Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.06.2010, 08:09:06
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Astazi am invatat ca o imbratisare si o privire calda iti pot insenina o zi de la care nu te asteptai la prea multe.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.06.2010, 11:56:02
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Azi am invatat sa nu renunt, speranta are nevoie de incercari ca sa creasca iar un scop nesustinut de perseverenta e ca un peste pe uscat.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.06.2010, 13:10:17
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Astazi am invatat ca oricat de cald ni s-ar parea noua in biserica cu maneca scurta si pantaloni trei sferturi stand locului, sa ne gandim totusi la saracul preot care trebuie sa mearga de colo-colo si sa faca slujba imbracat in vesminte preotesti si groase.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.06.2010, 18:27:00
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

saracul preot care trebuie sa mearga de colo-colo si sa faca slujba imbracat in vesminte preotesti si groase
Ne gandim la "saracu preot"dar cred ca este gresit spus "saracul",el este mult mai bogat ca noi caci el insusi a ales sa fie preot cu tot sufletul lui caci asa a simtit ca-i este chemarea si Dumnezeu ii da putere sa-l slujeasca ,sa poata rabda toate cate sant pe pamant pentru ca sa ne ajute pe noi robii lui sa gasim calea,sa ne invete calea,sa ne desluseasca calea spre mantuire.
Daca gresesc rog ierta-ta sa fiu.
Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.06.2010, 18:54:23
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Omul cat traieste invata. Si in fiecare zi, la fiecare pas, invata cate ceva, observa ceva nou, primeste o lectie de viata. Seara, ar trebui sa facem bilantul zilei care tocmai a trecut. Va propun sa scriem fiecare ce invataminte a tras astazi din intamplarile la care a fost actant sau martor, pentru a le impartasi si celorlalti si pentru a reflecta asupra lor.

Ce am invatat eu astazi... am mai postat pe un topic: La curs, profesoara i-a dat unui baiat sa ii tina geanta in care avea laptopul. O colega i-a zis ceva de genul: ai grija cu geanta, sa nu se sparga laptopul, ca o patesti! Si profesoara i-a spus foarte senin: "Daca vrea Dumnezeu sa se sparga laptopul, sa se sparga! Si mie mi s-ar putea intampla!"
Daca ne-am incredinta mereu in mainile lui Dumnezeu, ce bine ar fi! Dar noi cracnim la fiecare atingere...
Tot azi am recitit ultimul volum din Mizerabilii si am inteles ca jertfa se face pana la capat, pana la moarte.

De abia astept sa aud povestile voastre de peste zi. In lucrurile care ni se par banale se ascund, de cele mai multe ori, comori.
Este foarte adevarat citatul (Sf, Antonie cel Mare )" De la aprope iti vine moarte citeodata" Ca viata si moartea iti vine de la Dumnezeu cu siguranta si intotdeauna " Nu vad legatura cu leptopul se putea da un cu totul alt exemplu .,care are legatura cu subiectele ce se dezbat pe FORUMUL CRESTIN ORTODOX
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.06.2010, 18:59:38
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Ce am invatat astazi

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Astazi am invatat ca oricat de cald ni s-ar parea noua in biserica cu maneca scurta si pantaloni trei sferturi stand locului, sa ne gandim totusi la saracul preot care trebuie sa mearga de colo-colo si sa faca slujba imbracat in vesminte preotesti si groase.
Eu cred ca toti bunii crestin stiu sau macar ar trebui sa stie ,ca din respect pentru Dumnezeu ,pentru credinta ,pentru biserica ,pentru preot si PENTRIU TINE INSUTI ,nu intri in biserica in pantaloni scurti in maeu ,si eu mai stiu cum .
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.06.2010, 19:01:05
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
saracul preot care trebuie sa mearga de colo-colo si sa faca slujba imbracat in vesminte preotesti si groase
Ne gandim la "saracu preot"dar cred ca este gresit spus "saracul",el este mult mai bogat ca noi caci el insusi a ales sa fie preot cu tot sufletul lui caci asa a simtit ca-i este chemarea si Dumnezeu ii da putere sa-l slujeasca ,sa poata rabda toate cate sant pe pamant pentru ca sa ne ajute pe noi robii lui sa gasim calea,sa ne invete calea,sa ne desluseasca calea spre mantuire.
Daca gresesc rog ierta-ta sa fiu.
Doamne ajuta!
Da asa este intotdeauna o vorba buna este balsam pentru suflet !
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.06.2010, 19:05:35
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Azi am invatat sa nu renunt, speranta are nevoie de incercari ca sa creasca iar un scop nesustinut de perseverenta e ca un peste pe uscat.
Da Casiana un exemplu mai bun nici ca puteai sa dai noi ne plingem in permanenta de cite ceva ,iar bieti amariti fara picioare cum ai spus nu se plingea ca nu le mai are . Si bine zis " CITATUL" Doamne ajuta necredintei mele .
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.06.2010, 13:01:51
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Azi am invatat ca-ti poti distruge copiii din prea multa dragoste.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.06.2010, 00:05:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi am invatat multe lucruri; dar unul m-a pus pe ganduri si as dori sa il incerc. Poate va inspira si pe altii:
http://www.scribd.com/doc/14774766/C...lion-de-Dolari

.... si un milion de Lei noi e bine; dar cum sa facem? Scrie pe link-ul de mai sus. Ce parere aveti?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
astazi, invatatura, lectie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati zambit cuiva astazi? iosif Generalitati 101 11.09.2009 22:35:06
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 20:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 19:26:01