Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 10.06.2013, 20:59:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Tocmai că El a găsit o soluție pentru a-i mântui și pe aceia. Și ce soluție cutremurătoare: S-a făcut El Însuși Om și, așa cum atât de frumos și profund se mărturisește în imnografia noastră liturgică, Hristos a coborât pe pământ pentru a-l căuta pe Adam cel căzut și, negăsindu-l, a coborât după el până în iad! :)
Doamne ajută!
Am scris si in mesajul anterior ca in protestantism (neoprotestantism probabil, am dat si citat din invaattura aceea) se considera ca Jertfa Mantuitorului are efect asupra tuturor oamenilor, la nastere. In ortodoxie are efect la Botez, cand indumnezeiesite firea omeneasca si se sterge urmarea pacatului stramosesc.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 10.06.2013, 22:11:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Indumnezeirea omului in teologia catolica si in teologia ortodoxa

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...oxa-68939.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 10.06.2013, 23:31:10
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
filetist-
Citat:
Etnofiletismul, daca nu cumva chiar neaga, in orice caz intuneca adevarul legat de asumarea firii umane universale de catre Hristos, adevarul legat de ,,adunarea intr-un singur a fiilor lui Dumnezeu, care mai inainte erau ,,imprastiati” (fie dupa criterii ,,naturale”, fie dupa criterii modale, adica filetiste si nationaliste). Pentru etnofiletism, acel ,,unul singur” al intrunirii si unitatii eclesiale nu constituie firea teandrica a lui Hristos, manifestarea trupului comuniunii dintre vii si morti in fiecare sinaxa euharistica locala, al carei cap vazut este un episcop – ,,icoana si in locul” unicului Hristos. Nu se refera la ,,singura” mantuire, la ,,singurul” si unicul mod de existent ,,dupa adevar” al ,,stramosului” Adam, cel impreuna-inviat cu Hristos. Ci se refera la o ,,singura” natiune, la un ,,singur” neam, dimpreuna cu diaspora sa din intreaga lume. In ultima instanta, se refera la persistenta obsesiva in fragmentarea firii umane, in ,,neasumatul si nevindecatul” firii umane.
Eu în așa ceva nu mă regăsesc, ba dimpotrivă, după cum de mai multe ori am afirmat aici pe forum.

Last edited by Decebal; 11.06.2013 at 11:20:53.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 10.06.2013, 23:59:41
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Diurpaneus chiar aveai nevoie sa-ti ia tie un protestant(pune ce sinonim iti place tie)apararea? :) Sau vorbim asa teoretic,dpdv al subiectivismului fiecaruia...nici eu nu fac exceptie si sincer,desi poate ai dreptate in ce spui,nu mi-a trecut prin cap sa-ti iau apararea.Oricum la mine este scuzabil dar nici restul confratilor tai confesionali nu s-au inghesuit si prin urmare ori avem toti o problema cu balanta dreptatii ori (nici) tu nu esti chiar Alba ca Zapada.Voi face totusi un pseudo-act de restaurare retroactiva:Theo ai fost un baiat foarte rau,la colt cu tine in genunchi pe coji de nuca si sa reciti toti psalmii in aramaica cu intonatie melodica pt pocainta :)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 11.06.2013, 00:28:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Decebal:

Dacă tot ai folosit definiția lui Yannaras, ai citit și eseul în care dezbate problema etnofiletismului? Răspunsul este evident nu, în primul rând pentru că doar definiția o găsești pe net, nu și cartea, în al doilea rând dacă citeai cartea îți pierea pofta de a folosi expresia "naționalism creștin" pe post de altă pălărie pentru măria filetistă, fiindcă acolo sunt arătate clar granițele care despart ortodoxia de erezie în "naționalism", granițe depășite cu mult de matale în direcția ereziei.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 11.06.2013 at 00:30:50.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 11.06.2013, 01:19:46
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Biserica este, înainte de toate, "Eclesia", adunarea, comunitatea celor ce cred în Hristos!
Care este opinia dumneavoastră?
Aceeași cu a ta, Laura, ca de obicei. Comuniune în Duh, în Adevăr, aceasta cred că este Biserica. Vița și mlădițele, convive organic, cum mărturisește și învață Apostolul Ioan.

Mult succes la examene, Laura! Domnul să te ocrotească și să te lumineze cu Harul Lui!

