Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.05.2008, 22:19:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Iubitilor frati si surori , daca vreti sa stiti adevarul in legatura cu domnul Arsenie Boca cautati in "Ne vorbeste Parintele Arsenie Papacioc" volumul 2 la sfarsitul cartii.
Si va rog sa ma iertati pe mine pacatosul !
mai bine citeste tu CARAREA IMPARATIEI,.carte cu abordare unica despre familie si consecintele nerespectarii de catre parinti a TAINEI CASATORIEI [pe care nu degeaba a instituit-o Mintuitorul ca taina],fapt care se rasfringe si asupra copiilor. Vei avea surpriza ,ca pe linga expunerea TEORIEI GENETICE SA VEZI SI PARTEA SPIRITUALA A ACESTEI TEORII A LUI MENDELEEV,partea spirituala,duhovniceasca apartinindu-i parintelui A.BOCA.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.05.2008, 22:28:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Domle pai hai sa o luam mai departe:
Daca copii mostenesc pacatelor parintilor si Sfanta Taina a Botezului nu actioneaza datorita pacatelor mostenite oare nu e mai potrivit sa nu mai botezam copii de mici si sa ii lasam sa aleaga daca se boteaza sau nu?
Asa cum se face stim noi unde?
ASA CUM SE TRANSMIT PRIN GENELE MOSTENITE DE LA PARINTI TRASATURILE AMBILOR PARINTI ,CARACTERELE AMBILOR PARINTI ...CE INSEAMNA ASTA ..CA SE TRANSMIT SI CELE BUNE SI CELE RELE..prin acest combinatii de gene ,..adica cele rele ,mostenirile rele ale copiilor fiind de fapt PACATELE!cIND SPUNE CINEVA CA UN COPIL SEAMANA CU UNUL DIN PARINTI IN ANUMITE PRIVINTE ,BUNE SAU RELE ,ce inseamnA??!! ca prin codul genetic s-au transmis aceste trasaturi?! ,ADICA S-AU MOSTENIT ACELE PACATE ,ASA CUM AU MOSTENIT SI TRASATURILE BUNE ,ADICA ANUMITE CALITATI de la parinti...sau bunici .:hmmm:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.05.2008, 23:01:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am citit Cararea Imparatiei,Copii nascuti in lanturi si altele.
Dumnezeu le stie pe toate...si eu nu sunt nimic.
Stiu eu daca e bine ce fac?Poate bag dezbinare in biserica ...oricum va rog sa ma iertati eu nu mai continui aici caci ca nu sunt nici macar preot.

Va rog sa ma iertati si sa nu mai luatzi in seama mesajele mele.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.06.2008, 16:29:37
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

MIHAI,ESTI.....PUTIN DEPLASAT.ESTI F F FALS.LASA-NE!DUTE PE ALT FORUM.POATE UN FORUM CU OZN-URI.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.06.2008, 02:34:19
Carmen-Sylva Carmen-Sylva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2008
Mesaje: 25
Implicit

Mihailt, intai de toate ar trebui sa spui de unde ai luat tu aceste "ziceri". Carte, editie, pagina...Daca vrei sa fii credibil trebuie sa dai citatul exact. Esti sigur ca nu era vorba despre pacate trupesti? Stii ca daca tu esti alcoolic si copilul tau are sanse de a fi la fel? Sunt o multime de studii stiintifice care vorbesc despre mostenirea genetica. Ce este mostenirea genetica, daca nu informatii pe care le transmiti urmasilor? Stii ca si inteligenta acumulata de tine se transmite urmasilor? La fel si prostia... Daca n-ai avut norocul de a-l cunoaste pe Parintele Arsenie Boca, taci din gura si nu-ti mai da cu parerea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.06.2008, 08:52:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Am citit Cararea Imparatiei,Copii nascuti in lanturi si altele.
Dumnezeu le stie pe toate...si eu nu sunt nimic.
Stiu eu daca e bine ce fac?Poate bag dezbinare in biserica ...oricum va rog sa ma iertati eu nu mai continui aici caci ca nu sunt nici macar preot.

Va rog sa ma iertati si sa nu mai luatzi in seama mesajele mele.
Imi pare rau ca aceste carti nu ti-au lasat nici o impresie .
Parintele a fost cu adevarat un sfant ca dovada minunile savarsite la mormantul lui.
Daca nici aceste carti nu te-au luminat ai nevoie de multa rugaciune sa devii mai ingaduitor.
Parintele era un pic aspru sa ne trezeasca din somnul pacatelor.
Si sa nu uitam ca lui i-a fost interzis sa slujeasca inca de cand mai era tinar ,de prin anii 50.Deci ce marturii sa avem?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2013, 12:51:23
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Sfanta Maria Egipteanca de ajunsese in vremea ei cel mai sfant om de pe pamant dupa ce traise atatea pacate trupesti.
si multzi altzi sfintzi.

Asemenea teoriile dansului nu pot sa explice mantuirea talharului de pe cruce.
Exista o teorie cumplita si foarte eretica care spune ca sufletul copilului este creat din unirea sufletelor parintzilor.

Vedetzi dvs care este urmarea teoriei domnului Arsenie Boca foarte evidenta?
Daca nu sa va explic eu:
Cum copilul zice-se mosteneste virtutile sau patimile parintilor de ce nu i-am pune pe marii sfintzi sa aiba copii (ce blasfemie oribila...) ca sa se pastreze buna lor mostenire?
Daca tu, ca un cetatean onest al acestei patrii, trebuie sa ajungi intr-un anumit loc, dar mergand pe drum nimeresti fara sa vrei in mijlocul unei incaierari intre doua bande de interlopi, iar dupa acest incident ajungi grav ranit la spital, nu inseamna ca tu vei "mosteni" pacatele interlopilor insa faptul ca ai ajuns in mijlocul acestei imprejurari, trupeste vorbind, nu te scuteste si de anumite "urmari" ale pacatelor interlope care te-au afectat pe neasteptate...

Ceva asemanator se intampla cu o "zestre" genetica/biologica precara mostenita de anumiti copii de la parinti lor.
Exista mosteniri care poarta unele urmari ale pacatelor parintilor dar nu poarta pacatul in sine.

Deci in ceea ce priveste mantuirea, copilul nu este raspunzator pentru pacatele parintilor, dar in ceea ce priveste inzestrarea genetica a trupului, copilul nu poate sa aleaga sau sa primeasca altceva, pentru ca in majoritatea cazurilor aceasta este mostenita de la parinti.
Deci parintii din acest punct de vedere (si nu numai) au mari responsabilitati fata de ce fel de copii aduc pe lume.
Conteaza modul in care convietuiesc impreuna cat de mult isi mutileaza trupul; trup care, dupa invatatura evanghelica nu trebuie sa fie rob al patimilor, ci templu al Duhului Sfant.

Nu se spune nicaieri despre copil ca ar mosteni virtutile sau pacatele parintilor.

Se vorbeste in special despre anumite predispozitii, vulnerabilitati, ca urmari ale unei mostenirii biologice precare (de la parinti) a trupului creat odata cu sufletul in momentul conceptiei.
Asta nu inseamna ca omul, ajutat de Harul lui Dumnezeu nu poate sa depaseasca aceste predispozitii...

Nu rezulta de aici, ca un mare desfranat sau un mare hot nu poate sa ajunga sfant.
Dar fiecare trebuie sa se nevoiasca intr-un anume fel. Asta se poate vedea clar si din vietile sfintilor sau a crestinilor adevarati.
Unii sporesc mai repede altii mai greu in viata duhovniceasca, Fiecare a avut sau are ispite diferite sau caderi diferite iar vrajmasul in multe cazuri se foloseste de anumite scaderi, neputinte, slabiciuni sau boli ale trupului pentru a-l ispiti pe om.

In scrierile Sfintilor Parinti pot fi gasite foarte multe exemple in acest sens.
Jean Claude Larchet, de exemplu, are cateva scrieri foarte bine documentate unde se trateaza acest subiect raportandu-se la Scrierile Sfintilor Parinti in ceea ce priveste stransa legatura dintre trup si suflet...

Sufletul este creat de catre Dumnezeu, dar are o stransa legatura cu trupul, iar trupul in momentul conceptiei mosteneste adeseori trasaturi ale parintilor si in anumite cazuri chiar unele boli.

Insa in ce masura au loc toate acestea numai Dumnezeu hotaraste, aceasta hotarare, in unele cazuri tine si de pocainta parintilor (pocainta asta, in adevaratul sens al cuvantului, nu e intalnita prea des) sau de alte taine ale lui Dumnezeu necunoscute omului.

Uite ce scrie aici:

Originea sufletelor este atribuita activitatii creatoare a lui Dumnezeu dar fara ca aceasta sa excluda cu desavirsire participarea parintilor.

Last edited by tot-Laurentiu; 09.04.2013 at 17:21:44.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.04.2013, 16:34:53
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit Pentru ca cei binecuvantati sa nu fi vorbit degeaba

Oameni iubitori,

Pentru ca vreti sa va treziti unul pe celalalt si bine faceti, sa avetii grija unul de celalalt sa nu va indobitociti mai mult decat suntem indobitociti!
Indemn la pace, ca sa nu credeti ca ma lupt cu cineva si ceea ce spun este ca si cum nu as spune eu, pentru ca nevrednic este sa vorbesc, daca ma uit la viata mea care a fost si care este!
De aceea cei care sunteti dragi unul altuia veti asculta si veti vedea din aceasta dragoste pe care o aveti unul fata de celalalt pe Dumnezeu, dar daca vreun gand ascuns ne va face sa cautam un scaun mai in fata, cred ca nu vom gasi in chipul acesta!

