Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2009, 14:55:57
suntanar suntanar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Mesaje: 11
Implicit Cum ajung la manastirea Antim?+un mic ajutor

As dori sa ma duc acolo pentru ca am auzit de duhovnici foarte buni insa nu stiu cum se ajunge,stiu ca este la Unirii dar nu stiu exact unde. Cand trebuie sa ma duc la preot?Eu de obicei ma duc decat in preajma sarbatorilor,cand ii gasesc pe toti la spovedanie,dar asa,in timpul anului,imi este rusine si frica sa nu-i deranjez pentru problemele mele.Cand stau preotii de vorba cu oamenii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.12.2009, 16:13:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=+4]Manastirea Antim[/SIZE]

[SIZE=+1] [/SIZE]
[SIZE=+1]Cu hramul "Tuturor Sfintilor", Manastirea se afla în Bucuresti în strada Antim nr. 29 (la intersectia cu strada Justitiei), de la Piata Unirii spre Casa poporului pe partea stânga. Este manastire de calugari, ce l-a avut ca staret, pâna la trecerea sa la Domnul, pe Arhimandritul Sofian Boghiu. [/SIZE] [SIZE=+1] [/SIZE]
[SIZE=+1]Ctitorul acestui asezamânt este Sfântul Ierarh Antim Ivireanu, care a construit manastirea între anii 1713-1715, pe amplasamentul unei modeste biserici din lemn. [/SIZE]
[SIZE=+1]Arhitectonic, biserica manastirii, construita în plan triconic, apartine, prin conceptie si decoratie, stilului brâncovenesc. [/SIZE]
[SIZE=+1]Dupa cum noteaza Vasile Dragut, iconostasul, unic în arta noastra este din piatra sculptata, atribuit chiar lui Antim, care, conform traditiei, ar facut si usa bisericii, bogat împodobita. [/SIZE]
[SIZE=+1]Din 1797 a functionat aici o scoala de preoti; dupa 1836, Seminarul Mitropoliei Ungro-Vlahiei, iar 1840-1864, Arhivele Statului. [/SIZE]
[SIZE=+1]În 1912 s-a construit, în incinta manastirii, Palatul Sfântului Sinod (o cladire un pic greoaie si în disonanta cu arhitectura ansamblului), unde functioneaza si Biblioteca. [/SIZE]
[SIZE=+1]Manastirea are un muzeu cu obiecte de arta bisericeasca si o expozitie închinata vietii si activitatii Mitroplitului Antim Ivireanul. [/SIZE]
[SIZE=+1]Restaurata în a doua jumatate a secolului al XIX-lea (suferind importante modificari arhitectonice si o noua pictare a bisericii), apoi în anii '50 prin grija Patriarhului Justinian. [/SIZE]
[SIZE=+1]În urma lucrarilor de sistematizare a zonei din anul 1984, Palatul Sfântului Sinod a fost translatat pe o distanta de 25m, cu o rotire de 13 grade. [/SIZE]
[SIZE=+1]Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotarât, la 20 iunie 1992, canonizarea ctitorului acestei manastiri - Antim Ivireanul, Mitropolit al Tarii Românesti (1708-1716), personalitate de înalta moralitate si cultura, fiind înscris în calendar în ziua de 27 septembrie. [/SIZE]
[SIZE=+1]La sfârsitul anului 1945, în aceasta manastire a luat fiinta cercul Rugul aprins, alcatuit din monahi si distinsi intelectuali (profesori, scriitori, compozitori, pictori, studenti), având ca tema de discutii isihasmul. [/SIZE]
[SIZE=+1]Cercul a fost desfiintat în 1950, multi dintre membri sai fiind condamnati la ani grei de temnita comunista. [/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.12.2009, 17:59:09
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntanar Vezi mesajul
As dori sa ma duc acolo pentru ca am auzit de duhovnici foarte buni insa nu stiu cum se ajunge,stiu ca este la Unirii dar nu stiu exact unde. Cand trebuie sa ma duc la preot?Eu de obicei ma duc decat in preajma sarbatorilor,cand ii gasesc pe toti la spovedanie,dar asa,in timpul anului,imi este rusine si frica sa nu-i deranjez pentru problemele mele.Cand stau preotii de vorba cu oamenii?
Din Piata Unirii sa o iei pe bulevard spre Casa Poporului. Pe partea dreapta. De o parte si de alta a bulevardului sunt blocuri, iar in spatele lor (pe partea dreapta) sunt case, apoi un liceu, apoi Manastirea Antim.
Iti pun o poza din satelit modificata. Acum depinde de tine cum ajungi in piata Unirii.
Spoveditul, pai parintele staret spovedeste parca miercurea si vinerea de la 17:00(dar nu sunt prea sigur)
Par Protos Vincentiu miercurea si joia de la 17:00
Parintele (de mir) Vladimir, un om foarte bland si de o finete rar intalnita, miercurea cam pana la 16 - 17. Nu stiu la ce ora incepe.
PS: Cel mai bine este sa te duci la pangarul manastirii si sa intrebi acolo de programul de spovedanie al parintilor de acolo.
Attached Images
File Type: jpg Antim.jpg (90,9 KB, 20 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.12.2009, 18:06:28
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

O harta mai buna :)
Attached Images
File Type: jpg Antim.jpg (91,1 KB, 25 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2009, 13:34:26
suntanar suntanar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Va multumesc mult de tot.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doresc sa ajung la Manastirea Petru Voda mircea.o Generalitati 15 04.02.2013 23:05:08
Nedumerire.Manastirea Radu Voda.Ajutor va rog tigerAvalo9 Intamplari adevarate 1 16.08.2011 21:30:46
Manastirea Antim - Bucuresti florin.oltean75 Generalitati 17 13.06.2011 17:56:06
Manastirea Antim in sarbatoare cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 24.09.2010 22:24:27
Manastirea Cetatuia are nevoie de ajutor florinm Umanitare 0 17.02.2010 23:31:39