Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.05.2009, 18:32:46
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Credeti ca e posibil ca cei din 'varful piramidei' sa ne puna ceva la cale? Ce parere aveti despre proiectul Blue Beam?
http://www.youtube.com/watch?v=gkpT-gSSS54 Partea 1
http://www.youtube.com/watch?v=TtwjZQlrw2Y Partea 2
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.05.2009, 19:48:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu nu cred ca exista nici o conspiratie a "virfului piramidei"...toti locuitorii Terrei fiind o apa si-un pamint,... in esenta noastra la fel de ignoranti indiferent de nivelul de cultura si civilizatie, culoare sau religie, la fel de neputinciosi in fata "fluviului" care se misca tot inainte spre ceva ce nu putem prezice

Lucrurile pur si simplu se intimpla, ...

....iar noi(Absolut cu totii) nu suntem decit sclavi, lucratori pe linga acest fluviu in continua miscare...si nu exista nimic prin care am putea stopa acest fenomen...si ne tot mintim unii pe altii si ne impresionam cu povesti si tot felul de conspiratii care de fapt sunt doar fantezie...simptomatica clara a omului cazut, inferior care are nevoie de vindecare, insa citi din noi o cautam cu adevarat...fara sa cadem in fanatism, habotnicie...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.05.2009, 21:03:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu nu cred ca exista nici o conspiratie a "virfului piramidei"...toti locuitorii Terrei fiind o apa si-un pamint,... in esenta noastra la fel de ignoranti indiferent de nivelul de cultura si civilizatie, culoare sau religie, la fel de neputinciosi in fata "fluviului" care se misca tot inainte spre ceva ce nu putem prezice

Lucrurile pur si simplu se intimpla, ...

....iar noi(Absolut cu totii) nu suntem decit sclavi, lucratori pe linga acest fluviu in continua miscare...si nu exista nimic prin care am putea stopa acest fenomen...si ne tot mintim unii pe altii si ne impresionam cu povesti si tot felul de conspiratii care de fapt sunt doar fantezie...simptomatica clara a omului cazut, inferior care are nevoie de vindecare, insa citi din noi o cautam cu adevarat...fara sa cadem in fanatism, habotnicie...
Plictiseala și dorința de senzațional, în spatele căruia se acunde tot nenorocita de plictiseală, dă naștere la această imaginație bolnăvicioasă, iar consumatori sunt mințile îmbolnăvite de plictiseala cotidiană.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.05.2009, 21:12:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Plictiseala și dorința de senzațional, în spatele căruia se acunde tot nenorocita de plictiseală, dă naștere la această imaginație bolnăvicioasă, iar consumatori sunt mințile îmbolnăvite de plictiseala cotidiană.
Apropo de această mult discutată dată . Se poate întâmpla ceva deosebit, ori ce, dar asta nu poate fi decâm o pură coincidență, cum mai spun unii : "s-a mers la plesneală". Coincidențe sunt și vor fi, dar nu trebuie să devenim robi ai coincidențelor și a știrilor de consum.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.05.2009, 22:15:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Cristi, nici macar atit nu se poate intimpla. Geologic vorbind, ar fi trebuit sa vedem semne deja de sute de ani pentru ca un cataclism sa se intimple. Nimic nu se intimpla cit ai bate din palme, astea numai in povesti.

De exemplu inversarea polilor ar fi trebuit deja sa se manifeste din plin, ca virtejurile magnetice multiple sa se plimbe deja pe suprafata planetei, numai vorbe si cancanuri de adormit puradeii...

Daca si lui Dumnezeu i-au trebuit 6 zile pentru a crea lumea...iti dai seama... si El este Dumnezeu, care in mod normal ar fi putut crea totul intr-o secunda
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.05.2009, 18:53:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Credeti ca e posibil ca cei din 'varful piramidei' sa ne puna ceva la cale? Ce parere aveti despre proiectul Blue Beam?
http://www.youtube.com/watch?v=gkpT-gSSS54 Partea 1
http://www.youtube.com/watch?v=TtwjZQlrw2Y Partea 2
Blue Beam, exact. Uitasem cum ii zice. N-ar strica sa aruncati o privire pe cele doua linkuri. Se pare ca un om si-a jertfita viata ca sa avem macar niste informatii de suprafata despre ceea ce ni se pregateste.

Multam!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.05.2009, 19:28:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Toti zic despre aceasta data,si probabil va trece cum a trecut si 31 decembrie 1999-1 ianuarie 2000
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.05.2009, 21:25:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Toti zic despre aceasta data,si probabil va trece cum a trecut si 31 decembrie 1999-1 ianuarie 2000
N-am nici o grija in privinta asta, insa vom vedea daca va trece spectaculos sau ca de obicei. Oricum va fi, o sa rad in sinea mea...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.05.2009, 22:50:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
N-am nici o grija in privinta asta, insa vom vedea daca va trece spectaculos sau ca de obicei. Oricum va fi, o sa rad in sinea mea...
Adică ? ( ha, ha, ha, fraierilor nu a fost nimic , sau ha, ha, ha, vedeți că a fost ceva , după care cade netul pentru totdeauna ) . Deci ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.05.2009, 22:58:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De obicei si eu rad cand aud de date precise. Oare Iisus n-ar fi putut sa ne spuna cu exactitate totul? Dar ne-a lasat si noua o contributie la punerea in aplicare a planului Sau, la fel ca si locuitorilor cetatii Ninive. Iata ca Dumnezeu mai asteapta pocainta noastra. Si poate ca exista oameni placuti lui Dumnezeu pentru rugaciunile carora anumite evenimente prorocite intarzie.

Pana una-alta, pocainta noastra e mai importanta decat orice prorocire. Daca lumea s-ar pocai, Dumnezeu ar putea amana cu mult orice eveniment apocaliptic, fiindca pentru El nu datele exacte sunt importante, ci chiar noi, sufletele noastre. Si omul zilelor noastre isi astupa urechile, ca sa nu auda chemarea divina. L-as numi egoist, dar nu pot, caci nici macar la sufletul lui nu se gandeste. Aceste randuri le-am scris si pentru mine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La mulți ani, românia (1 decembrie 2012)! laurastifter Generalitati 23 02.12.2013 09:11:15
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 04.02.2013 23:08:31
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41
Decembrie... silverstar Generalitati 10 05.12.2006 20:52:57