Despre copii:
Sfanta Scriptura spune in geneza:
Dumnezeu l-a facut pe om dupa Chipul si Asemanarea Sa si a facut sa rasara in gradina Edenului pomi de toate felurile si a facut animale si a lasat pe Adam sa puna nume tuturor plantelor si animalelor. Adica Dumnezeu l-a lasat pe om sa cunoasca tot ceea ce a creat, ba mai mult sa stapaneasca tot ceea ce a creat pentru el si sa lucreze gradina, adica sa evolueze. A mai pus in mijlocul gradinii pomul cunoasterii binelui si raului si pomul vietii vesnice. Si Adevarat i-a spus lui Adam sa nu manance din pomul cunoasterii binelui si raului pentru ca va muri. (Dar nu i-a spus sa nu manance din pomul vietii vesnice si dupa cum este scris mai inainte la lasat sa cunoasca si sa stapaneasca tot ceea ce a facut Dumnezeu pentru om si nu la ispitit cu nimic din ce a facut pentru el, dar l-a sfatuit sa nu mearga spre moarte si sa nu manance din ceea ce nu a facut pentru el). A vazut Dumnezeu ca nu se gasea ajutor potrivit pentru om si i-a facut ajutor potrivit pentru el, luand din madularele sale si incropind-o pe Eva. Dar nu l-a ipitit Dumnezeu dandui pe Eva, ci i-a dat ajutor. Dar omul s-a poticnit si Eva a fost ispitita de sarpe, de gandul ca daca va musca din pomul cunoasterii binelui si a raului nu va muri. Si s-au poticnit amandoi si au muscat din acest pom si s-au speriat din pricina neascultarii si si-au dat seama ca sunt goi si au inceput sa se ascunda unul de celalalt si sa se ascuda de Dumnezeu! Pentru ca au luat ceea ce nu li se cuvenea si au cazut in desfraul poftei! De atunci omul a inceput sa judece si pentru aceasta judecata si-a ales sa iubeasca mai mult legea binelui si a raului decat pe Dumnezeu, de aceea si in zilele noastre omul se ascunde de adevar, minte, nu spune ceea ce gandeste si mereu spune in mintea lui asta e bine, asta e rau, el ajunge sa iubeasca binele sau raul dintr-un om nu pe un om, ajunge sa creada ca il iubeste pe Dumnezeu prin aceasta lege.
Daca unul dintre voi crede ca poti sa intrerupi iubirea, se insala, atunci inseamna ca a fost indragostit de un om nu ca il iubea. Adevarul nu are nici o legatura cu ceva ascuns sau cu o minciuna bine incropita, asa cum vesnicia nu poate fi intrerupta pentru o secunda, sa spui am fost o vesnicie mai putin o secunda, vesnicia e vesnicie!
Dar daca nu iubesti vesnic nu iubeti deloc. De aceea casatoria este cea mai mare iubire pe care o putem avea pe acest pamant fata de ajutorul cu care ne-a binecuvantat Dumnezeu, dar daca te saruti sau te mangai sau ai priviri duioase sau te culci cu mai multi sau ai pofte pentru mai multi, dupa ce spui ca iubesti adevarat si te-ai casatorit, insemna ca nu iubesti inca si daca pe pamant nu poti iubi, unde viata trupului e limitata, cu atat mai putin vei putea iubi vesnic Adevarul! Daca prin binecuvatarea de a simti pur acest sentiment al iubirii nu vrei sa il simti pur pana cand vei muri si te casatoresti doar pentru o lege, atunci vei iubi legea!
Sa nu ajungeti sa spuneti ca imi iubesc tot haremul pe care l-am cunoscut, caci doar trupul desfranat si mintea bolnava poate sa creada asa ceva. Se intampla sa nu cunosti sa nu simti lucrurile acestea, dar fiecare va fi judecat cu ceea ce judeca si daca judeca dupa o lege a trupului si viata lui va fi strans legata de legea trupului. Dar nu e o amenintare, e o avertizare din partea Lui Dumnezeu, care din iubirea ce a avuto pentru noi ne-a lasat liberi sa alegem!
Daca ati gresit, caiti-va in adevar, in asa fel sa aveti gandul curat ca nu veti mai face acea gresala si cu credinta ca ceea ce aveti de facut este adevarat, dar daca veti minti in urmatoare secuda dupa aceasta rugaciune fierbinte, inseamna ca mai este mult de lucrat gradina!
Copii sunt o binecuvantare si nu se vor naste in pacat daca intre sot si sotie este aceasta dragoste adevarata, dar daca este desfrau, se vor naste in tensiunea desfraului, a minciunii a vicleniei si a tainei care ii va poticni.
De aceea casatoria nu este o taina, este un adevar pentru cei care cred cu adevarat in iubire, si este o taina pentru cei indragostiti pe care ii atrage taina, care se indragostesc de misterul din celalalt, dar pentru cei care iubesc adevarul din celalalt il iubesc cu Adevarat si pe Dumnezeu si atunci nu mai este minciuna, viclenie! De unde sa mai fie gelozie atunci? Pentru ca nici gand ascuns nu mai este si nici iubirea nu mai este o taina ci un adevar!
Nu este taina in adevar, botezul este ruga voastra ferbinte pentru copilul care urmeaza sa primeasca Duhul Sfant, dar Dumnezeu are mila de toti si ceea ce nu e cu putinta la om este cu putinta la Dumnezeu, asa ca daca iubiti adevarul, nu veti striga la cei nebotezati ca vor muri, pentru ca deja moartea este in gura voastra si judecata a iesit din ea! Ci rugati-va pentru mantuirea lor, pentru ca Duhul Sfant sa ii lumineze! Pentru ca Dumnezeu nu a nedreptatit pe nimeni si nu a dat mai putin unui si mai mult altuia, doar gandul nostru necurat vede asta si fugim de cei pe care ii vedem buni sau rai dintr-un fel sau altul!
Judecata e in voi si judecatorul e in voi sa nu credeti ca judecata Lui Dumnezeu va fi nedreapta!
Raiul poate sa inceapa de aici de pe pamant daca noi suntem pregatiti sa iubim cu adevarat!
Doamne lumineaza mintile noastre si adu pacea intre noi si Adevarul sa fie peste tot ceea ce facem, iar iubirea sa fie conlucrarea noastra!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.04.2013, 14:40:16
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Frate Florin, de putine ori imi este dat sa descopar pe forum, oameni ca tine. Chiar n-as vrea ca aprecierea mea sa te umple de mandrie, dar pe mine m-a uns pe suflet, cel putin in partea finala.
Despre pacate, insa... am putea scrie o vesnicie si tot n-am epuiza subiectul. Pentru ca e pe cat de delicat, pe atat de complicat... Sau poate noi avem tendinta de a complica lucrurile...
O sa selectez cateva dintre idei, unde eu insumi am nelamuriri si nedumeriri:
Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Daca prin binecuvatarea de a simti pur acest sentiment al iubirii nu vrei sa il simti pur pana cand vei muri si te casatoresti doar pentru o lege, atunci vei iubi legea.
E greu sa gasim o pereche de tineri care sa gandeasca... pur. Extrem de greu. In general trebuie sa ajungem la "anii cei desavarsiti" ca sa deosebim harul de slabiciune. Din fericire, Dumnezeu are multa rabdare si ne asteapta...
Tineretea multora dintre noi este plina de greseli trupesti, cand nici nu prea stim sa deosebim binele de rau. Apoi, intr-un tarziu, ne casatorim... Dar chiar si iceputul casatoriei este tratat cu multa usuratate si naivitate. Iar in acest timp, apar si copiii... Evident, aduc multa lumina si bucurie in familie, dar parca in subconstientul nostru, acum, realizam ca sufleteste nu eram tocmai curati!... Nu tineam posturile, nu ne spovedeam, iar la biserica... doar de Sfintele Pasti!...

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Se intampla sa nu cunosti sa nu simti lucrurile acestea, dar fiecare va fi judecat cu ceea ce judeca si daca judeca dupa o lege a trupului si viata lui va fi strans legata de legea trupului. Dar nu e o amenintare, e o avertizare din partea Lui Dumnezeu, care din iubirea ce a avuto pentru noi ne-a lasat liberi sa alegem!
...Liberi sa alegem... Daca am intelege aceasta notiune, totul ar fi simplu. Din pacate, in lipsa harului, noi continuam sa alegem prost, iar asta este atat de trist incat nu ne ajunge o viata sa tot plangem (pentru noi si pentru cei foarte dragi noua care nu vad, nu aud, nu inteleg!!!)

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Daca ati gresit, caiti-va in adevar,
Insasi constientizarea greselii, vine din Harul lui Dumnezeu. El poate face din neghina, grau curat, dar cel mai probabil, balariile din jur vor impiedica aceasta schimbare... Iar daca totusi nu reusesc impedicarea, atunci insasi semanatorul balariilor se va stradui neincetat sa ramai ceea ce te stia el: doar neghina!...

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Copii sunt o binecuvantare si nu se vor naste in pacat daca intre sot si sotie este aceasta dragoste adevarata, dar daca este desfrau, se vor naste in tensiunea desfraului, a minciunii a vicleniei si a tainei care ii va poticni.
Aceasta idee poate fi dezvoltata mult si bine... Iar aici nu-i deloc indicat!...
Oricum, ma bucur cand vad astfel de mesaje. Sper sa mai revii!
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.04.2013, 10:26:16
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit Multumesc

Multumesc pentru completari!

Sa multumim Lui Dumnezeu pentru pacea pe care am primito!
Poate ca prin gura mea s-a strecurat ceva necurat si tot ceea ce este necurat este de la nevrednicia mea, de aceea poate nu mi-ar strica un calus, dar ideia de baza era:
Adevarul nu se poate face din pricina unei legi, ci din dragoste fata de Adevar, asta pentru ca ceea ce facem sa ramana vesnic adevarat! Dar cine este fara de pacat? Doar prin rugaciune cu credinta si dragoste, a noastra a tututror, se poate ajunge la Adevar! Dar omul din pricina pacatului considera misterul ceva demn de iubit, eu pot sa spun ca iubirea misterului nu mi-a adus decat neliniste si frica, ba mai mult m-a poticnit si am vrut sa intorc misterul cu un alt mister pentru fratii mei si am facut mai mare neliniste!
De aceea repet: eu pacatosul sunt nevrednic sa scriu aceste cuvinte, sunt doar un scrib, fiecare va vedea in ele ceea ce are ochi sa vada, dar stiu cu adevarat ca daca adoarme constiinta mea, fratele meu intru Dumnezeu, va intinde mana cu dragoste dupa mine si ma va trezi cu o mangaiere Sfatnta, Cuvantul Lui Dumnezeu!

Dumnezeu sa ne binecuvanteze cu liniste si rabdare!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25