Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.04.2010, 23:46:10
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Luati si pe cineva cu dvs. daca stiti ca ati putea avea probleme in timpul slujbelor.
M-ati nimerit la fix ... problema e ca nu am pe cine sa iau ,ai mei nu sunt bisericosi, si la slujbe cand merg mai mult stau afara din Biserica si ascult predica ... cand stau in aglomeratie mi se face rau,deci nu ma pot concentra.
Legat de ce s-a scris mai sus, inteleg dc mi-a dat acel sfat - din moment ce nu am o problema cu adevarat grava slujba sa nu fie degeaba pt mine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.04.2010, 00:06:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
M-ati nimerit la fix ... problema e ca nu am pe cine sa iau ,ai mei nu sunt bisericosi, si la slujbe cand merg mai mult stau afara din Biserica si ascult predica ... cand stau in aglomeratie mi se face rau,deci nu ma pot concentra.
Legat de ce s-a scris mai sus, inteleg dc mi-a dat acel sfat - din moment ce nu am o problema cu adevarat grava slujba sa nu fie degeaba pt mine.
V-ar ajuta mult mai mult sa nu stati doar afara si doar la predica.
Invatati cei doi psalmi pe de rost si spuneti-i cand aveti crize.

Chiar daca nu e un handicap sever in comparatie cu ce auzim ca sufara alte persoane, nu cred ca este ceva de neglijat sau "nu e grava" deci aplicam niste tratamente mai modeste.

Cautati prieteni la biserica, locul de munca, eventual spuneti din ce oras sunteti poate sunt persoane pe forum care va pot ajuta.

Poate lipsa prietenilor, a relatiilor afective, este si o cauza a acestor probleme..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.04.2010, 00:25:03
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
V-ar ajuta mult mai mult sa nu stati doar afara si doar la predica.
Invatati cei doi psalmi pe de rost si spuneti-i cand aveti crize.

Chiar daca nu e un handicap sever in comparatie cu ce auzim ca sufara alte persoane, nu cred ca este ceva de neglijat sau "nu e grava" deci aplicam niste tratamente mai modeste.

Cautati prieteni la biserica, locul de munca, eventual spuneti din ce oras sunteti poate sunt persoane pe forum care va pot ajuta.

Poate lipsa prietenilor, a relatiilor afective, este si o cauza a acestor probleme..
Despre ce Psalmi este vorba? - nu stiu daca am mai zis dar sunt la inceput de drum, nu am un nivel de cunostiinte ca al dvs.
Nu am duhovnic, si am mers la mai multe Biserici la slujbe - nu cunosc pe nimeni,oricum nu vreau sa fiu o povara pt nimeni, o sa incerc sa merg singura si eventual sa vb cu preotul inainte...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.04.2010, 23:29:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Despre ce Psalmi este vorba? - nu stiu daca am mai zis dar sunt la inceput de drum, nu am un nivel de cunostiinte ca al dvs.
Nu am duhovnic, si am mers la mai multe Biserici la slujbe - nu cunosc pe nimeni,oricum nu vreau sa fiu o povara pt nimeni, o sa incerc sa merg singura si eventual sa vb cu preotul inainte...
Psalmii - am scris aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...6&postcount=10

Psalmul 22
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=22

Psalmul 26
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=26

Trebuie gasit un duhovnic.

Din ce oras sunteti?

O fapta buna nu e o povara.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.04.2010, 23:36:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
oricum nu vreau sa fiu o povara pt nimeni, o sa incerc sa merg singura si eventual sa vb cu preotul inainte...
Nu sunteți niciodată singură, mai ales când mergeți la biserică. Sunteți mereu însoțită de un nor de martori. În mod special este atent la ce faceți și vă stă alături îngerul dv păzitor. Dar, mai important decât orice, acolo este Cristos, prezent în mod viu în Sfântul Sacrament. El cu bucurie S-a împovărat pentru dv cu povara Crucii și, după ce că S-a făcut odată mic făcându-Se om, S-a ascuns acum sub chipul banal al pâinii și vinului. Vă așteaptă mereu pe masa Sa. Mergeți cu frică, dar cu îndrăzneală spre sfânta Sa masă. Regele nostru e deja acolo. Gustați ! Bun este Domnul !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.04.2010, 00:00:32
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

