Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2009, 18:06:44
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit Prajituri, alimente de post

Buna seara, am si eu o intrebare si anume, pateul vegetal se poate manca in post? Si nuga din zahar ars? Puteti propune si scrie aici retete de post...experimentate de dvs..

Last edited by Simona-Marilena; 13.12.2009 at 18:09:02.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2009, 00:02:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sigur ca este de post, daca e vegetal...Stiu ca la zahar cateodata se foloseste ceva din oasele animalelor la fabricarea lui, deci in principiu e posibil sa nu fie de post decat daca este exclusiv facut din sfecla de zahar sau trestie de zahar. Dar eu cel putin nu imi bat capul cu amanuntele astea...

Trebuie sa te gandesti doar ce fel de post este acela in care inlocuiesti pateul de porc cu cel vegetal, carnea cu snitelul de soia, branza cu tofu, cascavalul din lapte cu cel vegetal, si asa mai departe.

Nu zic ca-s mai breaza, cred ca multi incercam sa gasim portita asta usoara de a posti si in acelasi timp sa nu ne refuzam micile placeri...

Dar se poate posti si fara soia, daca iti place mancarea mai simpla. Nici eu nu prea credeam, dar mi-am dat seama postul asta cand nu am gasit prea multe preparate din soia, tofu deloc, si cele pe care le-am gasit erau cam scumpe, deci...De abia acum cateva zile am cedat si am cumparat niste lapte de soia.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2009, 00:09:06
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt de post ca si definitie, dar postul inseamna altceva. Inseamna sa te abtii de la lucruri placute(culinare aici). Iar inlocuitorii din soia din punctul asta de vedere nu sunt tocmai ascetici. Eu cred ca s-au creat pentru cei slabi din constitutie pentru care nu sunt suficiente cele naturale. Eu gasesc excelente cartofii fasolea si nu jinduiesc deloc dupa preparate de frupt in post. Dar asta a structura mea. Sunt altii mai slabi din punctul asta de vedere. "Unul e chipul lutului, altul al aramei altul al fierului".-Sf Ap Pavel(parca)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2009, 00:14:23
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ideea e ca daca tu nu poti tine un post de 40 de zile clasic cu greu ai tine unul negru de o zi. Si asta are mai multe conseciinte. N-ai sa poti sa fii un bun soldat, un bun explorator, si in general n-ai sa poti sa fii independent si ai sa jinduiesti dupa cununie.
Ia o carte de botanica si acolo ai sa gasesti mai multe plante. De exemplu bamele, sau lemnul dulce.
Vinetele sunt excelente de exemenea poti sa gatesti retete arabesti in care inlocuiesti carnea cu altceva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
se poate gatit (coace) prajituri vinerea ciuciu mariana Generalitati 12 06.04.2012 02:46:32
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 20:07:46