Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.05.2007, 20:57:42
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Citeste si vezi ca scrie la:7.Taina Sfantului Maslu,de pe Google in Romanian,si vezi ca am dat copy/paste la Topicul-Cazul Tanacu,nu uita ca tu insuti ai dat"citand Sebastiana"si ai dat de ac.,s-a intamplat sa copiez chiar de 2doua ori,fara sa vreau aceasta, bineinteles,incercai si acum,dar vad ca nu reusii,din pacate,sa fie calculatorul de vina?asta nu mai stiu eu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.05.2007, 21:39:10
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Mirean,de data asta nici eu nu mai suport sa stau deoparte.Vad ca "FACETI PE PROSTII".
Chiar sunt revoltata de atitudinea voastra,de nerusinarea voastra.Ce oameni "ai Bisericii" sunteti voi?De fapt ce urmariti voi?Vreti sa spuneti ca "preotii alesi","oameni ai lui Dumnezeu",acei Sf. Parinti f.induhovniciti,enumerati de Sebastiana au incalcat ceva,au devenit eretici?Nu cumva vreti sa ne spuneti ca nu sunt demni de a le urma sfaturile?Nu intelegeti ca Sfintii Parinti au alungat duhuri necurate (au facut exorcizari)la Sf. Maslu?Faceti voi astfel de slujbe?Face vreun pastor de la alta religie asa ceva?Cine poate,unde se poate,cum se poate,de ce se poate,cu cine se poate,pt.cine se poate,atatea intrebari puse fara rost,numai ca sa ne aflam in treaba.Chiar sunteti ortodocsi?Chiar mergeti la Biserica?Chiar studiati despre Dumnezeu?Chiar credeti in Dumnezeu?:dontgetit:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.05.2007, 00:04:08
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Mirean,de data asta nici eu nu mai suport sa stau deoparte.Vad ca "FACETI PE PROSTII".
Chiar sunt revoltata de atitudinea voastra,de nerusinarea voastra.Ce oameni "ai Bisericii" sunteti voi?De fapt ce urmariti voi?Vreti sa spuneti ca "preotii alesi","oameni ai lui Dumnezeu",acei Sf. Parinti f.induhovniciti,enumerati de Sebastiana au incalcat ceva,au devenit eretici?Nu cumva vreti sa ne spuneti ca nu sunt demni de a le urma sfaturile?Nu intelegeti ca Sfintii Parinti au alungat duhuri necurate (au facut exorcizari)la Sf. Maslu?Faceti voi astfel de slujbe?Face vreun pastor de la alta religie asa ceva?Cine poate,unde se poate,cum se poate,de ce se poate,cu cine se poate,pt.cine se poate,atatea intrebari puse fara rost,numai ca sa ne aflam in treaba.Chiar sunteti ortodocsi?Chiar mergeti la Biserica?Chiar studiati despre Dumnezeu?Chiar credeti in Dumnezeu?:dontgetit:
Sylvie, cred ca altcineva face pe prostul...

Eu stiu de 10 ori mai bine decat Sebastiana ce inseamna Maslu, care este randuiala slujbei etc. Vroiam sa scot in evidenta totusi ca in BOR NU EXISTA UN RITUAL DE EXORCIZARE propriu-zis (o slujba de sine statatoare). Maslu nu poate fi considerat un ritual de exorcizare in adevaratul sens al cuvantului, intrucat rolul lui este mult mai general si destinatarii sunt, de asemnenea, deosebiti, de obicei, de posedati.


De ce vreau sa scot in evidenta lucrul asta? Pt. ca oricine savarseste exorcizari se aventureaza pe un teren ambiguu definit din pct. de vedere liturgic. Asta nu vreti voi sa pricepeti.

Vorbesc de propria raspundere, draga mea. Nexistand un ritual formulat de Biserica in mod precis cu privire la exorcizare (si asta subliniaza si Pr. Porf. Univ. Mihoc), Biserica nu poate fi acuzata ca nu a luat apararea preotului de la Tanacu... A facut o slujba (cauta defintia slujbei) care nu are acoperire liturgica si canonica. Mai mult, nu a existat binecuvantare din partea ierarhului.

Acelasi lucru te intreb si eu: `Vreti sa spuneti ca "preotii alesi","oameni ai lui Dumnezeu",acei Sf. Parinti f.induhovniciti,enumerati de mine la alt topic au incalcat ceva,au devenit eretici?`

Pot fi ei acuzati ca nu au aprobat efectuarea unei slujbe improvizate care nu exista din pct. de vedere oficial?

In ce carte de cult sunt descrise masurile care se iau, sylvisi sebastiana? In ce triod, molitvelnic sau minei scrie ca se agata cel posedat de o cruce? Cuprinde randuiala Sf. Maslu asa ceva? Malsul tine trei zile, de au legat-o timp de trei zile? Prevede creo carte de cult ca cel posedat sa fie lasat fara apa si mancare?

Asta incercati voi sa imi aratati si eu ca un orb ce sunt nu imi dau seama? ? Nu va este rusine...? ?

Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.05.2007, 00:21:52
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Odin,invata-ma tu,care te pricepi mai bine,cum se alunga demonii(respectiv cum se face o exorcizare)in Sf. Biserica?!La ce Sf. Slujba se citesc acele dezlegari ale Sfintilor Parinti?!Si de unde stii tu ADEVARUL in legatura cu acest CAZ TANACU?Din presa...;),de la televizor...;),de la cei care vorbesc vrute si nevrute pe la colt de strada...;)?Sunt foarte curioasa de aceste lucruri.TE ROG SA-MI RASPUNZI LA TOATE INTREBARILE...;)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.05.2007, 09:06:39
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Odin,invata-ma tu,care te pricepi mai bine,cum se alunga demonii(respectiv cum se face o exorcizare)in Sf. Biserica?!La ce Sf. Slujba se citesc acele dezlegari ale Sfintilor Parinti?!Si de unde stii tu ADEVARUL in legatura cu acest CAZ TANACU?Din presa...;),de la televizor...;),de la cei care vorbesc vrute si nevrute pe la colt de strada...;)?Sunt foarte curioasa de aceste lucruri.TE ROG SA-MI RASPUNZI LA TOATE INTREBARILE...;)
Nu ati merita sa raspund punctual, pt. ca nici eu nu primesc raspunsuri punctuale... Totusi...

Nu stiu cum ar trebui sa se alunge demonii, pt. ca nu am gasit in nici o carte de cult o slujba pentru exorcizare. Binenteles, putem sa improvizam si plecand de la ideea ca Sf. Maslu se face cu scopul insanatosirii celui bolnav sa facem Taina Sf. Maslu.

Eventual sa mai citim moliftele Sf. Vasile, rugaciunile Sf. Ciprian sau mai cine stie ce. Nimic rau pana aici, nu? Nexistand o slujba bine definita, zicem ca avem libertate in privinta ritualului. Avem cuvintele slujbei stabilite... Ce facem cu partea de acte liturgice? Intervin asadar intrebari... Si aici este problema.... Se leaga sau nu de cruce? Se stropeste sau nu cu aghiazma? in ce moment? cand se citesc moliftele? La inceput sau la sfarsit? Daca la inceput stim ca asa trebuie? De unde? Am vazut in unele ritualuri de exorcizare popi calcand posedati (la propriu)... Cand se face asta? In ce moment al Sf. Maslu? Inainte sau dupa ungerea cu untdelemn? Am vazut ca se atinge cu crucea? Cand se face asta?

ce vreau sa zic este ca mi se pare normal sa se faca Maslu....pt. cei demonizati. Insa ATENTIE!!
TAINA SF. MASLU urmareste in primul rand o vindecare sufleteasca, pt. ca o vindecare trupeasca devine relativa... stim voi mai bine (nu? ca doar sunteti duse pe la atatea manastiri) ca taina maslului asigura o vindecare suflteasca, iar numai acolo unde va vrea Dumnezeu si se va socoti ca este necesar se va face si vindecarea fizica... Se urmareste asadar scoaterea din pacat, pt. ca starea de pacat este socotita ca stand la baza neputintei trupesti. Si apoi din cate stiu neputinta trupeasca si suferinta capata o anumita valoare in contextul sfarsitului vietii (dar prea multa vorbarie...). Ce e cu asta? Pai e simplu, draga mea... Avem pt. exorcizare in BOR doar slujbe care nu sunt destinate in mod exclusiv acestor cazuri. Ca atare, oricine face astfel de slujbe nu poate cere protectie si nu are acoperire din pct. de vedere liturgic. Pr. daniel nu poate spune: `Pai voi m-ati invatat sa o leg de cruce... ` Nu poate spune: `In editia cutare a Liturghierului, la slujba exorcizarii scrie ca tre sa o tii nemancata 3 zile... Eu ce vina am? `

Asadra, Sebastiana sa o lase mai moale cu implicarea Bisericii in aparare...

La celelalte intrebari:

Nu am fost acolo, evident (ma indoiesc insa ca e cineva pe forum care a fost personal acolo, sau daca este, inseamna ca acum au internet si in puscarie).

`Cei care vorbesc vreute si nevrute la colt de strada` - nu exista. Sau exista, daca tu crezi ca membrii Sinodului se identifica cu categoria asta... Poti sa imi spui, daca da.



Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.05.2007, 09:08:48
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Odin,invata-ma tu,care te pricepi mai bine,cum se alunga demonii(respectiv cum se face o exorcizare)in Sf. Biserica?!La ce Sf. Slujba se citesc acele dezlegari ale Sfintilor Parinti?!Si de unde stii tu ADEVARUL in legatura cu acest CAZ TANACU?Din presa...;),de la televizor...;),de la cei care vorbesc vrute si nevrute pe la colt de strada...;)?Sunt foarte curioasa de aceste lucruri.TE ROG SA-MI RASPUNZI LA TOATE INTREBARILE...;)
Si eu astept raspuns la ale mele: `In ce carte de cult sunt descrise masurile care se iau, sylvisi sebastiana?

In ce triod, molitvelnic sau minei scrie ca se agata cel posedat de o cruce?

Cuprinde randuiala Sf. Maslu asa ceva?

Maslul tine trei zile, de au legat-o timp de trei zile? Prevede vreo carte de cult ca cel posedat sa fie lasat fara apa si mancare? `

Punctual, va rog...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.05.2007, 10:26:14
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Citeste si vezi ca scrie la:7.Taina Sfantului Maslu,de pe Google in Romanian,si vezi ca am dat copy/paste la Topicul-Cazul Tanacu,nu uita ca tu insuti ai dat"citand Sebastiana"si ai dat de ac.,s-a intamplat sa copiez chiar de 2doua ori,fara sa vreau aceasta, bineinteles,incercai si acum,dar vad ca nu reusii,din pacate,sa fie calculatorul de vina?asta nu mai stiu eu.
Raspunde la intrebari. Internetul este o sursa valoroasa de informatii, dar oe Google nu este nimic legar de Sf. Maslu ca ritual de exorcizare, cu exceptia catorva pozitii critice fata de preudoexorcizari incercate de preoti in cadrul Maslului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.05.2007, 19:02:49
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Mirean,te rog foarte frumos pe tine sa imi arati CLAR,SCURT,LA OBIECT SI CONCIS unde este scris ca NU SE VINDECA SI DEMONIZATII,DIN MOMENT CE DEMONIZAREA ESTE TOT O BOALA,DE VREME CE LA SFANTUL SI MARELE MASLU SUNT VINDECATE:ATENTIE MARE!!!!!!:TOATE BOLILE,FARA NICIUN FEL DE EXCEPTIE,FARA NICIUN FEL DE DEOSEBIRE,DUMNEZEU NU FACE DEOSEBIRI SI NICI EXCEPTII,DUPA OCHI FRUMOSI SAU,MAI STIU EU,DUPA ALTE CRITERII CA ACESTEA,NEFONDATE.CI,DIN CONTRA CAND SE EXPLICA PE NET SI IN ALTE CARTI RELIGIOASE SCRIE CLAR:"DEMONI VETI SCOATE IN NUMELE MEU,PESTE BOLNAVI VA VETI PUNE MAINILE SI SE VOR VINDECA,ETC."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.05.2007, 19:08:55
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Fostul meu duhovnic (Dumnezeu sa-l ierte), ca preot, savarsea Taina Sfantului Maslu, unde veneau foarte multi suferinzi de diferite neputinte trupesti. Unii parinti isi aduceau copiii posedati, sau unele rude isi aduceau fratii si prietenii, deasemenea posedati. Am participat de multe ori si am fost martor la manifestarile diavolului din sarmanii oameni. Este infiorator! Sfantul Maslu este o slujba de vindecare trupeasca mai ales si de alungare a demonilor din oameni. Cuvantul "exorcizare" pentru mine nu cuprinde intelesul acestei lucrari ce se savarseste cu puterea lui Dumnezeu prin preotii ortodocsi, si din mai multe pricini. Intai ca este folosit intr-un limbaj strain de ortodoxie, folosit mai mult in mass-media si "biserica" catolica. Doi, pentru ca doreste sa introduca o imagine deformata a acestei lucrari ca fiind un "ritual" si de aici anularea uneia dintre cele sapte sfinte Taine ale Bisericii Ortodoxe. Sfantul Maslu este o slujba si inca una neaparat trebuincioasa credinciosului de rand, vindecatoare si de alte neputinte trupesti. Trei, Sfantul Maslu exista exclusiv in Biserica Ortodoxa, singura sa dea sanatate trupeasca si sufleteasca credinciosilor sai. Restul sunt mituri propagate in filmele ce vaneaza succesul de casa si pe putin-credinciosii acestui veac.

Alungarea demonilor a fost o practica fireasca in Biserica Ortodoxa si sper sa avem pana la sfarsitul acestui veac pagan, preoti curajosi si cu har de la Dumnezeu care sa ne oblojeasca si racoreasca ranile trupesti si sufletesti.

Am avut si o inregistrare cutremuratoare facuta la Sfantul Maslu cu duhovnicul meu, cu ceva ani in urma, in care diavolul a marturisit multe din felul cum lupta pe oameni si ce inclestare si lupta se da in cer si pe pamant pentru mantuirea noastra. Nu mai am inregistrarea, dar am apucat sa o dau altor doua persoane si sper ca odata sa o pot pune pe net, spre marturie si altora care cauta raspunsuri si mai ales "dovezi". Desigur ca nu va ajuta pe neamul cel razvratit care vrea "semne" ca sa creada, caci si de se va scula cineva din morti, ochii acelora tot inchisi vor ramane. Dar poate fi de folos spre scuturarea crestinilor adormiti si spre indemn sa nu se lase doborati in lupta cu rautatile si ispitele acestei lumi.

Liviu
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.05.2007, 21:42:38
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

In ce carte de cult sunt descrise masurile care se iau, sylvie si sebastiana?

In ce triod, molitvelnic sau minei scrie ca se agata cel posedat de o cruce?

Cuprinde randuiala Sf. Maslu asa ceva?

Maslul tine trei zile, de au legat-o timp de trei zile?

Prevede vreo carte de cult ca cel posedat sa fie lasat fara apa si mancare? `
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 20:02:37
Cruce - ritual IonutS Generalitati 18 05.02.2010 01:15:57
Ritual la slujba de maslu - inrebare sophia Maslul 5 28.10.2009 15:40:17
Ritual pentru impartasirea iertarii costel Pocainta 0 05.04.2009 17:10:36