Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 24.07.2016, 03:53:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iar despre Moise, iată ce scrie același Părinte Anania:

„De altfel, nimic nu l-ar fi împiedicat pe Moise să alcătuiască o astfel de operă monumentală. Arta scrierii era cunoscută cu cel puțin o mie de ani înaintea lui, nu numai la Babilonieni, dar și în Egipt, țara în care el s'a format încă din pruncie și din al cărei tezaur cultural va fi asimilat tot ceea ce putea să-și împroprieze un tânăr crescut și educat în mediu princiar. Înainte de a fi devenit un vas al descoperirilor dumnezeiești el era, desigur, un inițiat al intelectului, iar revelația s'a altoit pe o vastă experiență interioară, ceea ce avea să facă din el covârșitoarea personalitate pe care o cunoaștem. Conducător, legiuitor și profet prin excelență, Moise avea să rămână atât de viu în conștiința generațiilor, încât contemporanii lui Iisus erau ispitiți să-l creadă reînviat în uluitorul Nazarinean, ceea ce L-a făcut pe Acesta să Se delimiteze în momentul schimbării la față: Moise era altcineva decât Iisus, mai mic decât El, dar prietenul cu care Domnul ședea de vorbă.”

Dumnezeu nu i-a dictat, ci i-a revelat. A lucrat prin și în mintea lui, fără a-i anula personalitatea și cunoștințele. „Revelația s-a altoit”, zice părintele Bartolomeu, ceea ce înseamnă că rădăcina omenească nu a fost anulată, ci păstrată. Dumnezeu ne comunică adevărurile Sale, fără a ne anula personalitatea, cunoștințele, gândirea proprie, ci îmbogățindu-le cu înțelesurile Sale veșnice și mântuitoare. Nu ne dă cunoștințe științifice, pur și simplu pentru că n-am fi în stare să le pricepem. Ne lasă în continuare ca ființe întrebătoare, să căutăm mereu și să-L aflăm pe El în toate răspunsurile pe care le primim.
O perspectiva destul de ortodoxa care ar trebui sa linisteasca orice minte pusa pe nazdravenii, din perspectiva mai degrabe neoprotestanta ca Biblia e un fel de carte scrisa la masa de OUIJA.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 24.07.2016, 15:34:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ideea e simpla: din perspectiva stiintifica, a teoriei falsifiabile, nici unul nu are dreptate.

Insa ambii pretind ca stiinta e de partea lor.

Stiinta de fapt nu e de nici o parte, adevarul gol golut este ca nici unul nu are cum sa probeze modul in care a aparut efectiv lumea, doar daca nu se inventeaza cumva masina timpului.
Aia este alta problema, ca nu se poate proba dpdv stiintific o anumita afirmatie sau o anumita credinta. Cei care spun ca ar avea probe in sensul asta, gresesc. Pe de alta parte, nu scrie niciunde ca oamenii ar trebui sa creada doar in lucruri care pot fi probate dpdv stiintific sau ca trebuie sa creada in ceea ce crede majoritatea oamenilor de stiinta la un moment dat.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 24.07.2016, 16:43:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Dacă așa vezi tu... atunci e de bine ce fac, pentru că un bigudiu care îți pune neuronii sub formă solenoidală te poate ajuta să înțelegi mai bine lucrurile și numai din pricina că se formează niște cîmpuri E-M care generază curenți ce în mișcarea lor pot spăla de minciună toate cotloanele întunecate al minții unde stau bine mersii pricoolici ''ștințifici'' care țin cu dinții de toriile lor absurde ținîndu-vă legați de ele ca să le apărați ca fraierii care nu știu ce-și fac.

Eu însă sunt abea un maistru de piulițe și șaibe, în așa ceva, eu pun piulițele la loc și strîng șurubul care lipsește, maeștrii sunt alții.

Dar nu mi-ați răspuns cum interpretați voi textul zilei 4 dacă nu prin faptul că Soarele și Luna sunt semisferice, soarele dă spre pămînt în jos lumină și căldură iar Luna dă spre jos în sens invers (față de noi spre mai sus de soare) întuneric și frig... căci altfel cum ar putea ele să stăpînească Lumina și Întunericul și să despartă Lumina de Întuneric?
Ooo !... "Trimisul" ce fină-i erezia voastră de la "Noul-Ierusalim" în Pucioasa... mă înspăimânt... Ai spune chiar că sunteți creștini ortodocși.

Atât de fină erezie, special gândită de demoni, pentru români, e sensibilă și suavă și atât de ascuțită...

Hai vino dovedește-mi că nu e erezie, hai să deschidem un topic, să vorbim despre ce se întâmplă acolo la Pucioasa la Noul Ierusalim...
Vrei ? Te rog !
Să numim topicul exact așa: "Noul-Ierusalim de la Pucioasa" sau fix cum vrei tu, deschide-l tu, te rog...
Să vorbim despre Sfânta Scriptură, Sfinții Părinți, despre episcopi, preoți, diaconi, despre dogmatică puțin, și istorie creștină și sinoade puțin și Sfinte Canoane și orice vrei tu.

