Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2007, 11:43:27
Victoria_7 Victoria_7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua!
Am multe nelamuriri in ceea ce priveste restrictiile la diversele activitati zilnice in zilele lucratoare ale saptamanii. De cateva luni am pierdut-o pe mama mea. Asa cum este crestineste, m-a ajutat Bunul Dumnezeu si am facut pomenirile dupa cum e traditia. La un necaz de acest fel, toata lumea are grija sa-ti spuna ce trebuie facut si ce nu trebuie facut. Are vreo explicatie, din punct de vedere religios, faptul ca nu se spala rufe in ziua de sambata timp de un an de zile de la decesul cuiva drag? M-am intalnit cu multe interdictii absurde. Nu indraznesc sa intreb preotul, pentru ca unele (cum este cea despre care va intreb) par evident absurde!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2007, 01:26:19
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

crede-ma te rog ca treaba cu spalatul este chiar SUPERSTITIE ,m-am intalnit cu f multe lucruri din astea si chiar am intrebat si preotul e 100% superstitie,si daca vrei sa te convigi decat sa faci pacate si sa te iei dupa superstitii mai bine intrebi preotul ca eu una nu cred ca se supara pt o intrebare,dar dupa cum ai zis si tu chiar e absurd
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2007, 01:40:56
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

PREOTUL ESTE CEL MAI IN MASURA SA-TI SPUNA
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2007, 14:10:23
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Superstitii babesti, nu le baga in seama, fa ceea ce trebuie pt mantuirea ta, si pentru pomenirea mamei tale, singura iti poti da seama ce lucruri au rost si ce lucruri nu au rost, Domnul sa te intareasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2007, 18:57:59
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

adevarul e ca sunt atatea superstitii ca... la un moment dat intri in ceata, nu stii ce sa mai crezi. n-are de ce sa se supere daca il intrebi...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2007, 21:02:59
cammi cammi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria_7
Buna ziua!
Am multe nelamuriri in ceea ce priveste restrictiile la diversele activitati zilnice in zilele lucratoare ale saptamanii. De cateva luni am pierdut-o pe mama mea. Asa cum este crestineste, m-a ajutat Bunul Dumnezeu si am facut pomenirile dupa cum e traditia. La un necaz de acest fel, toata lumea are grija sa-ti spuna ce trebuie facut si ce nu trebuie facut. Are vreo explicatie, din punct de vedere religios, faptul ca nu se spala rufe in ziua de sambata timp de un an de zile de la decesul cuiva drag? M-am intalnit cu multe interdictii absurde. Nu indraznesc sa intreb preotul, pentru ca unele (cum este cea despre care va intreb) par evident absurde!
Dumnezeu vorbeste numai de Sabat (care inseamna zi de odihna) ca a sfintit-o si S-a odihnit si a numit-o zi de odihna
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.04.2009, 12:34:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Duminica este singura zi in care nu se munceste. Duminica a avut loc Buna Vestire, duminica a inviat Domnul, duminica s-a Pogorat Duhul Sfant. Iar daca se munceste, trebuie ca acea munca sa nu fie in vederea castigarii de bani sau in vreun interes material. Poti ajuta un om, din dragoste, sa care ceva (Hristos a vindecat cand nu avea voie, iar oamenii ar fi scos boul din groapa, in pofida interzicerii oricarei munci), sau iti poti face curat in biblioteca. Omul este mai presus de zi. Sper sa nu gresesc.

Totul trebuie facut in baza cuvintelor lui Hristos: "Cauta si vei afla." Ti se spune sa faci ceva, intreaba imediat: "De ce sa fac asta? Cine spune? Ce sfant da marturie despre aceasta?" Daca primesti raspunsul "Ca asa e bine." cauta mai departe si afla daca acel lucru trebuie facut sau nu. Totul are marturie in Sfanta Scriptura si in Sfanta Traditie. Trebuie doar sa cautam.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.04.2009, 12:56:15
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De multe ori superstitiile se ascund sub denumirea de traditie, capata o oarecare legitimitate asa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.04.2009, 15:55:55
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

S-a mai vb. despre aceste "traditii" pe forum si daca cauti iti poti face o impresie, ca sa spun asa despre ele...adica, vei descoperi ca sunt "inventii babesti". Cel mai bine este sa nu iti fie rusine si sa intrebi preotul. Nu stiu de ce multora le este rusine sa intrebe pr. dar si el este om ca noi, si el are familie si rude, si el a auzit de ac. obiceiuri. Uite, imi povestea un parinte ca a fost la o inmormantare la o familie foarte saraca de la tara. Cand sa scoata mortul este obiceiul babesc de a se sparge cana. Deoarece nu aveau cana, au pus un borcanas de iaurt, dintracela mic, cum se gasea odata. Si tot dadeau ca borcanul de pamant, pt. ca asta aveau pe jos, si el nu se spargea. Imi povestea razand ca daca nu au incercat sa sparga borcanul de 5-6 ori si degeaba. Mai bine renuntau la o asa superstitie si era mai bine, nu? Sau intrebau preotul, care sigur le spunea ca nu e nevoie de nici o cana si se termina circul.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.04.2009, 17:27:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi cum itzi apare frica ori ceva obligatzie ori datorie, imediat in loc sa apelezi la Dumnezeu, inventezi dumneata o superstitzie ca sa ai noroc, faci ceva cum te-au invatzat babele bolcitoare, shi nici nu realizezi ca eshti un inventator shi promotor shi propovaduitor de superstitzii shi leacuri baburnitzeshti... caci in loc sa te pecetluieshti cu sf Cruce, apelezi la o superstitzie, itzi iei chilotzii pe dos, sau itzi faci noduri simple la shireturi la pantofi sau nu te speli pe maini sau te speli pe dintzi, sau gaseshti dumneata ceva superstitzios ca sa le mearga bine shi sa aiba noroc, unele fete se sulimenizeaza en-gross zicand ca altfel cum sa iasa in orash? deci inventeaza tomul tot felul de chestii care mai de care mai traznite, iar dracul "il shi ajuta"... iar omul nu le baga in seama crezand ca superstitziile sunt doar deochiul sau boceala sau bolborosirile mamei omida ce umbla cu bube shi spurcaciuni... deci supershtitziile apar mereu ca sa te incurce shi sa te naivizeze dand crezare oricarui duh fara ca sa-l cercetezi daca e de la Dumnezeu... caci omul e avid de credintza shi credulitate ca un nimfoman... el crede foarte lesne toate barfele dar adevarul il neaga mereu cu obsesivitate... ii sta in firea lui cazuta... sa fie superstitzios shi inradacinat in traditzii habituale, in traditziile lui cotidiene in tabieturile lui din care n-ai sa-l scotzi oricat te-ai stradui... caci la omul modern cafeau shi tzigara shi flirtul ochilor shi cocotaria e sfanta deci n-ai ce sa le spui fiindca nu aud... iar comoditatea shi luxul este asha ca un sport shi un meci practicat din piszma fatza de ceilaltzi familishti cu pozitzii sociale... in care se invatza driblingul shi scamatoria ca pe un lucru firesc pentru a te putea descurca shi razbi in viatza... despre ce viatza o fi vorba? la ce se gandesc ei? ce superstitzii viseaza?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre superstitii GLAdoS Generalitati 21 20.08.2017 20:15:17
superstitii sau adevar ginabadea Tinuta in Biserica 78 08.07.2013 23:06:07
despre superstitii Andreea2012 Generalitati 21 05.12.2012 19:08:14
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 03.04.2012 00:37:38