Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2007, 15:47:40
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Cand am venit din Israel in vara anului 1997, am imprumutat un milion unei doamne care mi-a promis ca daca nu vine sotul ei din Germania cu bani, isi vinde apartamentul si-mi va da banii. Lunile au trecut, iar cand m-am dus la ea acasa, am descoperit ca isi vanduse de cateva saptamani apartamentul. Ca din intamplare, un vecin cobora si afland de datorie mi-a dat noua adresa a "doamnei".Ajuns la ea acasa, a inceput sa se vaite ca cu banii ramasi si-a cumparat o Dacie pt a-l pune pe fiul ei de 20 de ani sa faca taximetrie. Nici n-a ajuns cu masina acasa ca i-a picat o roata. Cand s-a dus masina la service, a aflat ca motorul e varza si ca o costa vreo 5 mil. Iar barbatul ei a fost prins in Germania lucrand la negru si i-au confiscat 3000 de marci, trimitandu-l acasa. El a binevoit sa-mi spuna ca nu-mi da nici un ban, ca pot sa ma duc la politie si sa-l dau in judecata pt ca nu am nici martori, nici chitanta. Eu i-am raspuns ca am sa-l dau in judecata lui Dumnezeu si am plecat. Pe drum mi-am adus aminte de cat de mult a pierdut Dreptul Iov si apoi mi-am amintit cum la biserica romana din Ierusalim am cunoscut un om mai in varsta care in fiecare saptamana facea 200 de km dus-intors de la Tel Aviv pt a veni la Sfanta Liturghie si care mi-a povestit cum i s-au furat 3000 de $. Eu l-am sfatuit sa mearga la preot si sa-i ceara binecuvantare pt a citi Acatistul Sfantului Mare Mucenic Mina. Peste o saptamana, nea Gheorghe, ca asa i-l chema, a venit bucuros la biserica sa plateasca un acatist de multumire ca cel ce i-a furat banii i-a adus inapoi. E drept ca nu i-a dat in mana ca ii era rusine dar a recurs la o stratagema, punandu-l pe nea Gheorghe sa caute sub un pat si el sub alt pat, moment in care a pus banii sub un papuc si apoi i-a cerut sa caute nea Gheorghe sub acel pat. Cred ca Sfantul Mina i-a dat sa treaca prin vre-o primejdie de moarte si s-a gandit sa dea banii omului inapoi ca nu cumva sa fie trimis acasa in sicriu de zinc, cum au patit mai multi romani. Asa ca m-am hotarat sa merg la preotul meu duhovnic sa ma spovedesc si sa-i cer si eu binecuvantare sa citesc Acatistul Sfantului Mina. Parintele mi-a dat binecuvantare dar mi-a spus sa nu-mi pun nadejdea ca voi primi acei bani inapoi chiar de la cei carora i-am dat, ci sa-I cer lui Dumnezeu sa-i lumineze cum o vrea El ca poate Dumnezeu va randui sa primesc banii in alt chip si chiar mai multi. Am citit acatistul vre-o saptamana si am zis :Doamne ajuta-ma cand voi avea nevoie si am uitat de banii aceia. Dupa cateva luni mama s-a gandit sa-si vanda apartamentul si sa-si ia o garsoniera pe langa mine, caci statea singura si mi-a dat mie banii sa-i pun la banca ca-i era frica sa stea cu atatia bani in casa. Era in februarie 1998. Cand am ajuns la Banca Populara care dadea la acea vreme 80% dobanda, m-am gandit ca e prea mare pt ceva cinstit. Acolo un prieten mi-a spus ca e ma bine sa cumperi dolari decat sa-i tii in banca. Eu nu ma gandisem la aceasta varianta si el mi-a spus ca cel mai ieftin cumperi dolari de la Banca Ion Tiriac la care oricum voiam sa merg pt ca mi se parea mai sigura. In momentul cand am intrat in aceasta Banca, era un singur client, un politai care a retras 30 de mil. si a cumparat de toti dolari. Eu m-am intrebat de ce oare m-A adus Dumnezeu in acel moment acolo ca sa-l vad pe acesta cumparand dolari ca eu nu aveam de gand acest lucru. Mi-am adus aminte de cuvintele Mantuitorului: « Nici macar un fir de par din capul vostru nu se misca fara stirea lui Dumnezeu » Tot gandindu-ma mi-am zis ca nu-i nici un rau daca cumpar dolari, poate asta e voia lui Dumnezeu. Am cumparat cu 14600 lei/ $. Pe drum spre casa ma intrebam de ce m-A facut Dumnezeu sa cumpar dolari. La stirile de seara am aflat raspunsul :s-a ridicat cotatia dolarului la peste 17000 de lei, iar la Bucuresti la 18-19000. Slava Tie Doamne, nu incetam sa spun. Facand un calcul castigam in jur de 7 mil. Dar ispita mi-a dat prin minte sa ma duc la Bucuresti si sa castig dublu. Mamei i-a sarit inima care adurut-o vre-o 2 luni : Nu te duce la Bucuresti ca poate sa te talhareasca pe acolo. Saraca mama avea dreptate, dar ispita nu-mi dadea pace. Pana pe la 4 dimineata n-am putut sa dorm gandindu-ma : sa merg sau nu la Bucuresti. In acest timp am facut mai multe metanii cerandu-I lui Dumnezeu si Maicii Domnului careia I-am citit si Paraclisul, sa ma lumineze. Dintr-o data m-am intrebat ce spun Sfintii Parinti sa facem in asaemenea situatii si mi-am amintit un cuvant al parintelui Arsenie Papacioc care ne-a spus ca ATUNCI CAND VREI SA FACI CEVA, SA TE CERCETEZI DACA NU CUMVA E CEVA DE PATIMA IN CE VREI TU SA FACI : RAZBUNARE, LACOMIE, SAU ALTCEVA. Daca gasesti asa ceva, sa nu mai faci acel lucru ca nu-i de la Dumnezeu. Am inceput sa ma cercetez ce patima am in dorinta mea si repede am descoperit ca era lacomia. Dumnezeu imi daduse 7 mil. pentru cel dat imprumut iar eu voiam mai mult. Deci nu mai merg la Bucuresti. Dar, imi vine iar gandul, daca mai stau cateva zile, poate mai creste dolarul. Dar gandul asta ce e ? Pai tot lacomie este. Atunci, nu mai stau maine. Ma duc si schimb dolarii si am adormit. Adoua zi mi-a ajutat Dumnezeu de am scimbat dolarii la o casa de amanet caci casele de schimb valutar nu mai cumparau dolari spunand ca nu mai au lei. La cateva ore a scazut cursul la 15000/$. Dumnezeu ma indrumase bine. Peste cateva saptamani ma intalnesc cu doamna careia ii dadusem imprumutul. Il ajuta pe fiul ei care se vedea ca a avut accident cu masina ; un picior in gips si capul bandajat. Ea cand m-a vazut a intors capul ca sa n-o vad. Am traversat strada, am salutat-o si am intrebat-o ce a patit fiul ei. Ea a inceput sa strige ca eu am blestemat-o si ca am pus-o la acatiste si ca avut numai necazuri. Eu i-am raspuns ca e numai vina ei pentru acei bani luati pe nedrept si ca mie Dumnezeu mi i-a dat inapoi de 7 ori si ca nu mai am nevoie de ei, sa-i dea la biserica si sa nu mai faca inselatorii de acest fel ca sa nu pateasca mai rau. M-am gandit la cuvintele Mantuitorului care a zis : »Parintii au mancat agurida iar copiilor li s-au strepezit dintii »
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2007, 17:01:27
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Dar de ce nu i-ai lasat banii la doamna fara sa-i mai ceri inapoi nici de la ea nici de la Dumnezeu? Ar fi fost o jertfa frumoasa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2007, 17:13:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim Justin pentru relatarea de mai sus. Iata, deci cum ii ajuta Dumnezeu pe cei , care se incred in El.
Acum cativa ani, pe vremea cand mai locuiam la casa, aveam in sarcina mea, una din multele, taierea ierbii. Aplecandu-ma sa strang iarba, mi-au cazut ochelarii de vedere. I-am cautat, dar nu i-am mai gasit. Auzisem de Acatistul Sf. Mina si m-am grabit sa-l citesc, pentru a-mi gasi ochelarii. L-am citit odata, asteptand sa se produca minunea. Au trecut de atunci 3 ani, timp in care am mai taiat iarba de nenumarate ori, si am plivit straturile de flori. Nici urma de ochelari. Apoi am vandut casa si ne-am mutat la bloc; scapasem de taiat iarba.
Intr-una din zile, la un an de la mutare, ne suna noul proprietar, care ne intreaba daca sunt ai nostri ochelarii, pe care i-a gasit in iarba! Erau ochelarii mei, in perfecta stare, desi trecusera 3 ierni cel putin peste ei.
Daca ma rugam mai mult, cu siguranta ca-i recuperam mai repede! I-am multumit Sf. Mina si de atunci e unul dintre sfinti, caruia ma rog.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2007, 17:21:18
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Iustin n-am putut sa trec mai departe citind marturia ta si sa nu-ti spun ca mult m-am folosit.
Multumesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.06.2007, 18:20:07
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Eu nu le-am vrut raul nici unuia dintre cei care ne-au facut mult rau .
Le-am cerut intotdeauna sa declare adevarul si ii iertam pt ca au vrut sa ne omoare degeaba pe strada . Dar ce credeti ca au facut-o ? NU ! Raul a avut mai mare putere decat binele pe care le faceam ,cerandu-le sa declare adevarul in schimbul iertarii noastra .
Au vrut si vor bani , bani multi pe care vor sa-i castige intr-un mod necinstit , mintind si facand alte ilegalitati pt ca sa castige acest proces .
Dar Dumnezeu are putere mare , mult mai mare decat Raul din oameni si in curand ii va face sa plateasca pe toti cei care au facut fapte care nu se cuvin unui crestin bun si bineinteles care contravin legii in vigoare .
Legea divina este mult mai aspra decat legea omului .
Daca ati citit biblia cred ca ati constatat acest lucru .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2007, 18:57:47
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Am avut si eu odata o suma de bani mica , pregatita s-o dau , deci in gand nu mai era a mea .

