Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 25.06.2017, 00:11:17
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Teoria evolutiei e un adevar stiintific.Nu exista nicio alta teorie care sa beneficieze de mai multe dovezi decat evolutionismul.Si nici macar nu e grea de inteles, doar nu e relativitatea generalizata.Numai cine nu vrea nu poate sa o inteleaga."Teoria " creationista nu e o teorie, nici macar o ipoteza ci doar o minciuna .
Cei care neaga un adevar stiintific nu isi apara religia ci o ataca din interior.De parca nu era destul de atacata din exterior.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 25.06.2017, 00:32:20
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Teoria evolutiei e un adevar stiintific.Nu exista nicio alta teorie care sa beneficieze de mai multe dovezi decat evolutionismul.
Zi una singura.

Citat:
nici macar nu e grea de inteles
Daca si despre stiinta stii cat stii gramatica...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #353  
Vechi 25.06.2017, 01:33:05
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Zi una singura.



Daca si despre stiinta stii cat stii gramatica...
Nu doar ca exista multe dovezi privind evolutia speciilor, dar exista si numeroase categorii de dovezi:embriologie, omologie, studiul fosilelor,genetica, biogeografie, organe vestigiale, speciatia, mutatii genetice etc.Exista destule carti si destule situri rin romana si engleza, oricine le poate gasi.
Una singura?Ok, iti voi aduce o singura dovada, pt ca mai multe nu am gasit, in favoarea ipotezei creationiste:Geneza, cap. 2: "Atunci a adus Domnul asupra lui Adam somn greu ;si , daca a adormit, a luat una din coastele lui si a plinit locul ei cu carne.Iar coasta luata din Adam a facut-o Dumnezeu femeie si a adus-o la Adam.Adam si femeia lui erau amandoi goi si nu se rusinau."
Acum e randul tau sa aduci dovezi!
Reply With Quote
  #354  
Vechi 25.06.2017, 06:46:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' poate ai treabă și ai impresia că cineva te reține...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #355  
Vechi 25.06.2017, 17:12:08
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Nu doar ca exista multe dovezi privind evolutia speciilor, dar exista si numeroase categorii de dovezi:embriologie, omologie, studiul fosilelor,genetica, biogeografie, organe vestigiale, speciatia, mutatii genetice etc.
Lasa-ma cu numeroase categorii de dovezi ...Adu una singura care o intelegi tu ,care sa dovedeasca evolutia. In felul asta imi dovedesti ca nu esti un indoctrinat fara discernamant...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #356  
Vechi 25.06.2017, 22:06:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Nu doar ca exista multe dovezi privind evolutia speciilor, dar exista si numeroase categorii de dovezi:embriologie, omologie, studiul fosilelor,genetica, biogeografie, organe vestigiale, speciatia, mutatii genetice etc.Exista destule carti si destule situri rin romana si engleza, oricine le poate gasi.
Una singura?Ok, iti voi aduce o singura dovada, pt ca mai multe nu am gasit, in favoarea ipotezei creationiste:Geneza, cap. 2: "Atunci a adus Domnul asupra lui Adam somn greu ;si , daca a adormit, a luat una din coastele lui si a plinit locul ei cu carne.Iar coasta luata din Adam a facut-o Dumnezeu femeie si a adus-o la Adam.Adam si femeia lui erau amandoi goi si nu se rusinau."
Acum e randul tau sa aduci dovezi!
De ce ar fi asta in favoarea ipotezei creationiste si nu in favoarea stiintei?

Observ ca amintit despre categorii de dovezi despre care eu abia acum aflu(mai putin genetica), semn ca detineti informatii de valoare. V-as ruga sa ne descrieti foarte pe scurt despre categoriile de dovezi amintite, cat sa intelegem contributia lor in evolutia materiei.

Profit de prezenta dvs interesata aici (prin mesajul postat v-ati dovedit interesul) ca sa va intreb apoi despre si evolutia informatiei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #357  
Vechi 26.06.2017, 00:15:35
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De ce ar fi asta in favoarea ipotezei creationiste si nu in favoarea stiintei?

Observ ca amintit despre categorii de dovezi despre care eu abia acum aflu(mai putin genetica), semn ca detineti informatii de valoare. V-as ruga sa ne descrieti foarte pe scurt despre categoriile de dovezi amintite, cat sa intelegem contributia lor in evolutia materiei.

Profit de prezenta dvs interesata aici (prin mesajul postat v-ati dovedit interesul) ca sa va intreb apoi despre si evolutia informatiei.
Aia cu Eva e o dovada impotriva ipotezei creationiste.Am zis ca e in favoarea ei la modul ironic , pt ca e o poveste naiva.Cine ar putea crede ca femeia a fost facuta dintr-o coasta?Eu refuz sa cred ca cineva ar putea crede in astfel de povesti.Cel mult ar putea sa se prefaca a crede.Deci indirect da, ar putea fi o dovada in favoarea evolutionismului.

Abia acum aflati despre aceste categorii de dovezi?Asta ar putea explica respingerea teoriei evolutiei.Si e normal:cum sa acccepti o teorie pe care nu o intelegi?!Si cum sa intelegi o teorie daca nu ai destule informatii?!Am cunoscut si atei care nu accepta evolutionismul- din aceleasi motive.Ceea ce nu inteleg insa este apararea povestii din Vechiul Testament care ar putea fi o poveste frumoasa daca nu e crezuta cuvant cu cuvant .Astfel de povesti in legatura cu originea supranaturala a omului sunt si in alte religii:de exemplu titanul Prometeu a facut primul om, inspirandu-se din aspectul zeilor; de ciuda, zeii au facut prima femeie, Pandora o chema, si au trimis-o cu o cutie la om.
Si ce ati vrea acum sa fac, sa iau fiecare categorie de dovezi la rand?Am spus si repet:aceste dovezi sunt cu duiumul pe internet si in roamana si in engleza,plus carti.Puteti sa tastati:"dovezi evolutie" sau ceva de genu`.
Organele vestigiale:sunt organe atrofiate,fara vreo functie in organism sau, in unele cazuri, cu functie minora.De exemplu osul coccis la om si maimutele superioare:nu adaposteste maduva spinarii,e o ramasita a osului cozii.Sau parul de pe corp (la om).Sau urmele de picioare la balena:inseamna ca stramosii balenei au fost animale terestre.Sau urmele de par ,in cazul cetaceelor, prezente in stadiul de fetusi, urme care dispar ulterior cu exceptia balenei de Groenlanda la care nu dispar.Exista si reflexe vestigiale:inclestarea pumnilor la nou nascutit ca la stramosii speciei noastre copiii/puii nu erau tinuti in brate ci se tineau singuri de parul mamei.
Cea mai importanta dovada este, dupa parerea mea, inrudirea genetica dintre specii:dovada absolut incontestabila a unor stramosi comuni si , automat, a originii comune a tuturor formelor de viata.Cunosc "contraargumentul" creationist: ca aceasta inrudire ar atesta faptul ca speciile au acelasi creator:de exemplu, asemanarea dintre 2 sau mai multe opere de arta atesta faptul ca ar putea avea acelasi autor.--E un fals contraargument:daca , de exemplu, testul ADN confirma ca sunteti frate/ruda cu cineva inseamna ca aveti acelasi autor/ creator sau ca aveti parinti/stramosi comuni? Avem 96% din bagajul genetic in comun cu cimpanzeul, 75% cu soarecele etc.Asta inseamna ca avem stramosi comuni, nu acelasi autor sau creator.Asta nu e o infirmare a religiei, asta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu:inseamna doar ca unele pasaje din Vechiul Testament pur si simplu nu pot fi acceptate cuvant cu cuvant.Este treaba teologilor sa le interpreteze.
In conditiile de astazi o teorie , daca e gresita, nu rezista mai mult de 15 ani .Ori, darwinismul a ramas valabil:a primit unele mici corecturi dar, in linii mari, a ramas valabi.A ramas inclus in actuala teorie sintetica a evolutiei.Si cu fiecare an, dovezile in favoarea evolutiei se inmultesc.Si chiar daca, teoria evolutiei s-ar dovedi vreodata gresita( ceea ce e absolut imposibil) , asta nu inseamna ca s-ar valida originea supranaturala a primului barbat si originea intr-o coasta a primei femei.

Conflictul dintre stiinta si religie intervine atunci cand --si numai atunci cand-- una isi depaseste competentele.Nu e de competenta teologilor sa contrazica verdicte stiintifice in legatura cu fenomene sau procese fizice, chimice sau biologice.Treaba teologilor si a filosofilor e sa le interpreteze.La fel cum nu e treaba oamenilor de stiinta sa-si dea cu parrerea despre cele nevazute:am vazut "psihologi ai religiei" , filosofi ai religiei si "filosofi ai misticismului" spunand prostii pe banda rulanta despre chestiuni mistice.Misticimul nu poate fi abordat decat din interior , numai misticii sunt in masura sa vorbeasca despre misticism.
Caracterul de teorie stiintifica dovedita al evolutiei este pozitia oficiala a majoritatii covarsitoare a comunitatii stiintifice, singura in masura sa dea verdicte cu privire la diferite aspecte ale fenomenologiei materiei, iar acei oameni de stiinta neoprotestanti , adeptii designului inteligent, sunt considerati oameni de paie, necisntiti si ei sunt doar niste exceptii rarisime.Demult nu se mai pune problema dovedirii acestei teorii, acum oamenii de stiinta cauta doar sa aprofundeze mecanismele evolutioniste.

Prezenta mea aici e complet dezinteresata, doar ca ma doare sa vad ca incapatanarea creationista da apa la moara ateilor--in special a acelor atei care au o anumita agenda- sa spuna :"uite crestinii cum sunt!Uite ce inseamna religia!" Cred ca religia nu inseamna contestarea unor adevaruri stiintifice incontestabile.Si mai cred ca teologii ar trebui sa nu repete greseala pe care au facut-o pe vremea cand a aparut teoria lui Copernic care a ramas valabila pana azi, cu corecturile si completarile de rigoare.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 26.06.2017, 00:24:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Exista si reflexe vestigiale:inclestarea pumnilor la nou nascutit ca la stramosii speciei noastre copiii/puii nu erau tinuti in brate ci se tineau singuri de parul mamei.
Mie, unuia, asta mi s-a parut cel mai amuzant "argument" evolutionist. Stau si ma intreb: oare cei care enunta asemenea ineptii care se vor probe stiintifice au crescut vreodata un copil ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #359  
Vechi 26.06.2017, 00:40:17
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mie, unuia, asta mi s-a parut cel mai amuzant "argument" evolutionist. Stau si ma intreb: oare cei care enunta asemenea ineptii care se vor probe stiintifice au crescut vreodata un copil ?
"Ineptia" nu imi apartine mie:apartine oamenilor de stiinta.Daca oamenii de stiinta au cresut vreodata un copil?Probabil ca da, si oricine poate observa acest reflex la copiii mici, doar ca nu oricine stie ca e un reflex vestigial.

Mie ineptii si "argumente" amuzante mi se par cele creationiste conform carora lumea nu ar avea decat cateva mii de ani, in conditiile in care exista stele la distante de milioane si miliarde de ani-lumina.Nu e amuzant?Sau aceste distante sunt tot niste ineptii?
Reply With Quote
  #360  
Vechi 26.06.2017, 05:35:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și dacă sunt la distanțele alea, ce?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 00:48:42
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45