Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2010, 00:05:07
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sigur, dar cum nu mai ai 10 ani poti sa te pregatesti, chiar si singur. Nu e neaparat sa iti gateasca mama mancare. In afara daca parintii tai au o pasiune de a-ti baga mancare de frupt pe gat. Dar altfel...
Aaa si inca un lucru, daca nu ii intelegi pe altii nu le mai da sfaturi ca s-ar putea sa le faci mai mult rau decat bine, chiar daca nu asta e intentia ta.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2010, 00:13:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Aaa si inca un lucru, daca nu ii intelegi pe altii nu le mai da sfaturi ca s-ar putea sa le faci mai mult rau decat bine, chiar daca nu asta e intentia ta.
Ok, scuze atunci.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2010, 00:25:11
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Noesiaa iarta-ma ca m-am enervat.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.02.2010, 00:31:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu-i nimic, probabil ca nu ar trebui sa ma bag unde nu-mi fierbe oala. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.02.2010, 01:14:24
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Aaa si inca un lucru, daca nu ii intelegi pe altii nu le mai da sfaturi ca s-ar putea sa le faci mai mult rau decat bine, chiar daca nu asta e intentia ta.
Florin dupa cum pui problema pare a fi ceva foarte tragic. Esti inchis intr-o celula ferecat in lanturi? Ce se intampla de nu poti sa alegi tu singur ce sa mananci? Ai mei nu sunt credinciosi dar inteleg ca tin post si chiar imi fac mancare separat. Tu stii cel mai bine pana la urma. Daca nu gasesti raspunsul, roaga-te, cu siguranta i-l vei primi.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.02.2010, 01:34:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
"Sa nu mananci, caci... vei muri!" parte din versetul 17 cap.2 Facere. & altele...

Si cred ca Dumnezeu se referea aici la abtinerea de la o anumita mancare a primilor oameni (zicem noi mar). Si ma refer aici la postul propriuzis. Sa nu imi zica cineva de postul "sufletesc" pt ca acest post "sufletesc" este de altfel modul crestin de a vietui. Pt. postul "sufletesc" nu exista dezlegare si nici harti. Acela e permanent. Cele 4 posturi mari ale anului sunt limitate ca timp.

Azi, intr-o lume atat de "evoluata", este tot mai putin practicat acest post.
In cateva zile intram in Postul Mare. Si nu ar trb. sa fie doar un segment de timp, ci un mod de viata. Dar de ce nu mai postesc azi crestinii?

Mai mult, nici chiar preotii. Fiind preot, am fost pus de multe ori in situatia de a posti la o masa cu mai multi preoti. Si, tinand postul (fiind zi de post) am fost privit ca un fariseu. Acum stiu ca prin aceste cuvinte, oarecum ma laud cu postul meu si imi merit orice ocara, dar trecand peste asta va intreb pe voi, internauti crestini ortodocsi, de ce nu mai postesc azi unii frati crestini?

Deci
PS: M-as bucura sa imi raspundeti prin pilde sau exemple personale.
Va multumesc.
Poate gresesc, dar cred ca s-a raspandit o filosofie hedonista.. suntem presati sa ne bucuram de tot ce ne ofera viata.. invatam de mici sa urmarim si sa ne satisfacem toate poftele si capriciile, sa raspundem nevoilor profunde prin satisfactii usoare etc..
Suntem oarecum dresati de mass media sa cautam placerea si confortul.
Fericirea lumeasca a ajuns aproape o obligatie.. cine nu se conformeaza este considerat nebun, prost, fanatic..
Nu putem intelege ca traim pentru alta viata, nu credem ca suntem straini si calatori pe acest pamant.

Sa taiem o placere nu este azi greu sau usor, ci mai degraba absurd.. Si-a pierdut pentru noi intelesul. Multi cred ca postesc pentru sanatate (dezintoxicare si alte ciudatenii).
Oricat citim si intelegem pur intelectual necesitatea postului.. tot ne gasim sa intrebam naiv :"dar de ce sa postim? sunt eu mai putin credincios daca nu postesc? Credinta se poarta in suflet... nu facem ca fariseii.. importanta e iubirea, nu postul. Dumnezeu toate le-a facut bune. De ce sa ne abtinem... bla, bla, bla"
Cele mai stupide mi se par argumentele gen "lui Dumnezeu nu-I place asta (abtinerea de la relatii intime, sa zicem). Ca el a lasat iubirea pe pamant.." Etc. Gandirea in locul lui Dumnezeu ma lasa intotdeauna cu gura cascata.. super tare!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.02.2010, 01:35:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Florin dupa cum pui problema pare a fi ceva foarte tragic. Esti inchis intr-o celula ferecat in lanturi? Ce se intampla de nu poti sa alegi tu singur ce sa mananci? Ai mei nu sunt credinciosi dar inteleg ca tin post si chiar imi fac mancare separat. Tu stii cel mai bine pana la urma. Daca nu gasesti raspunsul, roaga-te, cu siguranta i-l vei primi.
Am patit-o si eu cu rudele.. Nu este vorba de mancare, ci iti creeaza o stare de tensiune, discutii infinite, enervare (ca argumente incep cu parerile lor despre post, biserica.. ajung la hule, chiar neintentionate) .. pana la urma strangi mii de pacate pentru o bucata de carne impinsa deoparte.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.02.2010, 04:24:24
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Si eu am avut un inceput asemanator....am inceput sa tin post, iar tatal meu, imi spunea, ca-s prostii, ca n-am ce face,etc...dar avand salar, imi cumparam mancare de post, ciuperci, soia, pate vegetal, treptat am inceput sa-mi gatesc mancare de post.

Pt ca in casa la ei mei parinti eu gateam de fff multe ori mancare de dulce, si faceam asta si-n post, bunu Dumnezeu, m-a ajutat tot timpul si am facut mancare ff buna, fara ca sa o gust macar, imi dadeam seama dupa miros daca mai tb sare sau nu, n-as vrea s-o luati ca o luada, ci e doar realitatea.

Dupa un timp, am inceput gatesc mancare de post, ciorbe de legume(zama lunga ca-n ardeal:D), tocanite, etc si fara ca sa spun eu ceva, mai toata fam manca din ea, spunand ca e foarte buna, inclusiv tatal meu, care in ultimul timp, inainte de a marita, manca uneori de post si el miercurea sau vinerea, asa-i venea lui.

Postul nu inseamna doar abtinere de la mancare, inseamna multa rugaciune, (renuntam la mancare din iubire pentru Mantuitorul nostru, si totodata pentru binele nostru), ingaduinta, iertare, smerenie.

Pentru cei care nu sunt lasati sa tina post, rugati-va Maicii Domnului, ea va va ajuta.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.02.2010, 20:48:21
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Am revenit. Am citit ceea ce ati scris aici. Si as vrea sa adaug un motiv.
Ar trebui sa postim din ascultare. Daca Dumnezeu prin Biserica ne cere asta,
nu cred ca ar mai trb sa despicam firul in 4 intrebandu-ne: de ce?
Ar trb sa facem ascultare. Stie El de ce. Si asta nu intra in categoria crede si nu cerceta
ci mai degraba in: Fericiti cei ce nu au vazut si au crezut.

Am vazut si motive legate de sanatatea templului Sf. Duh (trupul nostru).
Este bine sa fim constienti si de asta. Pentru ca fara sa doreasca acest lucru,
medicii, cercetatorii descopera ca este indicat in anumite perioade sa renuntam la grasimi, dulciuri...
Aceste perioade de care vb stiinta astazi coincid aproape cu perioadele de post tinute de Biserica.

Sa postim fratilor de bunavoie, din credinta, sa nu trb sa ascultam de doctori care ne vor da un "regim" alimentar potrivit cu bolile care le vom primi "bonus" pt. neascultare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.02.2010, 22:26:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu e neaparat sa iti gateasca mama mancare. In afara daca parintii tai au o pasiune de a-ti baga mancare de frupt pe gat. Dar altfel...
Cam aia e .... dar vorba cuiva, trebuie rugaciune ca sa o scoatem de la capat... pana si cu mancarea din farfurie! Si normal ca fiecare ar trebui sa respecte dorinta celuilalt de a manca sau de a nu manca ceva, nu sa ii bage pe gat! Si nu stiu cum se nimereste ca intr-o zi in care se poate manca absolut de toate, mai putin carne, tocmai carne se gateste! Precis ca daca ar fi fost o zi normala, de frupt, aveam in farfurie cartofi prajiti! Fericiti voi care stati singuri si nu va controleaza nimeni ce mancati!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 00:01:09