Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.08.2007, 08:40:28
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Eu nu inteleg de ce atunci cand moare un episcop ,un mitropolit, un patriarh care poate ca a facut si bine dar totusi nu a avut o viata duhovniceasaca profunda ,-a mai fost si ecumenist-toti il plang,peste tot se vorbeste de el ,dar atunci cand moare un preot cu viata sfanta,un duhovnic sau chiar un sfant sunt f putini care vorbesc despre el sau moartea lui,DESI A FOST UN OM CU ADEVARAT ORTODOX,APROAPE DE DUMNEZEU etc

Cred ca nu vedem cu adevarat valorile.Sunt curios cati dintre forumisti sau ceilalti credinciosi il vor plange atat de mult si vor vorbi atat de mult despre Parintele Iustin Parvu sau P Arsenie Ppacioc cand vor parasi aceasta lume; pt ca acesti 2 mari Parinti sunt mai aproape de Dumnezeu decat orice ierarh.

Dar cred ca nu se va vorbi atat de mult de ei cat s-a vorbit si se vorbeste de Patriarh pt ca acesti Parinti sunt impotriva ecumenismului si a masoneriei si pt ca in general oamenii apreciaza functiile bisericesti decat valorile duhovnicesti.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.08.2007, 08:42:40
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Eu nu inteleg de ce atunci cand moare un episcop ,un mitropolit, un patriarh care poate ca a facut si bine dar totusi nu a avut o viata duhovniceasaca profunda ,-a mai fost si ecumenist-toti il plang,peste tot se vorbeste de el ,dar atunci cand moare un preot cu viata sfanta,un duhovnic sau chiar un sfant sunt f putini care vorbesc despre el sau moartea lui,DESI A FOST UN OM CU ADEVARAT ORTODOX,APROAPE DE DUMNEZEU etc

Cred ca nu vedem cu adevarat valorile.Sunt curios cati dintre forumisti sau ceilalti credinciosi il vor plange atat de mult si vor vorbi atat de mult despre Parintele Iustin Parvu sau P Arsenie Ppacioc cand vor parasi aceasta lume; pt ca acesti 2 mari Parinti sunt mai aproape de Dumnezeu decat orice ierarh.

Dar cred ca nu se va vorbi atat de mult de ei cat s-a vorbit si se vorbeste de Patriarh pt ca acesti Parinti sunt impotriva ecumenismului si a masoneriei si pt ca in general oamenii apreciaza functiile bisericesti decat valorile duhovnicesti.
si parintele Cleopa trebuia mentionat in lista ta
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.08.2007, 09:06:41
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Eu nu inteleg de ce atunci cand moare un episcop ,un mitropolit, un patriarh care poate ca a facut si bine dar totusi nu a avut o viata duhovniceasaca profunda ,-a mai fost si ecumenist-toti il plang,peste tot se vorbeste de el ,dar atunci cand moare un preot cu viata sfanta,un duhovnic sau chiar un sfant sunt f putini care vorbesc despre el sau moartea lui,DESI A FOST UN OM CU ADEVARAT ORTODOX,APROAPE DE DUMNEZEU etc

Cred ca nu vedem cu adevarat valorile.Sunt curios cati dintre forumisti sau ceilalti credinciosi il vor plange atat de mult si vor vorbi atat de mult despre Parintele Iustin Parvu sau P Arsenie Ppacioc cand vor parasi aceasta lume; pt ca acesti 2 mari Parinti sunt mai aproape de Dumnezeu decat orice ierarh.

Dar cred ca nu se va vorbi atat de mult de ei cat s-a vorbit si se vorbeste de Patriarh pt ca acesti Parinti sunt impotriva ecumenismului si a masoneriei si pt ca in general oamenii apreciaza functiile bisericesti decat valorile duhovnicesti.
si parintele Cleopa trebuia mentionat in lista ta
Da si el si Parintele Gheorghe Calciu Dumitreasa,Parintele Staniloaie,Parintele Seraphim Rose,Sfantul Ioan Maximovici,Sfantul Iustin Popovici,Sfantul Nicolae Velimirovici si chiar mucenicii din inchisorile comuniste de ex. VALERIU GAFENCU=SFANTUL INCHISORILOR.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.08.2007, 09:56:12
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Cu sfinti odihneste Hristoase sufletul adormitului robului tau Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, Parintele nostru unde nu este durere nici intristare, nici suspin ci viata fara de sfarsit!



