Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.08.2007, 08:05:02
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Cunosc destui oameni bogati care nu dau un leu la saraci, ba ii iau si in ras!


Sa te auda Domnul in ziua necazului
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.08.2007, 08:14:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

OK, la noi e abia trecut de miezul noptii asa ca nici eu nu mai stau la discutii. O zi buna va doresc in toata Romania!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.08.2007, 08:20:56
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
OK, la noi e abia trecut de miezul noptii asa ca nici eu nu mai stau la discutii. O zi buna va doresc in toata Romania!
La noi e dimineata!
Pentru mirelat... noapte buna
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.08.2007, 14:29:11
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

un om bogat creeaza locuri de munca si consuma (produse si servicii) - deci nu agonisesc ci investesc Pentru saraci sunt serviciile sociale
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.08.2007, 00:53:01
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Eu cred ca nu conteaza bogatia /saracia materiala.Doar interiorul fiecaruia(adica ,sufletul si mintea unui individ) reprezinta biletul spre Rai/Iad.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.08.2007, 19:57:06
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
Spune-mi cati bogati din ziua de azi fac "biserici si manastiri intru slava lui Dumnezeu, au facut spitale, scoli si orfelinate, pentru binele aproapelui. Altii au scris carti si le-au impartit gratuit pentru luminarea poporului." ??????????????????????????????
asa-i ca nu frecventezi biserica?
ai fi stiut...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.08.2007, 04:24:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
Citat:
În prealabil postat de veilur
Pe scurt, nu conteaza cat de sarac sau bogat este un om, dar se tine cont de ce are in suflet si in cap.
Zi-mi un bogat care este foarte milostiv?
Becali !:)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.08.2007, 08:07:51
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un crestin calare nu-i decit un om ca toti oamenii!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.08.2007, 09:17:31
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
În prealabil postat de impact
Spune-mi cati bogati din ziua de azi fac "biserici si manastiri intru slava lui Dumnezeu, au facut spitale, scoli si orfelinate, pentru binele aproapelui. Altii au scris carti si le-au impartit gratuit pentru luminarea poporului." ??????????????????????????????
asa-i ca nu frecventezi biserica?
ai fi stiut...
Inca astept raspunsuri, Becali este milostiv dar este foarte mandru, asa ca nu cred ca va intra in imparatia lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.08.2007, 10:03:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Teorii,teorii...si iarasi teorii!!!
Aratati-mi si mie crestinul care-si dezbraca haina de pe el si o da saracului de pe strada sau de oriunde altundeva????Nu exista acest crestin,insa exista multi care umplu altarele cu pomelnice mai sarace sau mai bogate,depinde.Cam asa vede crestinul de astazi contributia sa materiala pentru spiritualitate.Dar poate ca biserica aceia are o situatie financiara mai buna decat boschetarii de pe strada muritori de foame...nu stiu,insa un lucru este cert,chiar si la acest capitol oamenii au tendinte egoiste,adica platesc pomelnice grase pentru sanatatea si mersul bun al lucrurilor in viata lor,iar in sinea lor "fac milostenie".
Am cunoscut destule persoane care se duceau repede cu bani la manastire,la episcop,cand mai degraba ar fi trebuit privit slujitorul de la grajd a carui incaltaminte era rupta de la un capat la altul,si-a carui personalitate era absolut total ignorata.
Viata se arata a fi tare fatarnica din multe puncte de vedere,si ce sa facem?,cand acest sentiment este mai puternic decat bunavointa in sine?!!!
Eu sunt o persoana cumpatata,si nu pot sa spun ca nu am strans ceva lucruri materiale,mai ales pentru faptul ca toata viata(pana la maturitate)am fost prigonita si am primit destule suturi in fund,suferind mereu pentru faptul ca nu aveam un loc al meu.Acum am nu unul,ci doua locuri,si masina si tot ce-i trebuie unei case,....Inainte de a-mi schimba aurul,sa fie de 18 kt,am dat absolut tot aurul de 14 kt de pomana,nimic din el nu am vandut.Stiu ca este putin,dar asta-i viata...si n-am incredere in "straiele negre"...
Intr-o zi,acum vre-o 8 ani,m-am dus la o preoteasa acasa(ea insistase),care avea vre-o 8 copii,si aflandu-se in pragul Craciunului m-am gandit ca este foarte bine sa ma duc sa le fac o bucurie.Asa,deci,m-am dus la ei acasa cu o sacosa de haine(noi)pentru copii,cu mancare,dulciuri,etc,si cu ceva bani ca sa aiba de Craciun,i-am dat Preotesei si lantul meu de aur de la gat....am facut poze impreuna,ne-am bucurat,apoi am plecat acasa,ca sa fiu la mine in oras de Craciun.Si stiti ce fel de multumire am avut din partea lor????Nici macar nu s-au sinchisit sa-mi ureze sarbatori fericite,ci m-au sunat de ajun(preoteasa)sa-mi spuna ca imi place de popa ei si ca as fi incercat sa-l seduc,si alte chestii atat de aberante si de neadevarate.Nici macar nu a incercat sa comunice cu mine,sa desluseasca aceasta nemultumire,a sarit in capul meu cu jicniri si cuvinte care mai de care mai josnice.Mi s-a facut sila,nici macar nu am incercat sa ma confrunt prea tare cu ea fiindca mi-am dat seama ca nu avea rost,nu ajungeam nicaieri.Era atat de needucata si cu principii atat de marginite,incat nu aveam nici o sansa sa comunic intr-un mod civilizat cu aceasta.
Am incercat sa ignor acemenea rautati,dar nu am reusit prea mult si astfel am cam plans acel Craciun...si uite cu se se poate solda o facere de bine.
Credinta are forme atat de complexe si atat de inselatoare,incat de multe ori cred ca este mare nevoie si de educatie pentru a o intelege in sensul ei real desavarsit.
Chestia asta cu bogatia si saracia in virtutea credintei a devenit un lucru pe cale de disparitie,din dorinta perpetua de adaptare la societatea mereu in schimbare,strangem si iar strangem lucruri pentru mai tarziu,pentru a putea face face cadrului in care traim,competitiei,si din instinctul supravietuirii.Dar ma intreb,ce sa mai strangem cu salariile atat de mici cu care ne confruntam noi romanii,si preturile mari???!!!!(ex;ieri mi-am pus o plomba la o masea si m-a costat 2,62 mil...incredibil de scump pentru o economie ca a noastra)
Nu am sa generalizez aspectul pe care l-am intampinat cu preoteasa si Parintele acela,si nu m-am smintit de tot,dar incerc sa nu ma mai complic cu astfel de oameni,pentru a face bine nu este neaparat nevoie sa mergi departe sa cauti oameni nevoiasi,exista intotdeauna si in jurul nostru,aproape de "ignoranta"noastra,fiindca constat cu parere de rau ca suntem tare ignoranti si nepasatori la nevoia semenilor nostri,si asta este dureros,mai ales cand suntem si nelipsiti de la biserica.
Chestia cu materialismul in sanul spiritualitatii este una foarte delicata,mai ales in plan contemporan...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce e saracie-Rezervele de cupru ale Romaniei de miliarde de euro privatizate. hydro314 Generalitati 40 01.11.2012 00:37:47
Despre lacomie, bogatie si saracie ! cristiboss56 Pocainta 21 01.08.2012 22:36:27
Saracie mare! rusumadena Umanitare 0 24.06.2010 12:20:03