Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #21  
Vechi 29.06.2011, 00:01:36
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se pot folosi altii de raspunsuri cand mai dau fatza in fatza cu astfel de atei.
Nu ca s-ar clinti un ateu din cateva raspunsuri dar e bine sa vada ca nu sunt crestinii atat de prosti cum cred ei.
Asa gandeam si eu, ca si tine, acum multa vreme. Intre timp am inteles ca pe un ateu nu-l clinteste nici un om, indiferent de cate raspunsuri i-ar da. Pentru ca nu de la om vine credinta, ci de la Dumnezeu. E un dar de la Dumnezeu. Asa ca de ce ne-ar pasa cat de prosti ne considera ateii, daca pina si diaconul in timpul Liturghiei cere binecuvantarea preotului pentru a citi Sfanta Evanghelie ca sa-i dea lui "cuvant cu putere multa"? Noi sa ne vedem de mantuirea noastra si lasa-i pe ei sa gandeasca/creada ce vor despre noi, problema lor. De ajutat poti doar sa te rogi la Dumnezeu pt ei, caci numai Dumnezeu ii poate clinti, nu noi.
Pr Gheorghe are multa dreptate.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.07.2011, 20:15:46
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RafaelMiticaPitulice Vezi mesajul
Buna ziua sfinti preoti si stimati


In primul capitol din Geneza scria ca Domnul Dumnezeu a creat mai intai animalele apoi omul, pe care L-a facut barbat si femeie. Dar in al doilea spune ca L-a creat intai pe Adam, apo a creat animalele si I-a poruncit lui Adam sa le numeasca pe fiecare, apoi a creat-o pe Eva dintr-o coasta a acestuia. Stiu ca nu conteaza prea mult acest amanunt, dar pe cine a creat mai inatai: pe om sau pe animal.

In Exodul, Dumnezeu este descris ca un razboinic viteaz, dar in alte carti apare ca un om care doreste pacea. Cineva care iubeste pacea nu poate fi razboinic, deci de ce este descris ca un razboinic?

De ce Bunul Dumnezeu ia viata oamenilor rai, in loc sa-i ajute s-o ia pe calea cea buna?

In Biblie se spune ca Pamantul are un capat, adica este plat, dar acum toata lumea stie ca este rotund. Este posibil ca Bunul Dumnezeu sa fi facut initial Pamantul plat, dar mai apoi sa-l faca rotund, fara ca noi sa observam, iar corabiile pline cu oameni nevinovati sa nu mai pice in gol?

Va multumesc foarte mult!
ok pe scurt raspunsurile la intrebarile tale ... cele doua capitole din geneza SE COMPLETEAZA ..... daca dai verdetele o sa vezi ce spun eu ... daca inca nu ai inteles o sa facem PE TEXT analiza

Dumnezeu are 3 MARI calitati ... DREPTATEA ( razboinic ) si IUBIREA ( pacifist ) .... INDELUNGATA RABDARE ....
spune ´´ sa nu ucizi ´´ dar mai spune si CINE SCOATE SABIA de sabie VA MURI .... asadar se aplica DREPTATEA ....
sau ca sa devi sfint IUBESTE-L pe Dusman CA SA TE ASEMENI LUI -----IUBIREA
si intre ele doua este INDELUNGATA RABDARE ..... adica iubesti , rabzi indelunggggggggggggggggg spre infinit , dar nu vesnic caci SE APLICA DREPTATEA LUI ....

ia viata celor rai CA SA NU MAI FACA RELE .... adica prin SACRIFICIUL VIETII lor PLATESC pacate multe ...... DACA DUMNEZEU LE IA VIATA .... atentie mare


in biblie spune ca pamintul are capete DAR NU CA E PLAT .... asadar NICAIERI IN BIBLIE NU SE SPUNE CA PAMINTUL E PLAT .... nu fa confuzii .....
multa iubire

ps asta asa in mare si nu stiu daca mai esti ca sa citesti
multa iubire
esti ortodox?

Last edited by the_Listener; 30.07.2011 at 20:18:07.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.07.2011, 21:02:20
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Nu, frate, nu merita raspuns! El (troll-ul) nu se foloseste de raspuns iar fratia ta cazi in pacatul vorbirii fara rost (asta vine din mandrie). Cand un crestin vorbeste o face fie ca sa zideasca fie ca sa ispiteasca. Ce crezi, vei putea zidi aceasta persoana in vreun fel, chiar daca ar exista in realitate si purtand aceste probleme declarate? Sunt sigur ca nu, mai ales, nu aici pe forum!

Iarta-ma, frate! Iertati-ma toti, va rog!
nu stiu daca voi zidi persoana asta intr-un fel sau nu , dar stiu ca ´´ lumina nu se ascunde sub pat , si mai stiu ca adevarul se porpovaduieste si mai stiu ca IISUS HRISTOS i-a trimis pe apostoli ca oile INTRE LUPI ....si mai stiu ca unde se aduna doi in numele lui ACOLO E SI EL , si mai stiu .... dar ma opresc ca poate voi fi analizat ca sunt ´´ mandru ´´ .... si daca altcineva inainte sa vina la ortodoxie are aceste intrebari DACA NU II RASPUNZI si pleaca , CINE E VINOVAT DE PIERDEREA LUI?
eu am multe intrebari si poate si raspunsuri dar nu pot sa tac vaziind neajunsuri pe un forum , mai ales ca E ORTODOX ....
multa iubire
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.07.2011, 21:06:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai uitati-va fratilor si in profilul omului: cand s-a inregistrat, cand a avut ultima data activitate...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.08.2011, 04:26:49
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai uitati-va fratilor si in profilul omului: cand s-a inregistrat, cand a avut ultima data activitate...
de unde stii ca nu il trimite Dumnezeu inapoi aici ? hmmm ... sau poate cine stie ce alte cai il determina sa se reintoarca .... asadar CREDINTA amice nu are analize ca ale tale
multa iubire
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.08.2011, 09:01:17
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
de unde stii ca nu il trimite Dumnezeu inapoi aici ? hmmm ... sau poate cine stie ce alte cai il determina sa se reintoarca .... asadar CREDINTA amice nu are analize ca ale tale
multa iubire
Nici nu stii ce dreptate ai...:-) "guru inc." e aici si-l cheama acum "tara tara vrem ostas"..:-)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
am o mare nelamurire

Thread Tools
Moduri de afişare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Preoti pentru Germania Ion Pop Sectiune dedicata profesorilor de religie 55 17.06.2013 11:38:52
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08