Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.10.2014, 14:29:52
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Am intrat pentru a-i da o replica domnului iustin10 si am gasit comentariul dumneavoastra.

Sper sa nu va fie cu suparare daca va pun cateva intrebari, in legatura cu postarea dumneavostra:

Considerati ca argumentul anecdotic este unul corect?
Ex:
Afrimatie: tutunul ucide
Demonatarea afirmatiei prin argument anecdotic: eu am avut un strabunic care fuma 3 pachete de tigari pe zi si a murit abia la 93 de ani.
Concluzie: tutunul nu ucide
Problema numarul 1: exceptiile nu demonteaza o regula, dimpotriva
Problema numarul 2: nu avem de unde sa stim daca nu cumva ar fi trait mai mult daca nu fuma
In cazul expus de dumneavoastra apar intrebarile inerente:
1) Puteti dovedi ca doamana respectiva nu ar fi putut avea copil pe cale naturala? Suferea de o conditie care facea total imposibila sarcina (ex: ii lipseau ovarele)?
2) Considerati ca fiind destul de probabile si cazurile in care persoane ce se roaga la Sfantul Necatarie nu pot avea copii?
3) Daca o doamna de religie musulmana ia o ata de bumbac egala cu inaltimea acesteia, o imbiba in sofron, ii face 9 noduri si recita versurile 127 si 128 din An-Nahl, pe fiecare nod in parte si sulfa in acestea si are parte de o nastere foarte usoara, va veti mai ruga tot sfintilor ortodocsi? Sunteti dispusa sa va convertiti la islamism in acest caz?

Nu glumesc cu punctul 3. Cititi aici daca nu ma credeti: http://www.islamiclife.com/marital_l...d_delivery.php

Multumesc!
Pentru d=voastra si alti pagani, atei, totul e o anecdota si o bataie de joc vis-a-vis de crestini, dar sa stiti ca pentru un om care nu poate avea copii e o tragedie, iar daca are ajutor de la sfinti cu atat mai bine, ce va pasa? De ce va place sa intaratati lumea si nu lasati oamenii in pace? Ati avut vreo suferinta in familie, ca sa stiti cum e? De ce avem noi romanii, unii, tendinta asta sa nu fim seriosi si sa luam absolut totul la misto? Nu putem chiar asa sa ne batem joc de tot si de toate, de suferintele oamenilor de Dumnezeu, de orice, altceva mai constructiv nu sunteti in stare sa faceti?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.10.2014, 14:42:26
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Pentru d=voastra si alti pagani, atei, totul e o anecdota si o bataie de joc vis-a-vis de crestini, dar sa stiti ca pentru un om care nu poate avea copii e o tragedie, iar daca are ajutor de la sfinti cu atat mai bine, ce va pasa? De ce va place sa intaratati lumea si nu lasati oamenii in pace? Ati avut vreo suferinta in familie, ca sa stiti cum e? De ce avem noi romanii, unii, tendinta asta sa nu fim seriosi si sa luam absolut totul la misto? Nu putem chiar asa sa ne batem joc de tot si de toate, de suferintele oamenilor de Dumnezeu, de orice, altceva mai constructiv nu sunteti in stare sa faceti?

Termenul de anectoda pe care l-am folosit nu este cel cu intelesul din DEX, care trimite cu gandul la o poveste hazlie. Am folosit acest termen imprumutandu-l din limba engleza datorita faptului ca nu are corespondent in limba romana.

Mai precis: https://yourlogicalfallacyis.com/anecdotal

anecdotal
You used a personal experience or an isolated example instead of a sound argument or compelling evidence.

Si daca tot suntem la capitolul "erori de logica" va rog sa aruncati un ochi si pe cele doua erori pe care, zic eu, le-ati comis dumneavoastra in mod evident:

1) https://yourlogicalfallacyis.com/strawman
strawman
By exaggerating, misrepresenting, or just completely fabricating someone's argument, it's much easier to present your own position as being reasonable, but this kind of dishonesty serves to undermine honest rational debate.

