Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.08.2007, 17:43:47
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Paraschevi se referea la noi si bine zice..incerc sa uit si sa trec peste nedreptatile pe care am permis sa m-i se faca,bine ar fi sa ne iertam unii pe altii dar sa NU mai facem(eu am deschis candva un topic in care am scris despre off-ul meu-pacatul simoniei-)in rest Dumnezeu ne ingaduie asa cu bune cu rele.Parachevi dai o f.buna lectie de simplitate modestie si iubire,sunt convinsa ca esti si o mama f.buna .
Tu faci simonie ?
sau cum..........
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.08.2007, 18:25:45
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:cool:sa zicem ca cineva din fam.mea a cedat ispitei si s-a grabit sa primeasca oparohie(ceea ce nu s-a intamplat)a dat o suma de bani unui episcop,sfatuit de colegii binevoitori care fusesera ajutati in felul acesta..cel care a primit o suma de bani n a cazut in pacatul simoniei..mare branza..la noi se intampla frecvent..au fost cativa f.inversunati,.... de ce smintesc eu poporul cu calculatorul..scuze, promit sa tin pentru mine micile jocuri de culise care stiu ca se practica in BOR,nu e nici momentul sa fac dezvaluiri de felul asta.Ti-am raspuns la nedumerire.:satisfied:
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.08.2007, 19:15:45
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

EU nu inteleg de ce tre sa participe atitia mireni la vot si politicieni!? asta suna a amestec in treburile interne ale bisericii;dar noi ne-am cam saturat de amestecul politicului ,adica al CEZARULUI in treburile interne ale bisericii,adica ALE LUI DUMNEZEU,ne-am saturat inca de pe vremea comunismului.Eu nu prea vad sa fie o treaba in sensul optimist ,pozitiv ci din contra cresc suspiciunule asupra independentei BOR de politic.SOORY!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.08.2007, 20:55:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

??? fratilor, m-am ingrozit cand am vazut cate postari sunt la topicul acesta... PF Teoctist nici nu a fost ingropat inca si voi discutati despre cum sa fie noul patriarh?? Este o impietate si o rusine!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.08.2007, 21:43:19
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Eu il prefer pe Inalt Prea Sfintitul Teofan Sinaitul,Mitropolitul Olteniei si sper ca acesta sa fie ales Patriarh al Romaniei.Amin! si Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.08.2007, 08:07:06
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
??? fratilor, m-am ingrozit cand am vazut cate postari sunt la topicul acesta... PF Teoctist nici nu a fost ingropat inca si voi discutati despre cum sa fie noul patriarh?? Este o impietate si o rusine!
Este o rusine ca vrem sa fie ales cel mai bun indrumator din Patriarhie????
Reply With Quote
  #77  
Vechi 02.08.2007, 08:13:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
Este o rusine ca vrem sa fie ales cel mai bun indrumator din Patriarhie????
nu, sa-ti explic mai clar: este o rusine ca nu asteptati macar inmormantarea PF Teoctist pentru a dezbate problema succesiunii.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 02.08.2007, 08:14:08
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
??? fratilor, m-am ingrozit cand am vazut cate postari sunt la topicul acesta... PF Teoctist nici nu a fost ingropat inca si voi discutati despre cum sa fie noul patriarh?? Este o impietate si o rusine!
In prima instanta asa am crezut si eu ........dar cand stiu ca exista satana in sutana ma ingrozesc.
Sa fie ales cel ce trebuie ales,sa se faca voia Domnului,de aceea si eu indrum spre credinciosii spre rugaciune.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 02.08.2007, 11:08:09
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
??? fratilor, m-am ingrozit cand am vazut cate postari sunt la topicul acesta... PF Teoctist nici nu a fost ingropat inca si voi discutati despre cum sa fie noul patriarh?? Este o impietate si o rusine!
Eu cred ca exagerezi cu acest comentariu, nimeni nu si-a spus parerea cu patima fara sa tina cont ca PF Teoctist inca este intre noi.
Au fost presupuneri, ganduri si dorinte exprimate in mod nevinovat. Nu s-a asezat nimeni la pupitru sa bata cu pumnul si sa-si impuna ideea sau sa oblige in vreun fel pe cineva la ceva.
Deci chiar nu vad de ce te-ai ingrozit asa tare?!
Intelegeam atitudinea ta de groaza daca ai fi vazut ceva rau la fata locului unde e depus patriarhul, sau ca amintirea lui e luata in bataie de joc de cineva, dar cum asta nu s-a intamplat decat subiectiv poate in casa sau sufletul unora (ca nu toti l-au iubit si e normal pana la urma)chiar nu inteleg comentariul tau.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.08.2007, 11:28:12
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Totusi, de ce se discuta atat in legatura cu alegerea noului Patriarh????? Si de ce sa comentam noi ,mirenii,viata pe care o duc preotii? Doar Dumnezeu ii poate judeca.Noi trebuie sa ne rugam pt poporul nostru si pt viitorul Patriarh,oricare ar fi acesta.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Serbia are un nou Patriarh cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.01.2010 21:57:31
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
noul patriarh!o lovitura a politicului? iuliann Generalitati 26 29.08.2007 02:43:30