Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.11.2011, 13:31:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

e usor de vorbit, mai ales daca nu ai copii.
atunci cand mas-media te asalteaza cu tot felul de mos-craciuni, cand vitrinele magazinelor sunt pline de mos-craciuni, cand chiar si pe strada ii intalnesti, mai spune-i copilului ca nu exista mos craciun.
Intrucat nu-l puteam scoate din viata copiilor pe mos-craciun, l-am increstinat. Astfel mos-craciun este un batranel simpatic, care la porunca Domnului aduce darurile copiilor cuminti.(i-am ancorat radacinile in batranul Craciun, care se converteste in urma vindecarii miraculoase facute de Maica Domnului cu sotia sa Ana) .
Si nu cred ca am facur rau: acelasi lucru l-a facut si Biserica primara, cand a increstinat anumite sarbatori pagane: Rosalia, Floralia(devenite ulterior Rusalii, Florii).
Copilul traieste intr-o lume frumoasa, cu printese si imparati, cu eroi, oamenii care se folosesc de animale salbatice ptr a trai, oameni care fac minuni. E pacat sa ii spulberi aceasta lume zicandu-i ca nu exista. Oare chiar nu exista sau nu o mai percepem noi din cauza prea multor ratiuni?Printese avem destule, printre sfintele Mucenice si Imparatese, eroi de asemenea(Sf Gheorghe). Il avem si Pe Sf Gherasim, cel care era prieten cu leul.Avem de asemnea si sfintii doctori fara de arginti, care erau facatori de minuni.Oare Mos-Craciun nu exista? Poate ca in chipul mosului in rosu cu barba alba nu exista, dar oameni ai lui Hristos care sa iti deschida usa si sa iti aduca o plasa de fructe sau o jucarie ptr micut cu siguranta exista. Asadar, nu ne oprim la personajul mos-craciun ci ne axam mai mult pe simbolistica lui(a omului care il iubeste pe Dumnezeu si din dragoste fata de acesta isi ajua aproapele.)
Asadar, si eu cred, Mos Craciun exista!
Si culmea, il intalnesc in toate perioadele anului.Si prin extensie, cred ca si noi am putea fi periodic un mos craciun.
Cred ca noi, adultii am uitat sa mai credem. Nu in povesti, ci in minuni. Minuni pe care le savarseste zilnic Hristos.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 16.11.2011 at 17:27:25.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 17.11.2011, 00:27:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
atunci cand mas-media te asalteaza cu tot felul de mos-craciuni, cand vitrinele magazinelor sunt pline de mos-craciuni, cand chiar si pe strada ii intalnesti, mai spune-i copilului ca nu exista mos craciun.
Intrucat nu-l puteam scoate din viata copiilor pe mos-craciun, l-am increstinat.
Copilul traieste intr-o lume frumoasa, cu printese si imparati, cu eroi, oamenii care se folosesc de animale salbatice ptr a trai, oameni care fac minuni. E pacat sa ii spulberi aceasta lume zicandu-i ca nu exista.
Eu am scris de povestea ce insoteste personajul Mos Craciun. De fapt Mos Craciun e Sfantul Nicolae si nu a fost un personaj mitic. Iar daca ii spunem copilului cca Mos Craciun e Sf. Nicolae si cine a fost si ca ne dam cadouri de dragul lui nu stiu ce trebuie sa-i scoatem copilului din cap din moment ce nu i-am bagat ceva. Dupa parerea mea e ceva foarte diferit de basme, e un personaj mult mai real, care vine si in vizita. Iar cand afla copilul de la alti copii ca a fost mintit si de fapt sunt mama si tata si se gandeste daca nu l-au mintit si ca exista Dumnezeu, pe care tot nu il vede?
De exemplu eu am aflat la scoala ca nu exista Mos Craciun si Nicolae si am fost foarte dezamagit. Nu bag mana in foc, dar probabil de atunci am inceput sa nu mai fiu credincios o lunga perioada, din acesta cauza. Eu am spus ce cred eu, fiecare face cum vrea.

Last edited by catalin2; 17.11.2011 at 00:29:28.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.11.2011, 00:44:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
e usor de vorbit, mai ales daca nu ai copii.
atunci cand mas-media te asalteaza cu tot felul de mos-craciuni, cand vitrinele magazinelor sunt pline de mos-craciuni, cand chiar si pe strada ii intalnesti, mai spune-i copilului ca nu exista mos craciun.
Intrucat nu-l puteam scoate din viata copiilor pe mos-craciun, l-am increstinat. Astfel mos-craciun este un batranel simpatic, care la porunca Domnului aduce darurile copiilor cuminti.(i-am ancorat radacinile in batranul Craciun, care se converteste in urma vindecarii miraculoase facute de Maica Domnului cu sotia sa Ana) .
Si nu cred ca am facur rau: acelasi lucru l-a facut si Biserica primara, cand a increstinat anumite sarbatori pagane: Rosalia, Floralia(devenite ulterior Rusalii, Florii).
Copilul traieste intr-o lume frumoasa, cu printese si imparati, cu eroi, oamenii care se folosesc de animale salbatice ptr a trai, oameni care fac minuni. E pacat sa ii spulberi aceasta lume zicandu-i ca nu exista. Oare chiar nu exista sau nu o mai percepem noi din cauza prea multor ratiuni?Printese avem destule, printre sfintele Mucenice si Imparatese, eroi de asemenea(Sf Gheorghe). Il avem si Pe Sf Gherasim, cel care era prieten cu leul.Avem de asemnea si sfintii doctori fara de arginti, care erau facatori de minuni.Oare Mos-Craciun nu exista? Poate ca in chipul mosului in rosu cu barba alba nu exista, dar oameni ai lui Hristos care sa iti deschida usa si sa iti aduca o plasa de fructe sau o jucarie ptr micut cu siguranta exista. Asadar, nu ne oprim la personajul mos-craciun ci ne axam mai mult pe simbolistica lui(a omului care il iubeste pe Dumnezeu si din dragoste fata de acesta isi ajua aproapele.)
Asadar, si eu cred, Mos Craciun exista!
Si culmea, il intalnesc in toate perioadele anului.Si prin extensie, cred ca si noi am putea fi periodic un mos craciun.
Cred ca noi, adultii am uitat sa mai credem. Nu in povesti, ci in minuni. Minuni pe care le savarseste zilnic Hristos.

Ce frumoos! Si eu cred ca Mos Craciun exista. Mereu am crezut si Mos Craciun si in Mos Nicolae.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.11.2011, 01:44:59
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Nu-i rau sa le vorbim copiilor despre Mos Craciun, atat timp cat nu uitam a le vorbi despre Hristos.
Si nu se cuvine sa amestecam credintele. Credinta in Dumnezeu, in Iisus Hristos, e de la Duhul, iar cea in Mosu' e de natura omeneasca. De aceea, am convingerea ca nu-i afectata cea dintai odata cu spulberarea celei din urma.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 17.11.2011, 11:59:05
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Tot ce imaginatia noastra nascoceste exista. Doar Hristos nu are nevoie sa-l imaginam pentru ca El exista inainte de a putea noi imagina.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 22.11.2011, 14:30:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Mos Craciun este de departe cel mai puternic mit urban, avatarul modern a Sfantului Nicolae, insa fie ca e poem scris in sec. XIX, fie ca e desen in cartile pentru copii, fie ca sunt benzi animate, toate acestea nu sunt decat forme ale aceluiasi spirit real ce strabate istoria inspirand atata dragoste. Nu-mi pot imagina o copilarie fara Mos Craciun, acest "icon asociat intelepciunii, blandetii si generozitatii".

Dilemateca nr.9/2007:
“Moș Crăciun există!”

O fetiță în vîrstă de 8 ani pe nume Virginia O’Hanlon a trimis o scrisoare editorului publicației New York Sun. Răspunsul, un editorial nesemnat apărut pe 21 septembrie 1897, a devenit cel mai tipărit editorial de ziar din istorie. Autorul era un celebru jurnalist, Francis Pharcellus Church, iar răspunsul său la scrisoarea Virginiei, a fost tipărit în fragmente sau în totalitate în zeci de limbi, în ziare, reviste și cărți, a fost prezentat în filme, imprimat pe postere și pe timbre. Revista Dilemateca îl reproduce la rîndu-i. Integral.

“Dragă domnule editor, eu am 8 ani. Cîțiva dintre copiii cu care mă joc spun că nu există Moș Crăciun. Tati spune că doar ce apare în The Sun este adevărat. Vă rog să îmi spuneți adevărul. Există Moș Crăciun? Virginia O’Hanlon.”

“Virginia, micii tăi prieteni greșesc. Sînt afectați de sceptismul unor vremuri sceptice. Ei cred doar ce văd și orice e neînțeles de mințile lor mici nu există. Toate mințile, Virginia, indiferent că sînt de adulti sau de copii, sînt mici. Dacă ar fi să comparăm inteligența și puterea de a cuprinde adevărul și știința ale omului cu cele ale lumii imense din jurul lui, află că omul ar fi doar o insectă, o furnică.

Da, Virginia, există Moș Crăciun. Există cu aceeași certitudine cu care există dragostea, generozitatea și dăruirea și tu știi doar că ele sînt peste tot, că aduc în fiecare zi atîta frumusețe și bucurie vieții tale. Cît de mohorîtă ar fi lumea fără Moș Crăciun… Ar fi la fel de mohorîtă ca lumea fără Virginii! La fel ca lumea fără speranța unui copil, fără poezia și poveștile de dragoste care ne fac existența atît de tolerabilă. Nu ne-am mai bucura decît de lucrurile care pot fi demonstrate sau observate cu ochiul liber. Strălucirea eternă cu care copilăria umple lumea ar fi stinsă pentru totdeauna.

Nu crede în Moș Crăciun! La fel de bine poți să nu crezi în zîne. Poți să îl rogi pe tăticul tău să angajeze oameni care să pîndească toate șemineele în ajun de Crăciun, dar dacă nu l-ar vedea pe Moș coborînd, ce ar dovedi asta? Nimeni nu îl vede pe Moș Crăciun, dar nu este nici un semn că el nu ar exista. Cele mai adevărate lucruri din lume sînt cele pe care nici copiii si nici oamenii mari nu le pot vedea. Ai văzut vreodată zîne dansînd pe peluză? Bineînțeles că nu, dar asta nu înseamnă că ele nu sînt acolo. Nimeni nu poate să își imagineze sau să creadă cu adevărat toate minunile de pe lume, așa nevăzute sau chiar de nevăzut cum sînt ele.

Desigur că poți să desfaci jucăria unui bebeluș ca să vezi ce face atîta zgomot înăuntru, dar există un văl ce acoperă lumea ascunsă, magică, pe care nu l-ar putea sfîșia nici cel mai puternic om, nici măcar forța adunată a celor mai puternici oameni care au trăit vreodată. Doar încrederea, bucuria, poezia, dragostea și romantismul pot da la o parte perdeaua și înfățișa frumusețea și splendoarea din spatele ei. Virginia, nu există în toată lumea asta ceva mai real și mai puternic de-atît!

Moș Crăciun nu există!? Nici vorbă! Există și va exista pentru totdeauna. O mie de ani de-acum înainte Virginia, ce o mie, de zece ori zece mii de ani de acum înainte va continua să aducă bucurie în sufletul fiecărui copil.”
Reply With Quote
  #97  
Vechi 23.11.2011, 03:17:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Nu-i rau sa le vorbim copiilor despre Mos Craciun, atat timp cat nu uitam a le vorbi despre Hristos.
Si nu se cuvine sa amestecam credintele. Credinta in Dumnezeu, in Iisus Hristos, e de la Duhul, iar cea in Mosu' e de natura omeneasca. De aceea, am convingerea ca nu-i afectata cea dintai odata cu spulberarea celei din urma.
Subscriu.
Si aduc dovada pe fiul meu, de aproape 6 ani, care a suferit caderea din top a Mosului inca de la 3 ani. Nu-i vorba, asteapta darurile Mosului si nu le spune colegilor de la gradinita ca Mosul e de fapt o poveste. Ii place atmosfera specifica a sarbatorii, spectacolul de la gradinita, emisiunile de la TV, filmele, luminile orasului etc. Dar toate mai degraba il amuza, resimte zilele de iarna in mod placut.
Mi-a spus insa un lucru, de curind, care ma face sa cred ca a cugetat serios asupra unei probleme. Mi-a spus care e diferenta dintre Mos Craciun si Nasterea Domnului. V-o spun si voua, chit ca s-ar putea sa va amuze (copilaria din seriozitatea copilului...)
Iata cugetarea lui Tudor:
- pentru Mosul nu tii post,
- nu intensifici rugaciunile si mersul la Biserica,
- ii ceri, desigur, cadouri frumoase si (asta m-a atins) uneori il rogi ca mama si tata sa nu se mai certe..., dar nu ii ceri sa te mantuiasca,
- nu ii ceri sa te curete de pacate,
- nu faci semnul Crucii,
- daca nu primesti cadou de la Mosul e neplacut, insa nu e o tragedie, dar daca te respinge Domnul e cea mai mare tragedie.
Pe mine m-a amuzat, apoi m-a pus nitel pe ganduri.
Intr-adevar, asa cum spune George, pierderea farmecului Mosului nu a pricinuit vreo atingere nedorita credintei lui Tudor in Hristos ci, imi pare acum, poate chiar a eliberat-o pe aceasta de (sper sa nu par cinic) balast.
Mosul e intr-adevar bun pentru copilul din mine, recunosc, dar exista multi copii care au nevoie de hrana sufleteasca de om mare. Asa cred.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.11.2011, 10:54:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Si eu am avut o discutie cu prichindeii mei zilele astea.
I-am intrebat: cine e Mos Craciun?
Anastasia: e un om bun, batran care iubeste copiii si aduce daruri copiilor.
Eu:Un raspuns aproape bun. De fapt mos craciun e un om bun,care iubeste copilasii si care se imbraca in haine rosii . Dar stiti ce e mai minunat?
toti: Ce?
eu: ca fiecare dintre noi putem fi un mos craciun.Fiecare dintre noi putem sa daruim semenilor nostri daruri: jucarii, din jucariile voastre, fructe, hainute si alte cele. Sunt atatia copii saraci pe lume. Ce ziceti, vreti sa fiti si voi anul asta mos craciun?
toti: ura! da! o sa fim si noi mos craciun! o sa impartim daruri copiilor saraci! ura!"
Asa s-a incheiat scurta noastra discutie despre mos craciun(prichindeii au 3, 4 si 5 ani)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.11.2011, 16:30:39
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Si eu am avut o discutie cu prichindeii mei zilele astea.
I-am intrebat: cine e Mos Craciun?
Anastasia: e un om bun, batran care iubeste copiii si aduce daruri copiilor.
Eu:Un raspuns aproape bun. De fapt mos craciun e un om bun,care iubeste copilasii si care se imbraca in haine rosii . Dar stiti ce e mai minunat?
toti: Ce?
eu: ca fiecare dintre noi putem fi un mos craciun.Fiecare dintre noi putem sa daruim semenilor nostri daruri: jucarii, din jucariile voastre, fructe, hainute si alte cele. Sunt atatia copii saraci pe lume. Ce ziceti, vreti sa fiti si voi anul asta mos craciun?
toti: ura! da! o sa fim si noi mos craciun! o sa impartim daruri copiilor saraci! ura!"
Asa s-a incheiat scurta noastra discutie despre mos craciun(prichindeii au 3, 4 si 5 ani)
Foarte frumoasa abordare! Plina de tact, de delicatete (deh, mamica e tot mamica...:) ).
I-am citit lui Tudor ce ai scris aici si a ras, incantat, i se pare o idee foarte buna, spera sa il primiti si pe el in echipa (zice...).
Doar ca Tudor e un pic mai badaran (e fiul meu, desigur...) si nu ii place sa vorbeasca despre copiii saraci, adica lui i se pare mandrie si respingere a pune pe altii in categoria copii saraci. Poate pentru ca ii este greu sa ofere, fiind el insusi nu foarte departe de lipsa bogatiei (materiale).
Dar ieri m-a scos din mare necaz. Anume, cand mi-a cerut o femeie ceva bani ca sa mearga in vizita la copiii ei care traiesc intr-o casa de copii (femeia e bolnava psi, nu are discernamint minimal, a facut o droaie de copii prin santuri si pe unde a mai ajuns ea sarmana si bineinteles ca, din fericire, copiii sunt ingrijiti de statul roman la un orfelinat).
Vazindu-ma in incurcatura, jenat (chiar nu aveam un ban in buzunar), Tudor s-a scotocit in buzunarul lui micut, unde mai aduna ce gaseste pe jos si ce ii mai dau eu. A scos tot ce avea, un pumn de maruntis si trei hartii de 1 leu si i-a dat femeii. Care a spus "Bogdaproste", iar fata lui Tudor s-a luminat ca un soare, auzind cuvantul...
Iar eu nu stiam unde sa ma ascund, de rusine si de bucurie ca fiul meu a lasat de-o parte visul de a-si completa colectia cu inca un bakugan, pentru ca un om i-a cerut ajutorul...
Seara am reusit sa ii restitui banii, ba chiar am adaugat ceva, asa incat acum a depasit 10 lei. Dar m-a luat de-o parte si mi-a zis, siret, inchizind usor un ochi: "aha, ce vrei sa imi demonstrezi, aha..., ca daca Il imprumuti pe Domnul, El te rasplateste mereu peste cat ai dat tu? Ca e bine sa fac afaceri cu Dumnezeu, ca e partener, cum zici tu, loial si iasi mereu in castig?... Aha..., iar ai facut o gluma de-a ta..." Si a bagat repede banii in buzunar, indesindu-i cu manutele lui mici... (dar tot nu-i ajunge pentru bakugan!)

