțimea vulturilor aflați în zbor.

Blândețea inimii se usucă pe vrejii de dispreț, de ură și de trufie, dacă sufletul nu este pregătit să primească reușita sa cu modestia și grația unei flori…

Tot ce reușim pentru noi și ne aduce energie este menit a se întoarce către aceia ce se zbat, încă, în suferință și-n păcat. Ochii noștri nu sunt concepuți pentru dispreț, ci pentru a exprima cu ei chipul iubirii ce se căznește să iasă din sufletele noastre.

Succesele nu ne sunt date spre a ne înfoia în pene, ca în mantiile statuilor, ci pentru a le transforma în dragoste, în dezvoltare și în dăruire pentru cei din jur.

Dacă reprimi foamea în timp ce postești, foamea se va face tot mai mare. Mintea ta o să viseze mâncăruri gustoase și alese, mintea o să simtă mirosurile cele mai apetisante chiar și în somn, pentru ca, în ziua următoare, înebunită de frustrare, să compenseze lipsa ei printr-un dispreț sfidător față de cel ce nu postește. Atunci, postul devine prilej de trufie,de exprimare a orgoliului și a izbânzii trufașe asupra poftelor… Dar, dincolo de orice, trufia rămâne trufie, iar sentimentul frustrării o confirmă.

Dacă ai reușit în viață, nu te agăța de nereușitele altuia, pentru a nu trezi în tine viermele cel aprig al orgoliului și patima înfumurării. Reușita este energia iubirii și a capacității tale de acceptare a vieții, dar ea nu rămîne nemișcată, nu este ca un munte sau ca un ocean. Îngâmfarea și trufia reușitei te coboară, încetul cu încetul de pe soclul tău, căci ele desenează pe cerul vieții tale evenimente specifice lor.

Slăbește, bucură-te și taci!

Lasă-te de fumat, bucură-te și taci!

Curăță ograda ta, bucură-te de curățenie și lasă gunoiul vecinului acolo unde vecinul însuși l-a pus.

Căci între vecin și gunoiul din curte există o relație ascunsă, niște emoții pe care nu le cunoști, sentimente pe care nu le vei bănui vreodată și cauze ce vor rămîne, poate, pentru totdeauna ascunse minții și inimii tale.

Între omul gras și grăsimea sa există o relație ascunsă.

O înțelegere. Un secret. Un sentiment neînțeles. O emoție neconsumată. O dragoste respinsă.

Grăsimea este profesorul grasului.

Viciul este profesorul viciosului.

În viața noastră nu există profesori mai severi decît viciile și incapacitățile noastre…

Acum știu, știu că orice ură, orice aversiune, orice ținere de minte a răului, orice lipsă de milă, orice lipsă de înțelegere, bunăvoință, simpatie, orice purtare cu oamenii care nu e la nivelul grației și gingășiei unui menuet de Mozart, este un păcat și o spurcăciune; nu numai omorul, rănirea, lovirea, jefuirea, înjurătura, alungarea, dar orice vulgaritate, desconsiderarea, orice căutătură rea, orice dispreț, orice rea dispoziție este de la diavol și strică totul.

Acum știu, am aflat și eu…” Nicolae Steinhardt

Last edited by Melissa; 17.06.2011 at 01:42:58.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.06.2011, 01:41:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
... aceste intrebari imi arata ca nu esti deloc familiarizata cu forta ei duhovniceasca sau teologica si ca pina acum ai luat asa , la gramada ce a postat ea , ca si inca multi altii ! [...] cred ca va mai dura ceva pina ma voi convinge ca intr-adevar ai avea nevoie de o discutie pe teme duhovnicesti . Pina atunci , ce sa zic , numai de bine !
Adevarul este ca nu am urmarit tot ce a postat, nu mi-a atras atentia. Insa m-a frapat postarea ta de ieri (tu fiind unul din cei pe care ii urmaresc cat de cat pe forum).
Last but not least, vezi sa nu uiti sa-l urmezi pe Hristos. Parca El a zis ca nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.06.2011, 02:36:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Multumim, Melissa, pentru dedicatie. O sa incerc sa slabesc, sa ma bucur si sa tac!

Dar pana atunci scriu aici cateva raspunsuri ale unui preot rus, pentru enoriasii lui:

Ce inseamna "a fi surd, orb si mut"?

"A fi surd" inseamna pazirea auzului de tot ce este pierzator pentru suflet si care nu ne aduce mantuirea. "A fi mut" inseamna a ne feri de clevetire, de judecata nedreapta si jigniri. "A fi orb" inseamna a nu fi atent fata de cele ce se intampla in jur, daca nu aduc nici un folos sufletului.

Care este stiinta cea mai inalta?

Stiinta cunoasterii de sine ne pazeste de pacate. Ea este intaia dintre toate, pentru ca fara aceasta, celelalte stiinte nu au nici o importanta. Nu in zadar, staretii spun: "Cunoaste-te pe tine si, astfel, Il vei cunoaste pe Dumnezeu". De aceea se cuvine sa fim atenti la gandurile si miscarile inimii noastre.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.06.2011, 12:01:47
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Chiar daca postez mai rar totusi sunt suficient (pt. mine suficient) de prezent pe forum lecturind multe subiecte puse in discutie .
Mie mi se pare ca valoarea subiectelor puse in discutie involueaza in timp , dar s-ar putea ca totul sa fie doar subiectiv. dar totusi, atunci cind intru , nu intru sa pierd vremea, ci urmaresc subiectele dar mai ales userii. Ii urmaresc indeaproape , obisnuind sa tin minte si alte multe interventii ale lor .
In acest fel , pt. mine, userii s-au segregat repejor in seriosi , cititi, traitori, practicanti, rezervati si cu interventii valoroasesi ... si restul lumii .
Aici , la restul lumii, am avut ocazia sa vad cele mai bizare moduri de gindire si de traire . Si spun bizare, asa ca un termen generic si atotcuprinzator .
Asa am avut lesne ocazia sa vad useri la care dupa ce am dat la o parte risipa de har sau de smerenie pe care o profereaza la tot pasul , ori felicitarile si binecuvintarile fata de simpatizanti , ori piosenia cabotina si smerenia mindra de care nu se sfieste sa faca risipa nu prea mai ramine mare lucru pe care sa-l apreciezi. Am vazut useri patimasi si fixati intr-o idee atit de tare incit numai ispititorul , dind cu ei de pamint, a reusit sa-i dea pe fata si probabil ca insasi caderea lor sa ii trezeasca si sa le fie de folos .
Si spunind toate acestea ma gindesc desigur sora si la dumneata care cu vreo jumatate de an in urma erai stindardul luptei pt. nejudecarea aproapelui , postind eroic si documentata dupa propriile pareri ca nimeni nu are voie sa judece aproapele, ca acesta este o porunca dumnezeiasca ... si cite si mai cite pe aceasta linie .
Toate acestea pina te-a incurcat atit de tare ispititorul in postarile lui Traditie1 despre nefrumusetile patriei (postind impotriva lui Cristi cel ce posta multe, multe poze din frumoasa Romanie) incit ai judecat si ai dat cu barda in Traditie de numa-numa ! Sigur, ti-ai cerut scuze (un gest lumesc !) dar pacatul era deja savirsit iar pozitia , suficient de ridicola .

Mergind mai departe cu observatiile , pot spune despre mine ca am postat de nenumarate ori ca ,,iubirea aproapelui" este o virtute mare dar ea nu exista singura , nu este absoluta, nu este singura suficienta... Ci ceea ce este cu adevarat valoros in cazul iubirii aproapelui este ca aceasta sa se faca neaparat in dreptate si adevar ! Altminteri nu are nici o valoare . Absolut niciuna ! De ce asa ? Pt. ca nici Hristos nu exista dcecit tot in dreptate si adevar ! Ce simplu este .
Ei, pt. aceasta parere vehiculata de mine dar in esenta apartinind sfintilor lui Dumnezeu, am fost interceptat de catre dumneata sora cu postari multe si serioase avind multe pasaje ingrosate asa, spre luare aminte , dar toate in contra parerii mele !

Ei, ce-mi este dat sa vad acum ? Exact parerile mele , postate de f. multa vreme, reluate de catre dumneata cu mult aplomb si profesionism !
Pai , uitindu-ma la postarea aceasta a dumitate , te intreb eu , ce inseamna sa fi sincer ?
Nu cumva inseamna sa nu minti , nu cumva inseamna sa marturisesti sau sa spui mereu numai adevarul . Iar dreptatea nu cumva sta in adevar ? Eu zic ca da , dar un ,,da" dintr-acela cu toata taria !

Pai ce facem sora ? dupa ce va trece fronda nu cumva veniti defapt la teoria si substanta pe care eu o postaez ? Mie unuia imi pare rau ca sunteti stapinita de fronda , desi dvs. nu vedeti deloc si ca desi voiti sa pareti mult smerita (folosind cuvinte speciale, alese special pt. aceasta) realiatea este un pic cam altfel .

Va observ de mult evolutia (din cauza exceselor de ambitie atunci cind sustineti ceva) si constat ca ajungeti si la lucruri neplacute . Pt. aceasta mi-am permis sa va sesizez !
Daca considerati ca nu am dreptate poate imi veti si arata unde dar va rog , fara exces de ,,miere frateasca " . Eu prefer direct , pe fata . Cu maniere dar fara exces de bombonerie !
Frate Zaharia, nu doresc sa va contrazic cu nimic!

Ramaneti in cele ce credeti. As fi putut si eu sa va raspund tot asa.....dar mi-ati lasat multa amaruciune in suflet ...cu dvs. nu se poate dialoga pt.simplul motiv ca aveti intiparita in suflet ideea ca aveti intotdeauna dreptate...de aceeea nu aiti sezisat niciodata ca in numele dreptatii dati cu parul in stanga si in dreapta unde se nimereste...si apoi vorbiti de dragoste si dreptate..nu va dati seama cata aciditate a fost de-a lungul acestor ani in postarile dvs?

Nu uitati: "din prisosul inimii vorbeste gura!" si cele ce le aveti inlauntru le aratati cu prisosinta in afara.......care dreptate ? aceea de a va jigni confratii oriunde puteti?! ....care corectitudine aceea de a-i face pe ceilalti sa sufere prin cuvintele dvs?
Ramaneti in cele ce credeti!
Orice va v-as spune eu cuvintele mele nu vor conta....de aceea Il rog pe Mantuitorul sa va vorbeasca in suflet!

Intr-o zi veti intelege...daca nu.......problema dvs. ca nu reusiti sa va dati seama cum sunteti cu adevarat in realitate, rece, aspru si... raut!

Dumnezeu sa va ajute sa va vedeti asa cum sunteti!

Eu ma retrag din acest forum, [i]m-ati obosit peste masura[/I]...pareti a nu avea simtul realitatii!

Dumnezeu sa va ajute, faceti si spuneti orice in continuare pe mine nu ma mai intereseaza.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.06.2011, 12:34:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Of, of, in loc sa va bucurati ca ati ajuns, in sfarsit, la un consens, ca sunteti cu totii de acord cu parintele Galeriu. Nici unul nu vreti sa cedati putin.

Eu nu sunt de acord cu (amenintarea de) a pleca de pe forum, din partea nici unuia. Mai rau faceti, ca starniti polemici si mai mari, cum s-a intamplat si cand se decisese MariS sa se retraga, se imparte iarasi forumul in tabere, unii zic sa nu plece, pentru a-i imbuna, altii sar sa ii acuze pe cei care i-au iritat pe cei care vor sa plece...