Hristos a inviat din morti cu moarte pe moarte calcand si celor din mormanturi si viata daruindu-le.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 02.08.2007, 10:58:59
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Eu nu inteleg de ce atunci cand moare un episcop ,un mitropolit, un patriarh care poate ca a facut si bine dar totusi nu a avut o viata duhovniceasaca profunda ,-a mai fost si ecumenist-toti il plang,peste tot se vorbeste de el ,dar atunci cand moare un preot cu viata sfanta,un duhovnic sau chiar un sfant sunt f putini care vorbesc despre el sau moartea lui,DESI A FOST UN OM CU ADEVARAT ORTODOX,APROAPE DE DUMNEZEU etc

Sunt curios cati dintre forumisti sau ceilalti credinciosi il vor plange atat de mult si vor vorbi atat de mult despre Parintele Iustin Parvu sau P Arsenie Ppacioc cand vor parasi aceasta lume; pt ca acesti 2 mari Parinti sunt mai aproape de Dumnezeu decat orice ierarh.
Hai sa fim seriosi.
Cati patriarhi au murit pana acum si ai vazut ca au fost plansi si pomeniti timp indelungat ca si cum a fost si va ramane singurul in aceasta lume care a ocupat acel scaun?
Cati mitropoliti si episcopi au murit pana acum si ai vazut ca au fost plansi si pomeniti timp indelungat ca si cum ar fi fost si vor ramane singurii in aceasta lume care au ocupat aceal scaun?

Daca esti atat de curios eu iti pot spune fiind convins 1000% ca nu numai la cei doi mari duhovnici pomeniti de tine, ci si la altii de care tu poate habar nu ai ( Rafail Noica, Teofil Paraianu, Calistrat Chifan, Mina Dobzeu,Ioan Iovan, Adrian Fageteanu...etc)se va merge ca la manifestatie si pt cei ce i-au cunoscut si iubit ei nu vor fi plecati din aceasta lume niciodata.
Daca pui asemenea intrebare e sigur ca habar nu ai ce a fost la inmormantarea pr.Cleopa sau a pr. Argatu sau a pr.Galeriu, sau a pr.Staniloaie sau a pr Sofian, sau a pr. Lavrentie sau a pr Iachint sau a pr Voicescu (poate de multi din acestia nici n-ai auzit iar daca ai auzit probabil ar trebui sa multumesti cartilor in care s-a scris despre ei si din care tu nu stii decat sa dai citate fara noima)...iar despre ce am trait eu atunci nu are sens sa vorbesc pt a nu da motiv de judecata cum ca m-as mandri cu ceva, spun doar atat ca nu mi-a fost deloc usor.

Cu alte cuvinte ti-am mai spus sa-ti scoti ochelarii de cal pe care ti i-ai pus.
Patriarhul e patriarh (sau un alt ierarh) iar marii duhovnici sunt mari duhovnici si fiecare la randul sau ca oameni au avut de indeplinit o misiune pe care doar Dzeu e indreptatit sa o judece, noi ceilalti ar trebui sa le dam respectul cuvenit si sa-i tinem in sufletul si rugaciunile noastre asa cum cere Hristos celor ce vor sa-L urmeze.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.08.2007, 11:04:03
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 03.08.2007, 03:23:34
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Antiecumenism:despre morti numai de bine.........rabda si tu si fii ecumenist macar in ziua petrecerii pe ultimul drum a Patriarhului nostru..in rest le spui binisor lucrurilor pe nume.:)
O gospodina careia-i place sa piarda vremea
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.08.2007, 08:24:31
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antiecumenist, sau te numEsti tu, TE ROG macar astazi sa facem pace. Fii un bun crestin si fa o rugaciune nu lovi cu o piatra. Stie Dzeu pe fiecare, te rog sa ne unim in rugaciune. Azi te rog atat, ASTAZI sa facem PACE...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 03.08.2007, 08:35:48
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Antiecumenist, sau te numEsti tu, TE ROG macar astazi sa facem pace. Fii un bun crestin si fa o rugaciune nu lovi cu o piatra. Stie Dzeu pe fiecare, te rog sa ne unim in rugaciune. Azi te rog atat, ASTAZI sa facem PACE...
AMIN!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 03.08.2007, 09:38:23
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Acesta sectiune este deschisa special pentru cei care vor sa lase un gand in memoria Patriarhului Teoctist. Ii rog pe cei care sunt offtopic sa inceteze cu postarile sau sa scrie in alta sectiune.

Multumesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Ion Lucian ne-a parasit ! cristiboss56 Generalitati 2 01.04.2012 21:07:58
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11
Dumnezeule de ce m-ai parasit? pisi Generalitati 7 13.05.2008 23:27:33
Am strans comori in aceasta lume Ioan_Ciobota Generalitati 1 20.04.2008 14:52:59