mersi, sunt cu adevarat de folos si de tinut minte. de obicei spun Tatal nostru in gand incontinuu cand am nevoie sa-mi pastrez calmul- singura rugaciune pe care o stiu. E o povara sa stai cat tine toata slujba in picioare in aglomeratie pe post de dadaca pt cineva, iar partea prosta e ca eu nu ma pot concentra la slujba de aceea o ascult de afara. Sunt din Bucuresti.
Cand m-am referit ca prefer sa merg singura = fara cunoscuti , iar nivelul meu spiritual e scazut tare deci nu am o "legatura" (constientizata de mine) cu ceea ce spuneti dvs , Mihnea Dragomir.
multumesc
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.04.2010, 00:11:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă aglomerația și statul în picioare sunt impedimente, le puteți rezolva în felul următor: mergeți la orice mănăstire în zi de lucru. În bisericile de mir ortodoxe, Sf Litughie se face Duminica, dar în bisericile mănăstirești se face în orice zi și nu e aglomerat. Dați telefon și aflați când se oficiază și încercați să ajungeți cu un sfert de oră mai devreme: atunci e o parte introductivă ("de taină") a Sfintei Liturghii, specifică Răsăritului, în care preotul în altar pregătește Sfintele Daruri. Atunci e multă liniște, o atmosferă specială și puteți găsi o strană liberă (un scaun).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.04.2010, 09:23:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
mersi, sunt cu adevarat de folos si de tinut minte. de obicei spun Tatal nostru in gand incontinuu cand am nevoie sa-mi pastrez calmul- singura rugaciune pe care o stiu. E o povara sa stai cat tine toata slujba in picioare in aglomeratie pe post de dadaca pt cineva, iar partea prosta e ca eu nu ma pot concentra la slujba de aceea o ascult de afara. Sunt din Bucuresti.
Cand m-am referit ca prefer sa merg singura = fara cunoscuti , iar nivelul meu spiritual e scazut tare deci nu am o "legatura" (constientizata de mine) cu ceea ce spuneti dvs , Mihnea Dragomir.
multumesc
Cand esti la inceput de drum,si vrei sa mergi la Biserica,diavolul te ataca dandu-ti stari de rau ,daca te afli in Biserica,la slujba.Eu,dupa ce m-am convertit,timp de cateva luni,aveam stari de lesin,nu aveam aer,trebuia sa stau neaparat jos..etc.Dar am rezistat,stiind ca ,indiferent de ce mi se intampla trebuie sa raman la slujba.
Deci,daca sunteti la inceput: Mergeti regulat la Biserica,obligatoriu in zilele de duminica,cititi carti religioase ortodoxe(de ex.a parintelui Cleopa) care sa va intareasca in credinta,vorbiti si cu un preot care sa va fie duhovnic,mergeti la Sfintele Masluri(dar numai dupa ce va spovediti).
Daca sunteti la inceput,sa urmariti continuu sa va sporiti credinta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.04.2010, 11:27:16
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cand esti la inceput de drum,si vrei sa mergi la Biserica,diavolul te ataca dandu-ti stari de rau ,daca te afli in Biserica,la slujba.Eu,dupa ce m-am convertit,timp de cateva luni,aveam stari de lesin,nu aveam aer,trebuia sa stau neaparat jos..etc.Dar am rezistat,stiind ca ,indiferent de ce mi se intampla trebuie sa raman la slujba.
Deci,daca sunteti la inceput: Mergeti regulat la Biserica,obligatoriu in zilele de duminica,cititi carti religioase ortodoxe(de ex.a parintelui Cleopa) care sa va intareasca in credinta,vorbiti si cu un preot care sa va fie duhovnic,mergeti la Sfintele Masluri(dar numai dupa ce va spovediti).
Daca sunteti la inceput,sa urmariti continuu sa va sporiti credinta.
eu mai intai m-am imbolnavit ( daca se poate spune asa...) am mers la cati medici am gasit ca sa-mi spuna ca nu am nimic ,sau ca nu ma pot ajuta. Sunt un bolnav sanatos sau un om sanatos bolnav, cum doriti. Am incercat sa merg la bioenergeticieni sau la practicanti reiki, dar am inteles ca pot avea si "efecte secundare" grave - si abia acum am ajuns si la Biserica, dupa ce am contemplat mult moartea voluntara.
Un sut in fund e un pas inainte
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.04.2010, 11:37:50
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
eu mai intai m-am imbolnavit ( daca se poate spune asa...) am mers la cati medici am gasit ca sa-mi spuna ca nu am nimic ,sau ca nu ma pot ajuta. Sunt un bolnav sanatos sau un om sanatos bolnav, cum doriti. Am incercat sa merg la bioenergeticieni sau la practicanti reiki, dar am inteles ca pot avea si "efecte secundare" grave - si abia acum am ajuns si la Biserica, dupa ce am contemplat mult moartea voluntara.
Un sut in fund e un pas inainte
Bioenergeticienii ,practicantii reiki,lucreaza cu puteri demonice.
Sa faci cat mai repede o spovedanie completa si un Sfant Maslu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand se poate merge la spovedanie(ce trebuie indeplinit) cuvantul Generalitati 7 07.12.2013 01:42:40
Cine poate da sfaturi? florin.oltean75 Generalitati 11 25.03.2011 15:55:34
se poate sfinti si margarina la Sf Maslu? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 1 18.11.2010 00:14:42
Cine nu poate fi inmormantat costel Generalitati 8 03.04.2009 10:58:06
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 03:41:06