Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2015, 23:48:52
Iulia M Iulia M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2015
Mesaje: 9
Implicit Un sfat

Buna seara, am nevoie de un sfat. O sa spun povestea mea pe scurt. La locul de munca m-am imprietenit foarte mult cu o colega. Am fost cele mai bune prietene, dar la un moment dat eu am inceput sa simt ca ceva nu este in regula, sa ma simt sufocata, in sensul ca ea dorea sa facem mai mult ca ea, daca o refuzam se supara, mie din pricina asta imi era greu sa spun NU. Usor usor am inceput sa constientizez ca era vorba de un santaj emotional. Pur si simplu prietenia asta, asa cum o percepeam eu, devenise o poveste in care eu eram la dispozitia ei. In timp s-au acumulat frustrari si intr-o zi i-am spus intr-un mod foarte pasnic ceea ce simt si ce mi s-a parut in neregula in prietenia asta si m-a facut sa ma distantez. Mi-am cerut iertare apoi daca i-am gresit cu ceva. Ea mi-a spus sa o accept asa cum este si a recunoscut ca este o persoana orgolioasa. Eu stiu ca nu mai pot accepta situatia, ulterior am inceput sa ne distantam. La munca nu ne vorbim decat sumar, iar atunci eu fac primul pas si o intreb ce face, iar cand imi raspunde, o face monosilabic, nu coopereaza. Nu imi place aceasta situatie si imi transmite o energie slaba. Nu stiu cum sa devin mai puternica si sa nu ma mai las afectata de faptul ca ma ignora. Eu am iertat totul si eram dispusa sa vorbim ca intre colege, asa mi se pare frumos. Dar din partea cealalt nu vad cooperare, deci cum sa nu ma mai las afectata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2015, 23:54:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E ca si cand ai spune "Carciumarul meu imi ia toti banii, ce sa fac?"
Simplu: bea mai putin sau deloc.

Daca n-ai fi "in nevoi" legate de altii, nu te-ar afecta nici atitudinea lor fata de tine.

Problema este ca nu-ti constientizezi nevoile si cat de adanci sunt ele.

Poti sa-ti faci treaba si fara ea? Foarte bine, la serviciu mergi sa castigi niste bani, cauta-ti socializare, prietenie, in alta parte.

Dar ma tem ca si in alte parti s-a repetat fenomenul, tu cautai un prieten, ei cautau sa te exploateze.

De ce? Pentru ca ti-au sesizat slabiciunea si daca ei iti oferau ceva, de ce la randul lor n-ar cere?
Cine oferea mai mult si cine mai putin...e pana la urma doar o chestiune de perspectiva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2015, 23:58:52
Iulia M Iulia M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

Nu am mai trecut printr-o situatie similara. Dar o parte din ce spuneti este adevarat. Multumesc!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2015, 00:15:17
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Doamne, ajută!

Iulia, gândește-te că a te ignora, cum zici tu, e o hotărâre personală a colegei, care nu ține de tine, ci de ea. E modul ei de a face față îndepărtării tale (pe care poate o vede ca pe o respingere din partea ta). Dar e firesc să te aperi când te simți folosit/atacat sufleteș™te... În plus, valoarea ta nu stă în cât de mult te apreciază ceilalți, de aceea poate ai de învățat să trăiești și în lipsa aprobării, aprecierii celor din jur. Până la urmă, colega te face să te simți vinovată pentru îndepărtarea ta. Dar nu ai de ce, e alegerea ei cum se adaptează la hotărârea ta.

Last edited by Allexa; 10.12.2015 at 00:19:03.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2015, 00:22:41
Iulia M Iulia M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

Exact, chiar asta simt, ca vrea sa imi transmita ca eu sunt vinovata, sau poate tocmai nevoia asta de aprobare ma face sa ma simt vinovata, iar ea nu are nicio legatura! Multumesc!

Last edited by Iulia M; 10.12.2015 at 00:29:18.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2015, 00:35:32
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

De fapt e o modalitate prin care vrea să te convingă să te întorci la vechea prietenie. Sau măcar să îți pară rău de decizia ta. Iar tu ai slăbiciunea asta, de a nu refuza și de a încerca să fie toată lumea mulțumită în jurul tău. Dar lucrul acesta nu e posibil! Nici în jurul sfinților oamenii nu erau toți fericiți și bucuroși.

E important să te convingi tu pe tine că ai luat o hotărâre bună pentru sufletul tău. Și cred că dacă te porți cu respect față de colega, dar fără să-i cauți neapărat aprobarea/zâmbetul/amabilitatea, se va obișnui și ea cu situația... Până va găsi pe altcineva dispus la a-i accepta modul de relaționare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2015, 00:45:56
Iulia M Iulia M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

Chiar ieri ma gandeam ca nici de Dumnezeu nu sunt toti oamenii multumiti, cu atat mai putin de mine. Da, in mod sigur stiu ca nu m-as intoarce de unde am plecat. Foarte mangaietoare cuvintele dumneavoastra.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2015, 00:57:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pana la urma trebuie sa învățăm și sa fim puțin mai egoisti și sa ne gandim ceva mai mult și să noi înșine. Care sunt (cu adevarat) prieteni, sunt! Care nu, nu! Simplu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2015, 08:35:58
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit Prietenii adevarati ies la suprafata in final

Trebuie facuta putin distinctia intre prieteni (adevarati) si amici (colegi de munca). Nu trebuie amestecate aceste 2 categorii. In final, cine iti e apropiat (sufleteste), va ramane langa tine/cu tine indiferent de probleme (inclusiv micile iesiri, mai mult sau mai putin controlate, pe care toti le avem la un anumit moment dat, fata de cineva). Cine poate sa treaca de ambalaj, sa vada in profunzime, acela va fi prieten adevarat. Restul sunt amici. Din pacate, este foarte greu astazi sa mai gasesti oameni care sa treaca de ambalaj, de dimensiunea primara, de exterior. O spun din propria experienta.

"Cred Doamne, ajuta necredintei mele."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2015, 12:16:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista oameni care pot parea foarte bine simpatici si antipatici care isi urmaresc doar interesele mimand la fel de bine si prietenia si dusmania si supararea si bucuria. Astfel de oameni pot fi foarte periculosi, daca lucreaza ,,sub acoperire".

Nu spun ca acesta este cazul , prietenei" tale, dar merita stiut ca cele sapte servicii secrete din tara noastra functioneaza datorita romanilor dispusi sa-si vanda fratele pentru un blid de linte. Astfel de oameni ne pot face rau zambind chiar candid, dar zicand in sinea lor: ,,Nu stii tu cine sunt eu!" Si chiar nu pot sa stii daca ai in fata un om doborat de o ispita sau un om cu grade ascunse...

Ce sfat sa-ti dau? Sa te rogi mult ca Dumnezeu sa lamureasca lucrurile si sa te ajute sa iei o decizie buna. Cand simti nevoia sa vorbesti cu ea, mai bine roaga-te pentru ea. Dar roaga-te in primul rand pentru tine sa te ajute sa nu iubesti pe nimeni mai mult decat pe Dumnezeu. Fie ca vrei sau nu trebuie sa recunosti ca intr-un fel te-a facut sa te simti dependenta de mofturile ei. Asta trebuie sa-ti dea de gandit. Te spovedesti la preot si nu la colegii de munca. In timpul serviciului rosteste scurte rugaciuni si atunci nu mai ai timp sa vezi ce anume face colega ta. Vorbirea desarta este un pacat, totusi. Cu cat vorbesti mai putin, cu atat gresesti mai putin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare