Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.08.2008, 10:24:41
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Pt. "Dragonia" - Sunt nou venita pe acest forum am citit mesajul tau si ai sa vezi de de ce m-am hotarat sa iti spun si povestea mea, desi a trecut ceva vreme de la postarea mes.tau!
De la inceput am sa iti spun ca sunt o mare pacatoasa! In urma cu 25 de ani am divortat de sotul meu(m-a parasit pt. o alta femeie),cu care am o fetita, dupa trei ani de singuratate am cunoscut un barbat desi niciodata nu am reusit sa tin macar un pic la el relatia a durat 4 ani.In acest timp din intamlare,gresala sau eu stiu cum am ramas gravida, vremurile erau asa cum sti dar totusi am facut un avort.Aveam cosmaruri, nopti nedormite mai mult visam acel copilasi aproape mereu ca imi cerea apa.Am dat de pomana am facut ce am stiut eu la vremea aceea dar nu am botezat pentru ca in copilarie am botezat o fetita care la cateva luni a muritsi toti au spus ca nu am avut eu noroc.Atunci am avut asa ca o viziune sau nu stiu ce dar mi s-a spus ca numai facand un copil voi scapa de acele cosmaruri.Asa am facut desi nu am hotarat nimic cu prietenul meu de atunci.Nu am locuit niciodata cu tatal copilului meu.Am nascut un baiat frumos,destept, are acum 19 ani l-am crescut singura impreuna cu fetita mea,nu am avut nici o pretentie de la tatal lui desi el l-a inregistrat pe numele lui, si cred ca a dorit in permanenta sa stea cu noi.Nu am interzis niciodata fiului meu sa aiba o relatie cu tatal lui si are si in prezent,nici el nu s-a casatorit, dar nu pot spune ca am vazut vreun ajutor din partea lui.Eu sunt mandra de copii mei si pot spune ca am avut numai bucurii de la ei.Sfatul meu este ca tu singura sa incerci sa iesi din acele ganduri,toti avem pacate mai mici sau mai mari, daca te spovedesti si te impartasesti totul o sa fie bine, daca nu ai botezat incearca da dai de pomana niste lucrusoare la copii saraci.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.08.2008, 10:29:50
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Am uitat sa iti spun de ce m-am hotarat sa iti spun povestea mea - Mesajul tau este postat pe 09.02. Baiatul meu s-a nascut pe 9 februarie!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.08.2010, 02:37:02
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit Mare pacat

Pacatul avortului este unul dintre cele mai mari pacate ale femeii...Spun Sfintii Parinti ca pacatul avortului nu se poate ierta,iar parintele Cleopa,un mare duhovnic si un vazator cu Duhul a spus intr-una dintre conferintele sale cu tema "Avortul" ca intr-unul dintre visele sale i s-a aratat chip de femeie in focul iadului cu prunci avortati la picioare, rastignita pe cruce iar o multime de corbi infometati smulgeau carne vie din trupul ei.Asta e imaginea apocaliptica a femeii care a lepadat prunci in viziunea bisericii,tocmai pentru faptul ca avortul este ucidere,iar Hristos a binecuvantat femeia ca mantuindu-se prin nastere de fii si fiice.Acest pacat te urmareste si te va duce la iad daca nu te spovedesti si nu ceri canon de pocainta de la duhovnic.Neaparat trebuie sa nasti unul sau 2 copii in viata aceasta pentru ca,pe langa canon sa iti fie iertat acest mare pacat...Ia legatura cu duhovnicul si cere-i neaparat sfatul!!!Altfel cu siguranta vei merge la iad!!!!Mantuire
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.08.2010, 14:11:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sfantatreime Vezi mesajul
Pacatul avortului este unul dintre cele mai mari pacate ale femeii...Spun Sfintii Parinti ca pacatul avortului nu se poate ierta,iar parintele Cleopa,un mare duhovnic si un vazator cu Duhul a spus intr-una dintre conferintele sale cu tema "Avortul" ca intr-unul dintre visele sale i s-a aratat chip de femeie in focul iadului cu prunci avortati la picioare, rastignita pe cruce iar o multime de corbi infometati smulgeau carne vie din trupul ei.Asta e imaginea apocaliptica a femeii care a lepadat prunci in viziunea bisericii,tocmai pentru faptul ca avortul este ucidere,iar Hristos a binecuvantat femeia ca mantuindu-se prin nastere de fii si fiice.Acest pacat te urmareste si te va duce la iad daca nu te spovedesti si nu ceri canon de pocainta de la duhovnic.Neaparat trebuie sa nasti unul sau 2 copii in viata aceasta pentru ca,pe langa canon sa iti fie iertat acest mare pacat...Ia legatura cu duhovnicul si cere-i neaparat sfatul!!!Altfel cu siguranta vei merge la iad!!!!Mantuire

Nu exista pacat care sa covarseaca mila lui Dumnezeu si sa nu poata fi iertat daca omului ii pare rau si doreste sa se indrepte! Sigur ca acest pacat este grav si necesita un canon, dar... Dumnezeu hotaraste daca merge in iad sau nu, in functie de faptele omului!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.08.2010, 14:25:17
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara Vezi mesajul
Draga Dragonia,trebuie sa te spovedesti curat si cu parere de rau ,sa "pui alt copil in loc" daca este posibil -cum spune parintele Nicolae Tanase-;daca nu, sa ai grija de un copil cu tot ceea ii trebuie, ca si cum ar fi al tau. Apoi trebuie sa faci multa milostenie . Mila lui Dumnezeu este mare, iar Sf. Parinti ne spun ca nu poate omul gresi cat poate Dumnezeu ierta,dar trebuie sa ne hotaram sa nu mai pacatuim dupa ce am primit iertare prin Taina Sfintei Spovedanii.Iar lacrimile de parere de rau pentru pacatul facut vor spala haina sufletului tau si Il vor face pe Dumnezeu, Care este bun si milostiv, sa iti redea linistea sufleteasca.
Dumnezeu sa iti ajute!
Nimic in plus de scris !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intindeti o mana de ajutor daca puteti maria32 Umanitare 39 19.05.2011 13:32:15
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 12:47:46
Dati-mi o parere!!!! Templier Knight Pictura si Sculptura Bisericeasca 15 01.04.2011 08:43:37
Un sfat, o mana de ajutor... dancapitan65 Intrebari utilizatori 18 04.11.2010 17:47:33