Sa stea fiecare aici, sa posteze ce si cand doreste, cu responsabilitate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.06.2011, 15:18:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul

Eu ma retrag din acest forum.
Nu , nu aceasta este solutia , te rog sa ma crezi ! Este loc pentru toata lumea , si scopul nostru nu este in a ne prigonii unii pe altii . Draga Marimira , sunt pe acest forum din 1996 , iar ce ai patit tu este o simpla mangaiere in comparatie cu cele suportate de mine , inclusiv injuraturi si amenintari pe privat , dar toate acestea m-au intarit mai mult , si nici o clipa n-am spus ca parasesc acest forum . Draga Marimira , ce facem in viata reala cand duritatea , rautatea si prigoana este la tot pasul ? Nu avem voie sa dezarmam , sa deznadajduim , sa disperam , sa renuntam , sa-ntoarcem spatele , sa ne predam ! Te rog din tot sufletul sa ma-ntelegi , si sa renunti la hotararea ta ! Suntem toti praf si cenusa , pulbere in vant risipita , iar cand duhul ne va parasi , nici eu , nici Zaharia , nici Mirela , nici Melissa , nici admin si nimeni de pe aici , nu se va prezenta inaintea lui Dumnezeu , ca invatat , ca mare teolog , ca mare carturar , ca mare intelept , ci va veni cu desaga faptelor lui , cu acea "cutie neagra " in care este inregistrata toata calatoria noastra de pe acest pamant , din aceasta viata . Deci , te rog sa nu risipim placerea de a fi impreuna si aici pe acest forum , invatand unii de la altii ! Pana la iubire si iertare e cale lunga , dar cel putin sa-ncercam sa ne suprtam , caci cu timpul apare si iubirea si iertarea , macar o tara din fiecare !
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 1 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 17.06.2011 at 15:20:13.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.06.2011, 16:14:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu , nu aceasta este solutia , te rog sa ma crezi ! Este loc pentru toata lumea , si scopul nostru nu este in a ne prigonii unii pe altii . Draga Marimira , sunt pe acest forum din 1996 , iar ce ai patit tu este o simpla mangaiere in comparatie cu cele suportate de mine , inclusiv injuraturi si amenintari pe privat , dar toate acestea m-au intarit mai mult , si nici o clipa n-am spus ca parasesc acest forum . Draga Marimira , ce facem in viata reala cand duritatea , rautatea si prigoana este la tot pasul ? Nu avem voie sa dezarmam , sa deznadajduim , sa disperam , sa renuntam , sa-ntoarcem spatele , sa ne predam ! Te rog din tot sufletul sa ma-ntelegi , si sa renunti la hotararea ta ! Suntem toti praf si cenusa , pulbere in vant risipita , iar cand duhul ne va parasi , nici eu , nici Zaharia , nici Mirela , nici Melissa , nici admin si nimeni de pe aici , nu se va prezenta inaintea lui Dumnezeu , ca invatat , ca mare teolog , ca mare carturar , ca mare intelept , ci va veni cu desaga faptelor lui , cu acea "cutie neagra " in care este inregistrata toata calatoria noastra de pe acest pamant , din aceasta viata . Deci , te rog sa nu risipim placerea de a fi impreuna si aici pe acest forum , invatand unii de la altii ! Pana la iubire si iertare e cale lunga , dar cel putin sa-ncercam sa ne suprtam , caci cu timpul apare si iubirea si iertarea , macar o tara din fiecare !
Multi ani inainte pe acest forum draga Cristi !

Draga Marimira, subscriu celor spuse de Cristi cu atata sinceritate, bunatate si drag si astept cu nerabdare sa ne anunti ca te-ai razgandit. Ramai cu noi, de dragul tau, de dragul meu, de dragul lui, de dragul lor, de dragul nostru!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.06.2011, 19:16:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Of, of, in loc sa va bucurati ca ati ajuns, in sfarsit, la un consens, ca sunteti cu totii de acord cu parintele Galeriu. Nici unul nu vreti sa cedati putin.

Eu nu sunt de acord cu (amenintarea de) a pleca de pe forum, din partea nici unuia. Mai rau faceti, ca starniti polemici si mai mari, cum s-a intamplat si cand se decisese MariS sa se retraga, se imparte iarasi forumul in tabere, unii zic sa nu plece, pentru a-i imbuna, altii sar sa ii acuze pe cei care i-au iritat pe cei care vor sa plece...

Sa stea fiecare aici, sa posteze ce si cand doreste, cu responsabilitate!
Eu nu stiu daca cineva a stimulat-o pe Marimira sa plece sau sa-si sporeasca parerile aici pe forum . Acum observ in cuvintele tale aceasta . Stiu insa ca a spus intr-un ultim dialog cu mine ca se retrage .
Eu la asemenea fandoseli nu obisnuiesc sa dau raspunsuri . Cum vine aceea ca te superi , vezi doamne, pe nu stiu cine, fratele sau sora ,,IZGREC" (adica, in traducere libera X, Y, Z), ca te-a ,,tulburat" ?
Pai cind vine ispititorul si da cu tine de pamint intunecindu-ti zilele, sporindu-ti nevoile si chinurile, furindu-ti linistea si puterea de rugaciune, alungindu-ti gindul de la Dumnezeu si suparindu-te sau tulburindu-te cu totul ... atunci pe cine te superi , pe el ? Si aici ce faci ? dai fuga la uzerii ,,calzi si sinceri" ca sa li te plingi si sa le ceri sa te ajute ? Cita copilarie , ca sa nu mai repet cuvintul fandoseala. Sau poate voieste sa insinueze ca una este ceva si aceasta altceva ! Ca una este o lume si este cu dumnezeul ei si aceste manifestari de forum este o alta lume si cu alt dumneze ! Cine stie, poate vom mai auzi si asta !
Toata smiorcaiala asta : ba plec ca sunt tulburata, vai tu , te rog din inima sa nu pleci ca abia ne mai luminezi si pe noi ; ba plec pt. ca sunt cu onoarea nereperata din cauza lui IZGREC ; haide nu , mai razgindeste-te putin , si tot asa mai departe... cit ridicol daruit din belsug si citi tiitori de trena !

Cine voierste sa ramina , ramine pt. ca voieste, stie sa faca aceasta , pt. ca poate , pt. ca intelege ca nu este singur intr-un loc public si poate ca in ultimul rind pt. ca este traitor in duh si adevar si stie ca oriunde s-ar duce pe acest pamint , ori in cer, ori in abisuri , acolo este si Dumnezeu ca si ispititorul
si de acestea nu se poate ascunde in veci ! Nu asa ne invata proorocul David in a sa Psaltire ?
Bine i-ar fi sorei Marimira sa nu uite , tot cuvintele lui David care spun ca , ,,Cuvintul tau este adevarul iar dreptatea Ta este in veac", adica nu este gluma ca nu are unde fugi cind ii este greu !
Sau , cine voieste sa plece , poate sa mearga linistit ! Spune un vechi proverb romanesc ca : ,,nimeni nu este de neinlocuit , nici chiar mortii din cimitir, deoarece mereu vin altii" si asta o spun nu spre supararea sorei in cauza , deoarece cred ca la acest moment hotarirea ei este definitiva , ca de, doar nu este pustoaica sa se joace de-a ,,uite baba- nu e baba!" cu forumul, ci o spun spre lauda uzerilor mai nou intrati pe forum si care unii dintre ei , putini , desigur , posteaza bine !

Stiu ca asemenea pareri si cuvinte ale mele deranjeaza mult pe unii, defapt, intotdeauna adevarul supara si deranjeaza rau , dar acesta este oprobiul meu la jocurile adultilor de-a adolescentii tineri si nehotariti , aici , pe un forum care inca se vrea ortodox. Iata cita credinta si maturitate avem si iata cum intelegem sa ne justificam alegerile.

Eu am intrat sa postez acesta parere ca sa accentuez ca retragerile ,,en vogue" continua precum ciupercile dupa ploaie. O fi vreun fenomen ...ortodox ?!?!?!

NB : stau si ma intreb : daca ea , sora noastra, voia sincer, curat, cinstit si drept, cu dragoste fata de frati,cu smerenie dreapta si cu tarie duhovniceasca , deci , voia sincer sa se retraga de pe forum , nu o putea face in liniste, asa cum si a intrat, doar numai ea sa stie, adica sa nu stie stinga ce face dreapta ????? Fara sa ne ,,smulga inimile din piept" !!!
Cind a intrat , a intrat tot asa de trimbitat ? A anuntat : bai, fratilor , aveti grija, de miine voi intra eu pe forum, va iubesc pe toti , fiti atenti la mine, la dragostea pe care ve-o port , luati seama , sunt eu Marimira ????
Nu, nici pe departe ! Dar, de , asa este omul ! Asa este crestinul ortodox al zilei de astazi : il intereseaza mai putin adevarul si dreptatea crestina (cea de dupa faptele aparente , ca sa intelegeti ce voiesc sa spun !) curatia vietii de zi cu zi, cumintenia si asezarea dreapta si curata a crestinului si se indeletniceste mai mult cu alte virtuti tare greu de dobindit cu usurinta . Vorba aceea : noi nu putem sa rasuflam din cauza ca nu traim virtutile simple dar strigam in gura mare cit de avansati suntem in iubire !

Lucrul dezgustator pt. mine este ca nu este singurul caz , ca sigur vor mai urma si ca nu i se intimpla cel putin unui incepator !
Aceasta intimplare este insa in acord desavirsit cu comportamentul specific al crestinilor fata de alti crestini, dar tot de teapa lor,cind le analizeaza starea : daca il vede pe frate ca nu vine la biserica imbracat cum trebuie il face cu ou si cu otet pt. ca nu ar fi crestin adevarat dar cind aude ca acela este stapinit de patimi grele (alcool, tutun, desfrinare, avort, ban,etc) odata se inmoaie si zice : e, de ce sa-i faci , toti suntem oameni si toti gresim !
Crestinii adevarati nu procedeaza astfel !

Judecati voi fratilor cum voiti , dar acesta este parerea mea despre mica hemoragie de retrageri vanitoase !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 17.06.2011 at 19:24:50.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 17.06.2011, 21:48:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit " In cautarea aproapelui pierdut " Savatie Bastavoi- fragmente ( 1 )

Orice om tanjeste sa fie inteles , dar se simte inteles numai de cel care ii remarca si ii vorbeste de calitatile sale ascunse , pe care altii nu i le observa . A vedea calitatile ascunse insa este o insusire a celor care au un exercitiu spiritual permanent, la care nu se poate ajunge fara darul lui Dumnezeu . A striga in dreapta si in stanga si a fagadui degraba iadul este propriu ravnei trupesti . Oamenii sfinti insa , care au ajuns la dragoste , nu mai pot avea aceasta atitudine . Caci dragostea , spune Sfantul Serghie de la Radonej , INSEAMNA A FI ASPRU CU TINE , DAR INGADUITOR CU CEILALTI . Cred ca masura desavarsirii noastre duhovnicesti o putem deduce din felul in care ne raportam la oamenii care inca mai savarsesc cele mai cumplite pacate . ( * VA URMA ! - *** Aceste fragmente nu sunt selectate intamplator ! ! ! )
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 1 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12