Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1601  
Vechi 18.03.2011, 17:35:37
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inseamna ca nu ati fost niciodata la o slujba de dezlegari. Exista si clipuri pe net. Chiar si calugari pot avea aceste probleme.
In al doilea rand, cel aflat sub influenta unui inger cazut nu trebuie neaprata sa se manifeste ca posedat, asat doar in ultima faza.
si ce te face sa crezi ca cei posedati erau crestini? un crestin nu poate fi posedat.
  #1602  
Vechi 20.03.2011, 20:25:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
si ce te face sa crezi ca cei posedati erau crestini? un crestin nu poate fi posedat.
Nu stiu ce intelegi exact prin posedare si la ce crestini te referi. Exista mai multe grade de posedare, cele extreme, ca in Biblie sunt mai rare, dar sunt. In schimb posedari temporare, cum au de exemplu mediumii tot posedari sunt, dar dupa ce se termina transa acestia devin oameni normali. O astfel de trnasa indusa se manifesta la penticostali, de exemplu.
Iar atacuri si ispite ale ingerilor cazuti avem fiecare din noi.
  #1603  
Vechi 20.03.2011, 20:36:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Catalin,

Cand primii crestini faceau rugaciuni cu scopul de a-l vadi pe diavol si de a distruge (prin rugaciune) templele acestuia, nu era nevoie sa intre in templele paganilor, dimpotriva.
La fel, cand primii crestini exorcizau, nu-i exorcizau pe ai lor ci dimpotriva, cei demonizati erau paganii. Fachirii indieni, cei din religiile orientale si altele paranormale, sunt in continuare pagani. Aici insa nu vorbim de pagani ci de crestini (caci penticostalii sunt crestini), deci vorbim despre cei care cred in Iisus Hristos si care in numele Lui fac minuni. Tu nu vezi nici o diferenta?
Iar aici, in Occident, sunt si catolici care vorbesc in limbi, iar protestantii care au astfel de puteri nu sunt neaparat penticostali. Fenomenul imi pare mai raspandit in lumea catolico-protestanta de aici decat ce aud de la voi.

Imi arati si mie te rog, daca poti gasi cu usurinta, mesajul in care ai povestit despre rugaciunea inimii si cei doi penticostali? As dori si eu sa citesc mesajul.
Mersi!
Am scris aici pe scurt. Marturia detaliata am citit-o pe net cu ceva timp in urma, acum nu mai stiu unde era scrisa. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...816#post344816
In rest, vezi ca cineva a dat citatul cu "nu in numele Tau am scos demoni?" Nu are importanta numai credinta, ai luat ideile acestea de la protestanti. Daca citesti cartile crestine o sa observi ca si pe sfinti cauta vrajmasul sa-i insele. Chiar si pe Iisus a incercat. In Iisus credeau si sectele acelea periculoase, ca cei care s-au sinucis si altii.
Am citit ce ai scris, ca ai devenit credincioasa si apoi ai citit doar Biblia. Si eu am devenit credincios citind Biblia, dar apoi am citit si vietile sfintilor.
  #1604  
Vechi 21.03.2011, 12:45:21
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am scris aici pe scurt. Marturia detaliata am citit-o pe net cu ceva timp in urma, acum nu mai stiu unde era scrisa. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...816#post344816
In rest, vezi ca cineva a dat citatul cu "nu in numele Tau am scos demoni?" Nu are importanta numai credinta, ai luat ideile acestea de la protestanti. Daca citesti cartile crestine o sa observi ca si pe sfinti cauta vrajmasul sa-i insele. Chiar si pe Iisus a incercat. In Iisus credeau si sectele acelea periculoase, ca cei care s-au sinucis si altii.
Am citit ce ai scris, ca ai devenit credincioasa si apoi ai citit doar Biblia. Si eu am devenit credincios citind Biblia, dar apoi am citit si vietile sfintilor.
Catalin,
Nu ai citit bine, doar la inceput am citit doar Biblia pentru ca nu imi permiteam sa imi cumpar si altele (pe langa faptul ca nici timp de citit nu prea aveam) si nici netul nu era ca acum. De atunci insa am citit o gramada de alte carti, inclusiv vietile sfintilor care de altfel imi plac destul de mult, si il felicit pe administratorul acestui site pentru ca face o munca foarte buna dand spre citire in fiecare zi din vietile sfintilor. Dupa cum vezi in vietile sfintilor, majoritatea vorbesc numai de credinta lor in Hristos, rugaciunile facute lui Hristos, totul se invarte in jurul lui Iisus. Sunt rare cazurile in care se mai pomeneste si cate vreun alt sfant anterior lor.

La cel care a dat citatul cu scosul demonilor in numele lui Iisus i-am raspuns deja, si daca are curiozitatea sa citeasca mai multe la citatul adaugat de mine, in care se arata clar ca nu se pot scoate demonii cu putere de la demon, va vedea ca a spune un astfel de neadevar este chiar pacat impotriva Duhului Sfant, din cauza ca se ia opera Duhului Sfant si se atribuie diavolului.
Cuvintele lui Iisus "nu in numele Tau am scos demoni?" au cu totul alt inteles si am raspuns deja aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1600

Am vazut acum postarea ta despre penticostali si rugaciunea inimii. Pai in cazul asta, daca tu esti convins de cele scrise, nu inteleg de ce nu mergi si tu in adunarile lor si sa le dovedesti in practica, facand rugaciunea inimii, ca ai dreptate si apoi sa le vorbesti din experienta personala, ai avea mai multa credibilitate asa, si ai dovedi ca intr-adevar le doresti binele.
  #1605  
Vechi 23.03.2011, 19:46:43
andre_bia3 andre_bia3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Mesaje: 1
Smile

[quote=lacrimi;180855]Dumnezeu nu poate fi, asta e clar... In primul rand ca sufera de mandrie toti dintre ei, ceea ce e considerat un pacat mare in fata lui Dumnezeu.
Eu raman la una din astea doua variante: diavol sau hipnoza.
Si totusi nu suporta Sfanta Cruce si icoanele... Ce treaba ar avea hipnoza cu asta?...[/QUO

Din greseala am dat peste acest site...nu-mi vine sa cred cat de mult ne urati...si Dumnezeu a lasat clar scris in 1 Ioan 2:9,10 ; 1 Ioan 4:11;Romani 14:13...Oricum noi va iubim si ne rugam pt.voi ,nu sa va botezati la pocaiti (cum zic multi) ci sa ajungeti sa-L cunoasteti pe Dumnezeu,Cel care a dat pe singurul Sau Fiu sa moara pt.noi pe Calvar..care a luat pacatele si bolile noastre,care ne-a lasat un Mangaietor sa ne calauzeasca pana la sfarsitul lumii...
Si apropo cu inchinarea la icoane...lucru pe care Dumnezeu il uraste si spune in Galateni 5:19-20...inchinarea la IDOLI...inchinarea la ICOANE(eu nu gasesc niciunde in Biblie icoana cu chipul lui Dumnezeu,sf.X si Y ci dimpotriva,vorbeste despre fiara si icoana ei(Anticristul)...
Si crucea...cum sa o pup cand pt.mine inseamna suferinta Domnului Isus pe Calvar...si niciunde in Biblie nu apare Sfanta Cruce...dupa rastignire crucea nu mai este amintita ...de ce voi puneti asa mult pret pe ea???