Dar in drum spre persoana respectiva mi s-a oferit ocazia sa-i inmultesc . (un joc de noroc) .
Am zis ca suma se va mari si omul respectiv va fi si mai fericit .
Ce socoteala gresita !Ispita in toata regula !

Am pierdut trei sferturi din ea , si am ajuns la om cu nimica toata , mai mare rusinea .

Iata ca Dumnezeu ne invata mereu .

In primul rand mandria a fost mare , am vrut sa fac ceva peste puterile mele .
Si in al doilea rand , am inteles ca Domnul n-are nevoie de banii mei , in afara de cei" doi bani ai vaduvei ".

De atunci am incetat sa mai pomenesc numele Lui cand e vorba de bani , sau afaceri lumesti .

maria
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2007, 19:47:31
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

maria 55 a scris ;'De atunci am incetat sa mai pomenesc numele Lui cand e vorba de bani , sau afaceri lumesti .'
Ti-am inteles foarte bine mesajul pe care l-ai postat .Ai vorbit cu subinteles Maria .
Doar un lucru ai uitat si ar fi bine ca toti romanii sa recunoastem acest lucru . Lumea se invarte in jurul banilor .Prea putini sunt cei care pun pret pe alte lucruri .Unde te duci , orice ai face , tot la bani se ajunge pana la urma .
Banul naste astfel de monstruozitati , ca cei din cazul nostru . Sti foarte bine Maria , ca liderul grupului infractional ne-a cerut sute de milioane de lei , pozand in victima fiului meu , cand de fapt el este vinovat pt vatamarea lui .
Si uite ca are tupeul sa minta ,pt a face rost de bani !
Eu nu fac targ cu Raul , asa cum am fost sfatuita sa fac .
Sa platesc Raul pt a scapa de el ? Sa accept un targ necinstit cu acesta , numai pt simplu fapt ca el are relatii ierarhice in Politie si Justitie si ca aceste persoane il vor sprijini in continuare in minciuna lui, a complicilor lui , a martorilor lui mincinosi , angajati de acesta sa minta pt el si a procurorului ?
Cu pretul vieti mele voi lupta cu acest infractor , cu complicii lui si cu cei care ii sustin . Acum nu mai sunt singura , acum am alaturi multe persoane importante , care au crezut si cred in ADEVARUL nostru .
Dar un lucru ar trebui sa inteleaga romanii . Ca ceea ce se intampla familiei mele se intampla miilor de oameni din aceasta tara . Si stiti care este problema cea mai mare a romanilor ? Este faptul ca nu suntem uniti impotriva raului , crezand ca stand deoparte faceti un bine .
Nu , nu faceti un bine societati ! Dimpotriva faceti un mare rau , tratand cu indiferenta astfel de probleme . Niciodata nu sti ce iti poate rezerva viitorul .
Spuneti ca cititi biblia , atunci stiti ce scrie in psalmul 26 ?

1. Domnul este luminarea mea și mântuirea mea; de cine mă voi teme?
2. Domnul este apărătorul vieții mele; de cine mă voi înfricoșa?
3. Când se vor apropia de mine cei ce îmi fac rău, ca să mănânce trupul meu;
4. Cei ce mă necăjesc și vrăjmașii mei, aceia au slăbit și au căzut.
5. De s-ar rîndui împotriva mea oștire, nu se va înfricoșa inima mea.
6. De s-ar ridica împotriva mea război, eu în El nădăjduiesc.
7. Una am cerut de la Domnul, pe aceasta o voi căuta: să locuiesc în casa Domnului în toate zilele vieții mele,
8. Ca să văd frumusețea Domnului și să cercetez locașul Lui.
9. Că Domnul m-a ascuns în cortul Lui în ziua necazurilor mele; m-a acoperit în locul cel ascuns al cortului Lui;
10. Pe piatră m-a înălțat. Și acum iată, a înălțat capul meu peste vrăjmașii mei.
11. Înconjurat-am și am jertfit în cortul Lui jertfă de laudă. Îl voi lăuda și voi cânta Domnului.
12. Auzi, Doamne, glasul meu cu care am strigat; miluiește-mă și mă ascultă.
13. Ție a zis inima mea: Pe Domnul voi căuta. Te-a căutat fața mea; fața Ta, Doamne, voi căuta.
14. Să nu-ți întorci fața Ta de la mine și să nu Te abați întru mânie de la robul Tău;
15. Ajutorul meu fii, să nu mă lepezi pe mine și să nu mă lași, Dumnezeule, Mântuitorul meu.
16. Că tatăl meu și mama mea m-au părăsit, dar Domnul m-a luat.
17. Lege pune-mi mie, Doamne, în calea Ta și mă îndreptează pe cărarea dreaptă, din pricina vrăjmașilor mei.
18. Nu mă da pe mine pe mâna celor ce mă necăjesc, că s-au ridicat împotriva mea martori nedrepți și nedreptatea a mințit sieși.
19. Cred că voi vedea bunătățile Domnului, în pământul celor vii.
20. Așteaptă pe Domnul, îmbărbătează-te și să se întărească inima ta și așteaptă pe Domnul.






Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.06.2007, 19:54:40
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu-mi rastalmaci cuvintele !
Ma refer la mine nu la ce cred sau fac altiii !

maria
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2007, 21:09:50
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Fie cum zici tu Maria . Dumnezeu stie cu adevarat daca eu ti-am rastalmacit cuvintele .
Nu am vrut sa fac rau prin ceea ce am scris , am spus doar ceea ce am simtit
citindu-ti mesajul . Daca am gresit , imi cer scuze .
Dumnezeu cu tine si cu noi toti pacatosii!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2007, 23:48:24
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu vreau sa te mahnesc ,
daca am facut-o iarta-ma te rog !

Dar nu stiu ce legatura are "lumea se invarte in jurul banilor " ,cu judecatile lui Dumnezeu .
"cautati mai intai Imparatia si toate celelalte vi se vor adauga voua ".

Daca n-o facem ca santem neputinciosi ,nu inseamna ca se schimba cuvantul lui Dumnezeu .

Asa e ,unii au probat-o .(eu nu ).Dumnezeu nu e mincinos !

maria
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinul si providenta divina Jennyfer Intrebari utilizatori 2 22.02.2010 11:34:05
Judecatile lui Dumnezeu Seraphim7 Generalitati 16 04.02.2010 16:02:14
Justitie divina sau justitie laica?! Nevrednicul Generalitati 4 08.11.2009 17:41:34
Viata amoroasa in conformitate cu intelepciunea divina sunsray Generalitati 10 18.08.2009 15:51:13