Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2009, 03:07:20
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Parastasu de un an,o intrebare va rog

Peste o saptamana mama implineste un an de s-a stins,indraznesc si eu cu o intrebare caci intotdeauna m-ati invatat cum sa fac ce este mai corect si bine,eu am oprit din hainele mamei un compleu potrvit pentru aceasta vreme,pe langa care voi cumpara restu ,intrebare trebuie toate hainele sa fie noi?adica sa cumpar alt compleu ca rochi mai putin purta?
Multumesc si Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2009, 04:09:16
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Peste o saptamana mama implineste un an de s-a stins,indraznesc si eu cu o intrebare caci intotdeauna m-ati invatat cum sa fac ce este mai corect si bine,eu am oprit din hainele mamei un compleu potrvit pentru aceasta vreme,pe langa care voi cumpara restu ,intrebare trebuie toate hainele sa fie noi?adica sa cumpar alt compleu ca rochi mai putin purta?
Multumesc si Doamne ajuta!
Eu stiu ca hainele ce se dau de pomana trebuie sa fie noi,dar mai asteapta si alte raspunsuri de la credinciosii de aici.
Dumnezeu s-o odihneasca pe mama ta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.09.2009, 08:29:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu prea ma pricep la astea,

dar ma gandesc ca mai bine dai de pomana din lucrurile mamei tale, cuiva care chiar are nevoie. n-ar trebui sa deranjeze ca sunt putin purtate... atentie, nu uzate!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.09.2009, 09:41:04
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Bineinteles ca se pot da si hainele purtate de dansa, in zona noastra se dau haine noi numai la parastasul de 7 ani. E la alegerea dumneavoastra daca doriti sa cumparati haine noi.
Dumnezeu sa o odihneasca!
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2009, 10:24:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

In zona noastra nu se dau haine noi de pomana deloc. In schimb se dau de pomana hainele bune care au ramas dupa cel care a murit. Pana la urma ce sa faci cu ele, ca e pacat sa le arunci daca sunt bune si neuzate. Noi asa am facut dupa ce a murit bunica, am chemat vecinele ei, surorile ei, etc, sa isi aleaga ce vor si ce le place. Sa stii ca e prima data cand aud ca se da un rand de haine noi de pomana. Deci nu iti fa griji.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.09.2009, 10:33:51
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb obiceiuri ale locului ...

Dupa ce a murit taticu, mama si fratii tatalui i-au dat de pomana toate hainele in ziua inmormantarii. La parastasele care au urmat, au cumparat mereu haine pentru a le da de pomana.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2009, 10:51:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In zona noastra nu se dau haine noi de pomana deloc. In schimb se dau de pomana hainele bune care au ramas dupa cel care a murit. Pana la urma ce sa faci cu ele, ca e pacat sa le arunci daca sunt bune si neuzate. Noi asa am facut dupa ce a murit bunica, am chemat vecinele ei, surorile ei, etc, sa isi aleaga ce vor si ce le place. Sa stii ca e prima data cand aud ca se da un rand de haine noi de pomana. Deci nu iti fa griji.
De dat e bine a da, dar să nu spui sau să nu te "fălești" cu asta, precum și milostenia ce se face în tăcere . "Să nu te știe nici vântul și nici pământul !"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.09.2009, 12:01:19
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Mara,poti da de pomana si din hainele ce i-au ramas.este bine sa fie cineva care le foloseste,adica mai sarac.Doamne ajuta si Dumnezeu s-o ierte pe mama!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2009, 12:45:02
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De dat e bine a da, dar să nu spui sau să nu te "fălești" cu asta, precum și milostenia ce se face în tăcere . "Să nu te știe nici vântul și nici pământul !"
Pai nu m-am falit, am spus doar ce am facut in famila noastra, pentru informarea Marei. Nu mi se pare milostenia un motiv de fala, nu e o chestie iesita din comun. Pe de alta parte nu ma stie nimeni pe aici, si nici pe famila mea, deci...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2009, 13:38:51
infonina infonina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Peste o saptamana mama implineste un an de s-a stins,indraznesc si eu cu o intrebare caci intotdeauna m-ati invatat cum sa fac ce este mai corect si bine,eu am oprit din hainele mamei un compleu potrvit pentru aceasta vreme,pe langa care voi cumpara restu ,intrebare trebuie toate hainele sa fie noi?adica sa cumpar alt compleu ca rochi mai putin purta?
Multumesc si Doamne ajuta!
de ce nu vorbesti cu preotul care a participat la inmormantare ,sunt sfaturi corecte de la cel care stie cel mai bine.Nu te lasa dusa de oricine in deriva ,sunt cele mai importante lucruri pe care le mai poti face.
Reply With Quote
Răspunde