2) https://yourlogicalfallacyis.com/appeal-to-emotion
appeal to emotion
Appeals to emotion include appeals to fear, envy, hatred, pity, pride, and more. It's important to note that sometimes a logically coherent argument may inspire emotion or have an emotional aspect, but the problem and fallacy occurs when emotion is used instead of a logical argument, or to obscure the fact that no compelling rational reason exists for one's position. Everyone, bar sociopaths, is affected by emotion, and so appeals to emotion are a very common and effective argument tactic, but they're ultimately flawed, dishonest, and tend to make one's opponents justifiably emotional.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.10.2014, 14:52:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Termenul de anectoda pe care l-am folosit nu este cel cu intelesul din DEX, care trimite cu gandul la o poveste hazlie. Am folosit acest termen imprumutandu-l din limba engleza datorita faptului ca nu are corespondent in limba romana.

Mai precis: https://yourlogicalfallacyis.com/anecdotal

anecdotal
You used a personal experience or an isolated example instead of a sound argument or compelling evidence.

Si daca tot suntem la capitolul "erori de logica" va rog sa aruncati un ochi si pe cele doua erori pe care, zic eu, le-ati comis dumneavoastra in mod evident:

1) https://yourlogicalfallacyis.com/strawman
strawman
By exaggerating, misrepresenting, or just completely fabricating someone's argument, it's much easier to present your own position as being reasonable, but this kind of dishonesty serves to undermine honest rational debate.

2) https://yourlogicalfallacyis.com/appeal-to-emotion
appeal to emotion
Appeals to emotion include appeals to fear, envy, hatred, pity, pride, and more. It's important to note that sometimes a logically coherent argument may inspire emotion or have an emotional aspect, but the problem and fallacy occurs when emotion is used instead of a logical argument, or to obscure the fact that no compelling rational reason exists for one's position. Everyone, bar sociopaths, is affected by emotion, and so appeals to emotion are a very common and effective argument tactic, but they're ultimately flawed, dishonest, and tend to make one's opponents justifiably emotional.
Eu traiesc in Romania, si mi se pare normal sa mi se raspunda in romana, in plus nu dau doi bani pe explicatiile acestea, iar dupa cum vad, va ascundeti dupa teorie multa, va ascundeti dupa deget, nu sunteti sincer, si pozitionati totul la un nivel rational, fara absolut nici un sentiment. Aici nu este o dezbatere de tip occidental debate cu argumente si contra argumente, nu suntem roboti atei, suntem oameni si mai avem si sentimente.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.10.2014, 14:57:52
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Eu traiesc in Romania, si mi se pare normal sa mi se raspunda in romana, in plus nu dau doi bani pe explicatiile acestea, iar dupa cum vad, va ascundeti dupa teorie multa, va ascundeti dupa deget, nu sunteti sincer, si pozitionati totul la un nivel rational, fara absolut nici un sentiment.
Scuze pentru fragmentele in limba engleza! Scriu de pe telefon, intr-un spatiu public si nu am avut disponibilitatea necesara sa traduc. O voi face mai tarziu, daca exista doritori.

Revin mai tarziu si pentru a raspunde "argumentelor" dumneavoastra, de tip ad hominem (atacuri la persoana).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.10.2014, 15:04:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Scuze pentru fragmentele in limba engleza! Scriu de pe telefon, intr-un spatiu public si nu am avut disponibilitatea necesara sa traduc. O voi face mai tarziu, daca exista doritori.

