Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2008, 14:57:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Rudolf Steiner

Credeti ca este periculos sa citim din acest autor? Am rasfoit in librarie cateva din cartile sale si par interesante... Bineinteles ca ceea ce spune el este departe de Ortodoxie, dar nu stiu daca asta trebuie sa ne impiedice sa aflam si alte opinii tangente cu crestinismul sau alte religii. La fel si cu citirea apocrifelor, sa fie pacat sau nu sa ne uitam prin ele, de curiozitate?

Multam de sfaturi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2008, 15:27:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ionut, exista indemnul sa nu citim astfel de carti nu pentru ca ar ascunde adevaruri pe care noi nu le avem. Dimpotriva, sunt in unele carti erori, in alte lucruri greu de inteles, iar pentru omul care nu este matur in cele duhovnicesti, e calea cea mai sigura de a rataci.

Sunt momente cand traind cu adevarat Ortodoxia, nu-ti mai doresti sa pierzi timpul citind carti doar de dragul curiozitatii. Si asta nu pentru ca Ortodoxia distruge curiozitatea, ci pentru ca ofera raspunsuri la intrebari nepuse inca. In acest sens spunea si Parintele Galeriu: nu aveti voi intrebari la cate raspunsuri am eu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2008, 15:47:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Credeti ca este periculos sa citim din acest autor? Am rasfoit in librarie cateva din cartile sale si par interesante... Bineinteles ca ceea ce spune el este departe de Ortodoxie, dar nu stiu daca asta trebuie sa ne impiedice sa aflam si alte opinii tangente cu crestinismul sau alte religii. La fel si cu citirea apocrifelor, sa fie pacat sau nu sa ne uitam prin ele, de curiozitate?

Multam de sfaturi.
...de ce sa nu-i citim pe Sfintii Parinti din Filocalie si PSB-urile??? care nu-s putine deloc, peste 80 vol de Parinti si Scriitori Bisericesti!!!
Le stapanim pe astea??? Stapanim Dogmatica Ortodoxa??? Il avem pr Pr.Dumitru Staniloae cel mai dintre toti ai veacului XX! Sau Proloagele... Le stapanim pe toate acestea??? Daca da, atunci inseamna ca suntem pregatiti sa ne "confruntam" cu orice autor sau religie!!! Daca avem credinta cat un graunte de mustar si trairea ei, suntem cu adevarat FIII lui Dumnezeu!!!
Daca suntem caldicei, ar fi bine sa stam pe locul nostru ("Cel smerit sta la locul lui!" - Pr.Teofil Paraian) si numai cand ne "infierbantam" credinta incat sa nu mai roiasca nicio "musca" a patimilor sau vreo "pasare carnivora" sa rupa din inimile noastre, pt ca a noastra traire fierbine/clocotita le tine departe si atunci suntem cu adevarat "ostasii" lui Hristos!!!
VA rog sa ma iertati, dar io asa cred ca e bine: sa ne stapanim credinta ortodoxa mai intai, apoi sa ne confruntam cu ceilalti!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2008, 16:10:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Este corect ce spuneti voi doi, nu neg ca sunt caldicel in ale credintei ortodoxe. Dar va veni si timpul cand voi trece si prin cele "interzise" de biserica, mai incolo, poate peste vreo 10 ani... Pentru ca sunt in total dezacord "ca e pacat sa citim scrieri ne-ortodoxe, eretice". Chiar in Noul Tesmament suntem indemnati sa cautam si sa aflam, nu?

Ca veni iar vorba de Parintele Galeriu, uitati-va la el, ca era o adevarata enciclopedie in mintea lui, avea o cultura vasta! Asa consider ca trebuie si noi sa devenim, caci altfel ne iau (neo)protestantii peste picior si habar n-avem ce sa le raspundem... Cum sa inmultim talantul primit (in afara de pilda faptelor cotidiene)? Cum sa refuzam cunoasterea, literatura (mai ales cea de specialitate, religioasa)?

Imi amintesc ca Steinhardt zicea ca "lui Dumnezeu nu-i plac prostii". Evident ca nu se referea la prostii din nastere, ci la cei care refuza sa invete, sa citesca, sa se documneteze, sa stie!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2008, 16:35:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ionut, exista indemnul sa nu citim astfel de carti nu pentru ca ar ascunde adevaruri pe care noi nu le avem. Dimpotriva, sunt in unele carti erori, in alte lucruri greu de inteles, iar pentru omul care nu este matur in cele duhovnicesti, e calea cea mai sigura de a rataci.

Sunt momente cand traind cu adevarat Ortodoxia, nu-ti mai doresti sa pierzi timpul citind carti doar de dragul curiozitatii. Si asta nu pentru ca Ortodoxia distruge curiozitatea, ci pentru ca ofera raspunsuri la intrebari nepuse inca. In acest sens spunea si Parintele Galeriu: nu aveti voi intrebari la cate raspunsuri am eu.
[COLOR=green]Parerea mea e ca e bine sa citim pentru ca numai asa stim sa pretuim ceea ce avem si am mostenit dar putem face si comparatii. Cel care nu citeste, nu face comparatii, nu cantareste, este un om obtuz, inchis, inchistat, plafonat. Astazi, cand avem atatea mijloace de informare e o crima sa-i auzi pe unii spunand ca e pacat... Informarea nu este un pacat... Un pacat este sa nu profitam de ceea ce avem. [/COLOR]
[COLOR=green]Are cineva interes ca ortodocsii sa nu iasa din litara catorva carti?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2008, 16:41:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Silverstar, tu ai citit aceste "cateva" carti ortodoxe? Cred ca iti trebuie o viata sa le parcurgi, atat de multe sunt.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2008, 17:18:35
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Silverstar, tu ai citit aceste "cateva" carti ortodoxe? Cred ca iti trebuie o viata sa le parcurgi, atat de multe sunt.
[COLOR=green]Nu, nu am citit. Poate o voi face, dar nu acum. Inca nu! Eu am o viata laica, traiesc intre oameni, nu la manastire si nici profesiunea mea nu e aceasta. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Cu niste ani in urma, cand am citit co ortodoxia este o frana in calea progresului, m-am revoltat. Si, de atunci, mi-am propus sa observ. Cred ca cine a spus asa ceva a avut dreptate. N-o sa vorbesc de experientele mele, foarte neplacute, care efectiv m-au facut sa privesc cu suspiciune spre slujitorii bisericii. Ceea ce citesc aici, pe acest forum, este strigator la cer. Si-am si deschis niste subiecte, dar cei care s-au recunoscut, nu au postat. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mie-mi place progresul, schimbarea, oamenii creativi, oamenii care au idei, oamenii deschisi si receptivi la nou. In lumea noastra nu trebuie sa existe cuvintele "nu e voie, nu e permis." Absolut tot ce e omenesc e permis. [/COLOR]
[COLOR=green]Unde scrie ca ceea ce fac sau nu fac eu, este interzis altui om. De ce? Am mai spus ca ar fi plictisitor sa gandim toti la fel, sa facem toti acelasi lucru. Interesul omenirii e sa progreseze, nu sa ramana intepenita intr-un anumit stadiu. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am citit aici, postari pur si simplu fanatice, ca sa nu spun paranoice. La un moment dat, unii useri au avut tentatia sa se simta stapanii forumului si sa ma aluge, sa-mi spuna sa plec pentru ca nu gandesc precum ei. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Trebuie sa fie cineva care sa va arate ca nu ganditi bine, ca gresiti facand propaganda religioasa, ca si comunistii faceau acelasi lucru, cu niste ani in urma. Trebuie sa fie cineva care sa-i fereasca pe tineri de capcanele care li se intind. Tinerii trebuie sa fie avertizati, protejati, indemnati sa-si traiasca viata. Sigur ca decent! Dar nu fanatic.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2008, 18:12:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur, si tu, silverstar, ai voie sa ai o parere personala.
Dar, te intreb, daca nu ai ajuns sa respingi ceva ce nu cunosti, si care poate nici nu este cum iti imaginezi tu.
Cel, care crede, nu se bazeaza pe imaginatie, ci pe dovezi clare pe care le primeste de la Dumnezeu, mai ales la inceputul credintei, pentru ca credinta sa creasca.
As vrea sa vad si eu oameni care s-au insanatosit instantaneu, pentru ca au citit cartile lui Steiner; dar ei nu exista. In schimb sunt multi oameni insanatositi instantaneu dupa rugaciuni adresate lui Dumnezeu si Sfintilor. Pe mine acest argument m-ar pune pe ganduri.
Au o logica si cartile lui Steiner, dar este logica omeneasca. Pentru divertisment le poate citi omul si se poate mandri apoi cate stie si ce mult intelege; dar ca folos real... nu stiu, zau...
Din cauza durerii, oamenii pot pierde credinta; dar regretand acest lucru, o pot capata inapoi, cu real folos.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2008, 18:20:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu doresc sa fiu inteles gresit. Nu am indemnat si nu indemn ca omul sa fie lipsit de aceasta lucrare: a citi. Cititi cat mai mult. In cazul de fata, era vorba de carti cu caracter dogmatic interconfesional. Daca nu stapanesti cum trebuie propria marturisire de credinta, exista pericolul sa imprumuti invataturi care nu au corespondent in Scriptura si Traditie si sa ajungi la erezie. Exista un topic pe tema ce carti cititi, iar acolo am trecut multe carti laice. Asa ca nu ma impotrivesc cuvantului bine alcatuit si care aduce multa roada.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2008, 19:13:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand am descoperit credinta ortodoxa timp de 2 ani am citit zi si noapte cu o dorinta nestavilita de a cunoaste.Intai haotic si apoi rugandu-ma,Dumnezeu mi-a scos in cale pe cineva care mi-a ordonat lecturile.
Iata o povestioara.
Un batran savant care avea o biblioteca imensa,traindu-si ultimile zile ii spune ucenicului sau:
-Fiule vreau sa-mi aduci Catrea!
Ucenicul il privi mirat.Ce carte voia maestrul? Se uita la miile de carti din rafturile de pe pereti.
-Fiule ada-mi CARTEA!
Dar tanarul nu a inteles nici de data aceasta.Atinci savantul ii spuse sa-i aduca BIblia.(am povestit folosind cuvintele mele si nu-mi aduc aminte autorul)
Indiferent daca sunt carti de credinta sau nu,toate cartile au la baza invataturile din singura carte advarata SCRIPTURA.
Cititul este o indeletnicire minunata!Eu citesc si alte carti decat cele de invatatura ortodoxa,am citit si cartile lui Dan Brown si multe altele.
Pentru a putea sa combati o idee gresita trebuie s-o cunosti.
Asadar credeti dar cercetati sau altfel spus(nu am spus eu au spus sfintii)"cine vrea sa se mantuiasca,cu intrebarea sa calatoreasca si parafrazand-cu lectura sa se indeletniceasca.
Reply With Quote
Răspunde