Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2010, 15:47:47
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Purtarea Sfintei Cruci

Buna ziua,

Va propun o tema noua... sau mai veche dar destul de actuala mereu. Ce parere aveti despre oamenii care poarta Crucea la gat ? Eu unul o port dar doar uneori la vedere. Mi se pare o tema care merita discutata pe acest forum.
Va trimit toata simpatia mea indiferent de parerea dumneavoastra pro sau contra sau diversa si va multumesc daca participati cu o opinie onesta si sincera.
Trebuie sau nu sa purtam Crucea atarnata la gat ?
Love to love you !

Florin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2010, 15:51:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Buna ziua,

Va propun o tema noua... sau mai veche dar destul de actuala mereu. Ce parere aveti despre oamenii care poarta Crucea la gat ? Eu unul o port dar doar uneori la vedere. Mi se pare o tema care merita discutata pe acest forum.
Va trimit toata simpatia mea indiferent de parerea dumneavoastra pro sau contra sau diversa si va multumesc daca participati cu o opinie onesta si sincera.
Trebuie sau nu sa purtam Crucea atarnata la gat ?
Love to love you !

Florin
Crucea purtata la gat ne pazeste de cel rau.Dar sa nu uitam de ea,dimineata si seara sa sarutam cruciulita....
Ea nu trebuie purtata la vedere....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2010, 15:57:47
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile De ce ?

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Crucea purtata la gat ne pazeste de cel rau.Dar sa nu uitam de ea,dimineata si seara sa sarutam cruciulita....
Ea nu trebuie purtata la vedere....
De ce nu trebuie purtata la vedere ? Este ceva jignitor cruciulita atarnata la ureche ? Sau cand apare dintre sanii opulenti ai unei fete/femei "generoase" ? Unde dispare "rolul pozitiv" si apare opusul ? Voi purtati cruce ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2010, 20:31:32
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Voi purtati cruce ?
o port pe umeri..cu rabdare
masurata ,cioplita de Dumnezeu dupa puterile mele..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2010, 21:06:45
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Va multumesc !

Pana acum sincer mi-a placut foarte mult mesajul scurt al Gabrielei. Felicitari !
Si de Daniel imi place !
Dar nu sunt de acord cu Tarancuta (simpatie !:-). Ne-am obisnuit noi crestinii oarecum cu ideea ca am purta o cruce "fabuloasa" si eu nu sunt de acord. Vrem cateodata sa ne asemuim Mantuitorului in incercarile sale doar asa... cate putin... si ca sa ne vaitam. Dar majoritatea ar trebui sa multumim in fiecare clipa si cu lacrimi pentru fericirea vietii si multele daruri pe care iata : Bunul Dumnezeu ni le face ! Va asigur ca a suporta suferinta Lui Hristos ca Fiu si Dumnezeu depaseste cu mult chiar si imaginatia celor mai exigenti si cu mult limitele oricui ! Chiar Sfintii Apostoli care erau deja barbati puternici s-au lepadat si au fugit si s-or ascuns !
Noi in schimb ne vaitam mereu ca purtam noi inchipuite poveri ale lumii si uitam sa ne intrebam daca Bunul Dumnezeu vrea si sa fim fericiti si chiar sa-i aratam asta si chiar si lumii !
Eu va intrebam totusi despre rostul purtarii crucii ? E bine sau nu ? La vedere sau ascunsa ? Trebuie sau dimpotriva ?
Va multumesc si astept raspunsurile voastre !

Iubesc sa Te Iubesc !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.04.2010, 21:13:38
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Crucea purtata este si semn de afirmare a apartenentei la crestinism; e o afirmatie"sunt crestin". In sensul asta cred ca e bine sa purtam cruce si nu cred ca trebuie ascunsa neaparat; ne temem sa spunem ca suntem asa? E un mic act misionar. In afara de asta, ca orice lucru pe care il purtam, mai are si alte semnificatii: mare si groasa de aur "sunt bogat", din lemn sau piele sau siret impletit "nu pun pret mare pe cele materiale"si asa mai departe. iar daca ne apara sau de rele.....asta poate cei mai priceputi decat mine pot lamuri, dar de pacate nu ne aparam decat noi.

Last edited by arwein; 19.04.2010 at 21:20:15.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.04.2010, 21:24:02
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Crucea nu se poarta la gat sau oriunde altundeva ca talisman, ea se poarta pentru a arata lumii ca esti crestin si sa-ti aduca aminte de jertfa Mantuitorului pentu tine si pentu toata lumea. Eu asa cred dar asta e parerea mea formata si dupa ce am auzit ami multe predici de -ale preotilor cu diferite ocazii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2010, 19:15:47
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Crucea purtata la gat ne pazeste de cel rau.
Imi pare rau, dar asta e doar o superstitie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2010, 22:50:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Imi pare rau, dar asta e doar o superstitie.
Parerea ta! Argumente?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2010, 22:57:04
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Eu incerc sa o pot in inima.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 05.04.2013 23:51:41
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 17:04:03
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 08:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41