Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.07.2015, 10:20:45
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Si ce te faci cu cei cae mor la nastere? Ei numai Raiul nu-l vad... Sau in cazul in cae copilul nu e botezat pentru ca parintii lor sunt de alra religie. Acei copii, care nu-s ortodocsi vad Iadul nu? Doar pentru ca nu-s ortodocsi, chiar daca mor de foame/sete/mizerie etc.?!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.07.2015, 15:11:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si ce te faci cu cei cae mor la nastere? Ei numai Raiul nu-l vad... Sau in cazul in cae copilul nu e botezat pentru ca parintii lor sunt de alra religie. Acei copii, care nu-s ortodocsi vad Iadul nu? Doar pentru ca nu-s ortodocsi, chiar daca mor de foame/sete/mizerie etc.?!
Păi după judecata multor ortodocși, ajung în Iadul copiilor ca să-i zic așa. Ceea ce este inadmisibil, nu?

Și atunci care-i soluția? În Împărăția Cerurilor sigur nu ajung (avem scris), în Iad nu (Dumnezeu ar comite o nedreptate, un act de răutate - dar El este bun și drept), Purgatoriul nu există. Deci?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.07.2015, 15:18:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci?
Deci ori luăm de bun ce zice "judecata multor ortodocși" ori nu ne batem capul noi cu chestii care probabil nu-s de nasul nostru. Pentru că dacă ar fi le-am ști deja.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.07.2015, 20:21:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si ce te faci cu cei cae mor la nastere? Ei numai Raiul nu-l vad... Sau in cazul in cae copilul nu e botezat pentru ca parintii lor sunt de alra religie. Acei copii, care nu-s ortodocsi vad Iadul nu? Doar pentru ca nu-s ortodocsi, chiar daca mor de foame/sete/mizerie etc.?!
Sunt convinsa ca si pt acestia Domnul are o "solutie" mantuitoare,pe care noi nu o cunoastem deoarece ne spune ca judecata s-o lasam in mainile Lui.
Cu alte cuvinte,din conditia noastra de subordonati Lui,nu trebuie sa cunoastem tot,pt ca nu ne foloseste(si asa nu judecam noi soarta altora).
Parerea mea...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.07.2015, 20:51:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Bine spus soluție mîntuitoare, căci mîntuirea e scaparea de draci și implicit de Iad.

Vajnicii ortodocși care cutează să creadă că-n Iadul ortodox există copii, indiferent din ce motiv cazați acolo, ar trebui să meargă frumușel la spovadă și să mărturisească acest gînd care sfidează logica și bunul simț.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.07.2015, 00:37:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ne vobește Părintele Cleopa:

- Sufletele copiilor avortati unde sunt?

- Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.07.2015, 07:15:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

...povești ortodoxiste...

Vor zice unii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.07.2015, 10:10:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ne vobește Părintele Cleopa:

- Sufletele copiilor avortati unde sunt?

- Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.
Și dacă părinții nu se pocăiesc, acești copii vor rămîne în starea asta? Sînt ei vinovați de păcatul părinților? Ar fi o nedreptate să fie pedepsit cu necesitate cineva pentru greșeala altcuiva, totuși Dumnezeu este drept. Și bun, și milostiv.

Părintele Cleopa nu zice nici de Iad, nici de Rai. Dar Hristos ne arată că în casa Tatălui sînt multe locașuri, adică multe feluri (nu multe versus puține). Oare nu au aceste biete suflete acces într-o categorie din acele locașuri?

Nu există dihotomie strictă Împărăția Cerurilor - Iad. Între acestea două sînt și alte stări sau locașuri, anume în Rai, iar toate trei sînt împărțite într-o multitudine de niveluri existențiale pentru care ne pregătim sau nu. Mîntuirea înseamnă scăparea de / din Iad. Altă soluție rațională la ecuația dată nu cred că este.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.07.2015, 10:44:36
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Eu sincer CRED in faptul ca Dumnezeu ii va judeca pe parintii care au facut avortul, nu pe copiii avortati (care pana la urma nu au nici cea mai mica vina); de asemena cred ca Dumnzeu are grija de copiii care mor nebotezati sau in chinuri sau nespovediti etc. Dumnezeu e mai presus decat noi, si, cu siguranta Dumnezeu nu gandeste ca noi. Nu cred intr-un Dumnezeu crud care pedepseste pe cei nevinovati pentru ca cei vinovati sainvete o lectie; iar asta ma duce l o credinta proprie si nu la o credinta intr-o anumita religie, fie ea ortodoxa, catolica, musulmana etc. (nu de alta, dar peste tot copiii nebotezat/avortati ajung in acel loc care ne numeste Iad sau daca nu in Iad intr-un loc in are nu au parte e bucuria de a-L vedea pe Dumnzeu.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.07.2015, 11:20:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mă copii, da' până la jertfa Mântuitorului de ce Dumnezeu i-a băgat și pe cei drepți în iad? A?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde