Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2008, 15:49:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[color=red]SAPTAMANA PATIMILOR[/color]

Săptămâna Patimilor e profund încărcată de tristetea celei mai cutremurătoare povesti de viată: viata Fiului lui Dumnezeu întrupat si pogorât printre cei pe care i-a iubit mai presus de minte si pentru care îsi asumă acum întreaga suferintă a morții. Această suferintă pricinuită de păcatele noastre se pregătește Hristos să o poarte cu ascultare până la moarte spre mântuirea fiecăruia dintre noi. Săptămâna Patimilor este perioada de maximă tensiune a pregătirii sufletesti, pe care trăind-o prin post, rugăciune,citirea Sfintei Scripturi, spovedanie cu pocăinta de care flămânzeste sufletul nostru si împărtăsirea cu Sfântul Trup si Sânge al Domnului, participăm cu adevărat la suferința lui Hristos luată asupra Lui spre a ne dărui nouă oamenilor sansa de a ne putea reapropia de Dumnezeu. Săptămâna Mare e plină de întelesuri duhovnicesti rânduite în slujbele Bisericii noastre spre a ne mijloci participarea duhovnicească la ultimele zile din viața Mântuitorului.

Sursa:

www.sfintii-arhangheli.ro/articol-Saptamana-Patimilor.php
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2008, 15:54:25
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Legat de aceasta Saptamana speciala , am citit o carticica tulburatoare:Procesul Lui Iisus Hristos.este deosebita.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2008, 16:29:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand eea
Citat:
Legat de aceasta Saptamana speciala , am citit o carticica tulburatoare:Procesul Lui Iisus Hristos.este deosebita.
Sora eea,

Ma faci nerabdator sa intru in posesia micii carti despre care vorbesti. Da-mi, te rog, mai multe amanunte: cine-i autorul, daca se gaseste sau nu la orice magazin de carti bisericesti. Iar daca ai putin timp, atat cat sa poti rezuma f. pe scurt carticica, raman dator.
Am inteles din discutiile tale pe alte topicuri ale acestui forum ca esti sotie de preot.
Domnul sa va ajute, pe tine, pe sotul si pe copilul/copiii pe care ii aveti!

Sarut mana.


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin vremurile de astazi.
-------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2008, 17:04:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Moartea si Invierea lui Hristos, au ajuns pentru multi dintre noi niste evenimente care tin de trecut: s-au petrecut undeva si nu mai au legatura cu prezentul. Acest lucru e posibil pentru ca in prim-planul vietii nu este intotdeauna Dumnezeu, nu e intotdeauna mantuirea, nu e intotdeauna silinta de a ne depasi pe noi insine. Avem puterea de a muri si invia tainic cu Hristos. Dar acest lucru presupune sa ne detasam de noi insine, ca sa descoperim firescul vietii. Sa fim cu luare aminte la aceste cuvinte:
"Camara Ta Mantuitorule o vad impodobita si imbracaminte nu am ca sa intru intr-insa. Lumineaza-mi haina sufletului meu, Datatorule de lumina si ma miluieste".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deniile din saptamana patimilor georgeval Despre Utrenie 32 25.04.2016 11:10:09
Saptamana Patimilor admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 71 04.05.2013 17:00:01
Joia din Saptamana Patimilor Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 24 22.04.2011 22:33:46
Saptamina Patimilor patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 19 14.04.2009 06:40:24
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 13:56:11