Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 19.12.2014, 14:50:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu a explicat nimic. ...


Si totusi pamantul este rotund, iar catolicii l-au omorat pe G. Galilei, razand de ... nebunia lui.

Ca sa inchid, nu imi foloseste sa ma agit pe tema asta, dar imi foloseste sa stiu exact cine e conducatorul meu, ce se intampla in tara mea, in lume, incotro ma indrept, ce se va intampla cu tara mea, sa pot lua o decizie stiind care este lucrarea demonilor in lume. Paranoia nu ajuta, ignoranta e la fel de rea, frica strica si mai mult. Da lucrurile sunt extrem de grave si asa sunt ele, agitatia nu ajuta....

Last edited by gpalama; 19.12.2014 at 14:53:35.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 19.12.2014, 15:02:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Da, sunt chiar si teorii ale conspiratiei care s-au adeverit, dar cele expuse de gpalama sunt chiar grosolan de idioate.
Lipseste fundamentarea afirmatiei, ca sa raspund in mod politicos.
Si autoritatea in domeniu.
Si minima informare si documentare pe tema.
Afirmatia e total gratuita, fara un minim de decenta in ea.


Sfintii au spus ca ... chestia asta cu Dumnezeu si diavolul e foarte serioasa.... Se pare ca nu s-au ridicat la inaltimea restului care vede mai bine si contesta adevarul.

Tare chestia asta: ii zici cuiva "uite dracul vopsit", si el iti zice taci ma ca e realitatea pura nu vezi tu bine. Si se enerveaza ca vorbesti prostii si ca nu vezi bine. Tare deghizarea si buna lucrarea. Si zici din nou: "ba iti zic ca e dracul", are si picioare si coarne si coada si vad clar, uita-te mai bine, si el te injura, ca nu are chef sa se uite, stie el mai bine, nu se poate, ar fi prea tare faza, chiar dracul, nu se poate, doar vorbim despre asta, dar in realitate nu exista. Parca Hristos vorbea despre asta si despre sfarsitul veacurilor .... inselare mare, multi intelepti merg dupa capul lor, nu al lui Hristos si nici al Bisericii... Si la sfarsitul veacurilor, Hristos a zis ca problema va fi a dracilor vopsiti, dar putini stiu scriptura.

Iar chestia cu paranoia se numeste defect profesional, in care ii vezi pe toti ceilalti cu probleme numai tu esti sanatos.

Last edited by gpalama; 19.12.2014 at 16:01:32.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 19.12.2014, 16:31:27
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ca sa inchid, nu imi foloseste sa ma agit pe tema asta, dar imi foloseste sa stiu exact cine e conducatorul meu, ce se intampla in tara mea, in lume, incotro ma indrept, ce se va intampla cu tara mea, sa pot lua o decizie stiind care este lucrarea demonilor in lume. Paranoia nu ajuta, ignoranta e la fel de rea, frica strica si mai mult. Da lucrurile sunt extrem de grave si asa sunt ele, agitatia nu ajuta....
gpalama, nici măcar atîta nu știi: că Galilei NU a fost ars pe rug!
Dar în schimb "știi” că Papa și Cameron și ăilalți spălăciți sodomizează copii răpiți. Bleah. Nici eu nu îl înghit pe Bergoglio, îl consider un antipapă și un infiltrat, dar nici nu aș visa să cred și postez tîmpenii ca și cele scrise de tine. Da, cerva asdevăr e, dar ia treci tu proba onestității: ierarhii beore sunt infiltrați? (Nu că aș crede asta 100%). Însă dacă tu o crezi, și sunt infiltrați, sereiști, etc., atunci ar trebui să ai onoarea să îți urmezi convingerrile pînă la ultima consecință: rupi comuniunea cu ei, și, în privința autoriăților laice, fii consecvent, și fugi în munți cu familia. A, e greu? Corect, e ușor să răspîndești aberații. Mult mai ușor.
Aglutinarea sub steag...mama ei de apucătură străveche a adamiților...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 19.12.2014, 16:56:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
gpalama, nici măcar atîta nu știi: că Galilei NU a fost ars pe rug!
Dar în schimb "știi” că Papa și Cameron și ăilalți spălăciți sodomizează copii răpiți. Bleah. Nici eu nu îl înghit pe Bergoglio, îl consider un antipapă și un infiltrat, dar nici nu aș visa să cred și postez tîmpenii ca și cele scrise de tine. Da, cerva asdevăr e, dar ia treci tu proba onestității: ierarhii beore sunt infiltrați? (Nu că aș crede asta 100%). Însă dacă tu o crezi, și sunt infiltrați, sereiști, etc., atunci ar trebui să ai onoarea să îți urmezi convingerrile pînă la ultima consecință: rupi comuniunea cu ei, și, în privința autoriăților laice, fii consecvent, și fugi în munți cu familia. A, e greu? Corect, e ușor să răspîndești aberații. Mult mai ușor.
Aglutinarea sub steag...mama ei de apucătură străveche a adamiților...
Am gresit, nu a fost ars pe rug, a fost acuzat pentru o realitate pe care ceilalti nu o intelegeau. Au fost altii arsi pe rug. Greselea mea nu tine de argumentatie pentru logica ta. Nu iti scuza lipsa de argumentatie prin greselile mele.

Ai ceva de spus, comenteaza la linie si cuvant si logica.

Si din nou, tot nu ai nimic de spus.
Argumentatia voastra este: nu se poate, nu are cum, sursele nu sunt credibile. Nici pro, nici contra.

Iar pentru afirmatiile mele, am cautat cate surse am putut, nu pentru a "dovedi" ceva ci pentru a vedea daca este a adevarat.


O iei razna cu logica ta: daca unii ierarhi sunt eretici parasesti biserica. Este o logica incorecta, nepromovata de sfintii Bisericii, care spun clar ce trebuie sa faci daca ai un episcop eretic. Daca gandesti asa, habar nu ai de logica bisericii.

Dar din nou, schimbi subiectele prea usor, cu siguranta din lipsa unei argumentatii coerente. Pe subiectul Bergoglio sunt afirmatii multe, sa vedem ce iese din asta.
Si raportat la ultimele afirmatii ale papei... legat de homosexuali cu siguranta ca are o agenda facuta din afara acest nou papa. Si nu e departe de acuzatiile care i se aduc. Si in acelasi timp, dupa cum afirmi, nici tu nu ai probe sa demonstrezi ca "nu" este asa.

Si ce treaba are mizeria unui papa cu adevarul si harul care il au atatia preoti din Biserica. De ce sa parasesc "Biserica", pentru un om care a parasit-o si desi pare a fi in biserica, nu mai este in ea ? De ce sa fac eu gestul asta ?

Citat:
Aglutinarea sub steag...mama ei de apucătură străveche a adamiților...
Baremi injura pe fata, nu printre dinti.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 19.12.2014, 21:31:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am gresit . . .
Nu-i prima oara , dar nu-i de mirare , tinand cont de preocuparile tale : "Tamaduitoarea Maria Ionescu" , thread deschis de un " ortodox " convins ca dumneata !
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17483
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 22.12.2014, 08:19:09
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Lipseste fundamentarea afirmatiei, ca sa raspund in mod politicos.
Si autoritatea in domeniu.
Si minima informare si documentare pe tema.
Afirmatia e total gratuita, fara un minim de decenta in ea.

Exact acelasi lucru il pot spune eu despre filmuletele postate de tine. Ai postat niste clipuri pe care le-ai luat tu de bune, chiar daca mare parte din ele nu au nici logica, nici bun simt. Ca "au vazut" niste baieti destepti "semne" si s-au gandit: Hai sa bagam o stare de panica intre cei mai slabi si creduli.

iti zic, clipul cu beyonce, mai ales, e tampenie in cea mai pura forma a sa. Dar macar s-au obosit oamenii sa taie din imagin pe unde trebuie ca sa "iasa bine".
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 06.03.2015, 09:12:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu-i prima oara , dar nu-i de mirare , tinand cont de preocuparile tale : "Tamaduitoarea Maria Ionescu" , thread deschis de un " ortodox " convins ca dumneata !
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17483
E un comentariu total gresit; o defaimare gratuita.

Am deschis threadul cu tamaduitoarea cu un singur scop: sa inteleg despre ce e vorba.
Sub cuvantul "tamaduitoare" se pot ascunde:
- inselatorie - de obicei
- tamaduire cu leacuri babesti
- fitoterapie - terapie pe baza de plante, mai sistematizata
- vrajitorie alba - iti citeste acatistul si la mijlocul lui scuipa pe cruce
- vrajitorie neagra - sacrificii si invocare directa a demonilor
- alte tipuri de invocari ale demonilor, inselari

Biserica zice clar sa intelegi despre ce e vorba si sa nu condamni un om pana nu stii exact ce face. Ori "tamaduitoarea" respectiva facea ceva nou: reusea sa ridice oameni de pe masa, cu siguranta cu puterea demonilor, pocnituri si alte manifestari ciudate, care nu au treaba cu ortodoxia.

Iar eu am incercat sa caut si o marturie directa.

Daca nu te duce capul prea mult nu ma injura degeaba in mod gratuit, cand atitudinea mea a fost chiar absolut corecta: ce naiba se intampla acolo.


Dar evident, poti sa iei o furca si o funie si cand auzi cuvantul tamaduitoare sa faci ca pe vremea inchizitiei: Biserica zice sa omoram, omorati-l ca nu e nevoie de prea multa minte, nu e nevoie de cercetare, de investigare pentru ce se intampla.
A zis un prost tamaduitoare, direct la streang.

Cristi, banuiesc ca ai o rezerva de funii pentru tamaduitori si altii, iar daca auzi cuvantul asta sari imediat in ajutor, ca doar "Biserica zice".

Mai trebuie si minte cand citesti un post.

Last edited by gpalama; 06.03.2015 at 09:24:26.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 06.03.2015, 09:22:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Exact acelasi lucru il pot spune eu despre filmuletele postate de tine. Ai postat niste clipuri pe care le-ai luat tu de bune, chiar daca mare parte din ele nu au nici logica, nici bun simt. Ca "au vazut" niste baieti destepti "semne" si s-au gandit: Hai sa bagam o stare de panica intre cei mai slabi si creduli.

iti zic, clipul cu beyonce, mai ales, e tampenie in cea mai pura forma a sa. Dar macar s-au obosit oamenii sa taie din imagin pe unde trebuie ca sa "iasa bine".

Daca filmele alea nu ziceau prea multe si puteau fi aranjate cu siguranta ca nu toate materialele de pe net sunt aranjate.

Vad ca esti superficiala si nu stii sa te documentezi, dar da, sunt multe materiale pe net despre Sasha Fierce, alter ego-ul (demonul) lui Beyonce, sunt declaratii facute de Beyonce ca demonul ei este Sasha Fierce.

Da, Nicky Minaj a declarat clar ca demonul din ea este Ramon, si ca ala face multe pe scene.

Da sunt filme pe net cu Kayne West spunand textual ca si-a vandut sufletul diavolului si ca ii pare rau pentru ce a facut, este concert public pe care l-am vazut si l-am auzit.

Si la fel cu toti din industria de distractie americana.

Nu pot sa-ti fac eu temele, poti sa ti le faci si singura daca poti sa iesi din starea de superficialitatea maxima. Pentru ca asta e superficialitate, nu am cum sa o numesc.


Iar eu nu zic astea pentru a crea panica, si sunt destul de decuplat de lucrurile astea.
Insa ele au o relevanta maxima pentru viata noastra pe care nu ai inteles-o si nu sunt inventii.



Stii ce ingnori tu la maxim ?
Ca istoria este plina de vrajitorie, pact cu diavolul pentru a reusi, facut de enorm de multi oameni mari.
Sf. Ciprian exact asta a facut inainte de a veni la crestinism. Cu siguranta ca nici asta nu exista, sau e doar o legenda a Bisericii.

Iar acum cand in fata ta este exact acest lucru, zici ca nu se intampla..... Poti sa negi realitatea cat vrei, insa astea sunt faptele.


Si sunt si eu satul de asa zisi crestini de ocazie care nici alfabetul crestin nu-l cunosc, nici unde e Biserica, nu au citit nici o carte, nu au vorbit cu nici un duhovnic dar sunt tari in experienta duhovniceasca si iti zic clar, ca nu se poate, dracul nu are culoarea neagra.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 06.03.2015, 09:55:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Ok, zici ca nu toate materialele de pe net sunt aranjate, dar oare sti cum se fac clipurile care le faci a le postzi undeva, alea in care incerci sa ai o loica, alea in care vrei sa iti expus o teorie si parere? Sti oare cat timp iti ia doar sa editezi materialul, astfel incat sa iasa exact asa cum vrei tu, sa il poti posta? Ai idee macar?
Ei bine, ore intregi, poate chiar si zile sau saptamani. Doar la un clip simplu unde vrei sa vorbesti de... sa zicem, prima zi de scoala, asteptari si realitate, filmarea poate tine abia cateva minute, iar editarea in sine poate sa iti ia si 5-6 ore, pentru ceva atat de simplu unde nu ai nevoie de imagini din alte surse si unde vorbesti liber. Numai sa tai ce nu vorbesti bine poate dura ore intregi, apoi montajul final si altele.

Chestia e ca clipurile respctive nu au o argumentatie credibila; exact asa cum eu zic ca nu se poate, asa zic ei ca se poate si baga teorii ale conspiratie care exista e generatii si generatii.
Si, cum ziceam, sa zicem ca sunt adevarate. OK, vine Sfarsitul. Si?! Sfarsitul oricum vine; nu avem cum si nu avem de ce sa il amanam. Atata minte am avut si eu sa citesc Apocalipsa de nici nu ma stiu cate ori, ca de o mai citesc mult imi iese pe urechi deja.
Si exact ca si cu cipurile, cnpurile si tate alea, exact aceasi treaba e si cu clipurile alea din care unii fac o groaza de bani ca prinde la public. Insustria youtubului este o industrie din care se pot face bani frumosi, mai ales cu subiecte controversate. Stiu cum sta cu youtub-ul ca am inceput si eu o serie, dar am lasat-o balta din lipsa de timp; ar trebui sa renunt la joburi ca sa ma pot ocupa cum trebuie de youtube, astfel incat sa si scot bani din asta.

Declaratii din astea poate face oricine, pentru ca prind la oameni, oamenii se intereseaza, oamenii cauta si uite asa mai umplem e bani niste oameni/firme, doar prin interesul nostru. Ca sa nu zic de emisiuni si personajele respective in sine. Totul e o industrie de facut bani si uite ca prinde si merge si se fac bani din senzational. Bravo lor, ce pot sa zic.

ps: de ce dracu' are culoarea neagra?! Unde scrie?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 06.03.2015, 10:16:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
ps: de ce dracu' are culoarea neagra?! Unde scrie?

1. Dracu are culoarea neagra pentru ca cei care l-au vazut au zis ca e negru. Apropo - in toate cartile ortodoxe duhovnicesti si in Biserica dracul e pictat ca negru, mai du-te la Biserica, poate il vezi pe toti peretii (pentru ca e pe toti peretii), si mai pune mana pe o carte ca in toate scrie acelasi lucru. Si toti sfintii zic acelasi lucru.

Iar apoi sa-mi raspunzi cu judecati de valoare pe forum in "cunostinta de cauza", dupa ce inveti notiunile de baza ale ortodoxiei, daca nu stii asta, cu siguranta nu stii multe, adica nimic.

2. Materialele respective sunt produse, sunt platite, corect, sunt organizatii crestine care le produc, cu siguranta protestanti din SUA sau altii.

Insa, materialele respective sunt bine construite, pe fapte si nu chiar pe vorbe.
Sunt si materiale facute pe zvonuri sau interpretari aiurea ale Scripturii, dar documentarea pentru "satanismul din State", ocultismul din state, aduce dovezi de tipul: marturii directe ale celor implicati, vedete de televiziune, etc....


Nu-mi zice mie ca daca Beyonce a declarat si am vazut asta cu ochii mei "sunt posedata de un demon", sa afirm contrariul. Punct.
Nu-mi zice mie ca daca Kesha a declarat acelasi lucru si Gaga la fel sa spun altceva. Apropo, Gaga doarme cu asistenta ei personala pentru ca ... noaptea este bantuita de demoni, declaratia ei persoanala. Sa ignor si lucrul asta?

Oamenii astia practica organizat satanismul si declara asta pe fata din cand in cand. Insa marea majoritate a oamenilor sunt ignoranti si nu sunt atenti la ce se intampla. Pentru ei oricum astfel de afirmatii nu au valoare.

Vorbesc degeaba, oricum si voi sunteti crestini de ocazie, hobisti, si nu va pasa nici voua.
Vorbiti despre Biserica dar nu stiti ca dracul este dusmanul vostru si nu intelegeti ca si dracul are biserica lui pe pamant.
Sa vedeti ce declara vrajitorii despre diavol, cum se aduna vrajitorii si cum apare dracul si le vorbeste. Si da, daca ati citi "carti ortodoxe" ati mai vedea si din astea pe acolo.

Si da, am citit enorm, literatura ORTODOXA publicata cu binecuvantare de Episcop.


Asa cum timpul era pregatit pentru Hristos, si antihristul isi pregateste venirea.

Iar ca lumea sa-l primeasca, oamenii trebuie sa fie intunecati de pacat, murdarie, perversiune. Iar organizatiile satanice din state exact asta fac: manipulare la scala mondiala pentru "reeducare" a lumii spre desfranare, exagerare, homosexualitate, pentru a transforma lumea intr-o Sodoma si Gomora.

Daca le zici astea la oameni zic ca esti nebun, cand de fapt ei habar nu au ca "taina faradelegii" se lucreaza in spate si ca antihristul nu va pica din cer. Iar daca le zici ca in cartile ortodoxe scrie ce am zis eu si ca pot sa aduc marturie din cartile publicate si din texte de sfinti noi, atunci nu mai stiu ce sa zica.


Nu sunt tipul de fanatic, ci sunt destul de echilibrat, si ma uit destul de atent pe informatiile primite, cu o atitudine critica. Asta e ispita zilelor din urma, sa nu stii ce e in jurul tau.

M-am cam enervat de la atatea acuzatii si jigniri gratuite, dar de, suntem crestini ortodocsi, sa ne scuipam unul pe altul e ceva normal in Biserica Ortodoxa. Sa ne facem cretini si idioti si paranoici, parca scrie in Scriptura undeva ca e bine, nu?

Last edited by gpalama; 06.03.2015 at 10:19:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare