Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 24.06.2014, 13:46:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu "induce" nimic, ci da glas pe ocolite, altor temeri afirmate deja explicit de "creationistii" nostri, ca perspectiva "mai mult decat 24h" ar putea rezulta din incercarea de armonizare a teoriei evolutioniste cu intelegerea religioasa
Chiar tu afirmi asta cu un pasaj mai jos, fara iti dai seama:
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dincolo de teorii, avem un fapt stiintific, care contrazic ideea ca Pamantul are cateva mii de ani - datarile radioactive, care nu poate fi combatut se pare, cu argumente stiintifice si pentru care se pare ca exista doar argumetul para-religios de ordin zelotist.
Cu asta ai spus tot, de aceea vorbeam degeaba. O teorie din secolul nostru contrazice Sfanta Scriptura, deci ea trebuie schimbata sau, cel putin, modificat sensul cuvintelor de acolo. Asta iti explicam si eu, aceasta e singura ratiune pentur care zilele ar trebuie sa fie ere. Mai ramane sa alegi, crezi in oameni sau crezi in Domnul si revelatia Sa.
Mai sus spuneai ceva ce seamna cu aggiornamento, daca vrei sa intelegi ca sa functioneaza ecumenismul, schimbarea invataturii dupa conceptiile oamenilor. Asta e si concpetia protestantismului liberal.
P.S. Daca stiinta spune ca nu e posibila nasterea din Fecioara tu crezi ce spune stiinta? Am observat mai demult ca ai o oarecare problema in a intelege miracolele. Tu intelegi credinta mai mult din perspectiva rationala, cum fac si protestantii.

Last edited by catalin2; 24.06.2014 at 13:49:08.
  #902  
Vechi 24.06.2014, 13:52:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul

Asta ca să nu mai amintesc și de faptul că-n patristică mulți Părinți au considerat (și pe bună dreptate) că Dumnezeu a creat lumea (în cele 6 Zile ale Creației), prin Cuvânt, la modul instantaneu și cu proprietățile fizico-chimice desăvârșite. De ce, la o adică, o piatră, creată de Dumnezeu atunci, n-ar părea, la o analiză radiologică având 5 miliarde de ani? Pentru că ar contrazice nu'ș ce "date științifice"? Păi noi încercăm să măsurăm MINUNEA cu șubleru' bre?
Exact asta incercam sa spun si eu, ca datarea radiometrica nu ar contrazice Facerea.
  #903  
Vechi 24.06.2014, 14:01:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Parintele Serafim a trecut la Domnul acum mai mult de 30 de ani. Parintele a luat datele din creationismul stiintific de atunci, care era la inceput. Unele date sunt depasite. Acum stiinta a facut mult mai multe descoperiri care infirma aceste teorii, inclusiv extinderea accelerata a Universului, care infirma teoria Big-Bang. Probabil Parintele a incercat sa nu fie in contradictie nici cu ce se stia atunci in stiinta. Adica sa ia o masura de precautie.
Din fericire oamenii din zilele noastre au posibilitatea sa tie mult mai multe decat cei din trecut, datorita internetului. Aflarea unei informatii dureaza cateva minute, in timp ce inainte trebuiau cercetate mai multe carti si nici asa nu stiai daca le-ai gasit pe toate.
  #904  
Vechi 24.06.2014, 15:06:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aham.
Si forumul asta abunda de "revelatii naucitoare" culese de pe youtube.
Mai trebuie si discernamant, nu doar Internet.

BigBang si expansiunea Universului n-au legatura cu chestiunea creationism vs evolutionism.
Iar problema datarilor radioactive, ramane in picioare, deocamdata singurul refugiu gasit de partizanii creationismului extrem, nu prea are legatura cu stiinta, ceea ce ma face sa ma intreb, de ce incearca macar sa se bage intr-o disputa stiintifica si nu raman strict pe teritoriul credintei asteptand ca alte descoperiri sa infirme ceea ce se cunoaste pana acum.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exact asta incercam sa spun si eu, ca datarea radiometrica nu ar contrazice Facerea.
Bineteles ca nu contrazice Facerea, doar interpretarile ei extreme, dar se pare ca nici "ortodocsii" nu reusesc sa faca diferenta intre una si alta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.06.2014 at 15:09:47.
  #905  
Vechi 24.06.2014, 15:20:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cu asta ai spus tot, de aceea vorbeam degeaba. O teorie din secolul nostru contrazice Sfanta Scriptura, deci ea trebuie schimbata sau, cel putin, modificat sensul cuvintelor de acolo.
Nici vorba, ai inteles prost, ca de obicei.

Sensul imprimat acelor cuvinte in traducerile accesibile tie ca necunoscator de ebraica, este deja unul artificial care tine de o interpretare cvasi-arbitrara sau poetica daca vrei si nicidecum cel original.

In original nu exista cuvantul "zile" ci un termen generic care la fel de bine poate desemna o perioada.

Citat:
Asta iti explicam si eu, aceasta e singura ratiune pentur care zilele ar trebuie sa fie ere. Mai ramane sa alegi, crezi in oameni sau crezi in Domnul si revelatia Sa.
Trebuie sa fii tare derutat si confuz ca sa faci asa penibile afirmatii.

Dumnezeu n-a scris "zile" acolo, poti sa pricepi macar lucrul asta elementar sau te depaseste asa tare o problema atat de simpla?

Sau faci ca martorii lui Iehova, daca noua nu ne place Sf. Treime, traducem noi Biblia in asa fel incat orice referinta de genul asta sa dispara.

Citat:
Mai sus spuneai ceva ce seamna cu aggiornamento, daca vrei sa intelegi ca sa functioneaza ecumenismul, schimbarea invataturii dupa conceptiile oamenilor. Asta e si concpetia protestantismului liberal.
Mai degraba este o revenire la origini, chiar daca asta inseamna in buna parte mister.

Si e cumva, din partea ta, o descoperire a stadiului jalnic in care se afla acel gen de "creationism" neoprotestant extrem a carui mare fan esti tu si deviantul nostru, a carui singur refugiu se pare a ramas intr-o traducere cvasi-arbitrara a unor cuvinte din Geneza.

Citat:
P.S. Daca stiinta spune ca nu e posibila nasterea din Fecioara tu crezi ce spune stiinta? Am observat mai demult ca ai o oarecare problema in a intelege miracolele.
Aici nu discutam notiunea de miracol ci abordarea ta stupida si refugiul care ti-l gasesti in ignoranta si viclenie la modul: "in traducerea mea scrie "zile" si refuz sa consult textul original" sau "eu n-am argumente pentru ce spui tu, dar pot sa declar ca abordarea ta apartine curentului cutare care stim ca e gresit si deci argumentul tau e gresit".

Citat:
Tu intelegi credinta mai mult din perspectiva rationala, cum fac si protestantii.
Si tu crezi ca Sf. Parinti erau irationali, ca tine, nu-i asa..?

Li se punea in fatza un lucru si ei faceau pe surzii si pe orbii, repetand aceeasi poezie la infinit, chit ca jignea cea mai elementara logica si bunul simt a celui care pretinde ca ofera argumente, nu-i asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.06.2014 at 15:23:59.
  #906  
Vechi 24.06.2014, 15:26:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai ma oftic ca nu intelegi un lucru pe care Parintele Serafim l-a inteles. Si anume ca nu alea 6 zile sau 7500 de ani sunt singura reduta unde s-au refugiat crestinii ortodocsi traditionalisti in fata asaltului inamicilor. Ca e ok sa subliniezi ca Sfintii Parinti credeau ca pamantul e tanar si ca tu crezi la fel, dar nu e ok sa gandnesti ca daca nu-s 7500 de ani ci sunt 100.000 sau 100 de miliarde, atunci gata, sunt adevarate toate prostiile alea incepand cu Big Bang-ul si sfarsind cu Ursul pacalit de vulpe.
Din pacate sunt vreo 2 aici care se straduiesc sa demonstreze tocmai contrariul, ca "pamantul tanar" e ultima reduta a creationismului "stiintific".
Ceea ce cred, demonstreaza cumva, ca restul e si mai praf.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #907  
Vechi 24.06.2014, 17:54:46
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si forumul asta abunda de "revelatii naucitoare" culese de pe youtube. Mai trebuie si discernamant, nu doar Internet.
Dar care alt forum mai abunda de "revelatii naucitoare", scientia cumva ... de materia neagra ai auzit ?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
BigBang si expansiunea Universului n-au legatura cu chestiunea creationism vs evolutionism.
Asta e o axioma care nu necesita demonstratie ? Ia demonstreaza-ti afirmatia, poti ?

Se pare ca tu aperi evolutionismul dar nu prea pricepi la ce se refera ... reduci cumva evolutionismul strict la biologie si daca da, de ce anume ? Nu ai aflat ca filozofia evolutionista a fost extinsa si la cosmologie ? Pentru tine nu e valabil, am inteles ...

Last edited by AlbertX; 24.06.2014 at 18:13:37.
  #908  
Vechi 24.06.2014, 18:44:55
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca stiinta spune ca nu e posibila nasterea din Fecioara tu crezi ce spune stiinta? Am observat mai demult ca ai o oarecare problema in a intelege miracolele. Tu intelegi credinta mai mult din perspectiva rationala, cum fac si protestantii.
Pai nu a demonstrat stiinta ca nu se poate ? Cum sa crezi asa ceva ?
Dar cate femei nu raman insarcinate in cupluri sanatoase tun, cum ne explica stiinta ca se intampla ?

Credinta in matematica este o himera ... ea suceste mintile multor oameni "rationali".
De la Pitagora si filosofia greaca a inceput totul, naturalistii s-au opus inca de la inceput lui Dumnezeu.

În matematică, un număr rațional (sau în limbaj mai puțin riguros, o fracție) este un număr real care se poate exprima drept raportul a două numere întregi, de obicei scris sub formă de fracție ordinară: a/b, unde b este nenul.

In practica, atunci cand vorbim de stiinta, raportul intre stiinta/nestiinta tinde catre zero absolut, daca stiinta este nenula

Cat spun oamenii de stiinta despre materia existenta din Univers, ca stiu doar 4,6%, asta-i stiinta ?
Cred ca e cam umflata cifra asta, ... pai daca-i infinit si nemarginit universul, cum anume poti afirma ca stii 4,6% din ceva infinit ?

E cu tot cu universurile paralele din cele 11 dimensiuni sau fara, ca nu sunt lamurit ? Dar gaura neagra din centrul galactic ?

Last edited by AlbertX; 24.06.2014 at 20:14:34.
  #909  
Vechi 24.06.2014, 20:19:10
DINU Ionel DINU Ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
In Biserica Ortodoxă nu există propriu-zis diferență de "autoritate" între Sfânta Tradiție și Sfânta Scriptură.

Ca și Sfânta Scriptură, Sfânta Tradiție cuprinde descoperirea dumnezeiască trebuitoare mântuirii noastre. Ea este viața Bisericii în Duhul Sfânt și curentul, fluviul viu al vieții Bisericii.
Multumesc pentru invataturile tale. Se simte cu cata ravna te straduiesti sa ii inveti si pe altii.

Eu prefer sa cercetez inainte de a crede pentru ca de foarte multe ori mi s-a spus "crede si nu cerceta" si am fost dezamagit. Chiar si in stiinta sunt astfel de curente - trebuie sa crezi intr-o teorie, altfel nu esti acceptat ca partener de discutie. Daca pui intrebari, esti tratat ca "eretic" si ti se spune ca nu ai inteles nimic.

Cred ca mantuirea sta in credinta in Iisus Cristos trimis de Dumnezeu sa ne arate Calea.
Desi sunt Ortodox, cred ca si altii din alte religii crestine se vor mantui. Cred ca se spune ca in zilele din urma pana si evreii necrestini il vor cunoaste pe Iisus si vor fi mantuiti (dar nu toti).

Stiu sigur ca, cu cat stii mai multe despre Creatia lui Dumnezeu, cu atat Il intelegi mai bine si te minunezi de puterea si intelepciunea Sa. Foarte multi oameni de stiinta au fost si sunt crestini (chiar daca din alte culte).

In alta ordine de idei, un cuvant catre cei care cred ca metoda datarii radioactive este infailibila: nu este asa, metoda aceasta poate da gres din motivul foarte simplu ca nu se cunoaste CAUZA dezintegrarii radioactive naturale (nu artificiale). Cercetati singuri si vedeti ca nimeni nu stie sa spuna ce DECLANSEAZA acest proces. Se spune despre el ca este spontan, aleatoriu insa cauza pentru care un izotop se dezitegreaza la un moment dat nu se cunoaste.
Acest fapt are cateva consecinte. In datarea radioactiva se presupune ca izotopii au avut dintotdeauna acelasi timp de viata (sau de injumatatire) - insa dat fiind ca nu se cunoaste cauza dezintegrarii, toate datarile pot fi lovite de nulitate daca aceasta presupunere se dovedeste nefondata. Este foarte posibil ca timpul de injumatatire sa NU fie constant ci sa fie variabil, fiind determinat de o cauza pe care stiinta nu a descoperit-o inca.
Asadar, chiar daca extrapolarile duc la varste ale universului de miliarde de ani, cei ce cred ca Universul are doar 7500 de ani nu sunt neaparat surzi si orbi la "dovezile" stiintei.

Eu personal prefer sa nu ma pronunt atata timp cat cauza radioactivitatii naturale nu se cunoaste.
  #910  
Vechi 24.06.2014, 21:04:42
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Eu prefer sa cercetez inainte de a crede pentru ca de foarte multe ori mi s-a spus "crede si nu cerceta" si am fost dezamagit. Chiar si in stiinta sunt astfel de curente - trebuie sa crezi intr-o teorie, altfel nu esti acceptat ca partener de discutie. Daca pui intrebari, esti tratat ca "eretic" si ti se spune ca nu ai inteles nimic.
Ai dreptate, sunt de acord cu tine.

"crede si nu cerceta" este o dogma stiintifica,... de exemplu: undele gravitationale ?

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Cred ca mantuirea sta in credinta in Iisus Cristos trimis de Dumnezeu sa ne arate Calea.
Desi sunt Ortodox, cred ca si altii din alte religii crestine se vor mantui. Cred ca se spune ca in zilele din urma pana si evreii necrestini il vor cunoaste pe Iisus si vor fi mantuiti (dar nu toti).
Orice om se poate mantui, orice credinta ar avea ... daca face anumite lucruri,...

Last edited by AlbertX; 24.06.2014 at 21:09:48.
Subiect închis