Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Rusaliile
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.06.2009, 19:08:35
lamaita48 lamaita48 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Traditii de rusalii

Va rog ca fiecare sa spuna ce traditii sant de rusalii in zona in care locuieste sau s-a nascut.
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2010, 14:00:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

La mine, la bunici, se practica "spalarea pe picioare".
Dupa spalare, stateam cu picioarele pe frunze de nuc. Apoi mancam ceva bun si pregatit de gazda.
Colarezi, pasat, orez cu lapte. Unele retete sunt locale, cred (Teleorman).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2010, 14:17:37
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

sambata ,ma spala mama pe cap,cu frunze de nuc in apa

nu se spala toata saptamana ,ca ,,intra calusul,,...
daca totusi ,trebuia sa se spele ..se puneau frunze de pelin sau nuc ,la brau

Last edited by o_tzaranca; 16.04.2010 at 14:25:31.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2010, 11:57:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
sambata, ma spala mama pe cap, cu frunze de nuc in apa
nu se spala toata saptamana ,ca "intra calusul"...
daca totusi ,trebuia sa se spele.. se puneau frunze de pelin sau nuc, la brau
Interesant.
Frunzele de nuc simbolizeaza "limbile ca de foc" ce s'au pogorat peste Apostoli, la Cincizecime.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2010, 12:43:57
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

In satul bunicilor mei se pastreaza si astazi obiceiul ca sambata seara inainte de Duminica Rusaliilor sa se puna crengute de tei la coltul casei, la poarta de la intrare, in grajdul cu animale, iar cand se usuca si se strang aceste crengute cateva se vor pastra tot anul pentru ca cei ai casei sa fie paziti de rele: de foc, de inundatii, de grindina... iar o parte se dau la animale pentru a fi ferite de boli.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2010, 11:49:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
In satul bunicilor mei se pastreaza si astazi obiceiul ca sambata seara inainte de Duminica Rusaliilor sa se puna crengute de tei la coltul casei, la poarta de la intrare, in grajdul cu animale, iar cand se usuca si se strang aceste crengute cateva se vor pastra tot anul pentru ca cei ai casei sa fie paziti de rele: de foc, de inundatii, de grindina... iar o parte se dau la animale pentru a fi ferite de boli.
Nu stiam ca si teiul este folosit in acele zile. Stiam doar despre nuc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2010, 19:39:00
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit rusaliile

stiti de unde provine termenul de "Rusalii" ? pentru ca nu din Biblie si nici din traditia crestina.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.10.2010, 19:58:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
stiti de unde provine termenul de "Rusalii" ? pentru ca nu din Biblie si nici din traditia crestina.
Daca nu iti place termenul acesta, care, intr-adevar, nu este din Biblie si nici din traditia crestina, ci provine de la o sarbatoare romana, Rosalia, atunci ii poti spune frumos, asa cum scrie in calendar, avand temei biblic si traditional, "Pogorarea Sfantului Duh".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.10.2010, 20:33:27
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca nu iti place termenul acesta, care, intr-adevar, nu este din Biblie si nici din traditia crestina, ci provine de la o sarbatoare romana, Rosalia, atunci ii poti spune frumos, asa cum scrie in calendar, avand temei biblic si traditional, "Pogorarea Sfantului Duh".
Pai eu nu-i zic "rusalii" stiind ca rusaliile sunt ielele, dragaicele adica niste fapturi supranaturale rele, problema e de ce-i zic altii asa! Sunt cate unii care se roaga, zicand: "Doamne, da-ne rusalii" - e o blasfemie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.10.2010, 21:24:50
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

De Rusalii, in zona Dobrogei, se impart la Biserica frunze sfintite de nuc, iar in zona Moldovei, frunze sfintite de tei. Pentru mine, aceasta zi minunata are o semnificatie speciala.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua de Rusalii Danut7 Rusaliile 27 09.06.2014 13:47:16
Obiceiuri de Rusalii costel Generalitati 1 22.06.2013 19:10:32
Randuiala postirii de la Pasti pana la Rusalii costel Postul 13 06.04.2011 22:09:50
Harti in saptamana dupa Rusalii costel Postul 1 29.05.2010 16:35:30
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 13:30:19