Domnul sa va binecuvinteze pe toti si sa va umble de bucuria Lui si atunci cand vom merge Acasa sa ne intalnim cu toti!!!!
  #1606  
Vechi 23.03.2011, 20:53:03
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit grav spus

Si apropo despre icoane....noi NU NE INCHINAM LA IDOLI,in capu vostru icoanele sunt idoli.
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
  #1607  
Vechi 23.03.2011, 20:58:26
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andre_bia3 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Dumnezeu nu poate fi, asta e clar... In primul rand ca sufera de mandrie toti dintre ei, ceea ce e considerat un pacat mare in fata lui Dumnezeu.
Eu raman la una din astea doua variante: diavol sau hipnoza.
Si totusi nu suporta Sfanta Cruce si icoanele... Ce treaba ar avea hipnoza cu asta?...
Din greseala am dat peste acest site...nu-mi vine sa cred cat de mult ne urati...si Dumnezeu a lasat clar scris in 1 Ioan 2:9,10 ; 1 Ioan 4:11;Romani 14:13...Oricum noi va iubim si ne rugam pt.voi ,nu sa va botezati la pocaiti (cum zic multi) ci sa ajungeti sa-L cunoasteti pe Dumnezeu,Cel care a dat pe singurul Sau Fiu sa moara pt.noi pe Calvar..care a luat pacatele si bolile noastre,care ne-a lasat un Mangaietor sa ne calauzeasca pana la sfarsitul lumii...
Si apropo cu inchinarea la icoane...lucru pe care Dumnezeu il uraste si spune in Galateni 5:19-20...inchinarea la IDOLI...inchinarea la ICOANE(eu nu gasesc niciunde in Biblie icoana cu chipul lui Dumnezeu,sf.X si Y ci dimpotriva,vorbeste despre fiara si icoana ei(Anticristul)...
Si crucea...cum sa o pup cand pt.mine inseamna suferinta Domnului Isus pe Calvar...si niciunde in Biblie nu apare Sfanta Cruce...dupa rastignire crucea nu mai este amintita ...de ce voi puneti asa mult pret pe ea???

Domnul sa va binecuvinteze pe toti si sa va umble de bucuria Lui si atunci cand vom merge Acasa sa ne intalnim cu toti!!!!
Draga Andre_bia,

La multi care scriu atat de inversunat impotriva penticostalilor nu-i vorba de ura, ci sunt invatati ca doar Ortodoxia detine Adevarul (adevarul neputand fi decat unul singur), iar cum Adevarul este Hristos, pai sunt invatati ca doar Ortodoxia il are pe Hristos, iar cei care nu sunt ortodocsi sunt inselati de diavolul, pentru ca altfel, daca ar fi in Adevar, ar fi si ei ortodocsi. Si ca atare sunt invatati sa se fereasca de cei care se afla in inselarea diavolului, de aici si sentimentul de ura pe care il percepi. Si cu cat cineva este mai indepartat de practica din biserica ortodoxa, cu atat mai mult va fi perceput ca inselat si deci, daca intra in curtea ortodoxa, este perceput ca un lup in piele de oaie care vine sa ii insele si pe altii si sa ii indeparteze de ortodoxie.
Desi sunt ortodoxa, nu impartasesc acest punct de vedere, si sunt destui care nu il impartasesc, insa acestia in general nu isi exprima punctul de vedere tocmai pentru ca nu au nici o problema cu ceilalti. Iar eu sper ca acestia sa fie majoritari.

Cat despre inchinarea la idoli si icoane care apare in Biblie, sensul este cu totul altul si anume credinta ca Dumnezeu nu este cel Ceresc ci este o reprezentare facuta de om, asa cum exista la pagani, tot felul de zeitati inexistente la care oamenii le faceau temple, altare si tot felul de reprezentari si se inchinau lor.
In Ortodoxie insa nici vorba de asa ceva, ortodocsii il au pe Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant, si acestei trinitati se inchina ei. Icoanele ortodoxe nu reprezinta imaginea unor zeitati la care oamenii sa se inchine in locul lui Dumnezeu ci dimpotriva, sunt reprezentari (poze daca vrei) de oameni care au trait pe pamant si au crezut in Dumnezeu si au dus o viata placuta lui Dumnezeu, iar inchinarea se face lui Dumnezeu, nu omului. Credinciosii se inchina lui Dumnezeu impreuna cu sfintii. Nu se inchina in numele sfintilor ci in cel al lui Dumnezeu (in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh).
In cazul antihristului insa, vor exista oameni idolatrii care, in loc sa se inchine lui Dumnezeu, adica lui Iisus, Tatalui si Duhului Sfant, se vor inchina dusmanului Lui, si anume satanei si icoanei acestuia, vor fi oameni care nu vor incerca sa duca o viata placuta lui Dumnezeu ci dimpotriva, vor dori sa faca exact ceea ce stiu ca place diavolului. De aceea icoanele la ortodocsi nu il reprezinta in nici un caz pe antihrist, ci ii reprezinta pe sfintii care sunt deja in Cer langa Iisus tocmai pentru ca au dus o viata placuta Lui. Sfintii se roaga neincetat pentru noi lui Dumnezeu (lui Iisus) iar in Apocalipsa scrie ca rugaciunile acestor sfinti se ridica la Dumnezeu ca o tamaie bine-mirositoare. Este adevarat insa ca formularea folosita astazi de unii ortodocsi duce in eroare pentru ca ei zic ca se inchina sfintilor si icoanelor lor, insa nu-i chiar asa pentru ca inchinarea o fac intotdeauna in numale Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh si nicidecum in numele vreunui sfant. Ei ii cinstesc pe sfinti ca pe niste oameni virtuosi si nicidecum ca pe niste Dumnezei in locul unicului Dumnezeu trinitar. Este doar un mod de a vorbi inadecvat insa gestul in sine este corect, si eu sunt convinsa ca Dumnezeu tine cont de ceea ce este in inima lor. Pacat insa ca sunt motiv de poticnire pentru altii care astfel refuza ortodoxia.

In ceea ce priveste crucea, este greu de explicat celui ce nu a experimentat efectele ei pe propria piele. Crucea in sine nu inseamna nimic, ci puterea crucii este de fapt Jertfa facuta de Iisus, prin care a invins Iadul. In momentul in care se evoca crucea, fie prin obiectul cruce, fie prin semnul crucii, se invoca de fapt puterea lui Iisus care l-a invins pe diavol, si aceasta cruce are putere doar in virtutea credintei celui care o poarta, pentru ca altfel, in sine, pentru un necredincios, nu are absolut nici o putere, este doar o bucata de lemn sau metal, sau doar un semn ca oricare altul. Iata de ce crucea nu este un idol, tocmai pentru ca reprezinta jertfa adevaratului Dumnezeu, reprezinta credinta in Dumnezeul adevarat si in jertfa Lui pentru noi.

Last edited by Adriana3; 23.03.2011 at 21:10:02.
  #1608  
Vechi 24.03.2011, 11:22:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
in capu vostru icoanele sunt idoli.
Nu mi-o lua în nume de rău, spunând că glumesc cu lucrurile sfinte.
Nu în capul nostru, ci pe pereți!
  #1609  
Vechi 24.03.2011, 19:01:21
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit nu amestecati una cu alta

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu mi-o lua în nume de rău, spunând că glumesc cu lucrurile sfinte.
Nu în capul nostru, ci pe pereți!
Icoana nu poate fi confundata cu idolul pentru ca icoana este reprezentarea unei fiinte existente in mod real, pe cand idolul este o nascocire ( inchipuire ) a mintii omenesti, slabita de pacat. Asa se explica faptul ca idolul, ca si chip cioplit, a fost oprit a se face, prin porunca lui Dumnezeu :

" Sa nu-ti faci chip cioplit " ( Iesire 20, 4 ).

Dar tot atunci, Dumnezeu a poruncit lui Moise sa faca icoane, spunandu-i : " Sa faci doi heruvimi de aur si sa-i faci ca dintr-o bucata, ca si cum ar rasari din cele doua capete ale capacului " ( Iesire 25, 19 ).

Deci, daca admitem ca textul din Iesire 20, 4 vorbeste despre icoane, atunci s-ar contrazice cu cel din Iesire 25, 19. Asadar, primul text vorbeste despre idoli ( sa nu faci ) si al doilea text despre icoane ( sa faci ) si nu mai avem nici o contradictie, ci dimpotriva, o precizare foarte clara :

Sa nu-ti faci idoli, dar sa-ti faci icoane!Asa ca nu mai amestecati una cu alta ,nici un ortodox nu se inchina la vitei facuti din aur ..... ,ne inchinam la chipul Domnului,Maica Domnului .
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
  #1610  
Vechi 24.03.2011, 21:24:02
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
Icoana nu poate fi confundata cu idolul pentru ca icoana este reprezentarea unei fiinte existente in mod real, pe cand idolul este o nascocire ( inchipuire ) a mintii omenesti, slabita de pacat. Asa se explica faptul ca idolul, ca si chip cioplit, a fost oprit a se face, prin porunca lui Dumnezeu :

" Sa nu-ti faci chip cioplit " ( Iesire 20, 4 ).

Dar tot atunci, Dumnezeu a poruncit lui Moise sa faca icoane, spunandu-i : " Sa faci doi heruvimi de aur si sa-i faci ca dintr-o bucata, ca si cum ar rasari din cele doua capete ale capacului " ( Iesire 25, 19 ).

Deci, daca admitem ca textul din Iesire 20, 4 vorbeste despre icoane, atunci s-ar contrazice cu cel din Iesire 25, 19. Asadar, primul text vorbeste despre idoli ( sa nu faci ) si al doilea text despre icoane ( sa faci ) si nu mai avem nici o contradictie, ci dimpotriva, o precizare foarte clara :

Sa nu-ti faci idoli, dar sa-ti faci icoane!Asa ca nu mai amestecati una cu alta ,nici un ortodox nu se inchina la vitei facuti din aur ..... ,ne inchinam la chipul Domnului,Maica Domnului .
As dori sa fac o precizare: cand ne inchinam spunem: "in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh". Chiar si atunci cand suntem in fata unei icoane si ne inchinam, spunem "in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh". Deci inchinarea se face lui Dumnezeu in numele caruia ne inchinam, si prin inchinarea facuta aratam faptul ca ii cinstim pe sfintii care sunt reprezentati in icoana, sfinti care acum se afla alaturi de cel caruia ne inchinam in Duh si in Adevar, adica alaturi de Dumnezeu trinitar.

Daca reluam exemplele date cu "sa nu iti faci chip cioplit" si "sa faci doi heruvimi de aur" sunt deacord ca primul se refera la a nu face "idoli" in timp ce al doilea exemplu arata bine ca se pot face icoane, insa trebuie mers pana la capat cu observatia si anume, acolo unde ne-a zis sa nu ne facem idoli ne-a spus si sa nu ne inchinam lor, in timp ce, acolo unde a zis sa facem heruvimi (si deci icoane) nu a zis ca ar trebui sa ne inchinam acestor heruvimi, deci icoanelor.
Cu alte cuvinte nu avem voie sa ne facem idoli si sa ne inchinam lor, dar avem voie sa facem icoane prin care sa acordam cinstea cuvenita celor reprezentati in ele, insa inchinarea ramane lui Dumnezeu.

In Vechiul Testament exista si o fraza in care ni se spune sa nu ne facem imagini a ceea ce exista in Cer, sau pe pamant etc, insa nu imi aduc aminte bine paragraful, dar stiu ca la vremea cand l-am citit nu prea am inteles la ce anume se refera din moment ce iata ca putem face heruvimi si icoane. Daca cunoasteti paragraful, mi-ar placea sa aud modul in care l-ati inteles dvs, poate asa ma mai clarific si eu :)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 22:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10