Revin mai tarziu si pentru a raspunde "argumentelor" dumneavoastra, de tip ad hominem (atacuri la persoana).
Nu o sa convingeti in veci cu argumente un credincios, va raportati la cu totul altceva, va pierdeti vremea de pomana, de asta ziceam ca e nu deloc cu sens ce faceti. Logica e cea mai ilogica stiinta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.10.2014, 15:13:02
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Eu traiesc in Romania, si mi se pare normal sa mi se raspunda in romana, in plus nu dau doi bani pe explicatiile acestea, iar dupa cum vad, va ascundeti dupa teorie multa, va ascundeti dupa deget, nu sunteti sincer, si pozitionati totul la un nivel rational, fara absolut nici un sentiment. Aici nu este o dezbatere de tip occidental debate cu argumente si contra argumente, nu suntem roboti atei, suntem oameni si mai avem si sentimente.
Permiteți-mi o mică observație, neutră, fără intenții răutăcioase la adresa Inorogului: în jocurile psihologice (cu care oamenii își umplu, din păcate, cam tot timpul vieții) este aproape inevitabil să nu:
a) folosim termeni din alte limbi (și spunem, de pildă, i love you, în loc de te iubesc - întrucât jocul psihologic este o cădere a persoanei care se teme de autenticitate și care nu poate trăi relația de intimitate - nu în sensul sexualizat, ci în sensul propriu, de relație sinceră, fără ascunzișuri, onestă, autentică, fără frici și mecanisme de apărare)
b) punem măști, ca la teatru, de la modul de a vorbi la modul în care ne alegem un nume (oricare altul dar nu cel real, al propriei identități)
c) ne arătăm la un moment dat adevărata față. Ca poantă! Ca prilej de hahaha, te-am păcălit, respectiv, aoleu, iar m-am păcălit.

O metodă de a invita pe interlocutor să renunțe la jocul psihologic și să aleagă o relație onestă, autentică este cea pe care tocmai am folosit-o pe un alt topic, anume întrebarea: cine ești și ce motiv ai să scrii pe forum și ce scop urmărești. În funcție de modul în care decurge răspunsul, vom afla dacă preopinentul renunță la jocul psihologic sau alege să îl continue la un alt nivel, probabil mai sofisticat. Puțină răbdare, așadar!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.10.2014, 15:59:17
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Permiteți-mi o mică observație, neutră, fără intenții răutăcioase la adresa Inorogului: în jocurile psihologice (cu care oamenii își umplu, din păcate, cam tot timpul vieții) este aproape inevitabil să nu:
a) folosim termeni din alte limbi (și spunem, de pildă, i love you, în loc de te iubesc - întrucât jocul psihologic este o cădere a persoanei care se teme de autenticitate și care nu poate trăi relația de intimitate - nu în sensul sexualizat, ci în sensul propriu, de relație sinceră, fără ascunzișuri, onestă, autentică, fără frici și mecanisme de apărare)
b) punem măști, ca la teatru, de la modul de a vorbi la modul în care ne alegem un nume (oricare altul dar nu cel real, al propriei identități)
c) ne arătăm la un moment dat adevărata față. Ca poantă! Ca prilej de hahaha, te-am păcălit, respectiv, aoleu, iar m-am păcălit.

O metodă de a invita pe interlocutor să renunțe la jocul psihologic și să aleagă o relație onestă, autentică este cea pe care tocmai am folosit-o pe un alt topic, anume întrebarea: cine ești și ce motiv ai să scrii pe forum și ce scop urmărești. În funcție de modul în care decurge răspunsul, vom afla dacă preopinentul renunță la jocul psihologic sau alege să îl continue la un alt nivel, probabil mai sofisticat. Puțină răbdare, așadar!
Se prea poate sa aveti dreptate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.10.2014, 16:29:29
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu o sa convingeti in veci cu argumente un credincios, va raportati la cu totul altceva, va pierdeti vremea de pomana, de asta ziceam ca e nu deloc cu sens ce faceti. Logica e cea mai ilogica stiinta.
Voi raspunde si celorlalte postari. Tineam insa neaparat sa va raspund dumneavoastra acum.
Apreciez nespus de mult sinceritatea dumneavoastra (nu sunt sarcastic). Chiar daca suna ciudat, afirmatia dumneavoastra este una deloc irationala. Foarte putini credinciosi scriu negru pe alb ceea ce ati scris dumneavoastra. Reactiile mele apar atunci cand se pretinde ca, virgula, credinta este perfect rationala. ...Nu sunt putini cei care fac astfel de afirmatii. De fapt nu m-ar mira sa va vad si pe dumneavoastra, mai tarziu, contrazicandu-va propria observatie.

