Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.06.2009, 12:03:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Intru nimic femeia nu este mai prejos decat barbatul.[/COLOR] Faptul ca unuia i s'a incredintat slujirea Sfintelor Taine, iar altuia nu, aceasta nu are de a face cu egalitatea celor doi. Va rog, nu mai vorbiti despre femei in acest duh de mai sus. Cele cu inima crestina vor intelege fara sa intrebe, in vreme ce celelalte nu vor intelege oricum le'ati vorbi si speria.

[COLOR=darkred]Nici un om nu are voie sa intre in Sfantul Altar, afara de episcop, preot si diacon. [/COLOR]Daca preotul nu are diacon, atunci el binecuvinteaza intrarea unui baiat paraclisier. Daca baiatul lipseste, el poate binecuvanta o femeie cu viata curata. La manastire, sunt maici paraclisiere. In lume, cunosc femei care intra in Altar, cu binecuvantare de la preot ori episcop.

[COLOR=darkred]Nimeni nu are voie sa intre in Sfantul Altar[/COLOR], afara de preot. Nimeni fara o reala si absoluta nevoie, nimeni fara binecuvantarea preotului. Nu genul barbat/femeia face vrednica ori opreste intrarea in Altar. Este penibila o astfel de gandire. Cei care gandesc ca femeia doar nu are voie in Altar, sa se rusineze de prostia lor, vazand multimea de Sfinte Femei din Calendar, care se afla mai aproape de Hristos ca multi dintre preotii, teologii si calugarii nostri. Sa'mi fie cu iertare.

[COLOR=darkred]Hristos este Dragoste. Nu interzicere, nu canoane.[/COLOR] Toate sunt bune si au un rost, insa sa nu ne duelam cu ele. Intrarea in Altar e rezervata unui om cu mare canon de rugaciune si nevointa, unui om care face aceasta in numele tuturor, unui om care e pazit sa nu se arda de Cele Sfinte.

Sa'mi fie cu iertare atitudinea. Nadajduiesc sa ma fi facut inteles.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.06.2009, 12:08:02
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]Sora mea [COLOR=red]FEMEIA NU ARE CE CAUTA IN ALTAR!!!![/COLOR] DE CATE ORI TREBUIE REPETAT???????????? faptul ca unor femei nu le convine aceasta treaba, nu e problema mea!!! ci a acelora!!! SF.CANOANE SPUN CLAR:[/SIZE]
[SIZE=4]-canonul 44 de la Sinodul de la Laodiceea: [COLOR=red]Nu se cuvine femeilor sa intre in altar!!![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4]-canonul 15 al Sf.Nichifor: - [COLOR=red]Se cuvine calugaritelor sa intre in altar, ca sa aprinda candele si luminari si sa faca curatenie si sa mature"[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4]-canonul 69 al Sinodului 6 ECumenic: [COLOR=red]Nimanui dintre mireni nu-i este ingaduit sa mtre in altar!!![/COLOR][/SIZE]

[SIZE=4][COLOR=black]Mai vreti CANONANE????? NU PUTETI PRICEPE ca FEMEILE NU AU CE CAUTA IN SF.ALATAR fara de CONSACRARE pe VIATA LUI DZ PRIN CALUGARIE???? [/COLOR][/SIZE]
Acum s-a inteles?
[SIZE=6][SIZE=7][COLOR=darkorange]
[/COLOR][/SIZE][/SIZE]
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.06.2009, 12:41:58
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

draga Geo,

Nu cumva sa crezi acum ca eu as fi impotriva canoanelor,caci si acestea sint parte a iubirii lui Dumnezeu fata de noi,ca tot ceea ce este inspirat de El.

Numai ca nu poti sa-i fortezi pe oameni sa creada asta...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.06.2009, 15:55:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nici eu nu inteleg, Geo, de ce trebuie mereu sa pui atatea majuscule si semne de exclamare. Stim sa citim si fara ele, sa stii, daca lasi spatii si paragrafe ca ceilalti. Inteleg ca esti mai dramatizant din fire, asa, dar uite la ce neintelegeri si suparari poate duce acest stil.

Poti sa ne citezi canoane cate vrei, practica Bisericii este adesea diferita de ce spune litera canoanelor, in acest domeniu si in altele iar in tipicuri exista folositoarea expresie 'sau cum va hotari cel mai mare'.
Unele canoane se tot vantura, de altfel, dar de altele nimeni nu-si mai aduce aminte.
De ex. sa stii ca un canon spune ca nu ai voie sa scrii cu cerneala rosie. E valabil precis si la computer :-) (ca asa scria imparatul..) Asa ca vezi matale, esti impotriva canoanelor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.06.2009, 16:01:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=darkred]Intru nimic femeia nu este mai prejos decat barbatul.[/COLOR] Faptul ca unuia i s'a incredintat slujirea Sfintelor Taine, iar altuia nu, aceasta nu are de a face cu egalitatea celor doi. Va rog, nu mai vorbiti despre femei in acest duh de mai sus. Cele cu inima crestina vor intelege fara sa intrebe, in vreme ce celelalte nu vor intelege oricum le'ati vorbi si speria.

[COLOR=darkred]Nici un om nu are voie sa intre in Sfantul Altar, afara de episcop, preot si diacon. [/COLOR]Daca preotul nu are diacon, atunci el binecuvinteaza intrarea unui baiat paraclisier. Daca baiatul lipseste, el poate binecuvanta o femeie cu viata curata. La manastire, sunt maici paraclisiere. In lume, cunosc femei care intra in Altar, cu binecuvantare de la preot ori episcop.

[COLOR=darkred]Nimeni nu are voie sa intre in Sfantul Altar[/COLOR], afara de preot. Nimeni fara o reala si absoluta nevoie, nimeni fara binecuvantarea preotului. Nu genul barbat/femeia face vrednica ori opreste intrarea in Altar. Este penibila o astfel de gandire. Cei care gandesc ca femeia doar nu are voie in Altar, sa se rusineze de prostia lor, vazand multimea de Sfinte Femei din Calendar, care se afla mai aproape de Hristos ca multi dintre preotii, teologii si calugarii nostri. Sa'mi fie cu iertare.

[COLOR=darkred]Hristos este Dragoste. Nu interzicere, nu canoane.[/COLOR] Toate sunt bune si au un rost, insa sa nu ne duelam cu ele. Intrarea in Altar e rezervata unui om cu mare canon de rugaciune si nevointa, unui om care face aceasta in numele tuturor, unui om care e pazit sa nu se arda de Cele Sfinte.

Sa'mi fie cu iertare atitudinea. Nadajduiesc sa ma fi facut inteles.
Cred ca explici foarte bine si eu sunt de acord, in principiu. Asa a ajuns situatia in zilele noastre cand s-a departat altarul asa de tare de poporul credincios. La inceput nu era asa.. altarul era toata biserica. Usile imparatesti erau numite usile de intrare in biserica.
Dar este adevarat ce spunea totusi si Geo ca poate despartirea asta asta a altarului de restul bisericii s-a facut din cauza lipsei de respect a unora (insa nu 'mai ales a femeilor', asta e o bazaconie)

E interesant totusi windorin, ca spui numai de femeia sa aiba viata curata si nu si de baiatul paraclisier :-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.06.2009, 16:45:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Question

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
La inceput nu era asa.. altarul era toata biserica. Usile imparatesti erau numite usile de intrare in biserica. Dar este adevarat ce spunea totusi si Geo ca poate despartirea asta asta a altarului de restul bisericii s-a facut din cauza lipsei de respect a unora (insa nu 'mai ales a femeilor', asta e o bazaconie)
Este intemeiat acest punct de vedere daca avem in vedere, ca, in vechime catapeteasma nu era necesara, deoarece in Biserica oricum era practicata "disciplina arcana".

Biserica nu ingaduia catehumenilor si necrestinilor sa asisite la savarsirea Sfintei Euharistii si a Botezului iar unele invataturi crestine se comunicau doar dupa botez, pentru a nu fi rastalmacite, profanate sau batjocorite. Pe langa aceste categorii amintite, la inceputul Liturghiei credinciosilor se retrageau si penitentii.

Prin urmare, participau la Tainele Bisericii numai cei cu o viata morala ireprosabila (barbati, femei). In mod sigur catapeteasma a aparut, ca o necesitate, dupa ce Biserica a devenit mai indulgenta in aplicarea acestor conditii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.06.2009, 17:09:14
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratilor ca sa va dau exemplu de SFINTENIE si RESPECT si PRETUIRE fata de Sfantul Altar va marturisesc ca in Sf.Munte Athos NICIUN CALUGAR NU INTRA IN SF.ALTAR, AFARA DE PREOT SAU DIACON, NICI MACAR PARACLISIERUL! !!!
Prietene probabil vorbesti din auzite, uite iti spun eu din practica ca am fost in pelerinaj si la Vatopedi am fost poftiti in altar si am avut incuvintare sa sarutam Sf. Masa, si odoarele de pret de acolo. Ma gindesc ca daca Pr. Efrem (staretul de acolo)care dupa parea mea este un sfint, n-a avut nimic impotriva de ce vii tu (scuza-mi comparatia care urmeaza dar e nevoie sa intelegi) un zero barat sa spui altceva?
Si nu esti singurul, am mai avut in grup un preot din Romania care s-a simtit mai "cu mot" decit tot Vatopedul (stai linistit si-a primit si el portia atunci pe loc)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.06.2009, 17:21:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Prietene probabil vorbesti din auzite, uite iti spun eu din practica ca am fost in pelerinaj si la Vatopedi am fost poftiti in altar si am avut incuvintare sa sarutam Sf. Masa, si odoarele de pret de acolo. Ma gindesc ca daca Pr. Efrem (staretul de acolo)care dupa parea mea este un sfint, n-a avut nimic impotriva de ce vii tu (scuza-mi comparatia care urmeaza dar e nevoie sa intelegi) un zero barat sa spui altceva?
Si nu esti singurul, am mai avut in grup un preot din Romania care s-a simtit mai "cu mot" decit tot Vatopedul (stai linistit si-a primit si el portia atunci pe loc)
frate UNA E SA INTRI CU "INVITATIE" si "POFTIT" de catre MAI-MARELE, alta e sa intri de capul tau!!! asa am vazut si eu N cazuri, chiar in Vatopedi, dar sa fii la slujba si sa intri asa in altar, TE SCOT in "SUTURI" afara!!! Vbesc din "EXPERIENTA" nu din filmari sau auzite, si nu am fost o sg data sau in vizita de 10 min!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.06.2009, 17:23:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
E interesant ca spui numai de femeia sa aiba viata curata si nu si de baiatul paraclisier
..eu am spus in prima POSTARE de asta... dar nah...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.06.2009, 17:25:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
..eu am spus in prima POSTARE de asta... dar nah...
Ziceam de windorin ;-)
Dar nu conteaza, a fost numai o glumita.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul care nu ajuta la nimic Delalucaci Postul 28 10.11.2014 08:56:28
OAIA RATACITA - Cum putem ajuta un om care si-a pierdut credinta? maria32 Generalitati 5 01.02.2013 11:31:53
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Preotul care calca pe locurile bolnave cozia Preotul 29 28.10.2009 14:56:51
Daca puteti ajuta...un om care are nevoie de ajutor... pacatoasa Umanitare 0 13.10.2009 20:01:26