Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2015, 18:24:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fallen, nu ne-ai spus, sau poate nu am priceput eu, de ce faci asta? De ce pui banii tai pentru a finanta o afacere care nu e a ta, in ciuda interdictiilor sefei si ale sotului si in detrimentul tau, pana la urma? Care e motivatia?
Sa nu dea afacerea faliment si sa trebuiasca sa-si caute de lucru, un post poate mai bine platit dar nu atat de comod,
Ea a spus-o.

Nu e nici un act de generozitate aici, pur si simplu isi pazeste interesul personal inainte de orice, un gest dictat de frica si ignorand ceea ce ar trebui sa protejeze in primul rand, familia (ma rog, in masura in care se poate numi asa avand in vedere situatia..)

De fapt si de drept contributia ei reala la a iesi din situatia tipica patronului roman (nu plateste furnizorii decat la limita) este destul de minora, daca magazinul n-ar face profit ar fi inchis intr-o luna sau doua, daca face profit si cashflow -ul ar fi in pericol sa-l puna pe butuci, ar avea de unde scoate bani sa impinga afacerea mai departe.

Eram de fata la o firmulita din asta, cand faceau bilantul furnizorilor.
Ala nu-l platim acum, ala il amanam, lui ala ii dam doar atat.
Dar bani de o masina de teren pentru circulat prin oras aveau, bani de vacanta in Grecia aveau, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.02.2015 at 18:29:38.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2015, 21:43:48
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Asta-i capitalismul,tata,asta am vrut, de asta s-avem parte!Banul dicteaza!
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2015, 16:23:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai da, cam asa e in capitalism...nu inteleg de ce insa unii ( capitalisti la randul lor ) nu inteleg asta...
Am observat ca prea putini sunt cei care pot si vor ( sunt dispusi) sa se puna in locul celorlalti si sa le inteleaga pctul de vedere, cat si posibilitatile si limitele...( in sensul ca atunci cand sunt angajati ei la un patron, nu isi urnaresc decat propriul interes si putin le pasa de bunul mers al afacerii, in schimb cand ajung sa fiei ei patroni, le fac angajatilor aceleasi "mizerii" si " nedreptati" pe care le-ai suferit si ei de la patronii lor...)..in fine, am pus "" nu degeaba, ci pt ca nu e vb intotdeauna de nedreptati, ci cam astea sunt posibilitatile ( si limitele) reale.... ideea e ca daca vrei sa ai succes cu propria afacere trebuie ca inca decand esti angajat sa inveti ce trebuie sa faci pt bunul mers al afacerii, pt ca daca atunci nu faci altceva decat sa te fofilezi si sa te lenevesti, in schimb sa ai pretentii sa ti se respecte drepturile si sa-ti iei toti banii la timp, fara sa dai nimic in schimb, asa vei face si cand vei fi patron, pt ca nu stii sa faci altfel, nu stii ce inseamna truda, chibzuiala si sacrificiul de sine...nu cred ca poti deveni peste noapte constiincios si devotat...trebuie sa fii constiincios asa ca si cum ai lucra pentru tine...

La noi in firma cel putin nu si-a luat nimeni masina deteren, ca nici n-avea cu ce, ca doar eu stiu cati bani s-au facut, pe bune, mi-au trecut toti prin mana...acum daca a plecat cineva in co in Grecia, a facut-o din banii si economiile proprii, desi acum numai e asa un mare lux, sunt sejururi si cu 200 euro, daca nu trebuia sa strangem pt casa, poate mergeam si noi...( de fapt chiar am fost odata, dar nu am platit dcat drumul, am stat la rude cateva zile). Cu furnizorii ne straduim sa le platim cat de cat, ca altfel nu ne dau marfa, dar acum chiar trecem printr-o perioada ceva mai grea, inca strangem pt chirie, salariile nu le-am luat integral, si cutoate astea am vb ieri cu sefa si nu vrea sa reducem salariile, vrea sa facem tot posibilul sa ne luam toti banii...problema e ca chiar nu intra clienti, nici macar pe strada nu e lume...

Iar eu chiar sunt cheltuitoare si nechibzuita, chiar cu banii personali; de obicei daca nu am bani, nu ies afa sa cumpar nimic, in schimb daca ies dupa ceva, imi zboara ochii si cheltui tot ce am la mine....cred ca ar trebui sa plec doar cu 2 lei de paine...acum ca s-a inchis painea de langa noi, de cateva zile, trebuie sa merg tocmai in capatul celalalt al pietei, si pana acolo tentatiile sunt multe...astazi de ex ce credeti ca avea acolo la paine? Savarine la 7,5 lei/3 buc...si am zis sa iau, chiar daca e mieruri, ca mai mult ca sigur sunt cu frisca vegetala ( scrie ca au si oua dar nu-mi dau seama unde), ca pe urma imi ramane gandul la ele, cine stie cand mai ajung, daca mai gasesc, daca mai am bani...am mai luat odata, le-am dus acasa si le-a mancat al meu pe toate, nici nu am apucat sa gust, si...acum am mancat una si pare destul de dietetica, nici nu e prea dulce, chiar parca e de post...dar pe deasupra, am luat si o paine mai mare la 2,5, ca alea normale nu mi-a placut cum aratau, si pt ca-mi mai ramasesera 2 lei, i-am dat pe niste ardei iuti, rosii si frumosi...sa manance el la ciorba sau sarmale, ca eu nu pot manca ardei iute decat daca nu e prea iute :D...asa ca pt mine cel mai sigur ca sa nu cheltui este sa nu ies din magazin toata ziua...ca seara la plecare oricum nu mai gasesc nimic in piata, uneori nici paine ...

Last edited by fallen; 11.02.2015 at 18:12:27.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2015, 05:30:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iar eu chiar sunt cheltuitoare si nechibzuita, chiar cu banii personali; de obicei daca nu am bani, nu ies afa sa cumpar nimic, in schimb daca ies dupa ceva, imi zboara ochii si cheltui tot ce am la mine....cred ca ar trebui sa plec doar cu 2 lei de paine...
Da, cel mai bine este să nu ai niciodată prea multi bani la tine, decât ceva măruntis.
Eu una asa procedez, desi uneori mai scap si cumpăr cu cardul. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2015, 08:13:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Da, cel mai bine este să nu ai niciodată prea multi bani la tine, decât ceva măruntis.
Eu una asa procedez, desi uneori mai scap si cumpăr cu cardul. :)

Bine zis. Mi-am facut si eu obiceiul cand avem cumparaturi mari de facut sa fac lista; aproximez pretul si iau cu vreo 30-50 lei in plus, just in case.

Ca noroc ca nu am card si sotului nu ii place sa faca cumparaturi cu cardul si, de obicei, el isi scoate toti banii de-odata de pe card.

altfel, si eu cheltui tot ce am la mine; daca ies dupa paine si am la mine 50 lei, cel mai probabil pe langa cei 3.3 lei pe paine, mai dau altii pe cine stie ce; si ajung acasa, in cel mai bun caz, cu 20 lei...in cel mai rau caz cu maruntis...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2015, 12:57:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Bine, ca si noi, romanii mai ales, avem un stil de a manca si de a gati de te doare capul, ca nu ne ajung maxim 2-3:alimente intr-o zi sa mancam, sau ca sa preparam o mancare, ci cand mergem sa cumparam ingrediente pt o ciorba si un fel principal, ca sunt cate unele la care putem ajunge si la 15-20 ingrediente, plus ce ne mai trebuie prin casa, un desert, niste fructe, un " mizilic" pt de dimineata, nu scapam fara 70-80 lei...ca sa nu mai zic ca ne rupem si cocoasa cu sacosele, mai ales daca suntem pe jos...( ca daca ne duce, cu masina, e si mai rau, cheltuim chiar 2-3 sute de lei si cand ajungem acasa ne vede Dmnezeu cum ne opinti, cu ele sa le urcam sus...)...
Cred ca un om cumpatat artrebui sa-si cumpere intr-o zi maxim 3 alimente de baza , o paine, o carne sau alta proteina, vegetala sau animala, si o leguma, plus unul sau doua feluri de fructe...iar cand gatim poate ar trebui sa incercam tot asa maxim 3-4 ingrediente la o mancare sau supa....dar noi de ex la ciorba de perisoare, sa zic, ca asta am facut ultima data, cred ca am bagat fara numar: carne,'orez, cartofi, morcovi, telina, ceapa, bulion sau rosii, ardei, bors, ou, smantana, leustean. ( bashka paine si ardei iute :D)...peste 10...._dar astea sunt retetele, se pare, altfel nu iese buna si nu ne place...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.05.2015, 23:44:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
altfel, si eu cheltui tot ce am la mine;
În ultimul timp am văzut că trebuie să-mi iau mai multi bani la mine. Sunt din ce în ce mai multi oameni necăjiti, fără slujbe, fără casă, care cer un ban pe stradă, în metrou, etc. Inclusiv aici la New York. E ceva de speriat criza asta..

Last edited by mirela.t; 10.05.2015 at 00:09:30.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.05.2015, 23:58:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Talking

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cred ca un om cumpatat ar trebui sa-si cumpere intr-o zi maxim 3 alimente de baza , o paine, o carne sau alta proteina, vegetala sau animala, si o leguma, plus unul sau doua feluri de fructe
parca ai enumera ingredientele de la salata mea, prânzul de zi cu zi. :) asta la salad bar, desigur. nu atât din cumpătare, cat din comoditate, pentru că n-am tăria să-mi fac eu mâncare si s-o car la serviciu în fiecare zi. oricum, ar iesi cu mult mai multe ingrediente, ca la români, cum bine spui !!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.05.2015, 00:27:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
În ultimul timp am văzut că trebuie să-mi iau mai multi bani la mine. Sunt din ce în ce mai multi oameni necăjiti, fără slujbe, fără casă, care cer un ban pe stradă, în metrou, etc. Inclusiv aici la New York. E ceva de speriat criza asta..

Nu e criza. Se numeste capitalism.

Unii mai adauga si "salbatec", avand in vedere ca au fost perioade in care aparent era domesticit.

Ideea de baza e un paradox: trebuie sa vinzi cat mai mult, cu angajati cat mai putini sau platiti cat mai prost dar totodata angajatii aia (sau a altora, dar salariati dupa acelasi principiu) sa-ti cumpere produsele ca painea calda ca si cand ar dispune de finante cvasi-nelimitate.

Si binenteles pe langa treaba asta mai sunt invarteli diverse din care baietii destepti care invart hartii (sau mai nou, doar bitzi) mai scot cativa saci de bani din contul aluia de munceste efectiv.

Si toata lumea se mira de ce treaba nu merge si cum nu stiu sa gaseasca o explicatie, i-au spus "criza".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.05.2015 at 00:31:14.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.05.2015, 01:00:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Plus ca trag de oameni intocmai ca si de caii morti!
Un om care sa faca de toate si sa fie platit mediu decat 3-4 oameni pe salariu minim. Treaba aia hoata de-a lor ,cica multitasking. Adica angajezi unul tare de psihic si-l fierbi pana la punctul maxim cu tot felul de taskuri si toate in acelasi timp daca se poate,in loc sa mai angajezi alti 2-3 trepadusi pe langa.
Si uite asa nu prea sunt locuri de munca iar aia care au de munca nu mai sunt buni de nimic dupa program,ca doar au muncit ca pt 5 oameni la un loc!
Bineinteles,pe aceiasi bani!
Dar slava Domnului ca avem un job,cum zic toti molaii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare