Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 22.07.2010, 00:17:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este cumva o ironie?
Dar de ce ar fi o ironie?!? Iata ca s-au expus motivele. si mai este o luare de atitudine a PF, pe care a postat-o cristibos la Stiri, dar nu am gasit-o cand am cautat-o, ca sa dau aici un link.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 22.07.2010, 05:00:20
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

In Ploiesti s a construit o catedrala, care ani buni a functionat la subsol, si chiar si in prezent in timpul iernii se prefera subsolul, si ar fi cred folositor ca sa aflam daca si aceasta catedrala are un astfel de subsol mai usor de incalzit iarna...

As vrea sa cunosc daca secularizarea averilor manastiresti ar putea reprezenta o furaciune pentru care vom fi platit mai devreme sau mai tarziu...25% din suprafata tarii,nu i deloc putin...

Am intalnit in Proloage ceva interesant a propos de cei care fura de la Biserica...

Am mai intalnit si o profetie pe acest forum, unde se afirma ca vom saraci mai tare si vom plati prin macel 25 milioane de avorturi si alte pacate, si astfel vom deveni o tara neinteresanta pentru cel de al treilea razboi mondial...

Parintele Argatu recomanda sa daruim 10% din venituri celei mai apropiate Biserici in constructie pentru sporul casei...ori alte variante...

A propos de faptul ca s ar fi putut face nu stiu cate Biserici cu banii, pentru Catedrala...nu prea se vor mai face preoti, tocmai am aflat ca nu s au ocupat locurile la teologie...

Ne mandrim cu catedrala fumatului, ce valoare ??? si nu mergem la aceia sa i invatam ce se putea face cu banii ...in douazeci de ani groaznici, sa fie timp si de botezul focului pentru acestia...

...deocamdata suntem toate unsi cu toate pacatele: vorbire desarta, inchinare la idoli........
Reply With Quote
  #273  
Vechi 22.07.2010, 16:46:46
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit Catedrala Mantuirii Neamului

1. Nici nu ati demonstrat ca n-as avea dreptate. Deci ... imi adeveriti ce credeam.
2. Ingijorarea dumneavoastra nu ma convinge. Nu fac referinta si la zicala referitoare la ... "grija" ca sa nu va simtiti jignit, dar nu pot sa nu ma gandesc la ea.
3. Daca va uitati la toate postarile mele sta scris si ... titlul topicului respectiv. Dar atunci cand ai o convingere religioasa alta decat cea a poporului in limba caruia se desfasoara discutia, civilizat ar fi ca sa faci publica convingerea pe care o ai. Asa ar insemna ca aveti o religie care va este ... cel putin "necunoscuta" ca sa nu spun ... "dusmana". Asta nu inseamna ca nu sunt pe ... "subiect", dimpotriva !
4. Nefacand parte din Biserica Ortodoxa Romana nu ma intereseaza ... grijile Bisericii dumneavoastra.
5. Deoarece eu nu-l cunosc pe ... Arie nu va pot raspude la aceasta afirmatie a dumneavoastra.
6. Ce imi inchipui eu acum ... va pune intr-o postura foarte defavorabila. Asta doriti ?!

"Pretentia" aceasta am avut-o din prima discutie cu "admin" la intrarea pe acest Forum (initial credeam altceva decat ce mi s-a dovedit ca este) Nu ma intereseaza ca sa fac ... propaganda pentru Biserica Ortodoxa Romana, ci vreau sa stiu cu cine stau de vorba si cat de serios este - pana acum nu m-ati convins, din pacate. Iar celor care m-au primit intre cei pe care ii numesc ... "Prieteni" i-am avertizat ce "pretentie" am eu ("pretentia" lor o cunosteam deja si o acceptasem), asa ca nu vad de ce va este frica sa recunoasteti Biserica pe care o "slujiti" (este cumva ... interzisa de Lege in Romania) sau, poate, faptul ca nu credeti in Dumnezeu mai are vreo importanta pentru dumneavoastra ca sa dezvaluiti acest lucru ?! Astept in continuare sa-mi / sa ne dezvaluiti care este "adevarul" in legatura cu dumneavoastra in ce priveste ... Religia la care va "inchinati". Fiind un Forum care are la baza ortodoxismul cererea mea nu este "deplasata" cum ati crede, ci este ... "obligatorie", din pur si simplul motiv ca asta o cere ... buna-cuviinta intre doi oameni despre care se crede ca sunt "crestini" - daca "ortodoxisti" nu s-a observat inca in discutia lor pana acum.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41