Last edited by Inorogul; 17.10.2014 at 16:31:37.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.10.2014, 00:45:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Permiteti-mi sa va contrazic, cu argumente. Intr-adevar, credinta restrange din supranatural. Se focalizeaza pe o anumita parte a supranaturalului. Problema este ca face trecerea de la infinit tot catre infinit.
Solutia Dumnezeu este una infinit mai complexa decat "intrebarea" initiala.
Nu inteleg prea bine . Adica intelegeti ca eu am zis ca exista o limitare a credintei fata de ratiune? Si ca de la o intrebare mai mica se ajunge la una si mai mare?
Daca asa este , as dori sa subliniesz ca,credinta e altceva,e o calitate noua ,nu doar o ratiune mai restransa ,si nu mai are spaima in fata infinitului.Credinta opereaza cu infinitul fara a se pierde ca ratriunea in fata unui finit mai complex . Fizica a incercat sa explice universul prin ecuatii . Dar ieseau miliarde de ecuatii ,ori noi deja de la 3 ecuatii in sus ne blocam .
Credinta reduce totul la o stare de spirit ,noi suntem limitati ,si intrebatori . Si in aceasta stare,apare fara nici un preaviz Dumnezeu , care lumineaza totul . Accepta omul asa cum e,limitat si plin de intrebari: doar ca Dumnezeu vine sa ne arate un alt drum,nu e meritul sau vina omului pentru acest nou drum .

Citat:
Doresc sa ofer un singur exemplu in acest sens, dintr-o infinitate posibile. Din observatiile mele, o persoana religioasa considera ca are un rol/rost bine stabilit pentru existenta sinelui. Gasesc des intrebarea "de ce exist?". Un raspuns pur stiintific, bazat pe argumentul evolutionist nu este suficient pentru o persoana religioasa. Este de neconceput sa va multumiti cu un raspuns de genul: "Existati pentru ca v-au dat nastere parintii sau, mergand si mai departe, pentru ca sunteti un produs intemediar al procesului evolutionist".

Dumneavoastra cautati un rost, un sens care transcende materialismul. Aici apare o problema uriasa. Considerand aceasta intrebare ca fiind valabila (de ce exist?) validati o infinitate de alte intrebari. Astfel, intrebarea: "de ce sunt si pietre galbene si nu doar gri?" are un grad de validitate identic cu intrebarea existentiala initiala. Atentie! Este foarte posibil ca raspunsul la intrebarea ipotetica, cea cu pietrele, sa nu va intereseze dar asta nu invalideaza intrebarea in sine. Un raspuns stiintific, cu explicatii de ordin geologic si chimic, pentru paleta de culori a pietrelor va trebui sa fie de asemenea unul insuficient pentru dumneavostra, in caz contrar aparand frantura de logica prin eroarea judecatii cu dubla masura. Va trebui atunci sa justificati de ce culoarea pietrelor nu are un motiv care transcende de asemenea materialismul.
'De ce exist ' nu e la fel cu 'de ce sunt pietrele deosebite?'
Deosebirea intre pietre e proprie capacitatilor umane si deci se poate face apel la stiinta
"De ce exist?" nu poate fi rezolvata prin stiinta , caci este o intrebare despre sine insusi ,deci pune la indoiala insasi ratiunea mea .E o intrebare dincolo de mine ,la care imi trebuie un raspuns din afara .
Un raspuns la aceasta intrebare ,dat de mine insumi , nu prea prezinta incredere .
As vrea ca Creatorul meu sa spuna de ce exist,nu eu insumi despre mine


As vreea sa subliniez ca principala contributie a credintei nu mi se pare la nivelul ratiunii logice ,unde lucrurile sunt la fel de posibile,asa cdum si subliniati.
Contributia este mare la nivelul axiologic ,nu logic ,adica in domeniul valorilor. Acolo , fara nici o explicatie ,lucrurile incep sa se inchege si sa capete contur .In acest teritoriu,logica doar admira frumusetea ,si nu o creaza neaparat .

Last edited by iustin10; 18.10.2014 at 00:48:18.
Reply With Quote
Răspunde