Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.03.2015, 15:43:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Mioara Grigore a trecut la Domnul

Mesajul de condoleanțe al Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL la slujba de înmormântare a doamnei Mioara Grigore, Parohiei Călugăru, localitatea Tărtășești, județul Dâmbovița, miercuri, 4 martie 2015:

Cu profundă durere creștinească am aflat vestea trecerii din această viață, în ziua de 2 martie 2015, după o grea suferință, a doamnei Mioara Grigore, profesoară de religie, soție devotată, mamă a cinci copii și fiică evlavioasă a Bisericii noastre.

Acum șase ani, la vârsta de 44 de ani, doamna Mioara Grigore a fost diagnosticată cu cancer (la sân). Medicii nu i-au dat mari șanse de supraviețuire atunci, însă ea nu și-a pierdut credința și nădejdea în Dumnezeu, Dăruitorul cel Sfânt al vieții, pe Care L-a rugat să-i mai dăruiască puține zile, pentru copiii ei. Dragostea, rugăciunile și sprijinul copiilor, ale soțului său și ale prietenilor au ajutat-o să treacă mai ușor prin momentele grele de suferință.


În urma experienței cumplitei boli, doamna Mioara Grigore a scris cartea „Cancerul, dragostea mea”, unde vorbește despre suferința sa pe care a trăit-o cu multă speranță și credință neclintite, despre viața și sănătatea omului ca daruri ale lui Dumnezeu, precum și despre importanța dragostei în familie, mai ales atunci când există multe încercări și suferință. Iubită de familia sa și de cei din jur, doamna Mioara Grigore reprezintă pentru cei care au cunoscut-o și iubit-o modelul de soție și mamă creștină, care și-a dedicat întreaga viață familiei sale, cu multă iubire și bucurie, virtuți pe care a dorit să le împărtășească și semenilor săi, prin scrierea sa.

Ca semn al prețuirii noastre pentru devotamentul ei de mamă creștină, anul trecut, 2014, An comemorativ al Sfinților Martiri Brâncoveni în Patriarhia Română, i-am oferit doamnei Mioara Grigore Diploma de onoare „Maria Brâncoveanu”. Cu această ocazie i-am văzut pe soțul și pe cei cinci copii ai ei, îmbrăcați în frumoase costume populare: Maria (13 ani), Antonie (12 ani) Nectarie (10 ani), Macrina (9 ani) și Iustina (7 ani), pe care i-a crescut cu multă dragoste și jertfelnicie.

Familia, prietenii și apropiații ei trăiesc astăzi această pierdere ca o durere profundă care nu poate fi alinată decât prin rugăciune și prin comemorare pioasă și recunoscătoare pentru ceea ce doamna Mioara Grigore a dăruit de-a lungul întregii sale vieți.

Aducându-ne aminte de cuvintele Sfântului Apostol Pavel: “Nu vă întristați ca cei care nu au nădejde; pentru că de credem că Iisus a murit și a înviat, tot așa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiți întru Iisus, îi va aduce împreună cu El” (I Tesaloniceni 4, 13-14), avem convingerea că, dincolo de vremelnicia acestei vieți, cei care au trăit în credință pe pământ au posibilitatea să se întâlnească în Împărăția lui Dumnezeu, într-o comuniune veșnică de iubire, în lumina cea neapusă a Preasfintei Treimi.

În aceste momente grele pentru întreaga familie și pentru cei care au cunoscut-o și prețuit-o, Vă încredințăm de întreaga noastră compasiune și ne rugăm Milostivului Dumnezeu să odihnească sufletul roabei Sale Mioara împreună cu drepții întru Împărăția Cerurilor, iar pe cei îndoliați să îi întărească întru nădejdea Învierii celei de obște și a iubirii milostive a Mântuitorului nostru Iisus Hristos Cel răstignit și înviat.

Veșnica ei pomenire din neam în neam!

Cu părintești condoleanțe și binecuvântări pentru familia îndoliată,

â€* DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Last edited by Parascheva16; 09.03.2015 at 15:48:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2015, 15:45:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2015, 15:46:37
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

„Cancerul, dragostea mea" - Mioara Grigore

https://www.youtube.com/watch?v=cWMM7DPyeLw


*


Mioara Grigore la Sophia

https://www.youtube.com/watch?v=3zxqdFPmUgQ


*


Profesoara Mioara Grigore a fost înmormântată

https://www.youtube.com/watch?v=EzZsvUpGIus
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2015, 15:47:52
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa o odihneasca cu dreptii Sai!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2015, 09:50:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Dumnezeu sa o ierte si cu sfintii sa o numere!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2015, 09:59:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumnezeu s-o ierte!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2015, 07:41:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2015, 20:39:25
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Dumnezeu sa o odihnesca ! Am citit cartea si din ea reiese ca a fost o femeie minunata. Cititi-o , caci eu era sa plang cand am citit-o.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.03.2015, 21:14:31
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Dumnezeu sa o ierte!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.03.2015, 22:06:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu s-o ierte, iar pe cei ramasi sa-i intareasca. E greu si pentru acei cinci copii care au ramas fara mama.
Reply With Quote
Răspunde