Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2011, 17:16:08
dianaelena dianaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Unhappy Formele mandriei

Doamne ajuta!
Am discutat acum cateva zile cu o persoana care pretinde ca e crestin-ortodoxa practicanta despre mandrie. Stim cu totii ca mandria e un pacat capital, insa conform parerii persoanei despre care am vorbit mai sus, a fi mandru ca faci parte dintr-un anumit popor nu e considerat pacat. De exemplu "a te mandri ca esti roman" si ca esti oarecum superior celorlalti(desi nu vad un motiv) nu este considerat pacat.
Am incercat sa ofer persoanei in cauza explicatii logice, din perspectiva mea, insa mi s-a impotrivit cu indarjire sustinandu-si punctul de vedere(neargumentat, desigur).
Eu cred ca a te mandri cu nationalitatea ta e la fel de periculos, ca si orice alt tip de mandrie, deoarece, in fapt, nu e meritul nostru ca ne-am nascut intr-un anume loc, si nu intr-altul, ci e voia Domnului, insa mi s-a replicat ca gandesc prea "tehnic".
As vrea tare mult sa aud si alte pareri pentru ca mai apoi sa pot desprinde o concluzie cat mai apropiata de adevar.
Iertati-ma pentru indrazneala mea! Sa aveti un post binecuvantat.
__________________
"Asa cum Tatal M-a iubit pe Mine,asa va iubesc si Eu pe voi.Ramaneti in iubirea Mea.Sa va iubiti unii pe altii asa cum v-am iubit Eu.Nimeni nu are o iubire mai mare decat aceasta:ca cineva sa-si dea viata pentru prietenii sai."(Din Evanghelia Sfantului Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2011, 17:20:30
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaelena Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am discutat acum cateva zile cu o persoana care pretinde ca e crestin-ortodoxa practicanta despre mandrie. Stim cu totii ca mandria e un pacat capital, insa conform parerii persoanei despre care am vorbit mai sus, a fi mandru ca faci parte dintr-un anumit popor nu e considerat pacat. De exemplu "a te mandri ca esti roman" si ca esti oarecum superior celorlalti(desi nu vad un motiv) nu este considerat pacat.
Am incercat sa ofer persoanei in cauza explicatii logice, din perspectiva mea, insa mi s-a impotrivit cu indarjire sustinandu-si punctul de vedere(neargumentat, desigur).
Eu cred ca a te mandri cu nationalitatea ta e la fel de periculos, ca si orice alt tip de mandrie, deoarece, in fapt, nu e meritul nostru ca ne-am nascut intr-un anume loc, si nu intr-altul, ci e voia Domnului, insa mi s-a replicat ca gandesc prea "tehnic".
As vrea tare mult sa aud si alte pareri pentru ca mai apoi sa pot desprinde o concluzie cat mai apropiata de adevar.
Iertati-ma pentru indrazneala mea! Sa aveti un post binecuvantat.
Depinde cum simți mândria. Dacă gândești „Eu sunt român, ceilalți sunt niște viermi.”, atunci e rău, dar mândria că ești român, fără a desconsidera celelalte popoare, este bună. Chiar se recomandă patriotismul în biserică.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2011, 17:24:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Orice forma de mandrie aduce indreptatirea de sine, iar asta inseamana asemanarea cu fariseul si nu cu vamesul, cel intors spre casa indreptat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2011, 20:28:05
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaelena Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am discutat acum cateva zile cu o persoana care pretinde ca e crestin-ortodoxa practicanta despre mandrie. Stim cu totii ca mandria e un pacat capital, insa conform parerii persoanei despre care am vorbit mai sus, a fi mandru ca faci parte dintr-un anumit popor nu e considerat pacat. De exemplu "a te mandri ca esti roman" si ca esti oarecum superior celorlalti(desi nu vad un motiv) nu este considerat pacat.
Am incercat sa ofer persoanei in cauza explicatii logice, din perspectiva mea, insa mi s-a impotrivit cu indarjire sustinandu-si punctul de vedere(neargumentat, desigur).
Eu cred ca a te mandri cu nationalitatea ta e la fel de periculos, ca si orice alt tip de mandrie, deoarece, in fapt, nu e meritul nostru ca ne-am nascut intr-un anume loc, si nu intr-altul, ci e voia Domnului, insa mi s-a replicat ca gandesc prea "tehnic".
As vrea tare mult sa aud si alte pareri pentru ca mai apoi sa pot desprinde o concluzie cat mai apropiata de adevar.
Iertati-ma pentru indrazneala mea! Sa aveti un post binecuvantat.
Pentru ce am putea fi mindri? Ca sintem romani, ca sintem ortodocsi, catolici, ca sintem copiii parintilor nostri, ca avem copii geniali,ca ne-am nascut undeva etc. Pentru nici unul din aceste lucruri noi nu avem nici un merit, asa ca mindria nu se justifica; din contra, aceste lucruri ar trebui sa ne faca mai smeriti pentru ca nu sintm cu nimic mai buni ca altii si totusi, noi am primit aceste daruri gratis, numai si numai pentru ca sintem iubiti. Sau ar trebui sa fie motive de lauda la adresa Lui Dumnezeu.
Am putea fi mindri ca am terminat scoala cu note mari, ca am postit, ca ne-am rugat, ca am mers in pelerinaje, ca in nu stiu ce situatie am fost cei mai buni etc. Singurul merit in aceste cazuri ar fi ca Il lasam pe Domnul nostru Isus Cristos sa patrunda in viata noastra pentru a ne conduce. Insa si acesta vointa a noastra este slaba, iar daca Domnul Insusi nu intervine, noi nu putem continua pe aceasta cale a binelui. Deci nici aici nu avem nici un motiv de mindrie. Tot la smerenie trebuie sa ne conduca aceste lucruri pentru ca noi, neputiinciosi fiind, sintem ajutati de Insusi Domnul nostru pentru a ajunge la mintuire.
Mindria este ca o buruiana pe care trebuie sa o plivim toata viata,spuea sfintul Francisc de Sales, pentru ca mereu cauta momente prielnice pentru a da noi lastari. Iar noi trebuie sa fim constiinciosi si sa o plivim mereu. Parca tot el spunea, insa nu sint sigura, ca doua sint atributele pe care trebuie sa le indeplinim pentru a fi la distanta de orice urma de mindrie: sa fim morti si sa fim mintuiti. Deci, avem de luptat intreaga noastra viata cu acest pacat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2011, 20:34:38
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Mândria este mândrie și e de multe feluri și te ataci prin ea în fel și chip, îl pismui pe Dumnezeu ca să-i furi laudele ce i se cuvin Lui.

Defapt acuzi și bănui și suspicionezi și astfel ca și consecință poftești numai frumosul, un fel de lăcomie fardată, științifică, pentru ca să dai lecții, o cunoaștere, o știință, doar așa ca să știi ceva în plus numai tu și pentru asta sacrifici sfințenia... ascultarea... din plictiseală, din curiozitate și din împrăștierea minții vrând mereu numai altceva, ca să fii altceva.

Știi mereu numai tu, ști că e greșit numai cel de lângă tine, capeți un fel de privire idoliească pătimașe care se învârte în jurul lui numai... ceva de sine... un fel de geamăn al omului, un fel de geamăn al tău cu care te distrezi răzbunându-te sadic și lăudându-te cu faptele tale „vrednice”, faptele neascultării... și iată apoi te îngâmfi, te îmbuibi și te lauzi și te arăți la toată gLumea cât de frumușel ești, exact ca un pui frumușel și neștiutor dar fatalitate și superstiț ce te lasă perplex... musai prin tine vine mereu numai păcatul, și musai tu-L ispitești la mânie numai pe Dumnezeu cel mai mult dintre toți.

Te consolezi apoi și cu asta și mulțumit de tine însuți dormi liniștit până te saturi de alungat sufletul care te îndeamnă să te trezești că e trecut de ora 10.

Last edited by vsovivi; 10.03.2011 at 20:37:10.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
mandrie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Consecinta arghirofiliei si a mandriei: tradarea lui Hristos laurastifter Sfintele Pasti - Invierea Domnului 13 01.06.2017 09:33:05
Divinatia- formele ghicitului ioanna Vrajitoria 7 25.03.2012 14:45:15
Pacatul mandriei sofiaiuga Generalitati 38 26.06.2009 19:54:32