Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.03.2009, 09:24:05
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am cumparat Team Fortress 2 in aprilie anul trecut si inca il joc constant. E cel mai haios shooter pe care l-am jucat vreodata.

Mai joc Freespace 2 si Homeworld 1/2/Cataclysm foarte rar, o luna de World of Worcraft dupa care mi-am dat seama ca am dat banii degeaba pe joc si cam atat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.03.2009, 11:38:56
florinus63's Avatar
florinus63 florinus63 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Locație: Botosani
Mesaje: 2
Thumbs down

Pace,
sunt nou-nout aici, solicit salvconduct- pana la acomodare - in privinta criticilor http://www.crestinortodox.ro/forum/i...on7.gif.....la fel cum cineva spunea de temperatura de 18 grade C. ca fiind optima pt un somn ok (ceea ce nu inseamna implicit ca toti vor face astfel; multi vor dormi la 24 de grade C si capacitatea lor de exprimare pe toate planurile va fi diminuata - fara ca ei sa dea importanta), la fel e cu timpul petrecut ca jocurile pe calc: acu 5 anu jucam IGI, acu 4 ani Total War, de acu 2 ani cred ca am jucat cateva nivele de IGI (primul si al doilea) numai la instalarea pe cateva calcuri a jocurilor, si pt a explica viitorului impatimit :)) cum se face (?){cum se face sa pierzi timpul si energia, cu propia ta vointa si stiinta}. Nu e vb de matanii, rugaciuni si alte cele ce se pot face in acest timp, nu asta e important, ci e de mentionat ca miscare fizica nu faci, afara din casa nu iesi, e o "falsa adrenalina creata" fara obiect, si'ti place sa crezi ca intr'un shuter nu omori nimic, pentru ca e virtual - si apoi decat sa mergi in bar sau discoteca......Comparatia e facuta la extrema negativa, iar pe o scara de 1 la 10, cu jocul pe calc te afli la 2 sau 3 maximum, cu beneficiile ce ti le aduce la nivel de fiinta in evolutie te afli la 2 activand numai viteza de reactie si asocierea rapida "am vazut = am dat clic"....cele de strategie, sunt cam asa asociind cu cotidianul: nu am masini, trebuie sa fac o fabrica de masini, un garaj, etc.......nu am tigari, trebuie sa ma duc la ATM, scot bani, ajung la non-stop, cumpar un pachet, apoi voi fuma......Nici un gand propriu creator, "muncit" de tine...Nimic pentru evolutia proprie; fara a sti, jucatorul acumuleaza stari de neliniste si angoase datorate frustarilor incercate la nivelurile repetate si "vietilor pierdute", care se rasfrang in activitatea cotidiana si asupra relatiile personale.
In final: fiecare mananca ce vrea, bea ce crede ca e bine pt el, desfasoara sau nu activitati in natura, joaca pe calc diferite jocuri, etc.....: "totul e permis, dar nu totul e de trebuinta". Sa mai aruncam si stiutele mesaje subliminale ce se pot afla in cadrul unui joc - in discutie? Jocul bun pt om e cel de cuvinte, e cel cu mingea, intr'un cuvant pentru a nu mai lungi frazele, jocuri cu mintea si propriul corp fizic - aici ma refer la o activitate ce solicita miscare si intretine in forma optima muschi, articulatii, ligamente si minte libera de ganduri ce "trag inapoi". Din pacate pentru mine - am ars pana la 43 de ani sa ajung
la aceste concluzii pe care le cred in deplina concordanta cu viata omului si fericire pentru mine - ca totusi am ajuns la acest adevar. Totul vine din cunoastere: citesti, afli, cunosti, stii, aprofundezi, afli, si intrebarea vine sigur: "da cat frate trebuie sa invat, sa citesc, sa studiez?" evolutia asta inseamna: a sti, a afla, altfel sa nu te mire ca starea ta materiala si de sanatate nu e in conditii din cele mai bune. Am citit cateva mii de carti pana in prezent pentru a afla de fapt acu ceva timp de starea de ignoranta in care ma aflu; nu sunt de aruncat sa zicem info de natura geografice, istorice, nu e de aruncat nici capacitatea de exprimare rapida, de analiza a unei situatii in fractiune de secunda, dar ca fiinta umana in evolutie am o nota f mica. Acum tocmai "lucrez" la aruncarea cartilor de prisos si achizitionarea celor de trebuinta. :)) de trebuinta pt viata, si nu pt altceva....de obicei exprimarea lasa loc de ceva ganduri:) Pace, Dzeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.03.2009, 20:25:18
traianm traianm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 13
Implicit

obisnuiam sa ma joc extrem de mult, in general RPG/ strategii dar acum am alte prioritati.
jocurile in sine nu sunt rele, asa cum nici ciocolata nu e in sine rea, ci excesul, si credeti-ma stiu. Trebuie echilibru in toate. O parte nociv-subtila a jocurilor (nu vb de dependenta, asta e evidenta) e faptul ca se joaca cu ego-ul nostru, gadilandu-l, ne ofera un surogat pentru viata. Sa fim sinceri, nu toata lumea are jobul pe care l-ar vrea, postul, seful nu se poarta bine, ratb-ul e aglomerat si masina e in service (daca ai noroc s-o ai) asa ca frustrarile se aduna, si cum poti sa le eliberezi? Evident invingand un joc, sau alti oponenti, trebuie sa ai sentimentul ca esti "mai bun" decat "aproapele virtual", asta e nociv pentru ca te hranesti cu o iluzie.
Sunt bune ca mod de relaxare, dar dependenta tinde sa fie mare, cred ca o analogie buna ar fi cu fumatorii, exista fumatori "normali" care fumeaza aprox 1 pachet pe zi, nefumatori si un procent foarte mic de fumatori ocazionali, asa foarte multi se joaca pe calculator, foarte multi nu se joaca deloc si foarte putini se joaca din cand in cand, tocmai din cauza efectului de dependenta. Atat timp cat tu esti in control si stii ca poti sa il folosesti doar ocazional ca relaxare, eu cred ca e in regula, asa cum e in regula sa mananci o ciocolata daca ti-e pofta, nu 5 intr-o zi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.03.2009, 22:13:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mai joc fotbal online,marile mele pasiuni:fotbalul si religie insa nu fac o obsesie din jucatul jocurilor.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.03.2009, 23:13:10
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