Sunt frumosi copiii nostri! Sa ne ajute Dumnzeu sa fimparinti buni pentru ei, in lumea asta turbata in care au sosit si cresc ei, iar Preasfanta Nascatoare sa ne ocroteasca pe toti!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 23.11.2011, 16:45:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Sunt frumosi copiii nostri! Sa ne ajute Dumnzeu sa fimparinti buni pentru ei, in lumea asta turbata in care au sosit si cresc ei, iar Preasfanta Nascatoare sa ne ocroteasca pe toti!
Intotdeauna am zis ca micutii nu sunt ai nostrii, sunt un dar al Lui Dumnezeu dat noua, dar care pana la urma tot la El se vor intoarce"Ale Tale dintru Ale Tale".
Noi suntem doar chivernisitori ai darurilor lui Dumnezeu.
Dar lucrul pe care il consider cel mai important e ca trebuie sa ne straduim sa nu existe discrepante intre ceea ce le spunem si ceea ce suntem. Cred ca doar asa vor invata mai usor, si le va ramane impregnata invatatura ptr totdeauna.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa ne bucuram impreuna de Nasterea Dumnezeului nostru! laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 27.12.2012 01:14:23
Cuvant la Nasterea Domnului Iisus Hristos 2010 - IPS Calinic Intrebari utilizatori 0 18.12.2010 12:12:40
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 22:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 21:59:51
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 03.05.2008 00:48:47