Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #651  
Vechi 11.04.2012, 21:33:59
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Chiar stau si ma intreb unde le-o fi fost mintea aceea merchandizera... Caci la acel pret mic de 20 RON puteau vinde linistit o versiune ortodoxa. Si aveau parte nu numai de laude si felicitari ci si de reeditari...
De data asta chiar nu-i nici o suparare, sper ca s-a observat.. Era vorba doar de onestitatea celor de la Adevarul si de faptul ca s-au folosit de Radu Preda, fara a-i spune adevarul.
Am spus ca puteau sa distribuie si Coranul sau Talmudul, daca le dadea mana, dar sa spuna deschis ce ofera.
  #652  
Vechi 11.04.2012, 21:42:10
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Oricum, a iesit prost. Minciuna are picioare scurte pe cand Adrevarul... are manageri iubitori de bani, punct.
  #653  
Vechi 11.04.2012, 21:42:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Era vorba doar de onestitatea celor de la Adevarul si de faptul ca s-au folosit de Radu Preda, fara a-i spune adevarul.
În preajma Sfintelor Sărbători Pascale, cotidianul „Adevărul" încearcă să-și apropie cititorii de valorile esențiale ale creștinismului. Astfel, în Săptămâna Mare, ziarul se va distribui împreună cu Biblia, la prețul de 19,99 de lei. Despre importanța lecturii Sfintei Scripturi și despre lungul drum pe care această carte l-a străbătut până azi am discutat cu Radu Preda, teolog și lector la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.[...] http://www.adevarul.ro/actualitate/A...675532830.html

Cand un crestin-ortodox vede textul asta, se gandeste ca Biblia oferita nu e una aprobata de Sfantul Sinod? De o saptamana ii faceau reclama: Adevarul va aduce Cartea Sfanta, dar n-au scos un cuvintel ca e varianta Cornilescu, l-au scos la inaintare pe teologul ortodox :) Puteau sa intervieveze un pastor penticostal, nu era nicio suparare, insa sa-l minta pe omul asta si sa se foloseasca de el pentru a-si vinde "cadoul", nu e deontologic.

Last edited by ioanna; 11.04.2012 at 21:46:56.
  #654  
Vechi 11.04.2012, 21:57:59
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Grosolania redactiei Adevarul, coroborata cu acordul dat "la repezeala" si superficial de catre acel teolog ortodox au condus la aceasta situatie.

De redactie nu ma mira si nici nu ma doare. Eu ma gandesc la omul acela, ca toate se sparg in capul lui acum. Ma rog ca fratii lui in Domnul, mai marii facultatii respective si intai statatorii bisericii sa il ierte degrab.

Last edited by ucenic; 11.04.2012 at 22:07:28.
  #655  
Vechi 11.04.2012, 23:43:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Grosolania redactiei Adevarul, coroborata cu acordul dat "la repezeala" si superficial de catre acel teolog ortodox au condus la aceasta situatie.

De redactie nu ma mira si nici nu ma doare. Eu ma gandesc la omul acela, ca toate se sparg in capul lui acum. Ma rog ca fratii lui in Domnul, mai marii facultatii respective si intai statatorii bisericii sa il ierte degrab.
Vai , vai , vai , cat de grijului esti dumneata , si cat de preocupat de acel om ortodox !
Mai omule , inceteaza cu parodiile astea ieftine de circar neinstruit , si vezi mataluta de ratacitii tai . . .
Teatrul asta ieftin al dumitale nu mai tine , ai devenit ridicol !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #656  
Vechi 11.04.2012, 23:53:20
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vai , vai , vai , cat de grijului esti dumneata , si cat de preocupat de acel om ortodox !
Mai omule , inceteaza cu parodiile astea ieftine de circar neinstruit , si vezi mataluta de ratacitii tai . . .
Teatrul asta ieftin al dumitale nu mai tine , ai devenit ridicol !
Daca fratele meu penticostalul are un profet de carton nu se cadea oare sa am si eu un boss (fie el si cristi)???
  #657  
Vechi 11.04.2012, 23:55:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Daca fratele meu penticostalul are un profet de carton nu se cadea oare sa am si eu un boss (fie el si cristi)???
Extraordinar , cata inteligenta . . . ! Fuguta la Topicul tau , rezervat special sectarilor ! Fuguta . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #658  
Vechi 12.04.2012, 01:03:53
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Puteau sa intervieveze un pastor penticostal, nu era nicio suparare, insa sa-l minta pe omul asta si sa se foloseasca de el pentru a-si vinde "cadoul", nu e deontologic.
Chiar daca a lucrat smechereste directorul ziarului, nu e cazul totusi sa ne facem inima rea.
Sa privim partea plina a paharului: s-a distribuit Cartea Cartilor nu romanele semnate Sandra sau Dan Brown.

Initiativa ziarului Adevarul este salutara indiferent ce traducere s-ar fi folosit. De altfel, eu sunt convins ca exista o mare multime de ortodocsi care au in casele lor Biblia Cornilescu. Au primit-o gratis. Si n-au trecut la protestanti. Sunt ortodocsi bine-mersi. Si, cum s-a mai spus, alti ortodocsi au citit Biblia Ortodoxa si au trecut la protestanti.

De altfel daca editurile ortodoxe ar fi foarte interesate ca Biblia sa ajunga in mainile romanilor, eu m-as bucura. Adica bucurie duhovnicieasca veritabila. Cu Aleluia.

M-as bucura enorm daca vreo zece edituri ortodoxe nu s-ar mai gandi atat la castiguri financiare si ar colabora cu un director ortodox de ziar si ar ar face tuturor romanilor un cadou de Rusalii: Biblia Ortodoxa. Cu toate aprobarile si binecuvantarile de rigoare. Si pretul de 14,90 lei, sa le faca si in ciuda neoprotestantilor.

Le sugerez si titlul campaniei: „ O Biblie Ortodoxa pentru fiecare roman”.
  #659  
Vechi 12.04.2012, 09:38:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Le sugerez si titlul campaniei: „ O Biblie Ortodoxa pentru fiecare roman”.
Hai să-i catehizăm ortodox pe romani.
Eu aș zice mai bine O Biblie Ortodoxă pentru fiecare român”.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #660  
Vechi 12.04.2012, 09:55:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul

M-as bucura enorm daca vreo zece edituri ortodoxe nu s-ar mai gandi atat la castiguri financiare si ar colabora cu un director ortodox de ziar si ar ar face tuturor romanilor un cadou de Rusalii: Biblia Ortodoxa. Cu toate aprobarile si binecuvantarile de rigoare. Si pretul de 14,90 lei, sa le faca si in ciuda neoprotestantilor.

Le sugerez si titlul campaniei: „ O Biblie Ortodoxa pentru fiecare roman”.
Sunteti ironic. Era suficient ca cei de la Adevarul sa spuna Biblia- revizuita si ingrijita de X. Anul trecut s-a vandut "Biblia cu ilustratii" in colaborare cu Jurnalul National, un proiect al Mitropolitului Bartolomeu Anania, ilustratiile fiind harti, fotografii din Tara Sfanta, fresce de la manastiri si biserici romanesti si balcanice, puse in dreptul capitolelor la care fac referinta. Textul biblic era insotit si de note explicative pentru a intelege contextul istoric si cultural in care au fost scrise cartile VT si NT. E un proiect care incununeaza misiunea de o viata a Mitropolitului Bartolomeu Anania.

Mi-a placut ca au fost onesti si nu au recurs la o campanie murdara de promovare, spunand in mod explicit ce ofera. Pretul a fost de 14,99 lei/ volumul.

În Săptămâna Mare, Jurnalul Național și Editura Litera vă aduc un nou proiect de excepție: "Bi­blia", cea mai importantă carte a creștinilor revizuită și îngrijită de Mitropolit Bartolomeu Anania. Textul Sfintei Scripturi în 8 volume cu nenumărate ilustrații, imagini cu mănăstirile din România și hărți ale locurilor sfinte. Din 18 aprilie numai cu Jurnalul Național! Primul volum al Bibliei va fi însoțit de un CD gratuit: "La umbra crucii", un album Paula Seling. Un album de suflet, un album de Cântece Sfinte și de Pricesne, un album care să lumineze Sărbătorile de Paști ale românilor.

Jurnalul Național și Editura Litera a lansat ieri, 18 aprilie, un proiect de excepție, prin care Biblia diortosită de Mitropolitul Bartolomeu Anania, cu ilustrații, poate fi achiziționată împreună cu Jurnalul Național de la orice punct de comercializare a ziarelor.Proiectul prin care Biblia cu ilustrații poate ajunge în casele oamenilor la un preț atât de mic va aduce beneficii pe mai multe planuri, după cum declară teologul Radu Preda: (....)



Datele de aparitie a volumelor din colectia Biblia de la Jurnalul National :
  • volumul 1 – 18 aprilie 2011
  • volumul 2 – 2 mai 2011
  • volumul 3 – 9 mai 2011
  • volumul 4 – 16 mai 2011
  • volumul 5 – 23 mai 2011
  • volumul 6 – 30 mai 2011
  • volumul 7 – 6 iunie 2011
  • volumul 8 – 13 iunie 2011
Curios ca cei de la Adevarul, l-au ales tocmai pe Radu Preda,cel care cu un an inainte vorbise despre Biblia, versiunea Anania , pentru a se folosi de el.

Last edited by ioanna; 12.04.2012 at 10:12:27.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 19:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 17:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 13:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 21:40:11