Last edited by cezar_ioan; 11.06.2013 at 01:23:06.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 11.06.2013, 09:28:19
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Decebal:

Dacă tot ai folosit definiția lui Yannaras, ai citit și eseul în care dezbate problema etnofiletismului? Răspunsul este evident nu, în primul rând pentru că doar definiția o găsești pe net, nu și cartea, în al doilea rând dacă citeai cartea îți pierea pofta de a folosi expresia "naționalism creștin" pe post de altă pălărie pentru măria filetistă, fiindcă acolo sunt arătate clar granițele care despart ortodoxia de erezie în "naționalism", granițe depășite cu mult de matale în direcția ereziei.
În primul rând, aici nu este un thread despre "erezia" ale cărei granițe le-am depășit cu mult, ci despre postul unora.

În al doilea rând, ca să vorbești despre un om că depășește cu mult granițele unei erezii trebuie să te asiguri mai întâi că acel om cunoaște despre ce erezie este vorba, înțelege fenomenul și de-abia după aceea îți poți permite să vorbești. În ceea ce mă privește ceea ce am citat în postarea anterioară sunt primele cuvinte din viața mea pe care le-am văzut despre filetism. Auzisem că a existat o astfel de erezie condamnată, nu știu dacă de un sinod ecumenic, prin secolul XIX, dar mai mult de atât nu știam. Poate că într-un viitor mai apropiat o să mă interesez să văd despre ce este cu adevărat vorba. Până atunci catalogările dumitale de mai sus sunt pur și simplu paralele cu mine, ca și cele cu "puseurile nevrotice", "sectari de interior".

Last edited by Decebal; 11.06.2013 at 11:31:31.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.06.2013, 14:53:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
În primul rând, aici nu este un thread despre "erezia" ale cărei granițe le-am depășit cu mult, ci despre postul unora.

În al doilea rând, ca să vorbești despre un om că depășește cu mult granițele unei erezii trebuie să te asiguri mai întâi că acel om cunoaște despre ce erezie este vorba, înțelege fenomenul și de-abia după aceea îți poți permite să vorbești. În ceea ce mă privește ceea ce am citat în postarea anterioară sunt primele cuvinte din viața mea pe care le-am văzut despre filetism. Auzisem că a existat o astfel de erezie condamnată, nu știu dacă de un sinod ecumenic, prin secolul XIX, dar mai mult de atât nu știam. Poate că într-un viitor mai apropiat o să mă interesez să văd despre ce este cu adevărat vorba. Până atunci catalogările dumitale de mai sus sunt pur și simplu paralele cu mine, ca și cele cu "puseurile nevrotice", "sectari de interior".
Ok... nu uita să te interesezi cum stă treaba și cu ortodoxia, fiindcă și certificatele tale de dreaptă credință, pe care le acorzi și le retragi cu nonșalanță altora, pot fi la fel de paralele ca să nu zic nule din oficiu. Asta în caz că nu te lupți cu catolicii doar ca să înlocuiești infailibilitatea papei cu infailibilitatea ta personală, precum Luther.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.06.2013, 19:25:35
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Diurpaneus chiar aveai nevoie sa-ti ia tie un protestant(pune ce sinonim iti place tie)apararea? :) Sau vorbim asa teoretic,dpdv al subiectivismului fiecaruia...nici eu nu fac exceptie si sincer,desi poate ai dreptate in ce spui,nu mi-a trecut prin cap sa-ti iau apararea.Oricum la mine este scuzabil dar nici restul confratilor tai confesionali nu s-au inghesuit si prin urmare ori avem toti o problema cu balanta dreptatii ori (nici) tu nu esti chiar Alba ca Zapada.Voi face totusi un pseudo-act de restaurare retroactiva:Theo ai fost un baiat foarte rau,la colt cu tine in genunchi pe coji de nuca si sa reciti toti psalmii in aramaica cu intonatie melodica pt pocainta :)
Citesc si ma supun! :))
Reply With Quote
  #130  
Vechi 11.06.2013, 19:44:36
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa-mi pastrezi si mie,te rog,un loc liber langa tine,dead or alive, pentru clipa cand voi obosi sa mai ma lupt cu Dumnezeu.Este singura sintagma care mi-a trecut prin cap intr-un moment de rara sinceritate,mie,un fiu ratacitor si risipitor.Vaya con Dios amigo :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08