Sunt "altruit-egoist" dacă tu așa vrei să mă numești, nu mă supăr pe tine, dar poate mă ajuți, lămurindu-mă mai bine și poate mă scapi...

Vrei ? Că eu tare mult vreau...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.07.2016 at 17:08:55.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 24.07.2016, 18:22:03
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ideea e simpla: din perspectiva stiintifica, a teoriei falsifiabile, nici unul nu are dreptate.

Insa ambii pretind ca stiinta e de partea lor.

Stiinta de fapt nu e de nici o parte, adevarul gol golut este ca nici unul nu are cum sa probeze modul in care a aparut efectiv lumea, doar daca nu se inventeaza cumva masina timpului.
Ideea e simpla:faptul ca nu se poate proba cum a aparut lumea e o dovada in sine. :))
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #135  
Vechi 24.07.2016, 23:26:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ideea e simpla:faptul ca nu se poate proba cum a aparut lumea e o dovada in sine. :))
Dovada in sine pentru ce ?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 25.07.2016, 17:38:40
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E o problemă legată de iarba cu sămînța ei care a fost lăsată pe Pamînt înainte de a fi creat Soarele. Ceea ce contrazice legile naturii așa cum le vedem noi astăzi.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si daca legile asa cum le vedem noi astazi sunt contrazise care-i problema ? Un creator ar fi putut face sa rasara iarba si fara soare. Oamenii nu inteleg ca ipoteza literal-creationista e mult mai consistenta decat orice alte ipoteze, pentru ca acolo trebuie sa invoci minuni fara sa ai pe cineva capabil sa produca acele minuni. De exemplu daca soarele si planetele ar fi aparut dintr-un nor de praf si gaze cum cred ateii, atunci Pamantul ar fi fost pentru mult timp o planeta inghetata asa ca aparitia vietii s-ar fi amanat pana foarte tarziu. Acest lucru se numeste "fainted Sun paradox" ( sau paradoxul soarelui slab ). Singura solutie de a depasi un asemenea paradox e sa invoci ... minuni, adica sa spui ca atunci s-a intamplat ceva care contravine legilor naturii asa cum le vedem noi astazi.
Păi de ce tu nu citești corect scriptura? Pentru ca dacă a zis în ziua întîi să fie Lumină, atunci în ziua a treia cînd a făcut iarba cu sămînța ei și toate plantele exista lumină și întuneric pe care le despărțise în ziua întîi și exista și apă căci despărțise apele de ape în ziua a 2-a și așa a fost încă de atunci, din prima zi a fost o seară și o dimineață așa cum s-a încheiat fiecare zi din săptămîna a Facerii: ''Și a fost o seară și a fost o dimineață ziua 1,2,3,4,5,6,7.''

Deci nu e o nicio problemă în scripturi de parcă s-ar contrazice scriptura cu legile naturii în sensul că plantele au fost create înaintea soarelui, în ziua a 3-a. Păi tocmai că ele aveau apă și lumină și căldură sau întuneric și frig chiar în momentul în care au fost făcute prin Cuvînt în ziua a 3-a dar abea în ziua a 4-a ele au avut-o de le Soare și Lună și Stele așa cum vedem noi astăzi.

Last edited by Trimisul; 25.07.2016 at 17:50:15.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 25.07.2016, 18:01:15
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Noi nu suntem protestanti sa interpretam dupa capul nostru (sec).Frate,ia-ti un duhovnic care nu are legatura cu Pucioasa.Doamne ajuta!
Deci iată cum interpretați... exact sfinvers... și dezinformînd.

Ți-am spus că am duhovnici destui și că la Pucioasa locuiește Dumnezeu. Ți-am arătat cum are interpretarea mea baze scripturistice perfect Adevărate. Dacă tu nu ai nicio interpretare sau dacă ai o intepretare incorectă de ce susții că intepretarea mea este ca la protestanți? Îți place să dezinformezi? Cine sunteți ăia voi?.. căci eu sunt mirean din BOR și nu protestez!.. chiar dacă Cuvîntul lui Dumnezeu de la Pucioasa are dreptate maximă, nu protestez nici față de ei și nici față de BOR ci mulțumesc lui Dumnezeu pentru toate.

Deci îți repet:

cum interpretați voi textul zilei 4 dacă nu prin faptul că Soarele și Luna sunt semisferice, soarele dă spre pămînt în jos lumină și căldură iar Luna dă spre jos în sens invers (față de noi spre mai sus de soare) întuneric și frig... căci altfel cum ar putea ele să stăpînească Lumina și Întunericul și să despartă Lumina de Întuneric?


Citat:
13 Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a treia.
14 Și a zis Dumnezeu: ''Să fie 'ntru tăria cerului luminători care să lumineze pământul , să despartă ziua de noapte și să fie ei spre semne și spre anotimpuri și spre zile și spre ani,
15 și să fie ei întru tăria cerului luminători să lumineze pământul!'' Și a fost așa:
16 Dumnezeu i-a făcut pe cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare spre stăpânirea zilei și luminătorul cel mai mic spre stăpânirea nopții, și stelele.
17 Și le-a pus Dumnezeu întru tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18 să stăpânească ziua și noaptea și să despartă lumina de întuneric. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
19 Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a patra.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 25.07.2016, 18:11:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
la Pucioasa locuiește Dumnezeu.
Si-a facut mutarea in C.I.?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 25.07.2016, 18:26:30
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ooo !... "Trimisul" ce fină-i erezia voastră de la "Noul-Ierusalim" în Pucioasa... mă înspăimânt... Ai spune chiar că sunteți creștini ortodocși.
Păi suntem și nu că ai spune, iar eu sunt creștin ortodox mirean din BOR și care îi cred pe ei deci spunem împreună: creștin ortodocși!

Citat:
Atât de fină erezie, special gândită de demoni, pentru români, e sensibilă și suavă și atât de ascuțită...
''demonul'' ăla care a gîndit-o e Tatăl Ceresc și El L-a trimis pe Domnul Iisus la romîni pentru că vechiul Israel a căzut de acum 2000 de ani și pentru că despre Romînia sunt proorociile în care este numită Țara Strălucirii, adică țara lui Hristos, noul Canaan sau Noul Israel.

Citat:
Hai vino dovedește-mi că nu e erezie, hai să deschidem un topic, să vorbim despre ce se întâmplă acolo la Pucioasa la Noul Ierusalim...
Vrei ? Te rog !
Păi nu trebuie să-ți dovedesc ceva, oricine citește din Cuvîntul lui Dumnezeu își dă seama pînă la urmă că e de la Dumnezeu. Nu trebuie să ai ceva în plus decît faptul că știi citi sau că poți să auzi înregistrările.

Însă dacă vrei să o iei pe linia marieimargareta (nick pe forum) și a altor ''binevoitori'' care vin ei să facă ''dezvăluiri'' pe net și pe forum și vor să facă ele radiografii despre ce se ''întîmplă'' acolo ca prin denigrări și diversiuni și dezinformări să să izbutiți să ne feriți de Dumnezeu numit de ea și de tine ''antihristul''... n-ai decît dar eu nu te-aș sfătui.

Cine te mai spală apoi de toată mocirla și denigrarea și batjocura cu care faci din alb negru și din Cuvînt Sfînt faci cuvînt eretic și sectar iar din Dumnezeu faci ispitiri satanice?

Nu te opresc să deschizi ce topic vrei dar dacă o să începi să sari calul și să faci caterincă ca vrăjitoarele ''ziariste'', ''mari'' lingviste și ''mari'' interprete atunci crede-mă că nu vreau să particip .

Citat:
Să numim topicul exact așa: "Noul-Ierusalim de la Pucioasa" sau fix cum vrei tu, deschide-l tu, te rog...
Putem discuta pe orice fir, eu nu mai deschid fire fiindcă am deschis unul singur și nu mi l-a închis adminul ci mi l-a șters efectiv. Deci deschide tu, eu voi discuta dacă vrei dar în limitele bunului simț și a bunei credințe.
Citat:
Să vorbim despre Sfânta Scriptură, Sfinții Părinți, despre episcopi, preoți, diaconi, despre dogmatică puțin, și istorie creștină și sinoade puțin și Sfinte Canoane și orice vrei tu.
Vorbim despre ce vrei dar eu nu sunt un teolog ci un mirean din BOR care crede în Cuvîntul lui Dumnezeu și în sfînta Cetate a Noului Ierusalim de la Pucioasa adică în Dumnezeul lor și al meu căci e Același.
Citat:
Sunt "altruit-egoist" dacă tu așa vrei să mă numești, nu mă supăr pe tine, dar poate mă ajuți, lămurindu-mă mai bine și poate mă scapi...

Vrei ? Că eu tare mult vreau...
Sper să ne fie de folos, dar ți-am zis, deschide tu topicul respectiv și numește-l cum vrei... de exemplu așa cum spune comunistul Cristoiu: ''Hai să ne lămurim.'' sau dă tu ce nume de topic vrei și discutăm liniștiți.

Anunță-mă cînd ai creat topicul respectiv și Dumnezeu va fi cu noi ca să ne lămurească credința.

Last edited by Trimisul; 25.07.2016 at 18:43:28.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 25.07.2016, 18:28:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Ți-am spus că am duhovnici destui și că la Pucioasa locuiește Dumnezeu.
Ovidiu, Igor ți-a făcut propunerea, la care subscriu, să deschizi un topic unde să se dezbată chestiunea a ceea ce voi numiți Noul Ierusalim de la Pucioasa și să nu o mai abordezi pe alte topice. Poți scrie acolo tot: și fenomenele care s-au petrecut, și modul de viață pe care l-ați adoptat, particularitatea credinței voastre etc.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare