Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.06.2010, 23:48:57
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Si cand te gandesti ca unii ziceau ca bat campii..cu temelia lu' nou' ageu'...hm...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 28.06.2010, 23:53:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Red face asta n-am inteles-o!

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Si cand te gandesti ca unii ziceau ca bat campii..cu temelia lu' nou' ageu'...hm...
n-am prea inteles ce ai vrut sa zici...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.06.2010, 23:56:02
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
n-am prea inteles ce ai vrut sa zici...
Am plesnit un topic mai demult, in care imi dadeam cu parerea cum ca se naste sub nasu' lu' io, un nou ageu. Si, replica "taioasa" nu a intarziat sa apara : fugi d-le de aici, ai mancat de pe jos ori iti este rau ? m-a intrebat un vajnic forumist...acu intelegi unde am "batut" ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.06.2010, 23:56:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu-mi vine sa cred ca IN FAPT aveti atita dispret si ura in suflete, insa daca sunteti intrebate sunteti toate numai miere, iubitoare de aproapele vostru. Sunt nespus de fericit ca m-am indepartat de aceasta mentalitate OBOSITOARE SI PLICTISITOARE si pot admira de exemplu o fresca bizantina pe peretele bisericii fara sa simt apasarea urii din suflet pentru toti cei care nu sunt ca ortodocsii. Ramineti linistite cu himerele voastre! De la atita greutate pe suflete se si intimpla atitea necazuri si mizerii in tara iar semenii isi bat joc unii de altii!
offff!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.06.2010, 00:09:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Smile multam de lamurire

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Am plesnit un topic mai demult, in care imi dadeam cu parerea cum ca se naste sub nasu' lu' io, un nou ageu. Si, replica "taioasa" nu a intarziat sa apara : fugi d-le de aici, ai mancat de pe jos ori iti este rau ? m-a intrebat un vajnic forumist...acu intelegi unde am "batut" ?
multam de lamurire.
sti unele lucruri e important unde le spui, ca daca le spui intr-un loc neprilnic, chiar bune fiind, se intorc impotriva ta ca un bumerang.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.06.2010, 00:14:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu-mi vine sa cred ca IN FAPT aveti atita dispret si ura in suflete, insa daca sunteti intrebate sunteti toate numai miere, iubitoare de aproapele vostru. Sunt nespus de fericit ca m-am indepartat de aceasta mentalitate OBOSITOARE SI PLICTISITOARE si pot admira de exemplu o fresca bizantina pe peretele bisericii fara sa simt apasarea urii din suflet pentru toti cei care nu sunt ca ortodocsii. Ramineti linistite cu himerele voastre! De la atita greutate pe suflete se si intimpla atitea necazuri si mizerii in tara iar semenii isi bat joc unii de altii!
offff!
mai andrei, noi suntem atat de dispretuitoare, avem atata ura in suflet, suntem asa de....
iti doresc sa te ajute Dumnezeu sa vezi lucrurile clare, limpezi, in lumina invataturii sf scripturi si a sf parinti.
a, iarta-ma, am uitat ca si pe ele le contesti...
da,e adevarat, ca datorita pacatelor noastre se intampla cate se intampla.
dar nu cred ca dincolo e lapte si miere si oamenii rabufnesc de iubire si bunatate.
vezi ptr pacatele noastre patimim cate patimim....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.06.2010, 00:29:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
a, iarta-ma, am uitat ca si pe ele le contesti...
....
Nu in totalitate, am mai mentionat.
Din pacate natia noastra , si altele de prin vecini, de sute de ani am fost dresati sa acceptam totul IN INTREGIME, fara sa cricnim si sa ne indoim de nimic. Asta reprezinta arma totala a celui care vrea sa manipuleze.
O sa treaca la fel de multi ani ca sa ne ELIBERAM asa cum ne si vrea Hristos!

Lectia tot de la El trebuie invatata( Hristos indepartindu-se de SABLOANE SI LEGI IUDAICE)........., dar din pacate noi nu de la El ne insusim cele bune ci din RASTALMACIRI ale alesilor!.......fiind in permanenta atentionati sub amenintarea pedepselor iadului sa nu care cumva sa pe PERMITEM TUPEUL de a citi de UNII SINGURI!
Asta-i cea mai mare jignire adusa lui Dumnezeu.

Last edited by andreicozia; 29.06.2010 at 02:40:06.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.06.2010, 08:52:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Nu este posibil sa traiesti fara hrana si apa. Mantuitorul ne-a dovedit ca poate dura 40 de zile, mai mult nu!

Maria Egipteanca a fost hranita de Domnul, tainic. Numai sfanta stie cum.
Dar omul asta, indianul, inca nu am inteles de este inselatorie, manevra sau dezinformare.
subscriu.
imi aduc aminte de o carte a lui Danion in care spunea ca a postit o perioada lunga,(nu mai retin cat) doar cu aer si putere de la diavol.(pe vremea cand era yoghin)

deci e posibil ca "zeita" din copilarie sa-i fi dat aceasta putere...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.06.2010, 08:54:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Unhappy deruta....

mai andrei, iar m-ai dus in deruta.

minunile ortodocsilor le contesti iar ale hindusilor, budistilor le trambitezi..

ce sa mai cred?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.06.2010, 10:38:26
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

E simplu, dacă a mărturisit că a fost binecuvântat de o zeiță e clar cu ce se hrănește de 70 de ani, nu cu apă, nu cu mâncare binecuvântată ci cu:

1. desfrânare malahisterică a masculului bagabondar de afar ce se dă zână bună sau zeiță.
2. mândria cruzimii satanicești ce e plină de ură față de oameni și sadism mațochist și fachiristic îmbălsămat în glumițe simpatice și înțelepte bune pentru dis-traak-ție, deci ție îți dă trackul după ce ai fost distras de la atenția cea bună din Dumnezeu.
3. minciuna lăcomiei meditativ înțelepte prin care fură și viclenește tot felul de averi......

Și iată cum a ajuns după 70 de ani să fie perfect convins că energiile spurcate și sevele putorilor iadului îl țin pe el în viață și îl fac să se creadă și un fel de ales căci iată ce puteri a dobândit... și deci le și promovează căci acum crede total în ele.

Vai de capul și de zilele lui căci nu știe că voința lui îi este unită cu păcatul, cu poftele nebune ale păcatului exact așa cum la copil născocelile și asemănările cu părinții sau cu erăii din filme îl fac să se joace minteresant, așa și el e în pușcăria burții căci e un fel de vierme care suge seva spurcîciunilor... un fel de muscă bătrână...

Postul fără Hristos, fără Duhul, fără rugăciune, fără Credință, fără ascultare, fără Evanghelie este defapt calea cea mai scurtă spre iadul mândriei... căci smerenia te îndeamnă pururea să postești dar să nu te arâți nimănui că postești ori că prin asta ai face ceva de luat în seamă... căci dacă atingi perfecțiunea atunci devi conștient că postul înseamnă gustarea din moarte ca să-ți fie de folos credinței căci doar apropiindu-te de moarte devi serios și conștient de Adevăr și de Viață ca să mergi însfârșit pe Calea sfințeniei, adică să te bucuri că asculți de Unul Sfânt... de Dumnezeu, și nu de oameni și nu de tine și nu de zei sau zeițe...

Deci dați din voi Afar pe bagabondar că ai să așungi tăune de măgari, sau musculiță de alcool, sau nimfoman de cafia și țigare!

Și iertați-mi sadismul dar nu pe bătrân trebuie să-l urâți căci este un biet înșelat ci pe duhul rău al păcatelor pe care-l slujește cu inconștiența copilărească. Căci va veni vremea să se vadă și vor vedea și ei că cerul lor este doar o iluzie, o minciună, o înșelare și că defapt ei se statornicesc cu sufletul în iadul odihnei trupești și în slava de la oameni îndulcindu-se de ei și de păcatele lor ca și cum ar fi înțelepți sau că iată că au dobândit prin efortul lor puteri neobijnuite... pâranurmale...

Ca să nu ziceți că nu v-am spus că trebuie să vă feriți de răutatea sadică a duhurilor rele ce au pus stăpânire pe credințele oamenilor din Asia... Eu știu că am practicat și yoga și ciarta, ce artă? Arta marțială, și logica minciunilor avocatului diavolului, care toate pun stăpânire pe voința cea bună a omului ca să-l transforme într-un criminal plătit căci se socotește victimă săracul ticălos mârșav, dar e un visător erău foarte fricos dar care se adulează că cică ar fi curajos... defapt se jertfejte pentru cauze deșarte, arte marțiale... pentru pootoareaoareiaoaria...oaria lăcomiei și fățărniciei, pentru vicleșug.

Iată că v-am avertizat ca să nu o pățiti cum au pățit-o cei cu spiralele încârșigate ale lui MISA-pisa adică exact cum este babilonul ăla cu turnul lor înclinat cu tot. Înclinat ca să se mândrească și nicidecum ca să se încline, căci ei sunt plini de ''smerenie'', dar este defapt smerenia deșartă și trufașe... a milei pentru întoarcerea porcului la păcate, adică la mocirlă și a câinelui la vărsătura lui...

Deci nu vă lăsați păcăliți cu niciunchip ci smeriți-vă cu oricechip ca să ascultați de Cuvântul lui Dumnezeu...

Last edited by vsovivi; 29.06.2010 at 10:52:48.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mancare de post pentru bufet ioana.ctin Generalitati 10 26.04.2022 14:56:58
Retete - Mancare de post andra_forscorpio Generalitati 52 02.12.2018 22:49:03
Despre mancare, delicatese. romandragut Generalitati 64 28.03.2016 14:04:02
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13