In iarna asta am terminat un joc foarte interesant, diferit de majoritatea, ce face parte din pachetul Orange Box produs de VALVE. Actiunea se bazeaza pe rezolvarea de "physical puzzles", adica indeplinirea unor misiuni cu obiective ce-ti pun mintea la contributie.
Iata siteul oficial pe care se afla si filmuletul de prezentare ( pentru a vedea filmuletul, apasati pe chenarul de sub.trailers ): [COLOR=RoyalBlue]http://orange.half-life2.com/portal.html[/COLOR]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2009, 23:21:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

In iarna asta am terminat un joc foarte interesant, diferit de majoritatea, ce face parte din pachetul Orange Box produs de VALVE. Actiunea se bazeaza pe rezolvarea de "physical puzzles", adica indeplinirea unor misiuni cu obiective ce-ti pun mintea la contributie.
Iata siteul oficial pe care se afla si filmuletul de prezentare:http://store.steampowered.com/app/922/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.03.2009, 00:27:27
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
In iarna asta am terminat un joc foarte interesant, diferit de majoritatea, ce face parte din pachetul Orange Box produs de VALVE. Actiunea se bazeaza pe rezolvarea de "physical puzzles", adica indeplinirea unor misiuni cu obiective ce-ti pun mintea la contributie.
Iata siteul oficial pe care se afla si filmuletul de prezentare:http://store.steampowered.com/app/922/
Daca ai Orange Box, ai si Team Fortress 2. Daca iti place jocul si vrei sa jucam, contacteaza-ma pe privat sa-ti dau ID-ul de Stream.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.03.2009, 12:15:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Foarte rar bag in seama jocurile pe calculator,in general ma forteaza baietelul sa joc zumma,insa mie imi place conquistador...cel putin mai am si ceva de invatat de la el,nu doar sa pierd vremea.Chiar imi place!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.10.2009, 21:58:00
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44 Vezi mesajul
Eu mi-am scos de la bun inceput jocurile de pe calculator de acum 3 ani, stiind ca sunt ca un drog si ca nu voi mai avea nici placere nici timp sa citesc din Vietile Sfintilor sau alta carte. M-am gandit si la exemplul ce l-as fi dat copiilor mei.
Fix asta. [ pierdere de timp, neglijarea lucrurilor cu adevarat importante adica apropierea de Dumnezeu ]

Citat:
În prealabil postat de g_giorgian Vezi mesajul
Sunt iluzii oameni buni, iluzii pur si simplu. Nimic din ce este acolo nu este real, decat o mare adunatura de linii de cod puse de catre programatori intr-o anumita ordine astfel incat sa va dea voua pe ecran pixelii aia ordonati in anumite forme, care se misca dandu-va impresia ca s-ar petrece ceva real si controlabil. Dar realitatea este in afara lumii virtuale. Si adevarul, si frumusetea, si binele, totul este in viata reala. In cea virtuala nu este nimic, doar amagiri, umbre, si la un moment dat depresie adanca, deznadejde. Mare atentie la tot ce inseamna jocuri pe calculator ,internet si TV, va veti pomeni la un moment dat ca nu veti mai gasi drumul de intoarcere spre iesire, si va fi prea tarziu, pentru ca nu veti mai fi cei de acum, ci altii, cu mintile cuprinse de duhurile acestor lumi virtuale. Si poate nici nu veti mai dori sa fiti liberi.
Si asta! Ma bucura mereu cand vad oameni care sunt intelepti si inteleg.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.10.2009, 22:17:52
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
dar acum le multumesc pentru acest fel de educatie, pentru ca dupa cum vedeti scriu pe acest forum, in loc sa ma dau cu masina prin Bucuresti cu 200 km/h ca in Need For Speed(celebrele NFS-uri), ori sa omor civili prin Bucuresti ca in Grand Theft Auto Vice City(seriile GTA) ori sa ma duc in cimitire si sa ma fac ca omor morti ca in Painkiler! :D :D :D
DA, asa fac si eu dupa ce joc Painkiller, ma duc sa omor morti prin cimitire?Cum ii omor mai?Esti nebun?Sunt marea majoritate a celor care critica jocurile sariti de pe fix?Iti garantez eu ca unii cei mai amorali si mai rai oameni pe care i-am vazut nu suportau sa se joace pe calculator.In schimb erau cu sportul: sala, fotbal, lupte.Si aveau un comportament abject.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manastirile din jocuri.... victortiti89 Generalitati 2 30.05.2011 11:48:28
Jocuri de noroc T-Bone Generalitati 18 01.07.2009 12:05:14
Dependenta de calculator irinarb Generalitati 40 08.06.2009 14:46:37
Ce calculator folositi? Noesis Generalitati 63 03.03.2009 14:51:51
Concursuri sau jocuri online danielty95 Generalitati 2 30.12.2008 17:37:54