Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.04.2013, 23:47:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Sa inteleg ca la manastiri nu se ia taxa de cazare? Ca doar ei sunt mai crestini decat noi toti la un loc.
chiar daca nu iau taxa de cazare,crestineste ar fi sa le duci ceva si de la tine,adica sa nu para ca abuzezi de ospitalitatea lor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.04.2013, 23:59:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Pentru cei care traiesc conform celor scrise in I Ioan 2:6 nu este crestineste. Dar doar pentru ei si doar in limitele stricte ale indeplinirii acelui deziderat,radical in esenta lui,dar transformator ca rod al nasterii din nou,candva valabil la nivel individual,a se vedea in acest sens versetul 32 din Faptele Apostolilor,capitolul 4.Intre timp,de-a lungul vremurilor,incet dar sigur,crestinismul a pactizat putin cate putin si cu puterea lumeasca si cu spiritul lumesc,nu este cazul sa ascundem schelete in dulap.Prin urmare a devenit foarte ,,crestin"sa scoti profit,ca doar suntem si noi niste bieti caldicei,sau macar sa-ti intretii in bune conditii comorile de pe acest pamant,de care ti-ai legat si inima si sperantele de prosperitate,atat pentru tine cat si pentru urmasii tai.Faza cu sa cauti intai Imparatia si sa nu te ingrijorezi de ziua de maine a ramas cumva,in cele mai multe cazuri, un prilej de sfioasa amintire dar niciodata neputand rivaliza cu atractivele perspective financiare.Lumea este realista,noi am devenit realisti ca doar vor tine o eternitate maretele noastre impliniri.Daca cumva printre ,,crestinii" care populam vremelnic lumea se mai gaseste vreunul care,netrezit la realitate,sa tina cont si de posibilitatile unui alt frate ,,crestin" si sa mearga chiar in paguba ,stiind ca Domnul va avea grija de tot,atunci sa ziceti ,,Doamne ajuta!" si sa ridicati o privire plina de recunostiinta spre cer pentru ca inseamna ca Tatal nostru n-a obosit(inca)si nu s-a saturat(inca)de neascultarea noastra,de persistenta noastra de e cere o vremelnica vindecare de necaz si griji acolo unde Dumnezeu ne vrea morti...fata de noi insine.Continui sa ma intreb cum putem spera sa implinim cele spuse de Mantuitor in predica de pe Munte (Matei 5:13-16) cand noi..am devenit lumea,noi suntem lumea.A nu se intelege ca eu as face exceptie,in comparatie cu gandurile dvs sunt la fel de rapace precum ar fi fost JP Morgan in comparatie cu Maica Tereza.Pana la urma,comparativ cu ce spunea Mantuitorul si ce facem noi,vorba lui Nichita Stanescu ,,Absurdul este o forma a ratarii sublimului".
Stimate prieten Pelerin, citindu-ți textul de mai sus mă gândeam că lucrarea lui Max Weber - Etica protestantă și spiritul capitalismului - poate fi percepută, în mod ironic, ca o carte de teologie apofatică.....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.04.2013, 00:01:38
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

A-ti deschis un subiect foarte sensibil, ceva ce se face simțit in România D-abia de recent in occident omul de rând se lupta de mult timp sa-si asigure un adăpost si sa păstreze un loc de munca. Lucruri necesitare, spunem noi (crescuti in comunism), lucruri de lux considerate in occident. Realitatea ma lovit si pe mine ca si pe alți emigranti. Si acum se face bine simtita in România. A nu avea servici asigurat, a nu avea lucruri necesare (cum ar fii casa ) sant doar unele din dezavantaje pe care le oferă viata modernă din tari mai dezvoltate. O mreaja a satanei, pe lângă astea putem adaugă lipsa de educație completa, lupta cu drogurile, lupta cu tot feluri de idei moderne care acapareaza tot mai multa lume indepartandui de Dumnezeu tot mai mult. Ca si crestini trebuie sa ne inarmam cu rugaciunea si smerenia pentru primirea inteleciunii a putea cerne tot ce ne vine in cale. Da ne amintim mereu ca singura noastră grija e sa nu ne pierdem sufletul ca de restul are grija Tatal nostru din ceruri.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.04.2013, 00:12:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Stimate prieten Pelerin, citindu-ți textul de mai sus mă gândeam că lucrarea lui Max Weber - Etica protestantă și spiritul capitalismului - poate fi percepută, în mod ironic, ca o carte de teologie apofatică.....
Drag si bun prieten,din ale carui postari despre icoane (si nu numai) am invatat mai mult decat mi-am imaginat,daca nu as fi un produs perfect al sistemului descris de Weber mai ca as fi aplaudat teoria marginalului care intra in competitie si care se sfarseste cu baieti de tipul ,,robber barons" :) Singura mea parte apofatica,aruncand in mod bezmetic,specific mie, notiunea in extrema negativa,este modul jegos in care,zilnic,incerc sa cobor spusele si exemplul Lui la incapacitatea mea de implinire, la fel de jegoasa ca si procedura de atenuare a sublimului in mediocrul etern, dar foarte perfida.Cat timp constiinta,ucisa demult,doarme linistita,ce mai conteaza un pumn de arginti in plus ? :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.04.2013, 00:20:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
.Cat timp constiinta,ucisa demult,doarme linistita,ce mai conteaza un pumn de arginti in plus ? :)
Nu prea doarme pe moale conștiința ta, e clar că are un somn agitat.....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.04.2013, 16:31:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Nu cred ca e corect sa judecam proprietarul pentru pretul pe care il cere. Acest pret este cunoscut, negociat, acceptat.
Pretul pe care il cere proprietarul este gandit de el sau de mafia imobiliara?

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ekaterina, daca e sa o luam asa, crestineste este sa primesti (pe gratis) oamenii saraci si sarmani, pe principiul Strain am fost si m-ati primit. Insa nu orice crestin isi permite sa faca asta.
Daca nu ne permitem sa facem asta, macar intre noi crestinii sa fim mai saritori, mai umani, mai intelegatori si sa ne ajutam asa cum putem. Dar din pacate crestinii sunt foarte indiferenti, reci si nepasatori la suferinta aproapelui.


Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am si eu colege care sunt profesoare, au mai putin de 1000 lei in mana si sunt nevoite sa faca naveta zilnic unde locuiesc, pentru ca nu isi permit o chirie in capitala, deci se poate si mai rau.
Asta este adevarat, medicii si profesorii nu au nici macar dreptul sa viseze la un apartament in chirie (daca nu isi permit, asta este, ne pare rau pentru ei, dar ii rugam totusi sa nu plece din tara). Oare tot asa stau lucrurile (cu medicii si profesorii) domnul Dragomir si in afara?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In Ro raportul dintre chirie si valoarea de piata a proprietatii este mai mic decat in tarile Europei pe care le-am cunoscut pana acum si decat in SUA. In Germania sau in Franta, casele / apartamentele costa, in linii mari, cam cat la noi (egalizand suprafetele si finisajele). In schimb chiriile sunt dublul celor din Ro. Poate ca s-a ajuns aici fiindca romanul e amator de proprietate, dar nu se inghesuie sa fie chirias. Dimpotriva, vesticul si americanul mai ales, este chirias timp de multi ani, inainte de a fi, daca e vreodata, proprietar. Se poate sa fie si alte cauze concurente, precum depopularea, desi depopularea ar trebui sa influenteze in jos atat chiriile cat si preturile imobilelor.
Eu cred ca romanul nu se inghesuie sa fie chirias pentru ca nu isi permite. Daca comparam pretul chiriilor si al apartamentelor sa comparam si salariile romanilor cu cele ale europenilor. Veti vedea aici marea diferenta. Avem prieteni care si-au luat apartament cu trei camere cu 8.000 euro inainte ca preturile sa explodeze. Cea mai mare parte a celor care inchiriaza au cumparat apartamentele inainte ca preturile sa o ia razna, sau in perioada comunista, cand aveai alt acces la o locuinta prin simplu fapt ca aveai un loc de munca.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sa luam ca exemplu un apartament de doua camere in zona I din Bucuresti (Dristor, Favorit, Lacul Tei, etc). Luat la mana a doua (bloc din anii 60 - 70), cu uzura de 40 la suta, etaj inferior, te duce pe la 70 000 de euro. Mai bagi vreo 2 000 ca sa-i dai o fata sa-l faci inchiriabil.
Apartamentele nu mai costa de mult timp 70.000 euro, cel mult 50.000 euro in zonele pe care le-ati precizat si asta cu tot cu imbunatatiri.

Salariile din Romania sunt foarte mici in comparatie cu pretul locuintelor si al chiriilor. Aceasta este realitatea in care traim, nu avem cum sa o schimbam, singura solutie pentru cei ce nu au alta optiune este sa accepte aceste preturi, chair daca asta ii costa munca pe o luna intreaga (ca in cazul unui profesor). Capitalismul ne-a invatat sa ne luam in serios rolul de proprietar si sa intelegem putin altfel valorile crestine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.04.2013, 17:14:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Sa inteleg ca la manastiri nu se ia taxa de cazare? Ca doar ei sunt mai crestini decat noi toti la un loc.
la unele se ia, la altele nu se ia.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.04.2013, 22:34:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu prea doarme pe moale conștiința ta, e clar că are un somn agitat.....
Sunt un framantat de felul meu :) dar,raportat la situatia data,gasesc extrem de dificil sa tratez cu rabdare aceasta situatie din prezent,intrucat este de neinteles(oare?)cum am ajuns de la invatatura Noului Testament la asa ceva dar cumva la asta s-a ajuns,la aceasta stare de fapt.Chiar citeam azi analize puritane pe aceaste teme,munca,banii si rolul lor in comunitate si ajutorarea altora si am ramas surprins de cat de bine au anticipat erorile sistemului analizat de Weber.Insa din motive interesante,neasteptate dar prea lungi pt a le analiza acum sfaturile lor au fost ignorate.Incerc sa nu privesc in urma cu manie :)

PS: in Tara Sfanta,cand am ajuns la dudul lui Zaheu,simtindu-ma un urmas al lui pe anumite aspecte,m-as fi suit si eu in el dar,spre diferenta de situatia de pe vremea Mantuitorului,era protejat de un geam.Probabil ca multi prea multi ca mine au avut acelasi sentiment,de-a lungul timpului, de a simti brusc nevoia de a se sui in el si a privi in zare.Asa de multi incat cadea saracul copac cu noi si trebuia protejat :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 16.04.2013 at 22:58:16.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.04.2013, 22:51:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Incerc sa nu privesc in urma cu manie :)
De ce nu? Jimmy e încă pe scenele lumii!... Revigorează, reîmprospătează. Mereu e nevoie de un strop protestatar, spre reînnoire ori poate spre zgâlțâirea somnolenței certitudinii plate. De-un "tânăr furios"...
Îl găsim mereu în bibliografia pentru Admiterea la Teatru, privind înapoi.
Pare o condiție obligatorie pentru un bun regizor, implicit pentru o mulțime de gură-cască impresionabili și "culți"...:)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.04.2013, 23:01:51
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
De ce nu? Jimmy e încă pe scenele lumii!... Revigorează, reîmprospătează. Mereu e nevoie de un strop protestatar, spre reînnoire ori poate spre zgâlțâirea somnolenței certitudinii plate. De-un "tânăr furios"...Îl găsim mereu în bibliografia pentru Admiterea la Teatru, privind înapoi. Pare o condiție obligatorie pentru un bun regizor, implicit pentru o mulțime de gură-cască impresionabili și "culți"...:)
Puneti-ma pe post de craniul lui Yorick si voi face rolul vietii :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare