Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 12.05.2015, 22:41:40
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Aline, mare parte din ceea ce arăți tu despre Barsaumas este adevărat. Însă, în apărarea lui, pot să spun că niciodată, nici chiar atunci când în accesele lui cele mai rele, de genul "să radem nuclear occidentul imperialist", nu am simțit în el o ură veritabilă, la adresa oamenilor; e clar că are (mă scuzi, Adriane) anumiți pitici la adresa unor idei sau instituții, dar este unul dintre puținii pe care l-am văzut să-și laude, sincer, "adversarii".

Și îi lipsește cu desăvârșire ipocrizia, ceea ce, prin comparație cu multe persoane pe care le cunosc, este o calitate imensă (pe forum și în viața de zi cu zi).
Multumesc, Mihai. Ce nu inteleg Alin si ceilalti este ca eu nu simt ura sau dispret la adresa institutilor, fie Stat sau Biserica, ci dezamagire si tristete. Alin, esti prea iute in reactii, astfel incat nu cumpanesti mai indelung.
Ok, pentru Alin, Admin si Cristiboss: promit sa nu mai atac sau exprim indoieli publice la adresa Bisericii sau continutului credintei. Si nu sunt lup moralist; pur si simplu ce simt, aia cred si ce cred, aia spun.
Catalin si Mihnea au dreptate in privinta ta, Aline; ai o propensiune in a judeca oameni care mimeaza, dar nu este, o stiu, caci am comunicat si ca prieteni, iti reamintesc, la telefon,ura sau dispret. Pur si si simplu, chiar nu pozez in eclesiosceptic, m-a durut sa spui asta. Eu chiar pun mai presus fiinta vie, omul real, deasupra conceptelor si credintelor. E astat de greu sa vezi asta; doar fiindca ti-am jignit credinta?!
Religiile si institutiile nu sunt fiinte calde si reale. Sunt produse ale mintii, spiritului si instinctului de organizare. Oamenii pot face lucruri uimitoare iubind sau urand, insa credintele, ideologiile si institutiile sunt entitati reci si care uneori ii devoreaza pe proprii lor devotati.
Bun, ma voi tine de cuvant.
Cataline si Oaie, scuzele mele.
Yasmina, daca te-am maniat, iti prezint scuzele mele profunde.
Si Aline, nu mai judeca: nu stii daca stiu multe sau putine. Poate stiu prea mult din ce nu trebuie, si asta m-a facut mort pentru orice sentiment religios.
  #142  
Vechi 12.05.2015, 22:44:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Nu am simtit" este subiectiv.
Altul poate simti altceva.
Păi tocmai de aia am scris așa. Că alfel scriam "nu este".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricum, atitudinea e paguboasa, pentru el in special - dar nu vrea sa priceapa.
Isi face pacate si pentru ce? Nimeni nu-l ia in serios sau il baga in seama, e oaia nimanui dar se crede tigru.

Si asta cu ipocrizia e o chestie subiectiva.
Nu cred ca suntem nici unul scutiti de ea, desi probabil ne place sa credem asta.

Sa-ti manifesti deschis ura fata de niste chestii (hai sa zicem chiar si pur verbal, ca nah, nu stim adevaratele sentimente) nu este semn de lipsa de ipocrizie ci mai degraba unul de lipsa de control.
De acord cu tine.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica stau si discuta doi si unul zice "Ionescu a facut ceva rau".
Si sare al treilea "ticalosul de Ionescu, sa-l strang de gat si nimic altceva, bestiia asta merita sa dispara" - asta nu e okai, categoric nu e semn de sinceritate si ti-ar trebui mult sa convingi pe cineva (si putin indoielnic sa reusesti) ca nu e nici ura.
Ba tocmai că e semn de sinceritate. Asta pe de o parte, iar pe de altă parte, după cum am mai spus, el nu se referă, în general, la persoane, ci la categorii. Și aici intrăm într-o discuție foarte complicată; și eu "urăsc", de pildă, anumite categorii, dar am prieteni foarte buni din categoriile respective, ba chiar reprezentativi pentru ele. Este un fel de paradox, știu.

În fine, eu zic să încheiem aici discuția, că poate omul citește și se simte ca un specimen disecat de doi pseudo-savanți.

P.S. Uite că aveam dreptate. Scuze, Adriane. Ia-o și tu mai ușurel cu ura, că până la urmă, și instituțiile tot din oameni sunt făcute. Și unii oameni sunt ok, iar alții nu sunt chiar așa nasoi cum par. Instituții pur malefice sunt, din fericire, relativ puține. SS-ul ar fi un exemplu, asociația producătorilor de manele un altul.

Ideea e că s-a ajuns prea departe cu atacurile la persoană și cel mai rău e că se acumulează foarte mult sânge-rău. E o spirală păguboasă pentru toată lumea.

Last edited by GMihai; 12.05.2015 at 22:48:13.
  #143  
Vechi 12.05.2015, 22:49:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca scriai ce ai evitat, taiai din start o confuzie care se pare ca o doresti la fel de mult pe post de adevar absolut ca si susnumitul.

"Doar credinta ortodoxa mantuieste" si "doar ortodocsii se mantuiesc" sunt doua lucruri foarte diferite.

Regretele mele ca nu poti face diferenta.
Si eu ca si tine sunt partizanul acestei distinctii intre credinta in sine ca si dogma ,si particularizarea ei la diferiti indivizi . Diferentele dintre o credinta drepta si una eronata nu se transfera automat si imediat la indivizi
E o granite foarte fina,care multi o trec cu tancul ,din comoditatea conceptului: sunt ortodox deci sunt de partea cea buna ,nu esti ortodox deci vorbesti prostii. Lucrurile sunt insa mult mai fine si pot ascunde capcane acolo unde credem ca este consecventa si margaritare acolo unde credem ca e mlastina .
Dar toata aceasta ferire de a judeca pe altii,nu trebuie sa ne faca sa nu afirmam superioritatea ortodoxa in fata ereziei sau a paganismului .
Deci in cuvintele sale Catalin are dreptate ,pentru ca vorbeste din catehismul orthodox si pozitia sa este mereu corecta .Dar introduce o anumita nota personala , care nu mai este in spiritul ortodox (desi e extrem de in litera cu citate chiar din sfinti !!) ,si bineinteles se gaseste imediat cineva sa il taxeze.
In schimb ,tu Alin ai o pozitie greu de definit ,te pricepi de minune se gasesti slabiciunile altora,dar tare mi ar place sa ne spui ce crezi tu,fara urma de rautate o zic .
Nu s-ar puutea ca aceasta imensa energie care o ai sa o canalizezi in ceva pozitiv,de constructie,si nu de demolare?
  #144  
Vechi 12.05.2015, 22:52:50
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi tocmai de aia am scris așa. Că alfel scriam "nu este".



De acord cu tine.



Ba tocmai că e semn de sinceritate. Asta pe de o parte, iar pe de altă parte, după cum am mai spus, el nu se referă, în general, la persoane, ci la categorii. Și aici intrăm într-o discuție foarte complicată; și eu "urăsc", de pildă, anumite categorii, dar am prieteni foarte buni din categoriile respective, ba chiar reprezentativi pentru ele. Este un fel de paradox, știu.

În fine, eu zic să încheiem aici discuția, că poate omul citește și se simte ca un specimen disecat de doi pseudo-savanți.

Ideea e că s-a ajuns prea departe cu atacurile la persoană și cel mai rău e că se acumulează foarte mult sânge-rău. E o spirală păguboasă pentru toată lumea.
Exact. Multumesc, frate.
Hai sa incheiem cu totii atacurile stupide la adresa altora.
Reamintesc ca, asa cum a spus Mihai, eu detest chestiuni/entitati/categorii abstracte. Ma doare ca Alin se repede la judecat si disecat asa usor. Aline frate, nu suntem amandoi niste pachete in synaptic,ia-o mai incet. Eu o sa ajung sigur in Iad; mare paguba, un prost/hulitor mai putin; dar ce te faci, daca te trezesti in bolgia cu "judecatorii autoasumati"?! :)) Poate nu stie lumea, dar unul din oamenii cu care ma respect mult pe forum este, alaturi de Mihnea si Mihai.. Scotianul: un occidental si pro-capitalist. Daca as avea un hoit de Legiunea Straina, cand ar izbucni cafteala mondiala, poate-poate as fi voluntar la rusi, sirieni sau iranieni, si Pelerinul in armata UK, dar pe cinstea mea, nu as putea sa doresc raul sau sa fac rau acestui om. Ca sa fie limpede.
Hai sa inbcetati subiectul ne-umilei mele persoane; ma simt nasol, ca unu' care tocmai a fost vazut de tot satu' furand sau facand adulter.
Dl. Cristiboss are mare dreptate sa tot repete regulamentul ala; suntem balcanici rau de tot.
Deci, repet, nu mai vorbiti de mine. Vreti sa mor de sughit?! :))

Last edited by Barsaumas; 12.05.2015 at 22:56:31.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare