Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.10.2009, 16:11:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Insusi Iisus face o referire la jocurile vremii: "Iar când se luptă cineva, la jocuri, nu ia cununa, dacă nu s-a luptat după regulile jocului." 2 Timotei 2, 5

Scrie undeva in Biblie ca jocurile sunt rele? Nicidecum. Insa sa fim atenti sa nu cadem in viciu, caci Pavel e avertizeaza: "Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva." 1 Corinteni 6, 12
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.10.2009, 16:28:04
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Insusi Iisus face o referire la jocurile vremii: "Iar când se luptă cineva, la jocuri, nu ia cununa, dacă nu s-a luptat după regulile jocului." 2 Timotei 2, 5

Scrie undeva in Biblie ca jocurile sunt rele? Nicidecum. Insa sa fim atenti sa nu cadem in viciu, caci Pavel e avertizeaza: "Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva." 1 Corinteni 6, 12
foarte frumos ai spus tote ne sunt ingaduite dar nu toate de folos cred ca in legatura cu jocurile atata timp cat un lucru nu devine un viciu nu e rau problema e cand devine un viciu si nu putem renunta toate trebuie facute cu masura si sa putem renunta la lucrul acela can dorim

Last edited by claudiutomsa; 06.10.2009 at 16:30:11.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.10.2009, 17:45:49
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit Of... jocurile pe calculator

Mie mi s-a intamplat in realitate sa iau viata ca si cum as avea intotdeauna posibilitatea sa dau Undo, precum in toate jocurile si programele de calculator.

Ce a insemnat aceasta? Cand au venit aceste sentimente? De ce?

Am vazut persoana de langa mine ca sufera si, avand in gand ca pot da Undo, am spus mai multe rele sau am ramas indiferent, marind suferinta. Apoi... povestea cu drobul de sare: bine este sa te duci sa iei drobul de sare si sa-l pui in alta parte, dar... stiind ca pot da Undo, l-am lasat acolo. Si multe alte situatii in care, indiferenta isi spune cuvantul.

Toate aceste sentimente au aparut dupa ce am terminat-o cu jocurile. In sensul ca am luat hotararea [din credinta] ca sunt daunatoare [nu m-am gandit ca am facut rau ca m-am jucat, ci doar ca a fost mult mai mult decat destul] si am sters orice urma de joc de pe calculator.

Aceasta observatie mi-a intarit adevarul spus prin: "Gustati si vedeti ca Domnul este Bun", adica doar dupa schimbare prin credinta vei cunoaste groapa in care erai si putregaiul ce era pe tine.

De ce au venit sentimentele astea? Pai te lasa dracul sa scapi usor? Bine ca nu aveam masina in acea vreme... ca imi placea sa merg la nfs ca si cum nu-mi pasa ca se zgaria masina, sau chiar imi placea cum se balansa in urma unor impacturi mai puternice.

Doamne ajuta!
__________________
Te intrebi cum te poti ruga neincetat? Citeste Pelerinul rus:
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.10.2009, 17:48:15
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Cand mi-am luat calculator jucam tot felul de jocuri gta fifa counter-strike etc etc. Dupa ce m-am concentrat mai mult pe viata spirituala, am realizat ca jocurile acestea nu ma ajuta la nimic. Mai folositor este sa citesc o carte sau altceva, decat sa imi pierd timpul apasand pe bitoane, iar ca sa te calmezi e mai rezonabil sa spui o rugaciune decat sa te joci.

Ma mai joc sah sau conquiztador, in restu nu prea ma joc.


Iti spun eu ce legatura are. Veneam acasa de la Sfanta Liturghie si jucam Counter-Strike. Simteam ca in inima mea(nu in minte) patrunde un gol si pierdeam tot ce am acumulat in dimineata aceea de la Sfanta Liturghie. E si normal ca nici prin gand nu ar trebui sa iti treaca sa omori oameni. Si ce distractie mai e si asta? E de fapt o sete de violenta. Cu ce te hranesti aia devii...
Mai in colo nu am mai jucat Counter ci doar Fifa si dupa aceea nici Fifa.
Din moment ce toata viata ai jucat numai jocuri de proasta calitate(adica pt cocalari ignoranti cand vine vb de arta),nu cred ca esti prea avizat sa-ti dai cu parerea.Next please
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.10.2009, 18:04:12
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit continuare...

... continuare

si doua din experientele mele:

Jucam A vs. P si, mi-am zis eu ca, daca tot joc, macar sa incerc sa intru in pielea personajelor, sa ma transpun... si am tras niste sperieturi ca saream de pe scaun.

Am considerat lucrul acesta benefic, si anume: cautarea adevarului, incercarea de a gasi adevarul cu sacrificiul cel mai mare: precum Sfantul Ciprian: a fost vrajitor si slujitor al diavolului deoarece nu stia ca este Un Altul mai mare decat satana, iar cand a aflat, a venit cu totul la Adevar, deoarece el cauta Adevarul.

Si am observat, slava Domnului, ca m-a ajutat Domnul nostru Iisus Hristos si Preacurata Lui Maica si am aratat acelasi interes pentru indepartare de alte patimi. Adica...

Apocalipsa 3:15-16
Știu faptele tale: că nu ești nici rece, nici în clocot. O, dacă ai fi rece sau în clocot! Dar, fiindcă ești căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.


O alta experienta: jucam un joc de strategie si, trecand de la un nivel la un altul, mi se arata un film (cum este intre nivele) si vad acolo ca personajul principal, pe care il manevram, merge in palat (acesta fiind fiul unei imparatii) si il omoara pe tatal lui pentru a stapani acesta [fiul].

Am ramas perplex. M-am intrebat: Ce vrea sa insemne aceasta? Cine este in spatele acestui joc? Cine a creat acest joc? Acest "joc" a fost creat de cineva... daca eu, mare fiind [considerandu-ma] am putut face distinctie ca este rau a omora pe tatal meu, oare toti cei ce joaca vor putea face la fel? Stiu ca se joaca si copii mai mici, ce "invata" acestia? In orice caz, nu invata cum sa-si respecte parintii... dar ce spun eu aici !!! cand eu am vazut intr-un mod virtual ca eu mi-am omorat tatal !?

Doamne fereste !

si Dumnezeu sa ne miluiasca !
__________________
Te intrebi cum te poti ruga neincetat? Citeste Pelerinul rus:
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.10.2009, 18:15:48
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Cred ca te referi la Warcraft.Scopul acelei scene este sa intelegi cat de pervertit a devenit personajul tau, odata aflat in urma binelui, care daca ai fost atent la celelalte filmulete incepe sa devina din ce in ce mai fanatic, ajungand sa manipuleze si sa distruga fiinte relativ nevinovate (mercenarii care il ajuta si pe care ii tradeaza pentru a arunca asupra lor vina pentru o fapta comisa chiar de el), for "the greater good".Si se pare ca scopul nu scuza mijloacele, intrucat printul ajunge un servitor al raului in cele din urma.
E foarte frumoasa povestea.Daca te deranjeaza, atunci ce spui de "Moara cu noroc"?Ca ii invata pe copii ca e ok sa omori din gelozie?Este tot o poveste si difera doar mediul.
Oricum, pentru A vs P si alte jocuri cu tematica horror este bine sa te pui in locul personajului.Aceasta este distractia, sa stii ca nu este real si totusi sa te sperie.Si jocurile de acest gen fac multe lucruri in aceasta privinta.Am intalnit unul in care atunci cand erai in pericol personajul pe care il controlai avea un fel de "tunnel vision", exact ca o persoana aflata sub influienta adrenalinei si a fricii.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."

Last edited by The_Fallen; 06.10.2009 at 18:19:27.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.10.2009, 18:24:47
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
l.Oricum, pentru A vs P si alte jocuri cu tematica horror este bine sa te pui in locul personajului.Aceasta este distractia, sa stii ca nu este real si totusi sa te sperie.Si jocurile de acest gen fac multe lucruri in aceasta privinta.Am intalnit unul in care atunci cand erai in pericol personajul pe care il controlai avea un fel de "tunnel vision", exact ca o persoana aflata sub influienta adrenalinei si a fricii.
Te referi la Call of Cthulhu:)?
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.10.2009, 18:55:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am jucat in vacanta asta foarte mult Trivia si Conquiztador, sunt interesante si am ce invata de acolo, insa... sunt constienta ca imi dauneaza foarte mult, pentru ca scopul meu este sa castig, nu sa acumulez cunostinte , mai ales ca unele intebari nu sunt deloc relevante, iar la Conquiztador, mi s-a intamplat ca adversarii sa faca urat cand pierd. Si eu sunt trista cand pierd si de multe ori joc numai ca sa (mai) castig o data. Oricum, jocurile astea sunt curata pierdere de timp (pentru unii, si de nervi).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.10.2009, 00:00:16
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Cele mai rele jocuri din privinta storyline-ului sunt Diablo(care are si mult GORE),Hellgate London,Mortal Kombat.Sunt represive in sensul pervertirii crestinismului.In Diablo ingerii au creat pamantul,in Hellgate masonii salveaza Pamantul si in Mortal Kombat e ecumenism TOTAL!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.10.2009, 12:09:41
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Cele mai rele jocuri din privinta storyline-ului sunt Diablo(care are si mult GORE),Hellgate London,Mortal Kombat.Sunt represive in sensul pervertirii crestinismului.In Diablo ingerii au creat pamantul,in Hellgate masonii salveaza Pamantul si in Mortal Kombat e ecumenism TOTAL!
Hellgate cred ca avea cel mai oribil dialog pe care l-am intalnit.Iar atmosfera nu era de frica sau oroare.Puteau sa puna roboti sau aliens in locul demonilor si era acelasi lucru.
Si, da, ma refeream la Call of Cthulhu in postul precedent.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manastirile din jocuri.... victortiti89 Generalitati 2 30.05.2011 11:48:28
Jocuri de noroc T-Bone Generalitati 18 01.07.2009 12:05:14
Dependenta de calculator irinarb Generalitati 40 08.06.2009 14:46:37
Ce calculator folositi? Noesis Generalitati 63 03.03.2009 14:51:51
Concursuri sau jocuri online danielty95 Generalitati 2 30.12.2008 17:37:54